5 مرحله اصلی برای تغییر در باورها

Add a Comment
11 Min Read

5 مرحله اصلی برای تغییر در باورها

آشنایی با مراحل و چگونگی تغییر در باورها خود

مسلما تاکنون به این مسئله پی برده اید که عقاید شما تاثیر مستقیمی بر رفتارتان دارد و حتی بر اساس قانون جذب می تواند کنترل زندگی شما را در دست بگیرد و شما را به سمت موفقیت یا عدم موفقیت در زندگی سوق دهد؛ پس از این رو اگر احساس نارضایتی دارید و فکر می کنید به آن چیزی که می خواهید نرسیده اید، باید در باورهای خود تغییرات بزرگی ایجاد کنید. به همین منظور در این مقاله قصد داریم برای شما دوستان عزیز سایت پرورش افکار در رابطه با مراحل ایجاد چنین تغییراتی صحبت کنیم.

با اطمینان می توان گفت که قدرت درونی به راحتی می تواند تغییرات بسیار بزرگی را در زندگی به وجود آورد. این قدرت درونی است که بر اساس قانون جذب می تواند نتیجه هر کاری را رقم بزند. در واقع قدرت درونی با قابلیت پیشرفت مداوم خود و همچنین توانایی پیگیری کارها به راحتی می تواند بر روی آن چیزی که به دست می آید و موفقیت در زندگی تاثیرگذار باشد.

برای این که بتوانید به موفقیت دست پیدا کنید باید:

۱ – از قدرت درونی خود کمک بگیرید

۲ – به طور مداوم در حال بررسی این مسئله باشید که آیا در حال نزدیک شدن به اهداف خود هستید و یا از آن ها دور می شوید.

۳- اگر از روش هایی استفاده می کنید که شما را به نتیجه دلخواه نمی رساند، باید انعطاف پذیر باشید و شیوه های خود را تغییر دهید. دقت کنید این تغییرات نباید حس ناخوشایندی را در شما به وجود آورد. زیرا این کار، خود روشی برای رسیدن به موفقیت محسوب می شود.

علاوه بر تمام مواردی که به آن اشاره شد شما به خوبی می دانید که بهترین روشی که با استفاده از آن می توانید قدرت درونی خود را به دست آورید، این است که یک الگو و یا یک مدل در اختیار داشته باشید. در این راه می توانید از تجربیات کسانی که در این راستا در حال فعالیت می باشند، استفاده کنید. هنگامی که شما الگویی در اختیار داشته باشید، به خوبی می دانید که استفاده از چه روش هایی می تواند شما را به آن چیزی که مد نظر دارید برساند و با تمام این ها باز هم می توانید انعطاف پذیری خود را برای رسیدن به موفقیت در زندگی حفظ کنید.

سه کلید طلایی برای شرطی سازی

سه کلید طلایی برای شرطی سازی

همان طور که گفته شد باید یاد بگیریم که برخی از عقاید خود را دستخوش تغییراتی کنیم. در این راستا شما به خوبی به این مسئله آگاه هستید که چگونه می توان هر عادتی را تغییر داد. سه کلید طلایی برای شرطی سازی وجود دارد که عبارتند از:

  • باید به نقطه عطف برسید. لازم است با تمام وجود حس کنید، چیزی نیاز به تغییر دارد. شما باید تغییر کنید و برای این کار باید همین الان دست به کار شوید. هنگامی که ذهنتان به این مسئله پی ببرد، بر اساس قانون جذب تغییر آسان می شود.
  • باید حلقه ارتباطی موجود در ذهن خود را وارونه کنید. آن چیزهایی که به ناراحتی ارتباط داده اید را باید با خوشی ارتباط دهید و برعکس.
  • باید خودتان را نیز شرطی کنید تا برای همیشه این حلقه ارتباطی جدید پابرجا باقی بماند. برای بتوانید یک عادت تازه در خودتان به وجود آورید، یک عادت نیروبخش و یک احساس نو.

نکته اینجاست که برای ایجاد تغییر در باورهای مان نیز باید از همین روش استفاده کنیم. هنگامی که ذهن از انجام کارهایی که شما را ناراحت می کند، دوری می نماید؛ باید به سراغ اقداماتی بروید که با تغییر عقاید همراه خواهد بود که عبارتند از:

عقایدی را باید در نظر بگیرید که تغییر در آن ها کاملا احساس شود. اکنون چه چیزهایی باعث ناراحتی شما می شود؟ کدام ارزش ها باعث محدود شدن زندگی تان شده است؟ به محض این که توانستید چنین باورهایی را شناسایی کنید، می توانید از شر آن ها خلاص شوید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از باورهای محدود کننده فعلی خود آنقدر احساس ناراحتی داشته باشید که تغییر دادن آن ها برای شما آسان باشد.

مراحل تغییر باورها

تنها راهی که می تواند به شما کمک کند، تا ناراحتی ها را از خود دور کنید این است که الگوهای گذشته را بشکنید و برای این کار نیاز است که از مسئله ای احساس ناراحتی شدیدی داشته باشید. هنگامی می توانید الگوهای قدیمی خود را بشکنید که شیوه نگرش و احساس شما نسبت به آن تغییر کند و دیگر قادر نباشید، بیش از این چنین روشی را متحمل شوید.

باور کنید با ادامه آن ناراحتی زیادی به سراغ شما می آید و تغییر دادن آن، شما را به خوشی عظیمی می رساند. از همین رو اول باورهایی که شما را محدود می کند مشخص کنید. در قدم دوم اجازه دهید این باورها ناراحتی بسیار زیادی را در ذهنتان به وجود آورد؛ به طوری که باور کنید باید هر چه زودتر تغییراتی در آن به وجود آورید. در قدم سوم، باید به سراغ ساخت یکسری از باورهای نیروبخش و جدید بروید، تا بتوانید آن ها را جایگزین موارد قبلی کنید و به موفقیت در زندگی برسید.

از همین رو اگر عقیده ای قدیمی سالیان سال با شما همراه است، به عنوان مثال معتقدید که برای انجام موفقیت آمیز کارها بیش از حد جوان و ناپخته اید، باید این پنج مرحله را اجرایی کنید.

۱ – ابتدا باید این مسئله را مشخص کنید که آیا این باور بر زندگی شما اثر محرک و یا محدود کننده ای دارد؟

باید به این مسئله دقت بسیار زیادی داشته باشید و به خوبی فکر کنید که آیا چنین عقیده ای در شما وجود دارد و شما را از انجام کارهای بزرگ باز می دارد؟ اگر پاسخ مثبتی برای این سوالات دارید، می توانید نتیجه بگیرید که این باور همانند یک  بند شما را به سمت عقب می کشد و باید تغییر کند.

۲ – باید تشخیص دهید که آیا زمان تغییر عقاید فرا رسیده است و چگونه باید این کار را انجام دهید؟

در رابطه با تمام ضررهایی که بابت این باور متحمل شده اید فکر کنید. نه تنها فکر کنید بلکه نتایج آن را با تمام وجود احساس کنید. کلید دست یافتن به نقطه عطف شناخت دقیق، نتیجه ای است که با ادامه روش کنونی حاصل می شود. برای این که بتوانید به چنین حسی برسید، باید سوالاتی را برای خود مطرح کنید که در رابطه با عقایدتان متحمل شده اید، اما آن ها را ناآگاهانه از ذهن خود حذف کرده اید. به محض این که توجه تان را بر این ناراحتی ها متمرکز کردید، آن ها را حس خواهید کرد.

عقاید

۳ – پس از این که موفق شدید تغییراتی را در عقاید خود به دست آورید باید باور جدیدی را جایگزین آن کنید

نیازی نیست که با خود قرار بگذارید که از این پس چه خواهید کرد، همین که بتوانید باور جدیدی را در ذهن خود قرار دهید، رفتارتان دستخوش تغییراتی می شود. هر عقیده چیزی جز یک فرضیه نیست و نمی توان آن را یک حکم مطلق دانست. مثلا برخی بر این عقیده اند که جوانی یعنی بی تجربگی و ضعف!

پس در این مقطع نمی توان کارهای بزرگ را بر عهده گرفت. عده ای نیز باور دارند کهنسالی ضعف است و نباید در چنین سنی دست به کارهای دشوار زد، اما کدام یک واقعا حقیقت دارد؟ هیچ کدام از این باورها مطلق نیستند. پس متوجه شده اید که هر عقیده ای، تنها یک ایده شخصی است که لزوما نباید درست باشد. از همین رو می توان فرضیه هایی در ذهن ساخت که به جای محدود کردن به شما قدرت و نیرو ببخشد.

۴ – پس از این که عقاید جدیدی را خلق کردید باید بتوانید آن ها را با اتفاقات خوب و به طور کلی خوشی های زندگی تان ارتباط دهید

اما سوال اینجاست که چگونه باید این کار را کنید؟ باید بدانید که انجام این کار بسیار راحت است تنها با فکر کردن در رابطه با نتایجی که با پیگیری این باورها به دست می آید، می توانید نتیجه مورد نظر را حاصل کنید. با پذیرفتن این عقیده که جوانی مساوی با قدرت، نشاط و انرژی است به چه چیزی در زندگی دست خواهم یافت؟

۵ – در آخرین مرحله باید مغز را با این الگو جدید شرطی کرد

آن قدر باید در رابطه با عقاید جدید خود فکر کنید و نتایج شیرین آن را حس کنید تا خود را شرطی نمایید؛ تا جایی که هر گاه کلمه جوانی را می شنوید، بی هیچ زحمتی احساس خوشی، قدرت، توانایی و… سر تا پای وجودتان را در برمی گیرد. این کار فقط با تمرین و تکرار میسر خواهد بود.

باید هر روزه به مدت پنج الی شش دقیقه در رابطه با نتایجی که عقاید جدید برایتان فراهم آورده فکر کنید. پس از مدتی، مغز این عقیده را به عنوان یک باور اصلی می پذیرد. اکنون این عقیده ی جدید در کامپیوتر ذهنتان ثبت شده است و می تواند شما را به سمت موفقیت در زندگی هدایت کند.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx