چگونه کتاب های خودسازی و خودیاری را بخوانیم

1 نظر
10 دقیقه مطالعه

چگونه کتاب های خودسازی و خودیاری را بخوانیم

کتاب خواندن

کتاب‌های خودسازی و خودیاری کتاب‌های غیرداستانی هستند و بنابراین، شما باید آن‌ها را نه همانطور که داستان یا رمان  می‌خوانید، بلکه آن ها را به شکلی متفاوت بخوانید. اغلب، هنگام خواندن یک کتاب داستانی خوب، کاملاً در آن غرق می شویم و تا زمانی که خواندن آن را به پایان نرسانیم، به سختی می توانیم کتاب را کنار بگذاریم. پس از آن، ممکن است کتاب را رها کنیم و به سراغ کتاب دیگری برویم. مثل تماشای یک فیلم خوب است. ما از تماشای آن لذت می بریم، طرح داستان را دنبال می کنیم، با برخی از شخصیت ها همذات پنداری می کنیم و دیگران را دوست نداریم.

پس از تماشای یک فیلم خوب ممکن است کمی در مورد آن فکر کنیم، در مورد آن با دوستان صحبت کنیم و سپس آن را از ذهن خود دور کنیم و به زندگی خود ادامه دهیم. در مورد کتاب ها هم همینطور است. اگر یک کتاب خوب بخوانیم، ممکن است درباره آن فکر کنیم و صحبت کنیم، و در مورد طرح آن بحث کنیم و سپس آن را فراموش کنیم. اگر کتاب فوق العاده خوب باشد، ممکن است بعد از مدتی دوباره آن را بخوانیم.

این با کتاب های خودسازی و خودیاری متفاوت است. این کتاب‌ها آموزش و راهنمایی می‌دهند و تمرین هایی برای یادگیری بیشتر هم دادند. آنها کتاب های درسی هستند، درست مانند مدرسه، کالج یا دانشگاه. ما هرگز کتاب درسی را مانند یک رمان نمی خوانیم. چند صفحه می خوانیم و آموخته هایمان را تمرین می کنیم. در مورد کتاب های خودسازی و خودیاری هم همینطور است.

آیا کتاب ریاضی یا جبر را مانند یک رمان می خوانید؟ نه. شما باید به آرامی بخوانید، آنچه را که می خوانید بفهمید و تمرینات را تمرین کنید. برای اینکه از کتاب‌های مربوط به خودسازی و خودیاری بیشترین بهره را ببرید، باید آن‌ها را به آرامی بخوانید، آنچه را که آنها آموزش می‌دهند، یاد بگیرید و سپس تمرین‌هایی را که ارائه می‌دهند تمرین کنید و توصیه‌ها و نکاتی را در زندگی روزمره خود دنبال کنید.

این توصیه به همه کتاب‌های غیرداستانی مانند کتاب‌هایی درباره کاهش وزن، مدیریت زمان، بهبود سلامت، بدنسازی یا مدیتیشن اشاره دارد.

من می خواهم چند نکته برای خواندن این گونه کتاب ها ارائه دهم.

چگونه کتاب های خودسازی و خودیاری را بخوانیم

چگونه کتاب های خودسازی و خودیاری را بخوانیم

 1. کتاب را به آرامی بخوانید تا پیام هایی را که ارائه می دهد درک کنید.
 2. نیازی به مطالعه بیشتر از چند صفحه در روز نیست. خواندن سریع چنین کتابی را از ابتدا تا انتها به همان شیوه خواندن یک کتاب داستانی توصیه نمی کنم. گاهی اوقات، هر پاراگراف حاوی اطلاعات مهمی است که باید آنها را مطالعه، درک و جذب کنید. این کتاب ها را اگر آهسته بخوانید به دردتان می خورد.
 3. گاهی برای درک بهتر، لازم است یک صفحه یا پاراگراف را چندین بار بخوانید. اغلب، چندین بار خواندن یک پاراگراف، بینش و درک جدیدی را به ارمغان می‌آورد که با یک بار خواندن آن، به آن دست نخواهید یافت.
 4. سعی کنید بین سطرها بخوانید. گاهی اوقات، حکمت زیادی در کتاب وجود دارد، و برای کشف آن و درک آن، باید ذهنی باز داشته باشید، چندین بار به آنچه می‌خوانید فکر کنید و به شهود خود اجازه دهید شما را راهنمایی کند.
 5. بر روی کلماتی که می خوانید تمرکز کنید، ایده های جدید و بینش های جدیدی را که در ذهن شما رشد می کند، کشف خواهید کرد.
 6. گاهی ممکن است قسمت خاصی از کتاب را متوجه نشوید. چه کاری باید انجام دهید؟ شما می توانید یکی از دو کار را انجام دهید.

الف) خواندن را متوقف کنید و به قسمتی از کتاب فکر کنید که واضح نیست یا متوجه نمی شوید.

ب) به خواندن یک یا دو صفحه ادامه دهید و سپس به قسمتی که متوجه نشدید برگردید. ممکن است که همه چیز پس از مطالعه کمی بیشتر روشن شود. اغلب، ممکن است توضیح را در پاراگراف ها یا صفحات بعدی بیابید.

 1. در حین خواندن کتاب، به زندگی خود فکر کنید و به این فکر کنید که چه چیزهایی را باید تغییر دهید و بهبود دهید و چگونه از راهنمایی ها و توصیه ها در زندگی خود استفاده کنید.
 2. همیشه باید به یاد داشته باشید که باید آنچه را که این کتاب ها به شما می آموزند، تمرین کنید. فقط خواندن آنها کافی نیست.
 3. شما در حال یادگیری مهارت های جدید هستید و در حال بهبود زندگی خود هستید. این کار به زمان و تلاش نیاز دارد و بنابراین باید صبور باشید. اگر بیش از حد مطالعه کنید، ممکن است از اطلاعات غرق شوید. بهتر است آهسته پیش بروید.
 4. یادداشت هایی در حین مطالعه، درباره بینش های جدیدی که به دست می آورید و توصیه هایی که می خواهید دنبال کنید، ایده خوبی خواهد بود. اگر بدون یادداشت برداری بخوانید و ادامه دهید، ممکن است بینش جدیدی را که به دست آورده اید فراموش کنید و برخی از نکات مهم را از دست بدهید.

چگونه کتاب های خودسازی و خودیاری را بخوانیم

آیا می دانستید که کتاب های خود-بهبودی و هر نوع کتاب خودیاری برای خواندن در گوشی های هوشمند مناسب ترین هستند؟ بگذار توضیح بدهم. شما گوشی هوشمند خود را همه جا با خود حمل می کنید و اگر کتاب در قالب کتاب الکترونیکی باشد، می توانید آن را در گوشی هوشمند خود ذخیره کرده و هر کجا که هستید با خود حمل کنید. از آنجایی که نیازی به خواندن بیش از چند صفحه در یک زمان ندارید، گوشی های هوشمند برای این منظور ایده آل هستند. شما می توانید در هر زمان یا مکانی که بخواهید کتاب بخوانید.

می توانید کتاب های Kindle را با برنامه Kindle بخوانید و می توانید کتاب های الکترونیکی PDF را با Adobe Acrobat Reader یا هر برنامه دیگری برای خواندن فایل های PDF بخوانید. امروزه می‌توانید اندازه فونت را افزایش دهید و PDF را روی آن بخوانید.

خواندن تنها چند صفحه بر روی صفحه نمایش گوشی هوشمند، چشمان شما را خسته نمی کند، به خصوص که امکان افزایش اندازه فونت وجود دارد. می‌توانید چند صفحه بخوانید و به آنچه می‌خوانید فکر کنید، و حتی یک یا دو تمرین را تمرین کنید، در حالی که در صف ایستاده‌اید، با اتوبوس یا قطار سفر می‌کنید، یا در هر مکان یا زمان دیگری، زمانی که چند لحظه خالی دارید.

اگر قبلاً کتاب الکترونیکی را در تلفن هوشمند خود نخوانده اید، سعی کنید آن را بخوانید و خواهید دید که چقدر آسان است. می دانم که افرادی هستند که از خواندن روی صفحه کوچک گوشی هوشمند خود اجتناب می کنند، به خصوص افرادی که چندان جوان نیستند. چرا ماجراجو نباشیم و تلاش نکنیم؟ تعجب خواهید کرد که چقدر ساده و آسان است. اگر نمی خواهید کتابی را در گوشی هوشمند خود بخوانید، می توانید آن را روی تبلت بخوانید، زیرا صفحه نمایش بزرگتری دارد.

کتاب های چاپی عالی هستند، و من عاشق خواندن آنها هستم، اما در صفحه کوچک نیز زیاد مطالعه می کنم. من می توانم آنها را هر کجا که بخواهم بخوانم، بدون اینکه نیازی به حمل کتاب فیزیکی با خود داشته باشم. این به من این امکان را می دهد که حتی برای چند دقیقه، هر زمان و هر کجا که وقت داشته باشم، مطالعه کنم.

 

چگونه کتاب های خودسازی و خودیاری را بخوانیم

نقل قول در مورد کتاب و خواندن

(زمان خود را برای بهبود خود با نوشته های دیگران به کار ببرید تا به راحتی از آنچه دیگران برای آن زحمت کشیده اند بگذرید.)

– سقراط

(اگر با مردی با عقل کمیاب مواجه شدیم، باید از او بپرسیم که چه کتاب هایی می خواند.)

– رالف والدو امرسون

(تنها چیز مهم در یک کتاب معنایی است که برای شما دارد.)

– دبلیو سامرست موام

(یک کتاب عالی باید تجربیات زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد و در پایان کمی خسته شوید. شما در حین مطالعه چندین بار زندگی می کنید.)

– ویلیام استایرون

منبع:

 • https://www.successconsciousness.com/blog/personal-development/how-to-read-self-improvement-books

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx