نگرانی برای پول

یک نظر اضافه کنید
7 دقیقه مطالعه

اگر احساس می‌کنید بیشتر زمان خود را صرف نگرانی برای پول و کسب آن می‌کنید، باید گفت که تنها نیستید! این روزها استرس مالی و نگرانی برای داشتن و نداشتن پول تبدیل به یکی از مهمترین مشکلات بسیاری از مردم جهان شده است و می‌تواند این موضوع به یکی از اصلی‌ترین علت ناراحتی‌ها در زندگی تبدیل شود.

همه افراد در وضعیت مالی متفاوتی به سر می‌برند، برای شما پیدا کردن نگرانی مالی خاص خودتان موضوع مهمی تلقی می‌شود. به همین خاطر در این مطلب می‌خواهیم ۷ مرحله برای جلوگیری از نگرانی در مورد پول را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

 ۷ مرحله برای جلوگیری نگرانی برای پول

اگر بخواهیم از این موضوع صرف نظر کنیم که علت نگرانی شما برای پول چیست، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید تا عادات مالی و طرز فکر خود را تحت کنترل قرار دهید.

کاهش نگرانی برای پول

به خودتان استراحت دهید!

اولین کاری که باید انجام دهید این است که کمی نسبت به خودتان دلسوزی نشان دهید. بسیاری از افراد هستند که به‌منظور پیدا کردن راهی برای رهایی از نگرانی برای پول، به خود سخت می‌گیرند. ممکن است در این میان احساس کنید که خود را درگیر آشفتگی‌های خود کرده‌اید که این عمل می‌تواند منجر به رفتارهای خود کم بینی و حقارت شود.

به‌جای فکر کردن در مورد کارهایی که اشتباه انجام داده‌اید، بهتر است نفس عمیق بکشید و کنترل خود را حفظ کنید و به خودتان بگویید که اشکالی ندارد، می‌توانید این اشتباه را درست کنید. اگر بتوانید دست از قضاوت کردن خود بردارید، براحتی تصمیمات مناسب‌تری می‌گیرد.

از بودجه‌ای پیروی کنید که واقعاً می‌توانید به آن دست پیدا کنید

در این راه اگر نتوانید هزینه‌های خود را کنترل کنید، برطرف کردن مشکلات اقتصادی برای شما امری سخت و دشوار خواهد بود. به همین دلیل یکی از کارهای مهم رفع نگرانی برای پول، بودجه‌بندی است.

کارت‌های اعتباری خود را بررسی کنید

نگرانی برای پول

بسیاری از افراد در کنترل و مدیریت کارت‌های بانکی خود دچار مشکل می‌شوند. شما می‌توانید در بعضی از اپلیکیشن‌ها کارت بانکی خود را ثبت کنید و به‌عنوان کیف پول مالی آنلاین خود از آن در شرایطی که نیاز به پول داشتید، استفاده کنید. علاوه بر این مدیریت صحیح کارت اعتباری یک راه عالی برای کنترل نگرانی برای پول است.

با یک روانپزشک صحبت کنید

استرس مالی چیزی نیست که شما بخواهید به آن بی‌توجه باشید. افراد زیادی هستند که در مدیریت استرس خودشان در مورد پول مشکل دارند، به همین دلیل می‌توانید با متخصص سلامت روان در ارتباط باشید. از آنجایی که این موضوع همه‌گیری زیادی پیدا کرده است، متخصصان تجربه کافی در این مورد کسب کرده‌اند و می‌توانند به کاهش استرس و اضطراب شما کمک کنند.

اهداف مالی در مورد پول

برای خود اهداف مالی تعیین کنید

اگر می‌خواهید به بودجه تعیین شده خود پایبند باشید و انگیزه‌ای برای خود به وجود بیاورید، باید اهداف مالی مناسبی را برای خود ایجاد کنید. شما می‌توانید برای پول خود اهداف معین تعیین کنید و از تمام شدن آن نگران نباشید. به‌عنوان مثال:

  • می‌توانید هدفی را برای خود تعیین کنید که وام دانشجویی خود را طی پنج سال پرداخت کنید
  • می‌خواهم تا پایان سال مبلغی را برای خریدن پلی استیشن خود کنار بگذارم
  • می‌خواهم کارت بانکی جدیدی را باز کنم که بتوانم مبالغ پاداشی خود را در آنجا نگه دارم

بر چیزهایی که می‌توانید کنترل کنید و در مورد آن اطلاع دارید، تمرکز کنید

یکی از بزرگترین دلایلی که باعث می‌شود افراد برای بهبود عادات مالی خود تسلیم شوند، این است که تلاش می‌کنند که روی چیزهایی متمرکز شوند که نمی‌توانند آنها را کنترل کنند. برای همین بهتر است بر چیزهایی که می‌دانید تمرکز کنید تا نگرانی برای پول خود نداشته باشید، به‌عنوان مثال:

  • شما می‌دانید که چه مقدار پول در حساب خود دارید
  • چه مقدار پول از محل کارتان کسب می‌کنید
  • چه مبلغی از منابع دیگر مانند سهام یا شغل‌های دوم دریافت می‌کنید
  • مهلت پرداخت وام‌هایی که دارید از جمله وام مسکن، وام دانشجویی و غیره… را می‌دانید.

به همین دلایل شما باید بتوانید بر کنترل مخارج پول خود تمرکز کنید و بدانید که چه مقدار پول از حساب شما کم می‌شود. حتی اگر گاهی مجبور به پرداخت وام مسکن خود هستید، می‌توانید در مخارج دیگر خود صرفه‌جویی کرده و از خرج کردن بیش از حد خودداری کنید.

نگرانی برای پول

نگرانی برای پول

به فکر بازنشستگی خود باشید!

در آخر مهمترین گام برای کاهش نگرانی برای پول شروع پس‌انداز برای بازنشستگی است. اگر بتوانید مقدار اندکی از پول خود را ماهانه برای بازنشستگی خود پس‌انداز کنید، خیالتان بابت آینده مالی خود آسوده‌تر است و احساس رضایت بیشتر و نگرانی کمتر در مورد پول خواهید داشت، زیرا می‌دانید که برای آینده دور خود برنامه طلایی در نظر گرفته‌اید. اگرچه شاید شما بگویید که بازنشستگی در سال‌های دور اتفاق می‌افتد، اما با این وجود برای تأمین امنیت مالی بلند مدت شما بسیار مهم است.

برای این کار نیاز نیست شما در ماه همه پول خود برای بازنشستگی کنار بگذارید. برای مثال شما می‌توانید در ماه ۵۰ تومان از پول خود را برای بازنشستگی کنار بگذارید و به مرور برای ماه‌های آینده این مبلغ را افزایش دهید. همچنین با پیشرفت شغل و ارتقا شغلی شما می‌توانید مبلغ را به دلخواه افزایش دهید.

نگرانی برای پول

کاهش نگرانی برای پول

کلام آخر

این موارد تنها چند مورد از نکاتی است که شما می‌توانید برای کاهش نگرانی پول خود از آنها استفاده کنید. همان طور که گفته شد هر فردی در زندگی خود نگرانی‌هایی برای پول و آینده خود دارد، با توجه به موارد بالا شما می‌توانید از نگرانی و استرس خود کاسته و نیازهای خود را برطرف کنید.

علاوه بر این موارد این نکته را نیز باید در نظر بگیرید که پول نمی‌تواند خوشبختی به همراه داشته باشد و کلید خوشبختی پول نیست. با این دیدگاه هم شما می‌توانید نگرانی‌ برای پول خود را با چشم انداز متفاوت‌تری برطرف کنید.

 

منبع:

7 Steps to Stop Worrying About Money

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx