چگونه اهداف هفتگی برای تغییر زندگی خود تعیین کنید ( قسمت دوم )

Add a Comment
12 Min Read

چگونه اهداف هفتگی برای تغییر زندگی خود تعیین کنید ( قسمت دوم )

مزایا و معایب تعیین اهداف کوتاه مدت هفتگی

اگر می خواهید به موفقیت شخصی و حرفه ای دست یابید، باید عادت کنید که اهداف کوتاه مدت هفتگی را تعیین کنید. این اهداف در یادآوری مسیری که می خواهید در زندگی خود در پیش بگیرید بسیار قدرتمند هستند. اما علیرغم تأثیر شگفت انگیز آن بر پیشرفت شما، قطعا هنوز هم اشکالاتی دارد. ما جوانب مثبت و منفی اهداف هفتگی کوتاه مدت را در ادامه مطلب گردآوری کرده ایم.

مزایای تعیین اهداف کوتاه مدت

به شما کمک می کند تا تمرکز خود را بهبود بخشید

بهترین نکته در مورد اهداف کوتاه مدت این است که به شما اجازه می دهد مسیر مشخصی برای رسیدن به هر هدف بلندمدت داشته باشید. داشتن یک برنامه عملی کوتاه تر به شما کمک می کند تا از حواس پرتی ها جلوگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که به هر نقطه عطف و نقطه پیشرفتی می رسید.

چگونه اهداف هفتگی برای تغییر زندگی خود تعیین کنید ( قسمت دوم )

شما را تشویق می کند که از به تعویق انداختن دست بردارید

به تعویق انداختن یک عادت بسیار خطرناک است که اغلب افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. متاسفانه بسیاری از افراد اگر روی اهداف بلند مدت تمرکز کنند بیشتر خود را در این دام می بینند که گاهی اوقات غیرقابل مدیریت به نظر می رسد. وقتی اهداف کوتاه مدت را تعیین می کنید، به راحتی می توانید بر چالش ها غلبه کنید و جایی برای به تعویق انداختن ندارید.

باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود

یکی از مهم ترین مزایای اهداف کوتاه مدت این است که به شما اجازه می دهد نتیجه کار خود را تحلیل کنید. دیدن موفقیت خود به شما کمک می کند تا عزت نفس خود را بسازید. در عوض، احساس انگیزه و مشارکت بیشتری خواهید کرد.

به شما کمک می کند تا برنامه خود را به طور موثرتری مدیریت کنید

اهداف کوتاه مدت هفتگی به شما کمک می کند تا تمرکز بیشتری داشته باشید و بهره وری بیشتری داشته باشید. وقتی هر هفته اهداف کوتاه مدت تعیین می کنید، هر روز هدفی دارید که روی آن کار کنید و وقت خود را برای دنبال کردن چیزهایی که با هدف شما همسو نیستند هدر نخواهید داد.

معایب تعیین اهداف کوتاه مدت

ممکن است خلاقیت شما را از بین ببرد

اگر روز شما پر از لیست کارهایی که باید انجام دهید و اهداف کوتاه مدت است، به سادگی خلاقیت خود را محدود خواهید کرد. اگر اهداف بسیار خاصی داشته باشید که می تواند نحوه انجام کارها را محدود کند، این خطرناک است. هنگام تعیین اهداف، با کنترل خلاقانه خود خداحافظی نکنید. به سادگی اجازه دهید از سفر لذت ببرید تا زمانی که به آنچه می خواهید برسید.

چگونه اهداف هفتگی برای تغییر زندگی خود تعیین کنید ( قسمت دوم )

باعث می شود که احساس فشار بیشتری کنید

این یکی از خطرناک ترین اشکالات اهداف کوتاه مدت است. وقتی اهداف زیادی داشته باشید، ذهن شما به حالت جنگ یا گریز می رود. مطمئن شوید که خودتان را تحت فشار قرار ندهید و به اهداف واقع بینانه پایبند باشید.

می تواند باعث شود که شما احساس شکست کنید

تصور کنید پنج هدف کوتاه مدت برای هفته تعیین کنید. حتی اگر چهار مورد از آن ‌ها را انجام داده باشید، ممکن است همچنان احساس شک و تردید و شکست در شما ایجاد کند. به یاد داشته باشید که نرسیدن به تمام اهداف کوتاه مدت شما طبیعی است. اگر این اتفاق افتاد، به سادگی ارزیابی کنید که کجا اشتباه کرده اید و آن را فرصتی برای یادگیری ببینید.

مزایا و معایب تعیین اهداف بلند مدت هفتگی

معنوی ‌تر شوید، سالم ‌تر غذا بخورید، یک نقاشی بزرگ را تمام کنید . چه شخصی، هنری، مالی یا مربوط به حرفه ‌تان باشد، اهداف بلندمدت هفتگی شما را به حداکثر پتانسیل سوق می ‌دهند. برای یادگیری مزایا و معایب آن در زیر وقت بگذارید.

چگونه اهداف هفتگی برای تغییر زندگی خود تعیین کنید ( قسمت دوم )

مزایای تعیین اهداف بلند مدت

شما احساس رضایت خواهید کرد

رسیدن به اهداف بلندمدت هفتگی زمان بر است و زمانی که ساعاتی از زندگی خود را به این اهداف اختصاص دهید، در زندگی احساس شادی بیشتری خواهید داشت. پیروزی‌ ای که با اهداف بلندمدت احساس می ‌کنید در مقایسه با اهداف کوتاه ‌مدت که رسیدن به آنها فقط چند ساعت طول می ‌کشد، شدیدتر است.

به شما جهت می دهد

هر زمان که احساس کردید انگیزه ندارید یا گم شده اید، همیشه می توانید هدف بلندمدت خود را برای بازگرداندن شما به مسیر اصلی یادآوری کنید. به این ترتیب، با انجام کارهایی که با هدف شما همخوانی ندارد، حواستان پرت نمی‌ شود.

به شما کمک می کند تا نظم و انضباط را تمرین کنید

قبل از اینکه یک هدف بلند مدت را مشخص کنید، اهداف کوتاه مدت زیادی وجود دارد. از آنجایی که نمی توانید این کار را در یک جلسه انجام دهید نظم بیشتری در مدیریت زمان و دسته بندی اولویت های خود ایجاد خواهید کرد.

یک انگیزه خوب است

وقتی برای هدفی بزرگ کار می کنید، انگیزه بیشتری خواهید داشت زیرا می توانید تصور کنید که آینده خود نسخه بهتری از فعلی شما باشد. تجسم کردن خود در حال دستیابی به هدف باعث می شود که احساس انگیزه بیشتری داشته باشید.

چگونه اهداف هفتگی برای تغییر زندگی خود تعیین کنید ( قسمت دوم )

معایب تعیین اهداف بلند مدت

حواس پرت شدن آسان است

زمانی که هدف بلندمدت خود را دنبال نمی کنید، ممکن است تنها یک ایده کلی از آنچه می خواهید داشته باشید. این ممکن است زمینه ساز حواس پرتی شود چرا که مراحلی که باید انجام دهید مبهم هستند.

ممکن است برای دستیابی به هدف به زمان زیادی نیاز باشد

در حالی که رسیدن به هدف در بازه زمانی دقیقی که تصور می کنید کاملا خوب است، اما این موضوع می تواند باعث شود که بسیاری از افراد احساس بی انگیزگی کنند. با این حال به یاد داشته باشید که اهداف بلند مدت هفتگی را می توان به راحتی با توجه به موقعیت منحصر به فرد خود تنظیم کرد.

می تواند شما را تحت فشار قرار دهد

وقتی اهداف بلندمدتی برای خود تعیین می کنید، ممکن است همیشه استرس داشته باشید تا این که در نهایت آن هدف محقق شود. این به این دلیل است که شما هرگز نمی‌ دانید آینده چه خواهد شد و ممکن است مطمئن نباشید که کاری که در حال حاضر انجام می‌ دهید هدفی را در هدف بلندمدت شما دنبال می‌ کند یا خیر.

چگونه اهداف هفتگی برای تغییر زندگی خود تعیین کنید ( قسمت دوم )

+۴۰ نمونه اهداف هفتگی

برای تعیین اهداف هفتگی خود هیجان زده هستید اما به کمی الهام نیاز دارید؟ در اینجا چند ایده هدف هفتگی وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

 1. هر روز ۱۵ دقیقه مدیتیشن کنید.
 2. ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید.
 3. هنگامی که زنگ هشدار به صدا درآمد، بلافاصله تخت خود را ترک کنید.
 4. کاهش زمان استفاده از شبکه های اجتماعی
 5. برای سه روز رژیم گیاهخواری را امتحان کنید.
 6. به جای نوشابه آب بیشتری بنوشید.
 7. بعد از ناهار ۱۰ دقیقه پیاده روی کنید.
 8. در کلاس یوگا شرکت کنید.
 9. روزانه به مدت پنج دقیقه ژورنال نویسی کنید.
 10. به والدین خود سر بزنید
 11. یک دستور العمل شیرینی جدید یاد بگیرید.
 12. هر شب قبل از ساعت ۱۱ شب به رختخواب بروید.
 13. از یک رستوران جدید دیدن کنید.
 14. یک دفتر برنامه ریزی جدید بگیرید.
 15. لباس ها را مرتب کنید و لباس هایی را که دیگر استفاده نمی کنید اهدا کنید.
 16. اتاق نشیمن خود را مرتب کنید.
 17. در پناهگاه سگ ها داوطلب شوید.
 18. به نزدیک ترین ساحل بروید.
 19. یک دوست را به شام دعوت کنید.
 20. یاد بگیرید چگونه یک غذای جدید بپزید.
 21. روز بدون خرج کردن داشته باشید.
 22. هفته ای یک کتاب بخوانید.
 23. گیاهان جدید برای خانه خود تهیه کنید.
 24. کابینت های نامرتب را تمیز کنید.
 25. مصرف الکل را به دو بار در هفته محدود کنید.
 26. بعد از ظهر نوشیدن قهوه را متوقف کنید.
 27. روزانه ۱۰ دقیقه حرکات کششی انجام دهید.
 28. آخر هفته یک پیاده روی دو ساعته انجام دهید.
 29. یک دوره آنلاین جدید را امتحان کنید.
 30. یک شب قرار ملاقات با همسرتان برنامه ریزی کنید.
 31. میزبان یک شب بازی آنلاین با دوستان دانشگاهی خود باشید.
 32. برای پدر و مادرتان آشپزی کنید
 33. بیشتر گوش کنید
 34. ناهار خود را دو بار در هفته به محل کار بیاورید.
 35. حساب بازنشستگی باز کنید
 36. یک برنامه غذایی درست کنید.
 37. با یک مشاور مالی تماس بگیرید.
 38. یک شب اسپا در خانه انجام دهید.
 39. با رئیس خود در مورد افزایش حقوق احتمالی صحبت کنید.
 40. سگ خود را هر روز برای پیاده روی بیرون ببرید.

چگونه اهداف هفتگی برای تغییر زندگی خود تعیین کنید ( قسمت دوم )

قالب هایی که می توانید استفاده کنید

برنامه ریزی اهداف هفتگی برای اولین بار می تواند دلهره آور باشد. برای اینکه این کار برای شما آسان تر شود، از یک الگو استفاده کنید. خوشبختانه، تعداد زیادی قالب رایگان وجود دارد که می توانید به صورت آنلاین از آنها استفاده کنید.

برای زمان بندی های جدید وقت بگذارید

آهسته کردن سرعت و تأمل در مورد آنچه کارآمد بوده و نبوده، زمانی است که به خوبی سپری شده است. وقت گذاشتن برای ارزیابی مجدد اهدافتان ممکن است بهترین کاری باشد که می توانید برای موفقیت در دستیابی به آنها هفته به هفته انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که اهداف شما به بهترین شکل ممکن تنظیم شده است. زمان مشخصی را برای برنامه ریزی اهداف هفتگی خود کنار بگذارید و آن زمان را در تقویم خود مشخص کنید. ممکن است به تمام زمانی که کنار گذاشته اید نیاز نداشته باشید، اما نکته این است که برای برنامه ریزی واقعی اهداف هفتگی خود وقت بگذارید. به این ترتیب، زمان بیشتری را برای دنبال کردن اهداف خود اختصاص می دهید و احساس فشار بیش از حد توان نمی کنید.

مهم ترین نکته در مورد پیشرفت در مسیر درست این است که به تک تک اهدافی که برای خود تعیین کرده اید، دست پیدا نکنید. حتی اگر در ابتدا موفق نشوید، به ادامه کار فکر می کنید. هر مربی بزرگ و داستان موفقیت با قدم اول شروع می شود.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/909475/weekly-goals

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx