۱۰ روش هوشمندانه برای برخورد با افراد گستاخ

نظرات 4 1
6 دقیقه مطالعه

۱۰ روش هوشمندانه برای برخورد با افراد گستاخ

روشهایی برای چگونگی رفتار با افراد گستاخ

بهتر نبود اگر همه افراد بی ادب و گستاخ را جمع می‌ کردند و به یک جزیره دور افتاده می‌ فرستادند تا دیگر مجبور به برخورد با آنها نباشیم؟

اما کمی صبر داشته باشید، راههای هوشمندانه‌ تری هم برای کنار آمدن با این افراد وجود دارد. در زیر به ۱۰ مورد از این روش‌ ها خواهیم پرداخت.

راه های مقابله با گستاخی

۱- یادمان باشد، خیلی وقت‌ ها آن فرد گستاخ خود ما هستیم

شاید این بار نه ولی بارها شده است که خودمان هم گستاخی کرده‌ ایم. و البته این بدان معنی نمی باشد که آدم بدی باشیم. پس دفعه بعد که کسی با گستاخی با ما رفتار کرد، یادمان باشد که او هم درست مثل ما انسان است و بی‌ ادبی او به این معنی نمی باشد که آدم بدی است.

۲- به خودمان نگیریم

زمانیکه کسی بی‌ ادبی میکند، مخصوصاً وقتی نظر شخصی درمورد ما میدهد، خیلی راحت ممکن است موجب ناراحتی‌ مان شود. اما دست خودمان است که چطور واکنش نشان دهیم. اگر رفتار بی‌ ادبانه آن فرد را مشکل خودش نه مشکل خودمان ببینیم، قدرت در دستان ما خواهد بود.

۳- ببینیم چرا

آدمها دلایل خاص خودشان را برای بی‌ ادبی کردن خواهند داشت. شاید روز بدی را گذرانده باشند. یا اینکه عجله دارند و تصور میکند وقتی برای رفتار مودبانه و احترام گذاشتن ندارند. شاید هم اصلاً متوجه رفتار بی‌ ادبانه خود نشده باشند. تا زمانیکه از آنها نپرسیم دلیل رفتار آنها را نخواهیم فهمید. آرامش خودمان را حفظ کنیم و از او سوال کنیم، “من فکر میکنم رفتار ما غیرمحترمانه است. چرا چنین رفتاری با من داری؟”

۱۰ روش هوشمندانه برای برخورد با افراد گستاخ

۴- کمی انتقادی برخورد کرده و آن گستاخی را بررسی کنیم

کسی با ما بدرفتاری و بی‌ ادبی کرده است. دقیقاً چه کرده یا چه گفته است؟ آیا واقعاً منظوری داشته است؟ اگر منتقدانه به موقعیت نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که بیشتر گستاخی‌ های افراد بی‌ منظور است و به همین علت می‌ توانیم با خونسردی از آنها بگذریم. در موارد بسیار نادر فرد برای بی‌ ادبی خود دلیل و هدفی دارد و باز هم برخورد انتقادی کمکمان خواهد کرد تا ریشه رفتار آن فرد را بررسی کرده و متوجه علت کارش شویم.

۵- خودمان وارد این داستان نشویم

دلمان می‌ خواهد سر این فرد گستاخ داد بکشیم؟ به هیچ وجه اینکار را نکنیم. چنین کاری وضعیت را بهتر نمیکند. چه آن فرد این رفتار را عمدی یا غیرعمدی نشان داده باشد، ما باید احترام خودمان را حفظ کنیم و اجازه ندهیم آن رفتار گستاخانه ما را تحریک کند.

۶- دور شویم

گستاخی و بی‌ ادبی رفتاری بسیار آزاردهنده است اما خارج کردن خودمان از آن موقعیت سریع‌ ترین و مطمعن‌ ترین راه برای جلوگیری از رفتارهای بی‌ ادبانه دیگران است. حتی اگر هنوز مشغول حرف زدن با ما بود، دور شویم. اگر این فرد غریبه بود، که مجبور نیستیم باز هم در آینده او را ملافت کنیم اما اگر از دوستان یا همکارانمان بود، خیلی زود خواهند فهمید که بی‌ ادبی کردنشان با ما به هیچ کجا نخواهد رسید و دفعه بعد سعی خواهند کرد که مودب‌ تر باشند.

۱۰ روش هوشمندانه برای برخورد با افراد گستاخ

۷- پیشنهاد کمک دهیم

بعضی از گستاخی‌ ها بخاطر بدرفتاری است. اما خیلی از زمانها فردی که به ما بی‌ ادبی و گستاخی میکند به این علت است که از چیزی خسته و درمانده است. و اگر در توانمان باشد که مشکل آن فرد را حل کنیم، خواهیم توانست بی‌ ادبی او را به قدرشناسی تبدیل نماییم. اما یک هشدار: فقط زمانی پیشنهاد کمک دهیم که بتوانیم این کار را فوراً انجام دهیم چون وعده کمک کردن بر درماندگی‌ آنها اضافه میکند.

۸- گستاخی را یک عادت بدانیم

بعضی‌ ها به این دلیل بی‌ ادب می باشند که همیشه همینطور بوده‌ اند. وقتی بی‌ ادبی و گستاخی به شکل یک عادت دربیاید، ترک کردن آن خیلی سخت و دشوار خواهد شد حتی اگر فرد واقعاً تصمیم به تغییر بگیرد. هیچوقت نباید عادت‌ های گستاخی دیگران را به خودمان بگیریم.

۱۰ روش هوشمندانه برای برخورد با افراد گستاخ

۹- سعی نکنیم تغییرشان دهیم

اگر کسی بخواهد بی‌ ادب باشد ما نمی‌ توانیم او را مجبور به مودب بودن کنیم. درواقع، اینکه سعی کنیم در رفتار او تغییر ایجاد کنیم باعث بدتر شدن رفتارش خواهد شد. گاهی وقت‌ ها بهترین انتخاب ما این است که قبول کنیم بی‌ ادبی و گستاخی آنها تقصیر ما نیست و اجازه دهیم خودشان متوجه اشتباهشان شوند.

۱۰- با مهربانی با گستاخی بجنگیم

اجازه ندهیم که گستاخی دیگران باعث شود ما هم به همان روش پاسخ دهیم. بهترین راه برای مقابله با گستاخی این است که رابطه دوستانه و محبت‌ آمیز خود را حفظ کرده و به آن فرد فرصت دهیم کمی آرام شده و رفتارش را با ما تعدیل کند.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx