در زندگی چقدر باید برای اطرافیان خود وقت و زمان بگذاریم؟

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

خیلی از ما انسان ها بیشتر ساعت های روز را مشغول كار یا انجام فعالیت های روزانه خود هستیم و ممكن است زمان كافی برای حضور در كنار اعضای خانواده، دوستان یا اطرافیان و اقوام نداشته باشیم. گاهی اوقات آنقدر سرمان شلوغ می شود و درگیر شغل یا تحصیل خود می شویم كه وقت گذاشتن برای اطرافیان را فراموش می کنیم و یادمان می رود به اطرافیان خود هم توجه كنیم و زمانی را در كنار آنها سپری كنیم. واقعیت این است كه دنیای امروز چنان همگام با سرعت تكنولوژی پیش می رود كه انسان ها ناگزیر از رقابت در این دو ماراتن هستند و حتی گاهی اوقات زمان كافی برای توجه به خودشان هم ندارند.

هر كسی علاقمند به داشتن یك زندگی مناسب و مدیریت و برنامه ریزی زمان و فعالیت های روزمره خود است. اگر چه در خیلی از مواقع نیروی كشنده بیرونی و جامعه چنان قدرتمند است كه ما را در خود غرق می كند و باعث جدا شدن ما از روابط خانوادگی و دوستانه می شود ولی باید خودمان سعی كنیم كه این مسئله را مدیریت و كنترل كنیم. اینكه هر كس قادر به وقت گذاشتن برای اطرافیان خود باشد بستگی به موقعیت شغلی، اجتماعی و زندگی او و همچنین میزان توانایی او در مدیریت زمان دارد.

اهمیت وقت گذاشتن برای اطرافیان، خانواده و دوستان

آیا تا به حال به این موضوع توجه كرده اید كه سپری كردن زمان در كنار اعضای خانواده، دوستان، فامیل و اطرافیان تا چه اندازه می تواند در زندگی تان نقش اساسی و حیاتی داشته باشد.

اگرچه انسان به عنوان یك موجود اجتماعی نیازمند زندگی با دیگر انسان ها و معاشرت با آنها برای رفع نیازهای اساسی و حتی غیر اساسی خود است، ولی می توان به افقی دورتر نگاه كرد و تاثیر با هم بودن را بیشتر درك كرد. دلیل اینكه ما معمولا به سمت گروه های اجتماعی و یا جمع های دوستانه می رویم تا با افراد دیگر معاشرت و گفتگو كنیم، صرفا برای خوشگذارنی و یا سرگرمی نیست. بلكه این روابط تاثیر بسیاری روی زندگی و روحیات ما خواهد داشت.

 در اینجا به برخی از تاثیرات دورهمی ها و سپری كردن زمان با اعضای خانواده، دوستان و اطرافیان شاره می كنیم.

  1. رهایی از فشار و استرس

ما هر روزه به دلیل درگیری ها و مشغله های زندگی با مسائل و مشكلات زیادی روبرو هستیم. روابط اجتماعی ما با افراد غریبه و یا حتی همكاران، همكلاسی ها، معلمین و دیگر مشاغل خدماتی مختلف باعث تحمیل استرس و اضطراب به ذهن و روح مان می شود. استرس و فشار زیاد ممكن است منجر به بیماری های متعددی مانند فشار خون بالا، سردرد های شدید، طپش قلب و حتی اختلالات عصبی شود. طبق نظرسنجی انجام شده توسط سازمان روانشناسی آمریكا، حدود 36 درصد مردم آمریكا به دلیل رهایی از استرس با دیگران ارتباط برقرار می كنند.

یكی از دلایل این اضطراب می تواند عدم احساس اطمینان و راحتی در محیط های اجتماعی غیر دوستانه و بعضا رقابتی باشد. ما برای متعادل كردن این میزان فشار، كاهش اضطراب و حتی از بین بردن این فشارهای روحی نیاز به حضور در مكان ها و گروه هایی داریم كه بتوانیم با اطمینان و راحتی با آنها ارتباط برقرار كنیم.

بدیهی است كه جمع های خانوادگی، دوستانه و فامیلی یكی از مطمئن ترین و راحت ترین فضاهای جمعی است كه می توانیم روابط بدون استرس را تجربه كنیم. وقتی شما به همراه خانواده با همدیگر زمان مفید و پرباری را سپری می كنید، سطح استرس روانی تان را كاهش می دهید و انرژی اطمینان بخش و آرامش بخش فضای دوستانه خانواده باعث آرامش روحی تان می شود.

  1. عمر طولانی تر

محققین طی مطالعاتی كه در طول نه سال انجام داده اند، دریافتند كه افرادی كه دارای روابط و وابستگی های اجتماعی نیستند، احتمال مرگ شان در طول همان نه سال سه برابر افرادی است كه دارای روابط قوی با اعضای خانواده و دوستان خود هستند. همچنین، تحقیقات نشان می دهد كه حتی افرادی با سبك زندگی غیر سالم كه دارای روابط خانوادگی و دوستانه قوی هستند، با احتمال بیشتری نسبت به كسانی كه وابستگی های اجتماعی ندارند، عمر طولانی تری خواهند داشت. بنابراین سپری كردن زمان كافی و مناسب با خانواده و اطرافیان می تواند عمر شما طولانی تر كند.

  1. انتخاب های مثبت

جنبه مثبت دورهمی های خانوادگی و دوستانه باعث می شود كه این انرژی به تمام بخش های زندگی تان منتقل شود. عزیزان تان می توانند باعث تقویت رفتارهای سالم و مثبت شما مانند ورزش و تغذیه سالم و كاهش رفتارهای منفی تان مانند سیگار كشیدن و مصرف مواد شوند. محققینی از دانشگاه تگزاس در آستن دریافتند كه وقتی اعضای خانواده و دوستان لحظات با كیفیتی را در كنار هم سپری می كنند، روی سبك زندگی همدیگر هم تاثیر مثبت می گذارند.

  1. بهبود سلامت ذهن

یكی دیگر از فواید وقت گذاشتن برای اطرافیان و خانواده، بهبود سلامت فكری است. تعاملات اجتماعی و سلامت فكری و ذهنی مدت های درازی است كه به همدیگر مرتبط هستند و این به دلیل رابطه علت و معلولی آنهاست. طبق تحقیقات، تماس چشمی و رخ به رخ می تواند خطر ابتلا به بیماری های روحی مانند اضطراب و افسردگی را كاهش دهد. حتی پیام های متنی، چت و شبكه های اجتماعی هم نمی توانند جایگزین مناسبی برای این نوع تماس ها و ارتباط با اعضای خانواده، دوستان و اطرافیان باشند.

  1. افزایش اعتماد بنفس

هركسی در زندگی خود ممكن است دچار تردید، احساس نا امنی و عدم اعتماد بنفس شود. تنها چیزی كه همیشه می تواند به رفع این احساس ها و تردید ها كمك كند، احساس ارزشمندی و تحسین شدن توسط دیگران است. وقتی شما با خانواده و اطرافیان تان اوقات خوشی را در كنار هم سپری می كنید، حس دوست داشته شدن و ارزشمندی می كنید. این حس در ذهن تان تصویر مثبتی از خودتان خلق می كند.

بسیاری فواید دیگر از كنار هم بودن و سپری كردن زمان در كنار اعضای خانواده، دوستان و اطرافیان را می توان نام برد كه منجر به سلامت روح و جسم و داشتن زندگی بهتر و موفقیت های بیشتر می شوند. پس حال با دانستن اهمیت این موضوع باید سعی كنیم كه با مدیریت كارها و زندگی روزمره مان بین زندگی اجتماعی و روابط خانوداگی و دوستانه خود تعادل برقرار كنیم و حداقل ساعاتی را در هفته به این كار اختصاص دهیم. اگر شما هم جزو كسانی هستید كه نمی توانید زمان كافی به روابط تان اختصاص دهید، موارد زیر را مطالعه كنید تا بیشتر با روش ها و تكنیك های افزایش اوقات فراغت خود و درنتیجه شركت در دورهمی های خانوادگی و دوستانه آشنا شوید.

روش های افزایش كیفیت زمان با هم بودن در كنار خانواده و دوستان

در اینجا شما با پنج روش ساده و راحت برای وقت گذاشتن برای اطرافیان و افزایش میزان زمانی كه با خانواده و اطرافیان تان اوقات خوشی را سپری می كنید بیان می كنیم. البته هر كسی وابسته به نوع مشغله و سبك زندگی خود می تواند روش های خاص خودش را داشته باشد ولی این روش ها بر مبنای تجربه شخصی افراد موفق است.

مدیریت فعالیت های خاص

اگر آنقدر سرتان شلوغ است كه حتی وقت كافی برای گذراندن با اعضای خانواده تان را هم ندارید می توانید برای حل این مشكل و وقت گذاشتن برای اطرافیان و خانواده از مناسبت های مختلف و یا مراسم دیگر به عنوان بهانه ای برای دور هم بودن استفاده كنید. مثلا در روزهای تعطیل وقتی مجبور به رفتن به یك جلسه كاری هستید، آن را تبدیل به یك جشن كوچك خانوادگی كنید كه در كنار آن هم با همكاران تان جلسه ای دورهمی داشته باشید و هم خانواده های همدیگر را ملاقات كنید و مهم تر از همه اینكه حداقل یك روز تعطیل را در كنار خانواده خودتان باشید. یا روش دیگر این است كه در روزهای آخر هفته، به بهانه شام یا رفتن به سینما و كنسرت اعضای خانواده، دوستان یا فامیل را گرد هم بیاورید تا از بودن در كنار هم لذت ببرید.

محدود كردن استفاده از ابزارهای تكنولوژیك

نگاهی به اطرافتان بیندازید. دور و برتان پر از وسایل ارتباط جمعی مثل تلفن، موبایل، كامپیوتر، تبلت و غیره است. حتی خیلی از افراد نمی توانند یك روز كامل به دور از موبایل یا كامپیوتر خود باشند. عادت به حضور این وسایل تكنولوژیك باعث جایگزین شدن نوع روابط  خانوادگی و دوستانه مان شده است. حضور همین ابزارهای تكنولوژیك باعث از بین بردن كیفیت ارتباط ما در دورهمی ها و جمع خانوداگی می شود. اگر تصمیم بگیریم در مدت زمانی كه در جمع خانواده، دوستان یا اطرافیان حضور داریم، از این ابزارها كمتر استفاده كنیم، زمانِ با كیفیت بیشتری برای ارتباط های چشمی و احساسی خواهیم داشت.

محدودیت استفاده از اینترنت

ارتباط واقعی

خیلی از ما ها با نحوه ارتباط برقرار كردن و گفتگو آشنا نیستیم. خیلی از افراد ترجیح می دهند كه حرف بزنند تا اینكه به حرف طرف مقابل شان گوش كنند. یاد گرفتن روش های درست ارتباط می تواند كیفیت ارتباط شما را هر چند در زمان كوتاه چند برابر كند. سعی كنید از این تكینك ها مانند گوش دادن به حرف های طرف مقابل، درك كردن نظرات و ایده های دیگران، اهمیت دادن به سلیقه های متفاوت آنها و ابراز احساسات عمیق نسبت به علاقمندی های دیگران برای بهتر كردن و بالا بردن كیفیت زمانی كه با دیگران سپری می كنید استفاده كنید تا همان زمان كوتاهی كه به سختی برای دور هم بودن اختصاص داده اید بازدهی چند برابری داشته باشد.

جملات مثبت و محبت آمیز

گفتن جملات محبت آمیز و تایید اطرافیان تان می تواند كیفیت ارتباط تان را بالا ببرد و تا حدود زیادی كمبود زمان مناسب برای بودن در كنار عزیزان تان را جبران كند. به اعضای خانواده، دوستان و اطرافیان تان بگویید كه برای همان چند دقیقه و یا چند ساعت در كنار آنها بودن چقدر تلاش و زمانبندی كرده اید تا به ارزش كار شما و عمق محبت قلبی شما پی ببرند و از بودن با شما لذت بیشتری ببرند. كلمات و جملات مثبت علاوه بر انرژی مثبتی كه به دیگران منتقل می كند، باعث پایداری و استحكام روابط تان هم می شود.

2/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx