در زندگی چقدر باید برای اطرافیان خود وقت و زمان بگذاریم؟

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه زمان مطالعه

خیلی از ما انسان ها بیشتر ساعت های روز را مشغول کار یا انجام فعالیت های روزانه خود هستیم و ممکن است زمان کافی برای حضور در کنار اعضای خانواده، دوستان یا اطرافیان و اقوام نداشته باشیم. گاهی اوقات آنقدر سرمان شلوغ می شود و درگیر شغل یا تحصیل خود می شویم که وقت گذاشتن برای اطرافیان را فراموش می کنیم و یادمان می رود به اطرافیان خود هم توجه کنیم و زمانی را در کنار آنها سپری کنیم. واقعیت این است که دنیای امروز چنان همگام با سرعت تکنولوژی پیش می رود که انسان ها ناگزیر از رقابت در این دو ماراتن هستند و حتی گاهی اوقات زمان کافی برای توجه به خودشان هم ندارند.

هر کسی علاقمند به داشتن یک زندگی مناسب و مدیریت و برنامه ریزی زمان و فعالیت های روزمره خود است. اگر چه در خیلی از مواقع نیروی کشنده بیرونی و جامعه چنان قدرتمند است که ما را در خود غرق می کند و باعث جدا شدن ما از روابط خانوادگی و دوستانه می شود ولی باید خودمان سعی کنیم که این مسئله را مدیریت و کنترل کنیم. اینکه هر کس قادر به وقت گذاشتن برای اطرافیان خود باشد بستگی به موقعیت شغلی، اجتماعی و زندگی او و همچنین میزان توانایی او در مدیریت زمان دارد.

اهمیت وقت گذاشتن برای اطرافیان، خانواده و دوستان

آیا تا به حال به این موضوع توجه کرده اید که سپری کردن زمان در کنار اعضای خانواده، دوستان، فامیل و اطرافیان تا چه اندازه می تواند در زندگی تان نقش اساسی و حیاتی داشته باشد.

اگرچه انسان به عنوان یک موجود اجتماعی نیازمند زندگی با دیگر انسان ها و معاشرت با آنها برای رفع نیازهای اساسی و حتی غیر اساسی خود است، ولی می توان به افقی دورتر نگاه کرد و تاثیر با هم بودن را بیشتر درک کرد. دلیل اینکه ما معمولا به سمت گروه های اجتماعی و یا جمع های دوستانه می رویم تا با افراد دیگر معاشرت و گفتگو کنیم، صرفا برای خوشگذارنی و یا سرگرمی نیست. بلکه این روابط تاثیر بسیاری روی زندگی و روحیات ما خواهد داشت.

 در اینجا به برخی از تاثیرات دورهمی ها و سپری کردن زمان با اعضای خانواده، دوستان و اطرافیان شاره می کنیم.

  1. رهایی از فشار و استرس

ما هر روزه به دلیل درگیری ها و مشغله های زندگی با مسائل و مشکلات زیادی روبرو هستیم. روابط اجتماعی ما با افراد غریبه و یا حتی همکاران، همکلاسی ها، معلمین و دیگر مشاغل خدماتی مختلف باعث تحمیل استرس و اضطراب به ذهن و روح مان می شود. استرس و فشار زیاد ممکن است منجر به بیماری های متعددی مانند فشار خون بالا، سردرد های شدید، طپش قلب و حتی اختلالات عصبی شود. طبق نظرسنجی انجام شده توسط سازمان روانشناسی آمریکا، حدود ۳۶ درصد مردم آمریکا به دلیل رهایی از استرس با دیگران ارتباط برقرار می کنند.

یکی از دلایل این اضطراب می تواند عدم احساس اطمینان و راحتی در محیط های اجتماعی غیر دوستانه و بعضا رقابتی باشد. ما برای متعادل کردن این میزان فشار، کاهش اضطراب و حتی از بین بردن این فشارهای روحی نیاز به حضور در مکان ها و گروه هایی داریم که بتوانیم با اطمینان و راحتی با آنها ارتباط برقرار کنیم.

بدیهی است که جمع های خانوادگی، دوستانه و فامیلی یکی از مطمئن ترین و راحت ترین فضاهای جمعی است که می توانیم روابط بدون استرس را تجربه کنیم. وقتی شما به همراه خانواده با همدیگر زمان مفید و پرباری را سپری می کنید، سطح استرس روانی تان را کاهش می دهید و انرژی اطمینان بخش و آرامش بخش فضای دوستانه خانواده باعث آرامش روحی تان می شود.

  1. عمر طولانی تر

محققین طی مطالعاتی که در طول نه سال انجام داده اند، دریافتند که افرادی که دارای روابط و وابستگی های اجتماعی نیستند، احتمال مرگ شان در طول همان نه سال سه برابر افرادی است که دارای روابط قوی با اعضای خانواده و دوستان خود هستند. همچنین، تحقیقات نشان می دهد که حتی افرادی با سبک زندگی غیر سالم که دارای روابط خانوادگی و دوستانه قوی هستند، با احتمال بیشتری نسبت به کسانی که وابستگی های اجتماعی ندارند، عمر طولانی تری خواهند داشت. بنابراین سپری کردن زمان کافی و مناسب با خانواده و اطرافیان می تواند عمر شما طولانی تر کند.

  1. انتخاب های مثبت

جنبه مثبت دورهمی های خانوادگی و دوستانه باعث می شود که این انرژی به تمام بخش های زندگی تان منتقل شود. عزیزان تان می توانند باعث تقویت رفتارهای سالم و مثبت شما مانند ورزش و تغذیه سالم و کاهش رفتارهای منفی تان مانند سیگار کشیدن و مصرف مواد شوند. محققینی از دانشگاه تگزاس در آستن دریافتند که وقتی اعضای خانواده و دوستان لحظات با کیفیتی را در کنار هم سپری می کنند، روی سبک زندگی همدیگر هم تاثیر مثبت می گذارند.

  1. بهبود سلامت ذهن

یکی دیگر از فواید وقت گذاشتن برای اطرافیان و خانواده، بهبود سلامت فکری است. تعاملات اجتماعی و سلامت فکری و ذهنی مدت های درازی است که به همدیگر مرتبط هستند و این به دلیل رابطه علت و معلولی آنهاست. طبق تحقیقات، تماس چشمی و رخ به رخ می تواند خطر ابتلا به بیماری های روحی مانند اضطراب و افسردگی را کاهش دهد. حتی پیام های متنی، چت و شبکه های اجتماعی هم نمی توانند جایگزین مناسبی برای این نوع تماس ها و ارتباط با اعضای خانواده، دوستان و اطرافیان باشند.

  1. افزایش اعتماد بنفس

هرکسی در زندگی خود ممکن است دچار تردید، احساس نا امنی و عدم اعتماد بنفس شود. تنها چیزی که همیشه می تواند به رفع این احساس ها و تردید ها کمک کند، احساس ارزشمندی و تحسین شدن توسط دیگران است. وقتی شما با خانواده و اطرافیان تان اوقات خوشی را در کنار هم سپری می کنید، حس دوست داشته شدن و ارزشمندی می کنید. این حس در ذهن تان تصویر مثبتی از خودتان خلق می کند.

بسیاری فواید دیگر از کنار هم بودن و سپری کردن زمان در کنار اعضای خانواده، دوستان و اطرافیان را می توان نام برد که منجر به سلامت روح و جسم و داشتن زندگی بهتر و موفقیت های بیشتر می شوند. پس حال با دانستن اهمیت این موضوع باید سعی کنیم که با مدیریت کارها و زندگی روزمره مان بین زندگی اجتماعی و روابط خانوداگی و دوستانه خود تعادل برقرار کنیم و حداقل ساعاتی را در هفته به این کار اختصاص دهیم. اگر شما هم جزو کسانی هستید که نمی توانید زمان کافی به روابط تان اختصاص دهید، موارد زیر را مطالعه کنید تا بیشتر با روش ها و تکنیک های افزایش اوقات فراغت خود و درنتیجه شرکت در دورهمی های خانوادگی و دوستانه آشنا شوید.

روش های افزایش کیفیت زمان با هم بودن در کنار خانواده و دوستان

در اینجا شما با پنج روش ساده و راحت برای وقت گذاشتن برای اطرافیان و افزایش میزان زمانی که با خانواده و اطرافیان تان اوقات خوشی را سپری می کنید بیان می کنیم. البته هر کسی وابسته به نوع مشغله و سبک زندگی خود می تواند روش های خاص خودش را داشته باشد ولی این روش ها بر مبنای تجربه شخصی افراد موفق است.

مدیریت فعالیت های خاص

اگر آنقدر سرتان شلوغ است که حتی وقت کافی برای گذراندن با اعضای خانواده تان را هم ندارید می توانید برای حل این مشکل و وقت گذاشتن برای اطرافیان و خانواده از مناسبت های مختلف و یا مراسم دیگر به عنوان بهانه ای برای دور هم بودن استفاده کنید. مثلا در روزهای تعطیل وقتی مجبور به رفتن به یک جلسه کاری هستید، آن را تبدیل به یک جشن کوچک خانوادگی کنید که در کنار آن هم با همکاران تان جلسه ای دورهمی داشته باشید و هم خانواده های همدیگر را ملاقات کنید و مهم تر از همه اینکه حداقل یک روز تعطیل را در کنار خانواده خودتان باشید. یا روش دیگر این است که در روزهای آخر هفته، به بهانه شام یا رفتن به سینما و کنسرت اعضای خانواده، دوستان یا فامیل را گرد هم بیاورید تا از بودن در کنار هم لذت ببرید.

محدود کردن استفاده از ابزارهای تکنولوژیک

نگاهی به اطرافتان بیندازید. دور و برتان پر از وسایل ارتباط جمعی مثل تلفن، موبایل، کامپیوتر، تبلت و غیره است. حتی خیلی از افراد نمی توانند یک روز کامل به دور از موبایل یا کامپیوتر خود باشند. عادت به حضور این وسایل تکنولوژیک باعث جایگزین شدن نوع روابط  خانوادگی و دوستانه مان شده است. حضور همین ابزارهای تکنولوژیک باعث از بین بردن کیفیت ارتباط ما در دورهمی ها و جمع خانوداگی می شود. اگر تصمیم بگیریم در مدت زمانی که در جمع خانواده، دوستان یا اطرافیان حضور داریم، از این ابزارها کمتر استفاده کنیم، زمانِ با کیفیت بیشتری برای ارتباط های چشمی و احساسی خواهیم داشت.

محدودیت استفاده از اینترنت

ارتباط واقعی

خیلی از ما ها با نحوه ارتباط برقرار کردن و گفتگو آشنا نیستیم. خیلی از افراد ترجیح می دهند که حرف بزنند تا اینکه به حرف طرف مقابل شان گوش کنند. یاد گرفتن روش های درست ارتباط می تواند کیفیت ارتباط شما را هر چند در زمان کوتاه چند برابر کند. سعی کنید از این تکینک ها مانند گوش دادن به حرف های طرف مقابل، درک کردن نظرات و ایده های دیگران، اهمیت دادن به سلیقه های متفاوت آنها و ابراز احساسات عمیق نسبت به علاقمندی های دیگران برای بهتر کردن و بالا بردن کیفیت زمانی که با دیگران سپری می کنید استفاده کنید تا همان زمان کوتاهی که به سختی برای دور هم بودن اختصاص داده اید بازدهی چند برابری داشته باشد.

جملات مثبت و محبت آمیز

گفتن جملات محبت آمیز و تایید اطرافیان تان می تواند کیفیت ارتباط تان را بالا ببرد و تا حدود زیادی کمبود زمان مناسب برای بودن در کنار عزیزان تان را جبران کند. به اعضای خانواده، دوستان و اطرافیان تان بگویید که برای همان چند دقیقه و یا چند ساعت در کنار آنها بودن چقدر تلاش و زمانبندی کرده اید تا به ارزش کار شما و عمق محبت قلبی شما پی ببرند و از بودن با شما لذت بیشتری ببرند. کلمات و جملات مثبت علاوه بر انرژی مثبتی که به دیگران منتقل می کند، باعث پایداری و استحکام روابط تان هم می شود.

۲/۵ - (۲ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx