راه‌های به دست آوردن انگیزه برای تناسب اندام

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

شما تنها کسی نیستید که به دنبال پیدا کردن انگیزه برای تناسب اندام است. از دست دادن انگیزه هنگام به وجود آمدن سختی و به هم خوردن نظم زندگی‌ امری طبیعی است. شما ممکن است به علت خستگی از کار، رسیدگی زیاد به کودک نوزاد خود، تنبلی در شروع کارها و بسیاری دلایل دیگر انگیزه لازم را نداشته باشید.

چند بار تا به حال پیش آمده که به خود قول دهید تا عید لاغر شوید؟ شکستن این قول‌ها دلایل زیادی می‌توانند داشته باشند که در ادامه به بررسی آن‌ها و روش‌های برگشتن به مسیر ورزش می‌پردازیم.

انگیزه برای تناسب اندام

از ورزش کردن لذت ببرید

معمولا افراد با شنیدن کلمات ورزش و تمرین یاد ورزش‌های سخت و طاقت فرسا می‌افتند. این مسئله برای افرادی که به طور نامرتب تمرین می‌کنند، سخت تر هم می‌شود. ما انسان‌ها تمایل داریم از سختی و درد دوری کنیم و به سمت راحتی و آسایش برویم.

زمانی که به ورزش به عنوان امری استرس زا نگاه می‌کنید، در ذهن شما به تجربه‌ای دردناک تبدیل می‌شود. خوشبختانه مغز این قابلیت را دارد که خود تصمیم بگیرد چه چیزی برایش لذت بخش است. در نتیجه، می‌تواند فعالیتی خاص را به هدف و احساس مثبت گره بزند.

بیشتر اوقات افراد بدون اینکه دلیل عاطفی ورزش را بدانند، شروع به تمرین می‌کنند. من می‌خواهم لاغر شوم. بله، اما چرا؟ شاید به خاطر اینکه می‌خواهید در بدن خود سلامتی و قدرت را حس کنید.

تمام کاری که باید انجام دهید این است که هدفی مثبت برای ورزش کردن پیدا کنید. به این ترتیب، هر بار که ورزش می‌کنید مغزتان احساس خوبی پیدا می‌کند.

درست مانند هر عادت دیگری هر چه نسبت به هدف خود احساس بهتری داشته باشید، نتایج بهتری می‌گیرید. هر بار که ورزش می‌کنید، مغز به جای حس درد و عذاب ورزش را به عنوان فعالیتی لذت بخش می‌بیند.

پس با دقت هدف خود از ورزش کردن را تعیین کنید. سپس، مغز خود به خود به شما انگیزه لازم برای رسیدن به هدفتان را می‌دهد.

فعالیت مورد علاقه خود را پیدا کنید

شاید شما ورزش کردن به دویدن بر روی تردمیل خلاصه می‌شود. اما واقعیت این است که در بساری از رشته‌های ورزشی استفاده نمی‌شود. درست است که خیلی‌ها از دویدن بر روی تردمیل لذت می‌برند اما هیچ اجباری در استفاده از آن نیست.

برای پیدا کردن انگیزه برای تناسب اندام باید ورزش مورد علاقه خود را انجام دهید. شاید مشکل اینجاست که شما نمی‌دانید با بدن خود چه کارهایی می‌توانید انجام دهید. تمرینی که انجام می‌دهید باید برایتان جذاب باشد، در غیر این صورت فعالیت اشتباهی را انتخاب کرده‌اید.

ورزش‌های متنوعی وجود دارد که می‌توانید با امتحان کردن هر یک بفهمید به کدام علاقه بیشتری دارید.

یک همراه برای ورزش پیدا کنید

زمانی که خودتان به تنهایی ورزش می‌کنید، پشت گوش انداختن ورزش آسان است. احتمالا شما ترجیح می‌دهید ساعت ۶ صبح یک روز سرد بارانی در تخت گرم و نرم خود بمانید. اما چرا؟ چون بدن ما طوری طراحی شده است که از رنج و عذاب دوری کند.

اینجاست که داشتن یک همراه ورزشی به کارمان می‌آید. بیشتر افراد دوست ندارند دیگران را از خود ناامید کنند. وقتی شما با کسی قرار می‌گذارید که سر ساعتی مشخص ورزش کنید و می‌دانید که کسی منتظر شماست، دوست ندارید به علت خواب ماندن جلوی او خجالت زده شوید. چه انگیزه‌ای بهتر از این؟

یک الگو برای خود پیدا کنید

ورزش کردن برای مدت طولانی می‌تواند سخت باشد. با این حال بسیاری از پس این کار بر می‌آیند.داشتن یک الگو برای افراد تازه کار انگیزه مناسبی برای ادامه دادن ورزش است. زمانی که می‌بیند کسی توانسته قبل از شما به هدف مورد نظرتان برسد، مطمئن می‌شوید آن هدف امکان پذیر است و تلاش بیشتری برای رشد فردی خود می‌کنید.

با الگو گرفتن از برنامه روزانه آن‌ها و تکرار عادت‌های مثبتشان موفق می‌شوید که رسیدن به نتیجه دلخواه به کار خود ادامه دهید. اغلب روش‌های نادرست و نتایج ناکارآمد هستند که باعث از دست رفتن انگیزه ورزش می‌شوند نه کمبود اراده. انتخاب فردی مناسب به عنوان الگو، داشتن استراتژی درست و دیدن مداوم نتیجه تلاش‌هایتان باعث افزایش روحیه و ادامه دادن ورزش می‌شود.

انگیزه برای تناسب اندام

رژیم غذایی را از سر بگیرید

همه‌مان درباره غذاهای سالم و ناسالم و انواع رژیم‌های غذایی چیزهای زیادی شنیده‌ایم. نیازی نیست حتما به سراغ رژیم های سفت و سخت بروید، همین که مقداری رعایت کنید کافیست. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که عادت به فست فود دارند، احتمالا نمی‌توانید درباره بدن خود احساس خوبی پیدا کنید.

در این صورت عزت نفس و انرژی شما کم می‌شود و این روند تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که کلا انگیزه برای تناسب اندام و ورزش را از دست می‌دهید.

اضافه کردن غذاهای سالم به برنامه غذاییتان سیگنال‌هایی به میتوکندری سلول‌ها میفرستد که سبب تولید انرژی بیشتر می‌شود. در نتیجه تبدیل به فردی سالم تر و شاداب تر می‌شوید. هر چه در ذهن و بدن خود حس سبکی و شادابی بیشتری داشته باشید، انگیزه بیشتری برای رسیدن به اندامی متناسب خواهید داشت.

همه چیز را ترکیب کنید

حتما تا به حال متوجه شده‌اید که انسان بنده عادت‌ها است. شما ممکن است برنامه‌ای مشخص برای خود تعیین کنید، زیرا با آن احساس راحتی بیشتری دارید و حس عدم قطعیت شما را از درون می‌ترساند. این امر طبیعی است؛ بیشتر ما انسان‌ها از عدم قطعیت و شک و شبهه گریزان هستیم.

در واقع بیشتر فعالیت‌های روزانه ما تابع چرخه‌ای تکراری اند و برنامه ورزشی ما نیز از این قضیه مستثنا نیست. زمانی که به یک تمرین عادت می‌کنید، ذهن شما آن را به خاطر می‌سپرد و هر بار که ورزش می‌کنید به صورت خودکار آن را انجام می‌دهد. در نتیجه، شما هیچ انگیزه و حس جدیدی را تجربه نمی‌کنید.

از آنجایی که احساسات موتور متحرکه زندگی هستند، ما برای به دست آوردن احساسات مثبت جدید نیاز داریم تغییر و عدم قطعیت را تجربه کنیم. اگر دچار بی حوصلگی شده‌اید و انگیزه ندارید، احتمالا به خاطر کمبود تغییر و تحول در برنامه روزانه‌تان است.

پس سعی کنید عادات هفتگی خود را با هم ترکیب کنید. وقتی فعالیت‌های مورد علاقه‌تان را پیدا کردید، تعدادی از آن‌ها را در برنامه هفتگی خود قرار دهید.

برای مثال اگر عادت دارید روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید، آن را به سه بار در هفته محدود کنید و در عوض روزهای دیگر به فعالیت‌هایی مثل تمرین با وزنه، شنا یا یوگا بپردازید. گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد.

اگر بعد از چند ماه به برنامه جدید نیز عادت کردید، دوباره آن را تغییر دهید. می‌توانید فقط ترتیب و تعداد دفعات ورزش را تغییر دهید یا نوع آن را نیز عوض کنید.

در آخر

این شش راه حل اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و با رعایت کردنشان انگیزه برای تناسب اندام به دست می‌آورید. زحمت و سختی ورزش کردن را به عنوان فرصتی برای رسید به نتیجه‌ای عالی ببینید.

طبیعی است که بیشتر روزها حس و حال تمرین کردن نداشته باشید و بخواهید تسلیم شوید. اما داشتن انگیزه به شما کمک می‌کند راهتان را ادامه دهد و کنترل اوضاع را به دست بگیرید. پس وقت آن رسیده است که ذهنیت خود را درست کنید و فعال ترین نسخه خود را نشان دهید.

منبع: https://www.lifehack.org/910207/fitness-motivation

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx