10 تکنیک خودشناسی که به شما کمک می کند خودتان را پیدا کنید (قسمت دوم)

یک نظر اضافه کنید
6 دقیقه مطالعه

10 تکنیک خودشناسی که به شما کمک می کند خودتان را پیدا کنید

4 مرحله از فرآیند خودشناسی

خودشناسی یک فرآیند مداوم است که همیشه یکسان نیست. با کشف بیشتر در مورد خود، رشد خواهید کرد و به تدریج شاهد تغییراتی خواهید بود. نقطه شروع شما به احتمال زیاد چیزی شبیه به خط پایان نخواهد داشت.

همانطور که در طول فرآیند حرکت می کنید، ممکن است مراحل مختلفی را تجربه کنید. در طول هر مرحله، به یاد داشته باشید که مراقب خود باشید.

10 تکنیک خودشناسی که به شما کمک می کند خودتان را پیدا کنید (قسمت دوم)

در اینجا چهار مرحله از فرآیند خودشناسی و آنچه در طول هر یک از آنها تجربه خواهید کرد، آمده است:

 1. خودآگاهی
 2. آگاهی از علایق
 3. رویاها و آرزوها
 4. کشف شغلی

بیایید در مورد هر مرحله از فرآیند صحبت کنیم:

 1. خودآگاهی

این زمانی است که نیازهای خود را درک می کنید و ویژگی های شخصیتی مختلف از جمله نقاط قوت و ضعف خود را درک می کنید. اینجا می توانید با شک و تردید به خود مبارزه کنید، اما می توانید با کمی انعطاف بر آن غلبه کنید.

صداقت داشتن در مورد اینکه چه کسی هستید و چه چیزی می خواهید بسیار مهم است. چه زمانی در گذشته اشتباه کرده اید؟ چه واکنشی نشان دادید؟ آیا الگویی وجود دارد؟

 1. آگاهی از علایق

به علایق خود توجه داشته باشید. سرگرمی‌ ها، علاقه‌مندی ‌ها و مواردی که دوست ندارید چیست؟ آیا وجه اشتراکی وجود دارد؟ محدود کردن علایق خود هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه ای به شما کمک می کند.

شاید بهترین قسمت روز شما زمانی باشد که شروع به تهیه شام می کنید یا اگر میزبان یک مهمانی به صرف شام با همه دوستانتان هستید، به خودتان امتیاز مثبت می دهید. آیا از جنبه اجتماعی لذت می برید؟ آیا آشپزخانه مکان امن شماست؟ این موضوع چه چیزی در مورد خودتان به شما می گوید؟

10 تکنیک خودشناسی که به شما کمک می کند خودتان را پیدا کنید (قسمت دوم)

 1. رویاها و آرزوها

مطمئن شوید که زمانی را برای رویاپردازی در برنامه خود قرار داده اید. شما در طول سفر خودشناسی کارهای زیادی در مورد آن انجام خواهید داد. هیچ محدودیتی برای تعداد رویاهای شما وجود ندارد. هنگامی که بدانید به چه چیزی علاقه دارید و برای شما چه معنایی دارد، می توانید آن را به زندگی خود اضافه کنید.

اینها هم نباید صرفا آرزوهایی در رابطه با شغل باشند. شما می توانید برای سرگرمی در یک کلاس آشپزی ثبت نام کنید زیرا آرزو دارید سرآشپز بهتری باشید. یا می توانید رفتن به کشوری دور که همیشه دوست داشتید به آنجا سفر کنید، برنامه ریزی کنید. هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

 1. کشف شغل

بعد از تمام فهرست سازی ها و برنامه ریزی ها، ممکن است بخواهید شغل یا حرفه خود را تغییر دهید. تمام کارهای سختی که برای محدود کردن علایق، رویاها و اهداف خود انجام می دهید، شما را به سمت خود واقعی تان هدایت خواهند کرد.

ممکن است خواسته یا اشتیاق خود را در زندگی شناسایی کرده و آن را دنبال کنید. آیا سرآشپز خواهید شد یا صرفاً در بازاریابی کار می کنید و یک مهمانی شام میزبانی می کنید؟

در هر صورت تبریک به شما! شما با خود واقعی خود و آنچه شما را خوشحال می کند در ارتباط هستید. اکنون زمان اقدام است.

10 تکنیک خودشناسی که به شما کمک می کند خودتان را پیدا کنید (قسمت دوم)

7 نکته برای پذیرش خود

پذیرش خود گام مهمی به سوی خودشناسی است. اگر روی چیزهایی که در مورد خودتان دوست ندارید چشم بپوشید، یادگیری در مورد خودتان غیرممکن است. اگر در تلاش هستید که خودتان را همانگونه که هستید ببینید، هرگز قادر به رشد نخواهید بود.

اگر با پذیرش خود دست و پنجه نرم می کنید، در اینجا هفت نکته وجود دارد که به شما کمک می کند در زندگی خود عشق بیشتری به خود داشته باشید:

 1. در طول روز خود صحبت های مثبت بیشتری را در نظر بگیرید
 2. نقاط ضعف خود را دوست داشته باشید و آنها را بپذیرید تا اینکه سعی کنید آنها را پنهان کنید
 3. روزهای چالش برانگیز را همانطور که می‌آیند بپذیرید، اما بدانید که برای همیشه دوام نخواهند داشت
 4. درک کنید که رابطه مادام العمر شما با خودتان است
 5. کارهایی را به تنهایی انجام دهید تا خودتان را بهتر بشناسید
 6. چیزهایی را که نمی توانید در خودتان تغییر دهید بپذیرید و به جلو بروید
 7. خندیدن و شوخ طبعی را در رابطه با عیب های خود فراموش نکنید

10 تکنیک خودشناسی که به شما کمک می کند خودتان را پیدا کنید (قسمت دوم)

سخن پایانی

سفر خودشناسی گاهی اوقات می تواند طاقت فرسا باشد. تامل مستلزم صحبت در مورد چیزهای دشوار است. اگر به کمک نیاز دارید، نظرات خود را با دوستان یا خانواده خود به اشتراک بگذارید.

اگر احساس می کنید گیر افتاده اید یا در مورد حرکت بعدی خود مطمئن نیستید، بحث در مورد آن با فرد دیگری می تواند به شما کمک کند. اگر تمام تکنیک ‌های خودشناسی را دنبال می‌کنید، اطرافیانتان می توانند تغییرات ایجاد شده را به شما بگویند. بعلاوه، آنها می توانند شما را تشویق کنند تا خودتان را بهتر بشناسید.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/self-discovery-techniques
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx