11 نکته موثر درباره زندگی با هدف

یک نظر اضافه کنید
20 دقیقه مطالعه

زندگی با هدف

هدف از زندگی چیست؟ یا به عبارت دقیق تر، چه چیزی به زندگی معنا و رضایت می بخشد؟ چه چیزی به ما احساس هدف می دهد؟ این سوال اساسی است که بشر را در طول اعصار به چالش کشیده است. داشتن یک زندگی هدفمند یکی از متداول ترین اهداف در تمام لایه های جمعیت است. یافتن پاسخی برای این سوال عمیق آسان نیست.

بسیاری از مردم برای یافتن هدف و رضایت در زندگی تلاش می کنند. لازم نیست اینطور باشد. شاید انجام اقدامات لازم برای داشتن یک زندگی معنادار آنقدرها که در نگاه اول به نظر می رسد دشوار نباشد. تنها چیزی که لازم است مجموعه ای از استراتژی های مؤثر و تمایل غیرقابل انقراض برای تأثیرگذاری بر تغییرات مثبت در زندگی فرد است. در اینجا چیزی است که می توانید انجام دهید تا زندگی هدفمند و پر از معنا، شادی و رضایت را شروع کنید.

منحرف شدن از فراز و نشیب های زندگی نسبتاً آسان است. برخی حتی در زندگی عجله می کنند بدون اینکه در مورد معنای آن فکر کنند. اکثریت قریب به اتفاق، با این حال، به طور مداوم تعجب می کنند که در این دنیا چه می کنند.

مهمتر از آن، آنها نه تنها به دنبال معنای زندگی هستند، بلکه به این فکر می کنند که آیا کاری که انجام می دهند اهمیت دارد یا خیر. ما به عنوان انسان برای چیزی تلاش می کنیم که به ما حس معنا و هدف بدهد. این کاملا طبیعی است که ما به طور مداوم به دنبال معنا بخشیدن به زندگی خود هستیم.

«الهام گرفتن بزرگترین هدیه است زیرا زندگی شما را به روی بسیاری از امکانات جدید باز می کند. هر روز معنی‌دارتر می‌شود و زمانی که اعمال شما بر اساس آنچه به شما الهام می‌شود هدایت شود، زندگی شما بهبود می‌یابد.»

برنی سیگل

11 نکته موثر درباره زندگی با هدف

چرا داشتن حس هدف اینقدر مهم است؟ احساس اینکه در حال ایجاد تفاوت هستید، اینکه کاری که انجام می‌دهید معنی دارد، می‌تواند تأثیر زیادی بر زندگی شما داشته باشد. داشتن احساس هدف می تواند همه چیز را در زندگی شما تغییر دهد! این می تواند به شما کمک کند که هر روز صبح از خواب بیدار شوید و در مورد روز آینده احساس هیجان کنید. حتی بیشتر از این، می تواند به شما کمک کند تا با مشکلات مقابله کنید و حتی بر بزرگترین موانعی که در مسیر شما قرار دارد غلبه کنید. داشتن هدف به شما انگیزه می دهد تا هر کاری را که برای تحقق رویاهایتان لازم است انجام دهید.

برای داشتن یک زندگی معنادار لازم نیست زندگی خود را به خطر بیندازید؛ اما برای داشتن یک زندگی هدفمند چه کاری می توانید انجام دهید؟ چگونه می توانید زندگی هدفمندتری را پرورش دهید؟ 11 مرحله زیر به شما کمک می کند تا معنای بیشتری به زندگی خود بیافزایید.

چگونه یک زندگی هدفمند داشته باشیم

هیچ دستورالعمل واحدی در مورد اینکه چه کاری می توانید انجام دهید تا حس هدف را ایجاد کنید وجود ندارد. با این حال، تحقیقات به وضوح نشان داده است که عوامل قوی مختلفی وجود دارد که می تواند به شما در یافتن معنای زندگی کمک کند.

علم پشت فواید قدرتمند داشتن هدف

همانطور که تحقیقات نشان می دهد، زندگی هدفمند ممکن است به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید. دانشمندان دریافتند افرادی که در زندگی هدفی دارند، خطر مرگ و میر کمتری دارند. به طور خلاصه، یافتن معنا در زندگی یک فرد باعث پیری مثبت می شود. بسیاری از مطالعات تأیید می کنند که هدف، پیش بینی کننده مهم رضایت کلی از زندگی است. یکی از این مطالعات نشان داد که هر چه زندگی هدفمندتر به نظر برسد، بهزیستی بهتر است.

نه تنها این، بلکه هدف در زندگی نیز با کاهش بروز اختلالات خواب مرتبط است. در سال 2013، دانشمندان همچنین دریافتند که داشتن هدف در زندگی به طور قابل توجهی با کاهش بروز سکته مغزی مرتبط است. تحقیقات بیشتر نشان داده است که هدف بیشتر در زندگی می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

11 نکته موثر درباره زندگی با هدف

11 نکته موثر برای داشتن یک زندگی هدفمند

 1. اشتیاق خود را دنبال کنید

پیروی از اشتیاق، زندگی را ارزشمند می کند. این به شما حس هدفمندی می دهد و به زندگی شما معنا می بخشد. هر زمان که برای انجام کاری که به آن علاقه دارید وقت بگذارید، شادی و احساس رضایت را به زندگی شما اضافه می کند.

پیگیری اشتیاق خود انگیزه شما را در سطح بالایی ثابت نگه می دارد. اگر به کاری که انجام می دهید علاقه مند هستید، می توانید نتایج بهتری به دست آورید. همچنین، هیچ چیز خسته کننده تر از انجام کارهایی نیست که نه دوست دارید و نه به آنها اهمیت می دهید. تفاوت زیادی بین مجبور شدن به انجام وظایف ناخوشایند و یافتن راه حل برای مشکلات چالش برانگیز بین شما و اهدافتان وجود دارد. شاید هر چند وقت یکبار انجام کاری که به آن علاقه دارید به شما کمک کند تا حرفه ای را پیدا کنید که واقعاً از آن لذت می برید.

حتی بیشتر از این، اگر واقعاً کاری را که انجام می‌دهید دوست دارید، پیدا کردن راه‌حل‌های نوآورانه برای مشکلات سخت برای شما بسیار آسان‌تر خواهد بود. وقتی به کاری که انجام می دهید علاقه مند هستید، چیز زیادی نمی تواند شما را از دستیابی به موفقیت باز دارد. اشتیاق آتش درون را شعله ور می کند و به شما کمک می کند تا به ارتفاعات جدید شتاب کنید. علاوه بر این، دستیابی به ستاره ها و توانایی تأثیرگذاری بر تغییرات مثبت در دنیای اطراف شما واقعاً شما را برآورده می کند.

 1. تعریف کنید که چه چیزی برای شما مهم است

بسیاری از مردم در زندگی سرگردان هستند بدون اینکه بدانند چه چیزی مهم است. هر کسی ممکن است باور داشته باشد که بداند چه چیزی برای آنها مهم است؛ اما تفاوت زیادی بین نسبت دادن اهمیت به چیزی که نامربوط/سرگرم کننده است و چیزی که واقعاً مهم است وجود دارد.

برای آنها تماشای تلویزیون، خوردن فست فود و داشتن پول زیاد مهم است؛ اما از شما می پرسم آیا تماشای تلویزیون و دنبال ثروت واقعاً رضایت بخش است؟ اگر میزان شادی شما به اعداد موجود در حساب بانکی شما بستگی دارد، به شدت به یک عامل خارجی بستگی دارد. به طور مشابه، بیشتر مردم از یافتن آنچه واقعاً در زندگی مهم است غفلت می‌کنند. این افراد ممکن است به چیزهای سطحی اهمیت دهند، اما ممکن است همیشه هدف و معنا از این فعالیت ها استخراج نشود. در نتیجه، کسانی که تعریف نمی‌کنند چه چیزی واقعا برایشان مهم است، برای تعیین اولویت‌های درست تلاش می‌کنند. آنها به جای انجام کاری که معنادار است، بی خیال وقت خود را تلف می کنند.

سعی کنید کشف کنید چه چیزی برای شما مهم است. فعالیت هایی را بیابید که شما را برآورده می کند و به زندگی شما معنا می بخشد. اگر چیزی به شما احساس هدفمندی در زندگی نمی دهد، ممکن است همیشه ارزش آن را نداشته باشد که آن را دنبال کنید.

11 نکته موثر درباره زندگی با هدف

 1. به دیگران کمک کنید

این نباید خیلی راز باشد که کمک به دیگران به شما احساس خوبی می دهد. نه تنها احساس شگفت انگیزی است که بدانید به کسی کمک کرده اید تا زندگی بهتری داشته باشد، بلکه به زندگی شما معنا و هدف می بخشد. دیدن اینکه می‌توانید زندگی کسی را کمی آسان‌تر کنید، یکی از رضایت‌بخش‌ترین چیزهایی است که می‌توانید در زندگی تجربه کنید.

برای کمک به دیگران لزوماً به پول نیاز ندارید. اگر پولی برای اهدا ندارید، می‌توانید دست یاری دراز کنید، وقت خود را اهدا کنید یا به سادگی به کسی کمک کنید تا بر زمان‌های دشوار غلبه کند. هر کاری که انجام دهید، به سرعت خواهید دید که بخشیدن به دیگران می تواند تأثیر قدرتمندی بر زندگی شما داشته باشد. به عبارت دقیق‌تر، خدمت به دیگران حس هدفمندی را برای زندگی شما فراهم می‌کند.

 1. در یک زمان روی یک چیز تمرکز کنید

زندگی مدرن با مشکلات زیادی برای مغز انسان همراه است. ما مملو از جریان های اطلاعاتی هستیم که همه به دنبال توجه ما هستند. بیش از حد اطلاعات، دامنه توجه تعداد زیادی از افراد را تغییر داده است. در نتیجه این کمبود توجه، بسیاری دیگر قادر نیستند تمام توجه خود را فقط روی یک کار متمرکز کنند.

پاسخ ما به چالش هایی که پیشرفت های فنی بر توجه ما ایجاد می کند، چندوظیفه ای است. بسیاری از ما به آن علاقه زیادی داریم، حتی اگر چندوظیفه ای نشان داده شده است که نرخ خطای شما را افزایش می دهد و بارها و بارها بهره وری شما را کاهش می دهد.

به جای تلاش برای جابجایی از یک کار به کار دیگر، سعی کنید هر بار روی یک کار تمرکز کنید. قبل از اینکه روی هدف دیگری کار کنید تمام تلاش خود را برای انجام بهترین کار ممکن به کار بگیرید. با تمرکز بر یک چیز در یک زمان، می توانید تمام وقت خود را صرف چیزی کنید که واقعا برای شما مهم است. شما نه تنها در زندگی کاری خود، بلکه در تمام زمینه های زندگی از این امر بسیار سود خواهید برد.

تمرکز بر آنچه واقعاً برای شما مهم است به شما کمک می کند تا زندگی معنادارتری داشته باشید.

11 نکته موثر درباره زندگی با هدف

 1. منتقد درونی خود را نادیده بگیرید

گاهی اوقات منتقد درونی شما می تواند بین شما و یک زندگی هدفمند قرار گیرد. این صدای درون است که سعی می کند شما را ایمن نگه دارد؛ و در شرایط خاص گوش دادن به آن صدا می تواند بسیار مفید باشد؛ اما وقتی صحبت از زندگی هدفمند به میان می آید، صدای درونی انتقادی می تواند شما را از انجام کارهایی که به زندگی شما هدف می دهد باز دارد. به جای تشویق شما به کشف ایده های جدید و بالقوه معنی دار، صدای درون شما را در مسیر قدیمی و آشنا نگه می دارد. بیشتر اوقات، هدف آن تقویت ثبات با متقاعد کردن شما برای حفظ رویکرد تدافعی در زندگی است.

به هر حال زندگی هدفمند می تواند مانند خطری باشد که بخش هایی از شما ترجیح می دهند از آن اجتناب کنند. حتی اگر این به معنای زندگی بدون معنا و هدف باشد.

هر زمان که این افکار انتقادی درونی شروع به ظهور کردند، اجازه ندهید ادامه دهند. فوراً این الگوهای افکار منفی را قطع کنید. اجازه ندهید آنها شما را به مشاجره با خودتان بکشانند. داشتن یک زندگی هدفمند به شجاعت و ثبات ذهنی نیاز دارد تا به دنبال رویاهای خود ادامه دهید، حتی زمانی که مشکلات شروع می شود.

 1. خلاقیت را تشویق کنید

چه چیزی ما را به دنبال یک زندگی بی معنا سوق می دهد؟ در بسیاری از موارد، این تمایل ما به نتیجه گرا بودن است. به جای صرف وقت خود با چیزی که به زندگی ما معنا و هدف می بخشد، جایگزینی را انتخاب می کنیم که از نظر مالی امیدوارکننده ترین است. حتی اگر این بدان معنا باشد که ما مجبوریم کارهایی انجام دهیم که ما را از زندگی هدفمند باز می دارد.

با تشویق خلاقیت و اجازه دادن به چیزها در مسیر طبیعی خود، به سرعت چیزهایی را که واقعاً ما را برآورده می کنند، کشف خواهیم کرد.

با این حال، این بدان معنا نیست که شما مجبور به ترک شغل خود خواهید شد؛ اما این بدان معناست که شما تلاش می‌کنید فرصت‌های جدید را کشف کنید و به دنبال فعالیت‌هایی باشید که حس هدفمندی را به زندگی شما اضافه می‌کنند. بسیاری از افراد هستند که با انتخاب فعالیت های مناسب اوقات فراغت که معنا و رضایت را فراهم می کند، زندگی هدفمندی دارند.

11 نکته موثر درباره زندگی با هدف

 1. شجاعت ابراز وجود را داشته باشید

داشتن یک زندگی هدفمند ارتباط تنگاتنگی با اصالت دارد. بسیاری از مردم برای یافتن هدفی در زندگی تلاش می کنند زیرا به خود اجازه نمی دهند همان چیزی که واقعا هستند باشند. آنها به جای ابراز وجود، سعی می کنند خود را با تعریف دیگران از زندگی وفق دهند.

مشکل اصلی همین است آنها به خود اجازه نمی دهند همان چیزی باشند که واقعا هستند، زیرا می ترسند توسط دیگران طرد یا مورد انتقاد قرار گیرند. در نتیجه بسیاری از مردم آنطور که آرزوی آن را داشتند زندگی نمی کنند. داشتن یک زندگی که خانواده، دوستان یا جامعه آن را تایید می کنند ممکن است همیشه رضایت شما را به زندگی اضافه نکند. همه اطرافیان را خوشحال می کند، اما نه خودت را؛ اما وقتی نوبت به زندگی هدفمند و پر از معنا و رضایت می رسد، آزادی بیان خود و زندگی واقعی خود بسیار مهم است.

 1. خانواده و دوستان را در اولویت قرار دهید

برقراری ارتباط با دیگران به معنای بیشتری به زندگی شما کمک می کند. وقتی به خانواده و دوستان خود نزدیک هستید، معنای زندگی خود را تقویت خواهید کرد. علاوه بر این، تحقیقات علمی نشان داده است که روابط خانوادگی منبع مهمی از معنای درک شده در زندگی است. نتایج مطالعه اهمیت گذراندن وقت با عزیزانتان را برجسته می کند.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که این بدان معنا نیست که شما باید در یک خانواده کاملا هماهنگ زندگی کنید. در عوض، اکثر محققان خاطرنشان می کنند که فرآیند غلبه بر تعارض و چالش ها نیز بسیار مهم است. نه تنها به تعمیق روابط با عزیزانتان کمک می کند، بلکه به افزایش معنای زندگی شما نیز کمک می کند. حتی اگر روابط شما با خانواده و دوستانتان عالی نباشد، می توانید با حفظ و گرامی داشتن این پیوندها، هدف عمیق تری به زندگی خود بیافزایید.

11 نکته موثر درباره زندگی با هدف

 1. شجاع باشید

گاهی اوقات برای داشتن یک زندگی معنادار شجاعت زیادی لازم است. در مسیر رسیدن به یک زندگی هدفمند با موانع زیادی روبرو می شوید. در برخی شرایط ما به سادگی در محدوده منطقه راحتی خود احساس راحتی می کنیم. در موقعیت های دیگر عادات منفی ما را از هر گونه پیشرفت باز می دارند.

به همین دلیل، شجاعت کافی برای دستیابی به تجربیات جدید و تازه بسیار مهم و ارزشمند است.

اکثر افرادی که زندگی هدفمندی دارند، شجاعت این را داشته اند که به طور مداوم خود را در آنجا قرار دهند و به دنبال فرصت های جدید باشند. آنها مایل بودند چیزهای جدید را امتحان کنند و عادات خود را به چالش بکشند. آنها به جای محصور کردن خود در مرزهای مناطق آسایش خود، شجاعت غلبه بر این محدودیت ها را داشتند.

 1. بدانید که هدف و شادی همیشه به هم مرتبط نیستند

بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند که داشتن یک زندگی هدفمند به طور خودکار آنها را خوشحال می کند؛ و در حالی که مطمئناً درست است که یافتن معنی در زندگی می تواند شما را خوشحال کند، این دو همیشه به هم مرتبط نیستند.

تفاوت های خاصی بین زندگی شاد و زندگی معنادار وجود دارد. آنها ممکن است دست به دست هم بدهند، اما همیشه اینطور نیست. حس داشتن یک زندگی معنادار به شادی شما بستگی ندارد.

ارضای خواسته ها و خواسته های شما ممکن است شما را خوشحال کند، اما برای داشتن یک زندگی هدفمند کاملاً بی ربط است. همچنین، تلاش برای داشتن یک زندگی هدفمند ممکن است با چالش ها و موانع متعددی همراه باشد. ممکن است درد، کبودی و چالش هایی در طول مسیر وجود داشته باشد؛ اما در عین حال، به چالش کشیدن با دشواری که فراتر از خودتان است، احساس هدف و معنا ارتقا می یابد.

11 نکته موثر درباره زندگی با هدف

 1. زندگی خود را ساده کنید

ما چنان گرفتار انجام فعالیت‌ها، وظایف و تعهدات بی‌شماری هستیم که به طور کامل مسیر آنچه را که واقعاً به زندگی ما معنا می‌دهد گم کرده‌ایم. با بی نظمی و ساده کردن زندگی خود، می توانید زمان بیشتری را صرف فعالیت های معنادار کنید.

حتی بیشتر از این، می تواند به شما کمک کند تا استرس را کاهش دهید و خودتان را برای شما و فرصت های هیجان انگیز باز کنید. همیشه این نیست که چیزهای بیشتری به زندگی خود بیافزایید که به شما در یافتن هدف کمک می کند. قضیه کاملا برعکس است. ترفندهای شما برای دنبال کردن هدف زندگی با قاطعیت چیست؟

امیدوارم از این مقاله در مورد چگونگی داشتن یک زندگی هدفمند لذت ببرید.

پیروز باشید!

منبع:

 • http://www.planetofsuccess.com/blog/2016/living-a-purpose-driven-life-11-effective-tips

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx