چه چیزی به شما انگیزه میدهد

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

چه چیزی به شما انگیزه میدهد؟

چه چیزی به شما انگیزه میدهد؟ هر یک از ما در مسیر زندگی با توجه به فلسفه خودمان قدم میگذاریم و تنها نیازمند زمان هستیم تا به درک این موضوع برسیم.

دیدگاه و فلسفه هر کسی نسبت به زندگی ممکن است متفاوت باشد. هر یک از ما دارای اهداف و رویاهای متفاوتی هستیم و در پیشبرد تک تک مراحل زندگی خود متفاوت و منحصر به فرد عمل میکنیم. در از همه مهمتر با وجود اینکه از لحاظ بیولوژی همه یک نوع محسوب میشویم هر یک دارای انگیزه ای متفاوت هستیم.

اگر شما هدفی دارید که در زندگی قصد دارید به آن برسید لازمه آن تلاش شما و به وجود آوردن یک برنامه شخصی است تا به سمت هدف خود حرکت کنید.

بنابراین طرح این پرسش که چه جیزی به شما انگیزه میدهد بسیار اهمیت دارد.

چه چیزی به شما انگیزه میدهد

جواب های گوناگونی برای این سوال وجود دارد و وقتی عمیقتر تامل کنید ممکن است متوجه شوید آنچه در ابتدا به آن می اندیشیدید انگیزه اصلی شما نیست. به عنوان مثال ممکن است فکر کنید که پول انگیزه اصلی شماست اما در اصل انگیزه اصلی شما داشتن احساس موفقیت و به دست آوردن باشد یا اینکه فکر کنید چیزی که میخواهید احترام است اما در اصل شما به دنبال شهرت هستید.

شما نباید خود را به خاطر انگیزه هاتان قضاوت کنید و دیگران نیز همینطور.

به هرحال اطلاع داشتن از انگیزه خود بسیار برای شما مهم است تا هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت به پیشروی و حرکت خود در زندگی کمک کرده چه در شرایط دشوار و چه زمانی که گردش زندگی بر وفق مراد شماست.

چرا دانستن این موضوع مهم است؟

دلایل زیادی برای اهمیت دانستن انگیزه خود در زندگی وجود دارد.

اول از همه اینکه هم در حوزه کاری و حرفه ای و هم در موقعیت های اجتماعی بسیار رایج و ممکن الوقوع است که کسی از شما راجع به انگیزه هاتان سوالی بپرسد.

به عنوان مثال در هنگام یک مصاحبه کاری کارفرما ی شما میخواهد از این موضوع اطمینان حاصل کند که شما فردی دارای هدف و آگاهی به خویش هستید. در موقعیت های اجتماعی هم شما احترام بیشتری را از سمت دیگران دریافت میکنید زمانی که شما را فردی ببینند که آگاهانه و هدفمند زندگی میکنید.

این موضوع نشان دهنده جیست؟

هنگامی که شما از خودتان این سوال را میپرسید: انگیزه من چیست؟ چیز های زیاد در مورد شما آشکار میشود.

ممکن است به این نتیجه برسید که پول به شما انگیزه نمیدهد و آنچه حقیقتا به دنبال آن هستید خلاقیت است. شاید در همین راستا متوجه شوید دلیل اصلی اینکه چرا درآمد شما رشد نمیکند چیست؛ زیرا در کسب و کار خود هر گاه با دوراهی مواجه شدید که باید بین علاقه خود و سود مالی یکی را انتخاب میکردید، انتخاب شما همیشه علاقه بوده است.

چه چیزی به شما انگیزه میدهد

چگونه متوجه شویم آنچه به ما انگیزه میدهد چیست؟

«طبیعتا انگیزه گرفتن دائمی نیست، همان طور که حمام کردن دائمی نیست ولی هر دو چیزی است که باید به صورت منظم انجام شوند» -زیگ زیگلر

این جمله از یکی از بهترین سخنران های انگیزشی زیگ زیگلر، یک نکته بسیار مهم را راجع به انگیزه گوشزد میکند. با گذر زمان انگیزه های شما هم دائما عوض میشوند. هرچند بسیار مهم است که شما به تکامل آن ها آگاه باشید تا بتوانید به طور دائم برای خود انگیزه ای جدید بیابید و در تمام ابعاد زندگی خود لحظه های ارزشمندی خلق کنید.

خودتان را بشناسید

برای شناخت انگیزه خود ابتدا نیاز دارید خودتان را بشناسید. سه راه برای خودشناسی، نوشتن خاطرات روزانه، مدیتیشن و پرسیدن از دیگران است. هنگام نوشتن راجع به گذشته، حال و آینده خود بنویسید و سعی کنید بفهمید چه کار ها و ارزش هایی برای شما ثابت مانده و میماند. مدیتیشن با آرام کردن ریتم مغز شما و نزدیکتر شدن به افکار خود، انگیزه های شما را آشکار میکند. در نهایت قدرت سوال پرسیدن از دیگران راجع به اینکه به اعتقاد آنها انگیزه اصلی شما چیست را دست کم نگیرید. هرکس ممکن از دیدن برخی چیزها راجع به خودش به دلیل تصویری که از قبل در ذهن خود پرورش داده، عاجز باشد اما دیگران کاملا میتوانند رفتار های شما را ببینند و ممکن است بتوانند دلیلی را برای آن در نظر بگیرند.

خود را در موقعیت های متفاوتی قرار دهید

اگر شما سالهاست که دچار یک روتین خاص شده اید بسیار دشوار خواهد بود تا به کشف انگیزه خود بپردازید. دلیل این دشواری این است که ما بر اساس عادت های خود زندگی را در پیش میگیریم و ممکن است به اندازه کافی ریسک نکنیم تا در موقعیتی قرار گرفته که برای ما بودن در آنجا راحت نباشد، جایی که انگیزه های ما خود را به ما بنمایانند. با قرار دادن خود در موقعیت های مختلف، شما متوجه محدودیت های خود میشوید و هم چنین متوجه خواهید شد چه نوع افکار و پاداش های احتمالی باعث مقاومت و تلاش شما در شرایطی میشوند که تحت فشار و خسته اید.

«ضربه خوردن به من انگیزه میدهد، باعث میشود رقیبم را بیشتر تنبیه کنم. یک مبارز هر مشتی که میخورد را با سه ضربه مشت جواب میدهد» -روبرتو دوران

نقل قول ها و جملات انگیزشی بخوانید

ممکن کمی بیان این موضوع عجیب به نظر آید اما منطق مناسبی پشت آن قرار دارد. وقتی ما جمله های انگیزشی را میخوانیم ممکن است بخش های خاصی از آن باعث همذات پنداری ما شود. دلیل آن این است که احتمالا این بخش ها با انگیزه های ما در یک راستا قرار میگیرند یا حداقل با هرآنچه که ما از آن الهام میگیریم.

بنابراین خواندن جملات و نقل قول های انگیزشی دو مزیت دارند؛ یکی اینکه به ما انگیزه میدهند و دیگری اینکه تلنگری به ما میزنند که که به درن ذهن خود رفته تا بتوانیم بفهمیم آنچه به ما انگیزه میدهد چیست.

چه چیزی به شما انگیزه میدهد

 

صادق باشید

همه ما این جمله کلیشه ای را بارها شنیده ایم که صداقت بهترین سیاست است، در مورد پیدا کردن انگیزه خود این جمله کاملا کاربردی و صحیح است. این ادعا برای ما آسان است که والاترین ارزش های ماست که انگیزه ما را تشکیل میدهد در حالی که در واقعیت انگیزه ما ترکیبی از بسیاری از ایده آل های ماست. برای مثال عامل پیش برنده شما در کارتان ممکن است وفاداری به تیم خود بهترین خود بودن، باشد اما غرور و انتقام نیز ممکن است در این میان نقشی داشته باشند. هدف مورد قضاوت قراردادن خودتان نیست، بلکه رو راست بودن است بلکه درکی جامع از انگیزه های خود را به دست آورید.

در نهایت علم به اینکه چه چیزی شما را به پیش میراند در رشد فردی شما بسیار تاثیر گذار است. توصیه هایی که در این مقاله شده را دنبال کنید و با روراست بودن و قضاوت نکردن کم کم خواهید دید که پیشرانه شما چیست. بنا کردن نوع زندگی خود بر اساس انگیزه های شخصی و نه مطابق میل دیگران، تفاوت لحظات غنی و خوشایند و احساس پوچی و کم عمق بودن زندگی هر شخص را رقم میزند.

منبع:

3.2/5 - (4 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx