4 سمی که انگیزه شما را می کشند.

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

4 سمی که انگیزه شما را می کشند.
(و پادزهر آنها)

در اینجا یک داستان کوتاه آمده که ممکن است آشنا به نظر برسد.

عناوین مقاله

یک روز یک ایده فریبنده و تازه، در خانه شما را می زند، شما از آن به روی زندگی خود استقبال می کنید و به زودی آن را به یک پروژه جدید و هیجان انگیز تبدیل می کنید، نمی توانید صبر کنید تا روی آن کار کنید.
پس دست به کار می شوید! همه دست روی عرشه.
احساسی خوب، با انگیزه، توقف ناپذیر و الهام بخش دارید.
همه چیز خوب پیش می رود … حداقل برای مدتی.
جایی در طول مسیر، همه چیز پایین می آید.
انگیزه ای که در ابتدا به شما انرژی می داد، از بین رفته است و بدون آن، پروژه نمی تواند خیلی دوام بیاورد.
بنابراین چیز دیگری که می‌دانید این است که همراه با همه چیزهای دیگری که می‌توانستند باشند، اما نیستند، عزاداری کنید.

4 سمی که انگیزه شما را می کشند.

پس از این، موجی از ناامیدی به شما هجوم می آورد.
نمی دانید چه اشتباهی رخ داده است و حقیقتاً  برای انجام کالبد شکافی پروژه مرده، بسیار ناامید هستید.
بنابراین پس از مدتی اندوهگین شدن، مانند قبل هیجان زده و با انگیزه، سراغ پروژه بعدی می روید.
اما اوه نه به زودی آن پروژه بعدی هم می میرد!
و قبل از اینکه متوجه شوید، انبوهی از پروژه های مرده را در حیاط خلوت خود دفن کرده اید.
در این مرحله نمی توانید کاری کنید اما از خود می پرسید که چرا زنده نگه داشتن انگیزه، اینقدر سخت است؟

نگران نباش. این اتفاق می افتد، حتی در بهترین خانواده ها.
و من یک خبر خوب دارم: من به حیاط خلوت پروژه های مرده خودم رفتم، آنها را حفر کردم و کالبد‌شکافی را انجام دادم تا شما مجبور نباشید.
نتیجه؟ بیشتر اوقات علت مرگ یکی از این 5 زهر (یا معجون) بود که در زیر لیست می‌کنم.

  1. خودکفایی ( هنگامی که اشتباه انجام شود).

هیچ چیز بیشتر از مقایسه خود با دیگران، انرژی شما را تخلیه نمی کند.
به طور جدی، یک کار فوق العاده طاقت فرسا است. به همین دلیل جای تعجب نیست که در پایان روز، هیچ انرژی برای سرمایه گذاری روی پروژه ها و اهداف شخصی خود ندارید. با این حال، من اینجا نیستم تا به شما بگویم چگونه از مقایسه خود با دیگران دست بردارید، چون در واقع، نمی توانید. مقایسه یک فرآیند طبیعی است که مغز انسان برای قرن‌ها انجام می‌دهد و یکی از ویژگی‌های کلیدی گونه ما است؛ مانند یک ریزتراشه است که قبلاً عمیقاً در ذهن ما کاشته شده است. بنابراین با تلاش برای متوقف کردنش، موفق باشید.
درعوض، من اینجا هستم تا به شما توصیه هایی در مورد مقایسه خوب، ارائه کنم، زیرا بله حتی وقتی صحبت از فرآیند تخلیه عاطفی «مقایسه» به میان می آید، راه درستی برای انجام آن وجود دارد.

4 سمی که انگیزه شما را می کشند.

اگر می‌خواهید به اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اید برسید، اولین چیزی که باید بیاموزید این است که چگونه بازده داشته باشید و انرژی ذهنی گرانبها و محدود خود را، برای چیزهایی که واقعا مهم هستند، یا چیزهای مفید و سازنده‌ای برای شما به ارمغان می‌آورند، ذخیره کنید.
به عنوان مثال: مقایسه یک عکس خیره کننده از یک مدل اینستاگرامی که در یک جزیره گرمسیری در حال آفتاب گرفتن است که توسط یک عکاس حرفه ای گرفته شده است، با خودمان که به طور تصادفی دوربین جلوی خود را در صبح یکشنبه باز می کنیم، نه تنها غیرمنصفانه و غیرمنطقی است، بلکه بی ثمر است. بی معنی و فوق العاده سمی و به این مقایسه، «خود ویرانگر» می گویند. این نوعی از مقایسه است که شما نمی خواهید در آن شرکت کنید.

برعکس، مقایسه عادات و سبک زندگی خود با یک برنامه تغذیه و تناسب اندام برنامه ریزی شده، جستجو و شناسایی نقاط ضعف خود و تمایل به بهبود آنها برای داشتن زندگی سالم تر، معنادار و سازنده است و به آن «خودارزیابی» می گویند.
یا «مقایسه سازنده” و این همان نوعی است که شما می خواهید انرژی گرانبها و محدود خود را، روی آن سرمایه گذاری کنید.

به طور خلاصه، مقایسه خود ویرانگر انگیزه ما را ضعیف می کند در حالی که مقایسه سازنده، آن را پرورش می دهد.

  1. رکود

انگیزه، نیازمند نگهداری بالاست.
برای زنده ماندن و تغذیه، نیاز به هجوم مداوم محرک دارد.
به انگیزه به عنوان یک گیاه خانگی نگاه کنید. باید دائماً آن را آبیاری کنید و خاک را پرورش دهید تا سالم رشد کند.
اگر زمانی را برای مراقبت مناسب از آن اختصاص ندهید، به آرامی پژمرده می شود و در نهایت می میرد.

ممکن است بپرسید: «پس چه کاری می توانم انجام دهم تا انگیزه خود را هر روز تحریک کنم؟» پاسخ بسیار ساده است و احتمالاً قبلاً درباره آن شنیده اید: تابلوی خیالات
آنها برای پرورش انگیزه، تقویت قوه تخیل و کمک برای غلبه بر هر مانعی که ممکن است ایجاد شود، عالی هستند. به یاد داشته باشید که انسان ها موجوداتی بصری هستند، بنابراین جای تعجب نیست که گاهی اوقات برای ادامه حرکت به جلو، نیاز به دیدن چیزهایی داریم که می خواهیم به آنها برسیم.
و آنچه که تابلوهای خیالات به بهترین نحو انجام می دهند این است که به شما در تجسم اهدافتان کمک می کنند.
چگونه یکی از آنها را بسازید؟ ساختن آن‌ها در دستگاه‌های الکترونیکی بسیار ساده است یا حتی می‌توانید آن را چاپ کنید و روی دیوار خود آویزان کنید تا بتوانید هر روز آن را ببینید.

  1. بی حوصلگی

ما باید با این واقعیت کنار بیاییم که چیزهای خوب و باارزش زمان می‌برند و ضروری است که یاد بگیریم فضیلت کمیاب صبر را پرورش دهیم.
گاهی اوقات، مخصوصاً زمانی که به تازگی پروژه جدیدی را شروع می کنیم (که من دوست دارم از آن به عنوان «ماه عسل» پروژه هایمان یاد کنم)، آنقدر هیجان زده و پر انرژی هستیم که می خواهیم همه چیز را یکجا انجام دهیم. و در حالی که داشتن روحیه بالا مهم است، اما زمانی که شروع به تعیین همه این اهداف غیرواقعی می کنیم، همه چیز خطرناک می شود تا در نهایت احساس ناامیدی می کنیم وقتی متوجه می شویم که کاهش وزن 20 پوندی در یک هفته یا یادگیری زبان کره ای در یک ماه تقریبا غیرممکن است.

4 سمی که انگیزه شما را می کشند.
گذشته از همه اینها، احساس ناامیدی دائمی، برای عدم توانایی در رسیدن به این اهداف غیرمنطقی که برای خود تعیین کرده ایم، احساس شکستی را ایجاد می کند که به تدریج انگیزه را ضعیف می کند و باعث می شود ما ناامید، خسته و در نهایت پروژه های خود را به کلی رها کنیم.

بنابراین چه کاری می توانید انجام دهید تا انگیزه خود را از اثرات مخرب بی صبری محافظت کنید؟
خوب، با تقسیم کارها به تکه های کوچک، به خود اجازه دهید آرام اما مطمئن کار کنید و در حالی که در حال انجام آن هستید، به یاد داشته باشید که مراقب اهدافی که تعیین کرده اید، باشید.
زیرا تعیین اهداف غیرواقع بینانه می تواند کل کار شما را قبل از شروع، به پایان برساند. همچنین فراموش نکنید که به بازخوردهایی که به خود می دهید توجه کنید و تحسين و ستایش پیشرفت خود را، هر چقدر هم که پیروزی کوچک باشد، به عادت تبدیل کنید. زیرا دیدن میزان موفقیت می تواند به شما اطمینان خاطر بدهد که کارها را درست انجام می دهید و این دانش به شما کمک می کند تا بی صبری را از بین ببرید.

  1. کمال گرایی

وقتی صحبت از تخلیه انرژی و مکیدن آخرین قطره زندگی از درونتان می شود، تنها یک چیز قابل مقایسه با خود مقایسه ای است که در بالا ذکر شد و آن این است: کمال گرایی.
سرعت شما را کاهش می دهد و فشار بی موردی به شانه‌تان وارد می کند.
ناگفته نماند که بسیار وقت گیر است.
کمال‌گرایی بر انگیزه شما تأثیر می‌گذارد، همان‌طور که عجول بودن این کار را می‌کند، یعنی با ایجاد و پرورش آن، حس دائمی شکست که انگیزه و اساساً اراده شما برای انجام هر کاری را از بین می‌برد.

بنابراین، به‌جای تعریق در مورد جزئیات کوچک، نگرانی در مورد هر چیز کوچک و فکر کردن بیش از حد به تمام جنبه‌های کوچک پروژه، سعی کنید بر آنچه واقعاً مهم است تمرکز کنید. روی چیزهایی تمرکز کنید که واقعاً نتیجه می دهند و در دراز مدت تفاوتی ایجاد می کنند. جزئیات محور بودن چیز خوبی است، اما در آن زیاده روی نکنید. وقتی نوبت  دسترسی به اهدافتان می رسد، مهمترین چیز این است که ثابت قدم باشید، نه کامل.
آنچه واقعاً مهم است این است که چقدر  حاضر هستید، چقدر هوشمندانه کار می کنید و چقدر عاقلانه وقت و انرژی خود را صرف می کنید.

4 سمی که انگیزه شما را می کشند.

نکات کلیدی:

  • به جای شرمسار بودن، ارزیابی خود را تمرین کنید. به این ترتیب انگیزه شما سالم خواهد ماند و آماده است تا شما را در تمام راه  پیگیری اهدافتان حمایت کند.
  • حرکت دوچرخه کلیدی برای زنده نگه داشتن انگیزه است. حرکت روزانه آن را به عادت تبدیل کنید.
  • به یاد داشته باشید که شما یک انسان هستید نه یک ماشین.
    کمال توهمی است که می‌توانیم تمام زندگی‌مان را با دنبال آن بگذرانیم و هرگز به آن دست نیابیم. درعوض، تلاش کنید با دانستن اینکه دارید بهترین کار را انجام می‌دهید، هر روز یاد می‌گیرید و پیشرفت می‌کنید.

منبع:

 

3.3/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx