تاثیر منفی خشم و عصبانیت در زندگی چیست؟

Add a Comment
12 Min Read

خشم و عصبانیت از جمله خصوصیات اخلاقی است، که همه مردم دارند. با این حال، میزان و مقدار خشم و عصبانیت از فردی به فرد دیگر فرق می کند. برخی از افراد، در طول روز بیشتر دچار خشم و عصبانیت می شوند. در حالی که برخی دیگر، کمتر از بقیه عصبانی و خشمیگن می شوند. ولی با این حال، خشم و عصبانیت از جمله غرایزی است، که همه انسان ها آن را دارند. اکثریت مردم در طول روز و یا زندگی خود بارها و بارها عصبانی و خشمگین می شوند. در حالی که خشم و عصبانیت تاثیر منفی بر روی زندگی انسان می گذارد. بنابراین لازم است، تاثیرات منفی خشم و عصبانیت در در زندگی خود بدانیم و تا حد امکان سعی در کنترل خشم و عصبانیت خود داشته باشیم.

خشم و عصبانیت

خشم و عصبانیت یکی از مهم ترین و اصلی ترین خصوصیات اخلاقی انسان است. بسیاری از مردم در طول زندگی خود بارها و بارها دچار خشم و عصبانیت می شوند. در حالی که، خشم و عصبانیت از جمله خصوصیات و غرایز اخلاقی منفی انسان است. به همین دلیل خشم و عصبانیت تاثیرات بسیار منفی در زندگی انسان می گذارد.

عصبانیت و خشم یکی از قوی ترین هیجانات زندگی انسان است. در صورتی که انسان نتواند خشم و عصبانیت خود را کنترل کند. در آن صورت ممکن است، با پی آمدهای ناگوار آن مواجه شود. بنابراین لازم است، که انسان آگاهی کافی و لازم به خشم و عصبانیت داشته باشد، و آن را مدیریت و کنترل نماید. با وجود این که خشم و عصبانیت در وجود انسان امری طبیعی است. ولی رفتارها و برخوردهای که بعد از آن خود را بروز می دهد، پی آمدهای ناگواری می تواند داشته باشد.

تاثیرات منفی خشم و عصبانیت در زندگی

خشم و عصبانیت با وجود طبیعی بودن در زندگی انسان، اثرات منفی برای زندگی انسان دارد. در بسیاری از مواقع به دلیل این که انسان توانایی کنترل و مدیریت خشم و عصبانیت خود را ندارد. از خود رفتارهایی را بروز می دهد، که سبب آسیب زدن و صدمه زدن به دیگران می شود. بنابراین خشم و عصبانیت در زندگی انسان می تواند نقش مخربی داشته باشد و زندگی انسان را دشوار و ناگوارتر نماید. از جمله تاثیرات منفی که خشم و عصبانیت در زندگی دارد، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

تاثیر منفی خشم و عصبانیت در زندگی

– عدم توانایی در تصمیم گیری درست

شاید بتوان گفت اولین تاثیر منفی که خشم و عصبانیت در زندگی انسان دارد، ناتوانی فرد از تفکر درست و تصمیم گیری صحیح است. در زمانی که انسان عصبانی و خشمگین است، توانایی فکر کردن و تصمیم گیری درست را ندارد. بنابراین روانشناسان و کارشناسان توصیه می کنند، که افراد در زمانی که خشمگین و عصبانی هستند، از تصمیم گیری پرهیز کنند.

بهتر است در زمان عصبانیت از تصمیم گیری های عجولانه پرهیز کرد و اجازه داد، تا عصبانیت و خشم فروکش کند. سپس در آرامش و با خیال راحت و بعد از فکر کردن تصمیم گیری نماید. بسیاری از افراد که در شرایط عصبانیت و خشم تصمیم گیری می کنند، بعد از فروکش کردن عصبانیت خود، از تصمیمی که گرفته اند، پشیمان می شوند. در حالی که گاهی برای جبران تصمیمات اشتباه که در حالت خشم و عصبانیت گرفته شده است، دیر است و جایی برای جبران و منصرف شدن وجود ندارد. پس در زمان عصبانیت و خشم از تصمیم گیری خودداری کنید.

– عدم توانایی در کنترل رفتار

با وجود این که خشم و عصبانیت از جمله هیجان های طبیعی در وجود هر انسانی می باشند. ولی با این حال، این هیجان بر روی زندگی انسان تاثیر منفی می گذارد. چرا که رفتارها و برخوردهایی که بعد از عصبانیت و خشم از انسان بروز می کند، سبب می شود، که انسان رفتارهای نسنجیده و غیر منطقی از خود بروز دهد. حتی گاهی موجب آسیب وارد کردن به به دیگران و محیط اطراف می گردد. بنابراین انسان در حالت خشم و عصبانیت بر روی رفتارهای خود کنترلی ندارد. در نتیجه رفتارهایی را از خود نشان می دهد، که موجب پشیمانی بعدی می گردد. از این رو، سعی کنید، در زمانی که عصبانی و خشمگین هستید، از انجام رفتارهای تند و آسیب زا خودداری کنید. در این شرایط بهتر است، تنها به فکر کنترل و فروکش کردن رفتارهای خود فکر کنید.

– به خطر افتادن سلامتی انسان

خشم و عصبانیت تنها موجب آسیب زدن به دیگران نمی شود. بلکه به خود فرد هم آسیب می زند. انسان زمانی که دچار خشم و عصبانیت می شوند، گاهی به خود آسیب و صدمه می زند. افزون بر این، عصبانیت و خشم موجب می شود، که فشار زیادی به اندام های داخلی انسان وارد شود. گردش خود افزایش می یابد. فشار خون انسان نیز بالا می رود. به همین دلیل است، که برخی از افراد در زمان عصبانیت و خشم دچار سکته قلبی و یا مغزی می شوند.

بنابراین عصبانیت و خشم موجب می شود، که سلامتی انسان به خطر بیفتد. از این رو، لازم است، تا جایی که امکان دارد، خشم و عصبانیت خود را کنترل کرد. کنترل و خشم و عصبانیت می تواند سبب سلامتی انسان شود. برای محافظت از سلامتی و تندرستی خود سعی کنید، از خشمگین شدن و عصبانیت پرهیز کنید و تا جایی امکان دارد، خونسردی خود را در شرایط و حالات مختلف حفظ کنید.

– به روابط خانوادگی و روابط اجتماعی انسان آسیب می زند.

عصبانیت و خشم، می تواند روابط خانوادگی و اجتماعی انسان را با خطر مواجه نماید. بسیاری از اعضای خانواده از فردی که عصبانی می شوند و پرخاشگری می کنند دوری می کنند. حتی در جامعه و دوستان هم از افراد عصبانی و خشمگین سعی می کنند به دور باشند. بنابراین خشم و عصبانیت موجب می شود، که روابط زناشویی، روابط خانوادگی و روابط دوستانه و اجتماعی انسان سرد شود. انسان هایی که نمی توانند خشم و عصبانیت خود را کنترل کنند، دوستان خود و اطرافیان خود را از دست می دهند.

– تاثیر منفی بر حال روحی انسان

خشم و عصبانیت نه تنها بر روی سلامتی انسان تاثیر منفی می گذارد. بلکه بر روی حال روحی و روانی انسان هم اثرات منفی دارد. همه ما می دانیم که خشم و عصبانیت با شادی و لبخند تضاد دارند. کسی که زود به زود دچار خشم و عصبانیت می شود، از شادی و خوشحالی روز به روز دور می گردد. بنابراین اگر می خواهید زندگی شادی داشته باشید، باید تا جایی که می توانید، خشم و عصبانی خود را کنترل کرده و کاهش دهید. خشم و عصبانی به حال روحی و روانی انسان آسیب می زند و سلامتی روحی و روانی انسان را به خطر می اندازد. اختلالات و مشکلاتی مانند انزوا، افسردگی، تنهایی و غیره از جمله نتایج و پی آمدهای روحی و روانی خشم و عصبانیت می باشند.

– پرخاشگری و بد و بیرا گفتن

انسان در زمانی که عصبانی و خشمگین است. نمی تواند سخنان و کلماتی که بر زبان می آورد را کنترل نماید. بنابراین در این حالت و شرایط بسیاری از افراد شروع به دشنام دادن و بد گفتن به اطرافیان خود می شوند. در حالی که بعد از فروکش کردن عصبانیت خود به شدت پشیمان می شوند. در حالی که دیگر دیر شده است و موجب رنجش و آزار دیگران شده اند. از این رو، خشم و عصبانیت که سبب پرخاشگری و بد دهنی در انسان می شود. در زندگی انسان تاثیر منفی می گذارد و زندگی انسان را به بیراهی و تباهی می کشاند.

– به زیر سلطه در آوردن زندگی

از دیگر پیامد منفی عصبانیت در زندگی انسان به زیر سلطه در آوردن زندگی است. عصبانیت می تواند بر همه ابعاد و حوزه های زندگی انسان تاثیر بگذارد. به همین دلیل عصبانیت و خشم همه جنبه های زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و به نوعی زندگی انسان را به سلطه خود در می آورد. انسانی که بسیار عصبانی می شوند، با پی آمدهای ناگوار آن روبرو شده و  زندگی خود را متاثر از عصبانیت و خشم کنترل نشده خود می داند. بنابراین نمی تواند روابط دوستانه با دیگران، کارهای منطقی و عقلانه و حتی کارهای معمولی خود را انجام دهد.

کنترل عصبانیت

در نهایت باید گفت که با توجه به تاثیرات منفی که عصبانیت بر روی زندگی انسان می گذارد. کنترل آن بسیار ضروری و اساسی است. به همین دلیل انسان باید بتواند عصبانیت و خشم خود را کنترل کند و اجازه انجام کارهای نسنجیده و فکر نکرده را ندهد. با کنترل عصبانیت و خشم می توان از پی آمدهای ناگوار آن در امان بود و تا حدود زیادی تاثیرات منفی آن را بر روی زندگی کاهش داد. به این منظور می توانید راه های کنترل خشم و عصبانیت را آموزش ببینید.

جمع بندی

خشم و عصبانیت اگر چه یکی از هیجانات طبیعی و بهنجار در زندگی انسان می باشند. از این رو، هر فردی در طول زندگی خود بارها و بارها دچار خشم و عصبانیت می شود. حتی می توان ادعا کرد، که هیچ کس از خشم و عصبانیت در امان نیست ولی با این حال، میزان خشم و عصبانیت در افراد مختلف با هم فرق می کند. با این وجود اکثر افراد دچار خشم و عصبانیت می شوند.

خشم و عصبانیت در صورتی که کنترل نشود می تواند در زندگی انسان تاثیرات بسیار منفی بگذارد. تنها در صورتی می توان اثرات منفی خشم و عصبانیت را در زندگی کاهش داد، که بتوان آن را مدیریت و کنترل کرد. البته با وجود کنترل خشم و عصبانیت هم اثرات منفی آن از بین نمی رود. چرا که اثرات روحی و روانی عصبانیت و تاثیری که بر روی سلامتی انسان می گذارد، زندگی انسان را می تواند دچار خطر نماید. بسیاری از افراد هستند، که در زمان خشم و عصبانیت شدید، دچار سکته های مختلف شده و زندگی خود را از دست می دهند.

۴.۸/۵ - (۱۴۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx