5 عادت بد که باید از زندگی حذف شوند

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

چه دوست داشته باشید و چه نه ، عادت های بد برای شما – از نظر روحی ، جسمی ، عاطفی و حتی اجتماعی مضر هستند . در حالی که ترک برخی از عادتهای بد سخت تر از سایرین است ، این حقیقت که شما باید از شر آنها خلاص شوید را تغییر نمی دهد.

در اینجا 5 مورد از عادت های بد که باید سریعا کنار بگذرید، وجود دارد:

1- غذاخوردن از روی استرس

من قبلاً به شدت از روی استرس غذا می خوردم. هر وقت احساس می کردم ناراحت ، استرسی ، ناامید ، مضطرب و یا حتی خوشحال هستم ، غذا می خوردم.

خوردن من هیچ ارتباطی با گرسنه بودن من نداشت و غذا خوردن برای من راهی برای پر کردن خلاهای عاطفی ام بود.

در حالی که غذا خوردن مرا آرام می کرد ، اما این احساس لحظه ای بود و درست بعد از اینکه غذا را می خوردم ناپدید می شد. در عوض ، آنچه با آن باقی می ماندم همان خلاء عاطفی بود که باعث می شد در اولین فرصت باز هم غذا بخورم ، که در نهایت منجر می شد 2000 کالری بیش از آنچه باید در روز بخورم ، به بدنم بدهم ، به اضافه وزن دچار شوم و در نهایت برای این کارم عذاب وجدان بگیرم.

من از زمانی که بر غذا خوردن استرسی ام غلبه کرده ام ، عادات غذایی سالم و ارتباط سالمی با غذا برقرار کرده ام و دیگر از مواد غذایی به عنوان ابزاری برای برطرف کردن احساساتم استفاده نمی کنم.

اگر اهل غذا خوردن از روی استرس هستید ، نگران نباشید – نحوه مدیریت استرس را بیاموزید و عادات سالمی را جایگزین آن کنید.

2- جویدن ناخن

نه تنها جویدن ناخن کاری غیر بهداشتی است ، بلکه منع اجتماعی نیز دارد.

 منجر به مشکلات دندان مانند مالاکلوژن دندانهای قدامی می شود ، به طور بالقوه باعث ایجاد مشکلات معده و در طولانی مدت منجر به تغییر شکل شدید ناخن ها می شود.

افرادی که ناخن های خود را می جوند ، ناخن های کوتاه تری نسبت به یک فرد معمولی دارند و صفحات ناخن آنها نیز ممکن است زخمی شود.

کشف کنید که چه چیزی باعث می شود تا ناخن هایتان را بجوید و آن را با یک عادت خوب جایگزین کنید.

به عنوان مثال ، اگر ناخن های خود را هنگامی که استرس دارید می جوید ، پیاده روی کنید یا به جای آن دفعه دیگر که احساس استرس کردید به موسیقی گوش دهید.

جویدن ناخن

3- بودن در کنار افرادی که به شما احترام نمی گذارند

قبلاً همه ما در این شرایط بوده ایم. درست است؟ آیا شما هم تلاش می کنید افرادی را که از شما قدردانی نمی کنند راضی کنید؟ آیا تلاش می کنید در کنار افرادی باشید که هرگز در موقعیت های سخت در کنار شما نبوده اند؟

حتی زمانی که بدون انتظار بازگشت به افراد لطف می کنیم ، باید دور افرادی که برای ما ارزش قائل نیستند را خط بکشیم زیرا این افراد به روح ما آسیب می رسانند.

وقت خود را با افرادی که قدردان شما نیستند هدر ندهید و در عوض وقت خود را بیشتر با افرادی که این کار را می کنند، بگذرانید.

4- سیگار کشیدن

استعمال سیگار یکی از دلایل اصلی مرگ و میر قابل پیشگیری در سطح جهان است.

در ایالات متحده آمریکا ، سالانه حدود 500000 مرگ و میر به بیماریهای مرتبط با استعمال دخانیات مربوط می شود. یک مطالعه جدید تخمین زده است که به اندازه یک سوم جمعیت مردهای چین، به دلیل سیگار کشیدن طول عمرشان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است! زن و مردان سیگاری ، به طور متوسط ​​13.2 و 14.5 سال کمتر از افرادی که سیگار نمی کشند زندگی می کنند – این بیش از یک دهه زندگی است.

نه تنها این ، بلکه استعمال سیگار باعث پیری زودرس پوست (یعنی چین و چروک) ، زرد شدن دندان ها ، بوی بد دهان و از همه بدتر – خطر سلامتی افراد اطراف شما از جمله عزیزانتان می شود. مطالعات نشان داده است كه افراد غیر سیگاری كه در معرض دود سیگار هستند ، در بسیاری از مشكلات بهداشتی  با مصرف کنندگان مستقیم سیگار مشترک هستند.

5- خوردن فست فود(هم چنین نوشابه رژیمی)

فست فود – امروزه همه جای جامعه ما را فرا گرفته است . فست فود مانند سیب زمینی سرخ کرده ، همبرگرهای فرآوری شده و نوشابه تبدیل به غذای اصلی در جامعه امروز ما شده است.

اگر فکر می کنید ، ” فست فود خوشمزه است!” ، دوباره فکر کنید:

شاید فکر کنید خوردن فست فود نمی تواند جزء عادت های بد باشد، اما یک مطالعه توسط پاول جانسون و پل کنی نشان می دهد که مصرف فست فود فعالیت مغز را به روشی مشابه با داروهای اعتیاد آور مانند کوکائین و هروئین تغییر می دهد.

“بعد از گذشت چندین هفته با دسترسی نامحدود به فست فود ، مغز موش های آزمایشگاهی ما حساس شده بودند و برای لذت بیشتر به غذای بیشتری احتیاج داشتند.”

اکنون متوجه شدید که چرا هنگامی که روز قبل فقط مقداری فست فود میل کرده اید ،روز بعد هوس فست فود بیشتری می کنید؟

اگرچه ممکن نیست بلافاصله فست فود را به طور کلی از رژیم غذایی خود حذف کنیم ، اما می توانیم از همین امروز مصرف فست فودمان را کاهش دهیم.

مثلا به جای نوشابه ، آب میوه (تازه ، نه نوع گازدار) یا آب معدنی را انتخاب کنید. به جای سیب زمینی سرخ کرده ، به سمت سیب زمینی پوره شده یا سالاد بروید . به جای گوشت سرخ شده ، سراغ گوشت کباب شده یا گریل شده بروید.

در صورت امکان ، به سمت غذاهای سالم مانند سالاد بروید و در عوض از مصرف فست فود خودداری کنید. هر قدم کوچکی در بلند مدت تاثیر به سزایی دارد.

فست فود

در اینجا چند مورد از عادت های بد دیگر که باید کنار گذاشته شوند آمده است :

خوردن بیش از حد گوشت قرمز

شواهد قطعی وجود دارد كه مصرف گوشت قرمز خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد و شواهدی نیز مبنی بر اینکه خطر ابتلا به سرطان مری ، سرطان ریه ، سرطان لوزالمعده و سرطان آندومتر را افزایش می دهد، وجود دارد.

بعلاوه ، برخی مطالعات مصرف مقادیر زیاد گوشت قرمز را با سرطان پستان ، سرطان معده ، لنفوم ، سرطان مثانه ، سرطان ریه و سرطان پروستات مرتبط دانسته است!

کسانی که گوشت قرمز مصرف می کنند ، مراقب باشند و میزان مصرف خود را محدود کنند – حتی بهتر است این ماده غذایی را از رژیم  خود قطع کنند. صندوق جهانی تحقیقات سرطان توصیه می کند که مصرف گوشت قرمز را به کمتر از 300 گرم (11 اونس) وزن پخته شده در هفته محدود کنید.

تماشای بیش از حد تلویزیون

من از هشت سال پیش تماشای تلویزیون را متوقف کرده ام و هرگز پشیمان نشده ام. هر چند وقت یکبار تلویزیون را روشن می کنم تا ببینم چه چیزی وجود دارد و سپس آن را خاموش می کنم زیرا فقط داستان های خسته کننده قدیمی است.

تماشای تلویزیون ، به ویژه درام های خوب ، می تواند راه خوبی برای سرگرم شدن باشد. با این حال ، به یاد داشته باشید که تلویزیون همه ی زندگی شما نیست!

سه ساعت تماشا کردن تلویزیون زندگی شما را به سمت بهتری تغییر نخواهد داد. در عوض ، استفاده از آن زمان برای تأمل در زندگی و اهداف تان تاثیرات به سزایی دارد.

دیر رسیدن به قرارها

نه تنها دیر رسیدن نوعی بی ادبی به دیگران است بلکه به معنای آن است که شما همیشه در حال  عجله از یک مکان به مکان دیگر هستید، در برنامه خود غرق شده اید و از هر شخصی که با او ملاقات دارید باید عذرخواهی کنید.

از دیر رسیدن بپرهیزید ، بلکه در عوض تمرین کنید تا حتی زودتر از موعد برسید. هدف خود را این قرار دهید که 15 دقیقه زودتر از هر قرار ملاقات برسید و کاری را برای خود در نظر بگیرید تا در آن 15 دقیقه انجام دهید .

ماندن در روابط بد

آیا همیشه با افراد اشتباه آشنا می شوید؟ آیا شما تمام وقت با افراد سودجو سر و کار دارید؟ خب ، ممکن است شما نتوانید جلوی ملاقات با افراد بد را بگیرید اما مطمئناً می توانید از ادامه تماس با آنها ، گذراندن وقت با آنها و یا حتی برقراری رابطه عاشقانه با آنها بپرهیزید.

موکول کردن کارها به دقیقه 90

یکی از متداول ترین عادت های بد در میان همه ی ما موکول کردن کارها به دقیقه 90 است.

دود شمع خوردن در نیمه شب کار سرگرم کننده ای نیست – در عوض بسیار طاقت فرسا است.

آن دسته از شما که با دود شمع خوردن در نیمه شب به دانشگاه رفته اید ، خود را به سختی انداخته اید،اشتباه بزرگی مرتکب شده اید.

نه تنها این کار برای بدن شما مضر است ، بلکه از نظر روحی باعث آزار شما می شود زیرا دائماً در حالت پرفشار و تنش قرار دارید و از اینکه آیا می توانید کار خود را به موقع تمام کنید یا نه ، احساس اضطراب می کنید.

امروز خود را با یک یادداشت جدید شروع کنید. به جای اینکه تا آخرین روز مهلت خود ، برای خودتان زمان در نظر بگیرید، در عوض در برنامه ریزی های آینده ، سعی کنید کارهایتان زودتر از موعد تمام شوند و کارهایتان را پیشاپیش انجام دهید.

با انجام دادن پیش از موعد وظایف خود ، می توانید از وقت اضافی تان برای برنامه ریزی در زندگی استفاده کنید و کارهای بیشتری انجام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx