۱۰ نکته از بهداشت روان برای آرامش بیشتر در زندگی

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

همه ما می دانیم که میان بهداشت روان و آرامش در زندگی رابطه متقابلی وجود دارد و  برای پیدا کردن احساس آرامش در زندگی انجام کارهایی مانند ورزش و تغذیه سالم مفید است. اگرچه این موارد خوب است، اما برای داشتن زندگی راحت تر، به راهکارهای بیشتری نیاز است.

به منظور ایجاد تغییر قابل توجه در زندگی و سلامت روحی خود در رابطه با فشارهای روانی، اقدامات وسیعی وجود دارد که می توانید انجام دهید.

 شما به عنوان یک مادر، پدر، فرزند یا صاحب کسب و کار ممکن است در بعضی اوقات در معرض فشارهای روحی و روانی قرار بگیرید.

آشفتگی روان که مهم ترین عوامل آن استرس و اضطراب هستند، بخش طبیعی از زندگی به حساب می آید. احساس استرس به خودی خود یک مسئله به طور مطلق سیاه نیست، بلکه زمان رسیدن تغییر را به ما هشدار می دهد.

 با این حال، همواره به یاد داشته باشید که عواملی که بهداشت روان و آرامش در زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهند، بدون کنترل و درمان، سلامت روحی و جسمی ما را تهدید می کنند.

در این مقاله ده نکته از مسائل بهداشت روان را بررسی می کنیم که  برای ایجاد تغییرات طولانی مدت و مثبت در سطح آرامش کلی شما مفید و ضروری است.

اگر می خواهید بر القائات اهریمنی که با امواج تیره خود دریای زندگی را طوفانی کرده و خورشید آرامش را   کم فروغ، غلبه کنید با ما در پرورش افکار همراه شوید.

ترس و هراس بزرگترین دشمن ما

قبل از پرداختن به ۱۰ نکته از بهداشت روان برای آرامش بیشتر در زندگی اندکی درباره پدیده ترس و مقابله با آن به عنوان کشنده ترین نیرویی که زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده و ما را به روان پریشی سوق می دهد می پردازیم.

ترس و هراس بزرگترین دشمن ما

بهداشت روان و آرامش در زندگی

استرس، اضطراب و به طور کلی ترس  با ضعیف کردن سجایای اخلاقی، پشتکار و حس پیشرفت را شکست داده و مشکلات سلامتی و موانع موفقیت را برای شما به ارمغان می آورد.

در بحث بهداشت روان و آرامش در زندگی اضطراب و ترس از جنبش و فعالیت مغز و بدن می کاهند و تمام عناصر موفقیت را در مسیر زندگی می کشند. استرس دشمن خونی سعادت در دوران جوانی و رفیق وحشت آور ایام پیری است. نشاط و خوشحالی از آن فراری و شادی نمی تواند با او در یک مکان زندگی کند.

هوراس فلچر پژوهشگر آمریکایی در این رابطه می گوید: «ترس مانند هوای گاز کربنیک دار است، مغز و روح را مسموم کرده و در نهایت سبب مرگ می شود».

برای کاهش ترس چه باید کرد؟

 برای غلبه بر ترس ها پیوسته در فکر خود اینطور قضاوت کنید که این افکار منفی به غیر از مخیله شما در جای دیگری وجود ندارد و به جز اتلاف وقت و کاهش نیروی معنوی و بدنی شما چیزی نصیبتان نخواهد کرد.

برای دفاع از خودتان به محض ورود افکار غم انگیز خود را به کاری مشغول کنید که این افکار جایگیری نکنند و از تجارب موفقیت های سابقتان استفاده کنید.

جانشین سازی افکار منفی و استرس زا با افکار امیدوار و مثبت اگرچه در ابتدا دشوار جلوه می کند، اما در نهایت باعث تقویت روحیه و پیروزی فکر شود.

جایگزین سازی افکار منفی در بهداشت روان و آرامش در زندگی

نکته اول: ایجاد پشتیبانی

بیشتر افراد از تنها زندگی کردن لذتی نمی برند. همه شما در زندگی به افرادی نیاز دارید که بتوانید در زمان ایجاد ناامیدی و استرس به آنها تکیه کنید. صرف دانستن اینکه شما تنها نیستید ، استرس زدا است. وقتی احساس اضطراب شدید کردید، شخصی را در شبکه خود پیدا کرده و با او صحبت کنید. حتی اگر آنها قادر به انجام کاری نباشند، به اشتراک گذاشتن ناراحتی ها در زمینه بهداشت روان و آرامش در زندگی حائز اهمیت است. همچنین ممکن است از دیدگاه تازه ای در مورد وضعیت خود بهره مند شوید. ارتباط منظم با دوستان و خانواده به شما کمک می کند تا در صورت نیاز از پشتیبانی آن ها برخوردار شوید. علاوه بر این، برای ایجاد شبکه پشتیبانی پایدار، اطمینان حاصل کنید که دیگران به حرف های شما گوش می دهند، ممکن است دیگران نیز به آن احتیاج داشته باشند.

اجازه دهید شما را به چالش بکشند

نکته دوم:اجازه دهید شما را به چالش بکشند  

غالباً در مورد موضوعی که تحت فشار قرار می گیرید، به این دلیل است که عادت به تفکرات منفی دارید و همین موضوع باعث استرس شما می شود. گرچه صحبت با دیگران که مسائل را به روش ما می بیند وسوسه انگیز است، اما می توانید با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده صحبت کنید که می تواند دیدگاه ما را به چالش بکشد.

وقتی در میانه یک وضعیت دشوار در مسیر بهداشت روان و آرامش در زندگی قرار دارید، آسان ترین راه این است که فقط به نکات منفی فکر کنید. صحبت با کسی که مایل است با شما صادق باشد و کمک کند تصویر واقع بینانه ای را ببینید، می تواند شما را از یک مارپیچ افکار منفی بازگرداند.

ساحل آرامش با بهداشت روان و آرامش در زندگی

نکته سوم: نعمتهایی که نصیبتان شده را بشمارید

یاد بگیرید در زمینه بهداشت روان و آرامش در زندگی نکات مثبت را شناسایی کنید. از نکات مثبت زندگی خود آگاه باشید و اجازه ندهید فشارهای اندک بر شما غلبه کند. گاهی اوقات تنها چیزی که نیاز دارید، کمی یادآوری است. اگر متوجه شدید که روی نکات منفی متمرکز شده اید، راهی پیدا کنید که بتوانید نکات مثبت زندگی خود را به راحتی به خاطر بسپارید. با یکی از دوستان نزدیک یا اعضای خانواده خود تماس بگیرید و از آن ها بخواهید که موفقیت هایتان را به شما یادآوری کند یا سعی کنید برخی از حقایق مثبت را یادداشت کرده و آن ها را در جایی آویزان کنید که در معرض دید روزانه شما باشد. بعضی اوقات باید واقع بینانه نعمت هایی را که نصیبتان شده را ببینید. اجازه دهید افکار مثبت شما را غرق کند و دیدگاهتان را تغییر دهد . هر کاری را که انتخاب می کنید انجام دهید، فقط یادآوری موارد مثبت زندگی را برای خود آسان کنید.

نکته چهارم: قضاوت نکنید

وقتی کسی به شما درباره رفتاری واکنشی نشان می دهد به گونه ای که احساس آزردگی پیدا می کنید، سعی کنید آن ها را مورد قضاوت قرار ندهید.  هر شخصی شرایط محیطی استرس زای خاص خود را دارد.

عطر آرامش با بهداشت روان در زندگی

به عنوان مثال: خانمی که در هایپر مشغول خرید است و ناخودآگاه با عجله به شما برخورد می کند، قصد بی ادبی ندارد، اما عجله دارد، زیرا اتفاق خطرناکی برای بچه هایش پیش آمده یا شاید او زمان را از دست داده و بچه اش از اتوبوس جا مانده است.

 یا شخصی که بیش از حد درهنگام رانندگی به شما بوق می زند، در حال رفتن برای عیادت از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده اش در بیمارستان است.  قضاوت کردن و عصبانی شدن در این شرایط فقط به شما آسیب می رساند و آرامشتان را برهم می زند.

قضاوت نکنید

نکته پنجم: اولویت های خود را بشناسید

در مسیر بررسی نکته های بهداشت روان و آرامش در زندگی شناخت اولویت ها و طبقه بندی آن ها ر زندگی حائز اهمیت است. اگرچه خواسته های زندگی بی پایان به نظر می رسند، اما شما به راحتی نمی توانید. همه کارها را به خوبی انجام دهید. اگر مراقب نباشید و برای کارهای خود اولویت نداشته باشید، در تعهد به انجام کارها به مشکل می خورید و احساس می کنید  مدام در حال دویدن هستید.  وقتی بدانید اولویت های کاری شما چیست، می توانید تصمیمات بهتری درباره نحوه گذران وقت خود اتخاذ کنید.

همچنین با آرامش خاطر بیشتر و به دور از استرس و تشویش به انجام فعالیت های اولویت دار خود می پردازید.

افکاری آرام با بهداشت روان در زندگی

 

اولویت های خود را بشناسید
اولویت های خود را بشناسید

 

نکته ششم: با مشکلات مبارزه کنید

وقتی اولویت های خود را بدانید، مبازه با مشکلات برای شما آسان می شود. درگیر شدن با هر مشکل ممکن است احساس استرس و شکست بیشتری را در شما ایجاد کند و به احتمال زیاد در ابتدا پیشرفتی حس نکنید. بله، ناامیدکننده است مثلا وقتی بچه هایتان وارد خانه می شوند لباس های خود را به صورت نامنظم روی زمین می اندازند یا  همسرتان دوباره ظرف های کثیف را در سینک ظرفشویی رها کرده و پولی را که نداشتید خرج کرد.  نبردهای احتمالی با مشکلات در زندگی می توانند بی پایان باشند، اما با انتخاب مبارزه های خود و تمرکز فقط بر روی یک چیز در هر زمان، احتمال اینکه احساس استرس کمتری داشته باشید و بیشتر شاهد پیشرفت و موفقیت خود شوید، زیاد است.

نکته هفتم: استراحت کنید

این درست است که باید تا جایی که می توانید سخت کار کنید، اما  به وقفه و استراحت هم نیاز دارید. لیست کارهای خودتان شاید بی پایان به نظر برسد و هر روز بخواهید کارهای زیادی را در لیست خود انجام دهید تا در پایان روز احساس موفقیت کنید اما توجه داشته باشید که در بحث  بهداشت روان و آرامش در زندگی استراحت یکی از مولفه های ایجاد آرامش در زندگی است.

 

استراحت کنید

استراحت و تاثیر آن در بهداشت روان و آرامش در زندگی

بله، بهره وری عامل موفقیت است، اما با این حال، یک استراحت مناسب به شما کمک می کند تا آرام شده و با توان مضاعفی مشغول به ادامه کار خود شوید.

نکته هشتم: برای کارهای کوچک وقت بگذارید

در یک محیط بیش از حد برنامه ریزی شده و شلوغ، به راحتی لذت های کوچک زندگی از دست می رود. به عنوان مثال، هنگامی که کودک را می خواهید به سمت ماشین سوق دهید، او می خواهد شما را بغل کند، بایستید و او را در آغوش بکشید یا وقتی دوستتان برای محبت به شما پیام می دهد، وقت بگذارید و به اومحبت کنید این موارد کوچک باعث شادی در زندگی شما می شوند، که کمک می کند تا آرامش بیشتری داشته باشید.

نکته نهم: تنوع کاری داشته باشید

در ادامه برسی نکته های بهداشت روان و آرامش در زندگی ملاحظه می کنید که وقتی روی کاری تمرکز دارید، بهتر استه که هر بار یک کار انجام دهید.  به نظر می رسد فرهنگ تلفن های همراه ، رسانه های اجتماعی و فناوری از توجه بیشتر به تنوع کاری کاسته است. از لیست اولویت خود برای تمرکز بر روی آنچه ابتدا باید انجام شود استفاده کنید و از آنجا ادامه دهید.

تنوع کاری داشته باشید

آخرین نکته: خودتان را ببخشید

بسیاری از استرس های شما ناشی از افکار منفی در مورد خودتان است. همه انسان ها بی عیب نیستند و اشتب متعلق به هم است. شما وقتی اشتباهی از خانواده و دوستانتان می بینید آن ها را می بخشید چون کامل نیستند. چرا همان بخشش را برای خودتان ندارید؟ بنابراین، به طور خلاصه، غالباً با این نگرش های ساده استرس ها کنترل می شود. این امر  در حال حاضر همیشه آسان نیست، اما پاداش استرس پایین می تواند ارزش تلاش را داشته باشد.

کلام آخر

آرامش یکی از نتایج بزرگ اراده است و ازاعتماد کامل به نیروی  اداره کننده ی کائنات یعنی همان قانون جذب انرژی های مثبت سرچشمه می گیرد. انسان وقتی که به این نتیجه برسد که جزئی از یک واحد معظم است و برای بردگی خلق نشده، بلکه برای این آمده که اراده ی خود را به کار اندازد، در برابر هر حادثه ای مانند یک فرمانروا رفتار خواهد کرد.

در ارتباط بهداشت روان و آرامش در زندگی که نکاتی را بررسی کردیم این  مطلب باید مورد توجه قرا گیرد که آرامش را نباید با بلاهت و تنبلی اشتباه کرد، بلکه آرامش نشانه وجود نیروی عالی در فرد است.

انسان هر اندازه که دارای افکار نیکو و موفقیت آمیز باشد، استعداد کسب این موفقیت ها نیز در وجودش بیشتر خواهد بود و همه کمالات نصیبش خواهد شد.

آدمی اگر از کمال و گوهرهای انسانی که خداوند در وجودش به ودیعه نهاده استفاده کرده و آن ها را شکوفا کند به موفقیت و آرامش خواهد رسید.

منبع

https://www.gobankingrates.com/money/financial-planning/10-time-management-tips-can-make-money/

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx