چگونه پیروزی های کوچک را جشن بگیریم تا به اهداف بزرگ دست یابیم

یک نظر اضافه کنید
17 دقیقه مطالعه

چگونه پیروزی های کوچک را جشن بگیریم تا به اهداف بزرگ دست یابیم

همه ما می خواهیم در اهداف خود موفق باشیم، اما در طول مسیر رسیدن به اهداف بزرگ و جاه طلبانه خود، گاهی اوقات احساس بی انگیزگی می کنیم. به همین دلیل است که جشن گرفتن پیروزی های کوچک در طول مسیر بسیار مهم است که به ما انگیزه می دهد تا مشکلات را پشت سر بگذاریم و به مسیر ادامه بدهیم.

پس راز دستیابی افراد بسیار موفق به اهدافشان چیست؟ کلید این ماجرا بیشتر به نحوه نگرش شما به اهداف و چالش های پیش روی شما برمی گردد.

چگونه پیروزی های کوچک را جشن بگیریم تا به اهداف بزرگ دست یابیم

فهرست مطالب

 1. پیشرفت های کوچک چیست؟
  • قدردانی کلید ماجرا است
  • ایجاد عادت های موفقیت آمیز
 2. چرا باید پیروزی های کوچک را جشن بگیرید؟
  • انرژی خود را افزایش دهید
  • پیشرفت خود را پیگیری کنید
  • خوشبختی
 3. چگونه پیروزی های کوچک را جشن بگیریم
  • اهداف بزرگ را به اهداف کوچک تر تبدیل کنید
  • به خود پاداش دهید
  • به خود فشار نیاورید
  • پیشرفت خود را پیگیری کنید
  • دیدگاه خود را تغییر دهید
 4. سخن نهایی

پیشرفت های کوچک چیست؟

پیشرفت های کوچک هر چیزی است که شما انجام می دهید و با اهداف شما همسو است. آنها می توانند به کار، روابط شخصی یا حرفه ای، تغییر عادت و یا امور مالی مرتبط باشند. پیروزی های کوچک را می توان به راحتی نادیده گرفت، به خصوص اگر با عادت انتقاد از خود و کمال گرایی بزرگ شده باشید.

توماس ادیسون، تاجر آمریکایی که لامپ را اختراع کرد، به عنوان نمونه در نظر بگیرید. ادیسون تقریباً 10000 تلاش برای ساخت یک لامپ صرف کرد. او شکست های زیادی را قبل از اینکه سرانجام به موفقیت برسد تجربه کرد. اما در پاسخ به شکست ‌های مکرر خود گفت: «من شکست نخورده ‌ام. من فقط 10000 راه را پیدا کردم که کارآمد نیست.»

به عبارت دیگر، او از شکست های خود درس گرفت و آنها را به موفقیت تبدیل کرد، زیرا دیدگاه او به جای شکست، روی دستیابی به موفقیت متمرکز بود. کاملاً واضح است که او ذهنیت و دیدگاه مثبتی داشت که به او اجازه می ‌داد آن قدم‌ های کوچک را جشن بگیرد و آنها را به عنوان دستاورد ببیند.

اگرچه ما به راحتی در مورد شکست احساس منفی می کنیم، اما تقریباً هرگز موفقیت های خود را جشن نمی گیریم و جادو در اینجاست.

چگونه پیروزی های کوچک را جشن بگیریم تا به اهداف بزرگ دست یابیم

قدردانی کلید ماجرا است

گاهی اوقات می ‌توان قدردانی را در زندگی کم ‌اهمیت دانست و ما اغلب فراموش می ‌کنیم که از کارهایی که انجام داده ‌ایم و داشته ‌هایمان قدردانی کنیم. قدردانی از پیشرفت های کوچک و قدم های کوچکی که برمی داریم می تواند تفاوت بین شکست و موفقیت باشد.

عدم قدردانی و شکرگزاری می تواند ما را به سراشیبی لغزنده سوق دهد که نمی توانیم اهمیت پیشرفت های کوچک خود را ببینیم. جشن گرفتن چیزهای کوچک به این معنی است که ما اذعان می کنیم که در مسیر رسیدن به موفقیت هستیم. در واقع، ما همیشه در حال دستیابی به آن هستیم و این یک افسانه است که فقط زمانی موفق می شویم که به آن هدف دست نیافتنی برسیم.

ایجاد عادت های موفقیت آمیز

عادات موفقیت آمیز برابر با موفقیت است. همه ما می دانیم که ایجاد و تغییر عادات می تواند سخت باشد زیرا ذهن ما برای سازگاری با روال های جدید دشوار است، اما تصدیق و جشن گرفتن پیروزی های کوچک راهی است که به خودتان کمک می کنید تا عادت های مورد نیاز خود را ایجاد کنید و ادامه دهید.

مغز ما به بازخورد مثبت نیاز دارد، بنابراین اجازه دادن به خود برای دریافت پاداش باعث ایجاد اعتیاد به پیشرفت می شود که باعث می شود مغز شما بخواهد به مراحل بعدی ادامه دهد.

راز یک عادت موفق، درک اهمیت لحظه حال و اختصاص زمان برای جشن گرفتن پیروزی های کوچک در زمان رسیدن است. ما تمایل داریم لحظه حال را بدیهی بگیریم ، به نظر بی اهمیت می رسد، و معتقدیم کارهای کوچکی که در آن لحظه انجام می دهیم ما را تغییر نمی دهند.

شما باید روی چیزهای کوچک در یک دوره زمانی طولانی سرمایه گذاری کنید و درک کنید که فقط لحظه ای را دارید که در آن هستید. این ترکیب لحظات در طول زمان است که به چیزهای بزرگ دست می یابد.

مثلاً بگویید می خواهید یک موضوع کاملاً جدید یاد بگیرید. خواندن 10 صفحه از یک کتاب امروز در مورد این موضوع جدید دانش شما را به میزان قابل توجهی بالا نمی برد و شاید حتی 10 صفحه فردا و 10 صفحه روز بعد هم نرسد. با این حال، ترکیبی از تمام این لحظات خواندن 10 صفحه در روز است که در نهایت به شما امکان می دهد موضوع جدید را به طور کامل یاد بگیرید.

به عبارت دیگر، خواندن آن 10 صفحه در روز ممکن است در لحظه بی ‌اهمیت به نظر برسد، اما همه آنها در مراحل رسیدن به هدف و یادگیری نحوه تمرکز مهم هستند.

چگونه پیروزی های کوچک را جشن بگیریم تا به اهداف بزرگ دست یابیم

چرا باید پیروزی های کوچک را جشن بگیرید؟

کلید موفقیت این است که بدانیم اهداف بزرگ ما یک شبه، در هفته آینده یا شاید حتی سال آینده محقق نمی شوند، اما این مشکلی ندارد. ما تمایل داریم بر روی اهداف نهایی تمرکز کنیم تا گام های کوچک و مهمی که برای رسیدن به آن هدف برداریم.

به همین دلیل مهم است که پیروزی های کوچک را به رسمیت بشناسید و جشن بگیرید. مشکل عدم انجام این کار این است که ما در نهایت انگیزه خود را کاهش می دهیم و انگیزه چیزی است که ما را در مسیر درست نگه می دارد و به ما قدرت می دهد تا به بالای قله موفقیت برسیم.

فقدان انگیزه معمولاً زمانی به وجود می آید که ما مطمئن نیستیم که چقدر از اهداف خود دور هستیم. ما گاهی اوقات کورکورانه بر این باوریم که هدف هنوز خیلی دور است، در حالی که واقعاً می تواند در نزدیکی گوشه باشد، چیزی که اگر از آن دست بکشیم هرگز نمی دانیم.

بنابراین، مهم است که مطمئن شوید اهداف کوچک خود را در طول مسیر جشن می گیرید. اعتراف به پیشرفت های کوچک جرقه ‌ای در مدارهای پاداش مغز ما ایجاد می‌ کند و مواد شیمیایی را آزاد می ‌کند که به ما احساس غرور و عامل شادی می‌ دهد و باعث می ‌شود بخواهیم به سمت دستاورد بعدی ‌مان بیشتر برویم.

دلایل جشن گرفتن پیشرفت های کوچک عبارتند از:

انرژی خود را افزایش دهید

وقتی انرژی ما کم باشد، انجام هر کاری می تواند چالش برانگیز باشد. وقتی پیروزی ‌های کوچک خود را جشن می ‌گیرید، انرژی‌ های کوچکی به خود می ‌دهید که به مرور زمان افزایش می ‌یابد.

هنگامی که شروع به تجربه انرژی بیشتر کردید، ممکن است متوجه شوید که انگیزه بیشتری برای انجام تمام آن موارد بزرگ و کوچک، در لیست کارهای خود دارید. این به یک حلقه بازخورد مثبت تبدیل می شود. شما کاری را انجام می دهید، جشن می گیرید، انرژی خود را برای انجام کارهای بیشتر افزایش می دهید و تکرار می کنید. در واقع، شواهدی وجود دارد که نشان می ‌دهد جشن گرفتن پیروزی‌ های کوچک شما را به موفقیت ‌های بزرگ ‌تر سوق می ‌دهد.

چگونه پیروزی های کوچک را جشن بگیریم تا به اهداف بزرگ دست یابیم

پیشرفت خود را پیگیری کنید

اعتراف به پیشرفت های کوچک به شما کمک می کند تا میزان پیشرفت خود را پیگیری کنید.

تغییرات رفتاری می تواند برخی از بزرگ ترین چالش هایی باشد که ما متعهد می شویم. افتادن در دام همه یا هیچ آسان است.

به عنوان مثال، بسیاری از مردم احساس می‌ کنند که اگر نتوانند در اولین بار که تلاش می‌ کنند به یک تغییر رفتاری دست یابند (مانند ترک الکل) ممکن است تسلیم شوند.

تقویت مثبت از طریق جشن گرفتن پیشرفت های کوچک به شما کمک می کند پس از یک مسیر انحرافی موقت به مسیر خود بازگردید. «امروز فقط 1 نوشیدنی خوردم» ممکن است برنده کوچکی باشد که شما را به نوشیدن آن فقط یک بار در هفته سوق دهد.

خوشبختی

به گفته یک روانشناس یونگی، دکتر جیمز هالیس، جستجوی ما برای خوشبختی در واقع تمرکز زندگی ما نیست. در عوض، به نفع ماست که زندگی خود را حول محور یافتن معنا طراحی کنیم.

بنابراین، چرا شادی تقریباً در هر مقاله در مورد جشن گرفتن پیروزی های کوچک، از جمله این یکی، ذکر شده است؟ زیرا این همان چیزی است که ما می خواهیم. همانطور که پیداست، مسیر رسیدن به آنچه می خواهیم، مستقیم نیست.

به گفته هالیس، شادی و خوشبختی به خودی خود هدف نیستند، بلکه محصول جانبی لحظاتی هستند که ما در حال انجام کاری هستیم که واقعاً برای ما مناسب است.

خوشبختی یک محصول جانبی است! وقتی به طور کامل درگیر زندگی خود هستیم، اعتماد به نفس ما بالاتر می رود، اعمال ما با نیات ما مطابقت دارد، عشق ما به خودمان رشد می کند و زندگی پر از معنا را تجربه می کنیم . بنابراین، اگر می ‌خواهید شادی را تجربه کنید، باید راه ‌هایی برای گنجاندن معنا در زندگی خود بیابید. جشن گرفتن پیشرفت های کوچک شما می تواند کاتالیزوری برای یافتن این معنا باشد.

به بیان دیگر، اگر هنوز مایل نیستید که به دنبال شادی باشید، سعی کنید شادی را به عنوان چیزی که تمرین می کنید ببینید. و اگر راه اثبات شده ای برای درگیر شدن با آن تمرین می خواهید، سعی کنید تمام پیروزی های کوچک خود را جشن بگیرید.

چگونه پیروزی های کوچک را جشن بگیریم تا به اهداف بزرگ دست یابیم

چگونه پیروزی های کوچک را جشن بگیریم

با در نظر گرفتن همه اینها، این پیروزی ‌های کوچکی است که به دست می ‌آوریم باید به خاطر آنچه هستند قدردانی و قدردانی شوند. انگیزه عامل مهمی در موفقیت یا عدم موفقیت ما است و اینکه بتوانیم به خودمان پاداش دهیم و پیروزی های کوچک را جشن بگیریم، کلید اصلی آن است. در اینجا نحوه استفاده از قدرت پیشرفت های کوچک آورده شده است.

 1. اهداف بزرگ را به اهداف کوچک تر تبدیل کنید

شما نمی خواهید روی تصویر بزرگ تر تمرکز کنید، آنقدر که می تواند وسوسه انگیز باشد. اطمینان حاصل کنید که اهداف کوچک و قابل دستیابی ایجاد می کنید که به شما امکان می دهد پیشرفت خود را واضح تر ببینید، زیرا این موفقیت های کوچک به شما کمک می کند با هر قدم کوچک احساس خوبی داشته باشید.

هنگامی که با یک هدف بزرگ روبرو می شویم، ذهن ما می تواند عادت به تعویق انداختن کند. اهداف کوچک تر می توانند به جلوگیری از این امر کمک کنند.

 1. به خود پاداش دهید

به این فکر کنید که از چه چیزی بیشتر لذت می برید و هر بار که مرحله ای را کامل می کنید این کار را انجام دهید. این می تواند هر چیزی باشد، از پذیرایی از خودتان با قهوه مورد علاقه تان یا حتی سفر به جایی. داشتن چیزی که منتظر آن باشید، مغز را برای ایجاد انگیزه آموزش می دهد.

در اینجا می ‌توانید درباره نحوه هک کردن سیستم پاداش مغز خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه پیروزی های کوچک را جشن بگیریم تا به اهداف بزرگ دست یابیم

 1. به خود فشار نیاورید

تعیین ضرب الاجل های دقیق برای اهداف شما می تواند منجر به احساس شکست احتمالی شود، حتی زمانی که پیروزی های کوچکی در این راه وجود دارد. با محدودیت های زمانی خود انعطاف پذیر باشید، و این باعث افزایش شادی و انگیزه شما در جشن گرفتن پیروزی های کوچک می شود.

 1. پیشرفت خود را پیگیری کنید

یادداشت کردن یا ردیابی پیشرفت خود به شما یادآوری می کند که تا چه حد در رسیدن به هدف خود پیش رفته اید. گاهی اوقات، می ‌توانیم تسلیم شویم، زیرا نمی ‌دانیم چقدر به موفقیت نزدیک هستیم و فراموش می‌ کنیم که چقدر انجام داده ‌ایم. تمام پیشرفت های کوچک را یادداشت کنید، زیرا دیدن آنها به تنهایی می تواند یک پاداش باشد.

 1. دیدگاه خود را تغییر دهید

وقتی بیش از حد روی هدف نهایی تمرکز می کنیم، ممکن است رسیدن به آن خیلی دور به نظر برسد. سعی کنید به آن فکر کنید نه به عنوان بالا رفتن از یک کوه بزرگ، بلکه پایین آمدن از یک کوه با شاید چند رستوران (پاداش) خوب برای توقف و استراحت در مسیر پایین. لذت بردن از پیشرفت فزاینده خود در این راه باعث می شود که دستیابی به اهداف بلندمدت در دراز مدت آسان تر شود.

سخن پایانی

اگر می خواهید انگیزه خود را حفظ کنید و در عین حال اهداف خود را دنبال کنید، یادگیری نحوه جشن گرفتن پیروزی های کوچک کلیدی است. هر بار که نقطه عطفی را مشخص می کنید، راهی برای جشن گرفتن پیدا کنید، چه اضافه کردن یک ستاره به آن روز در تقویم، پذیرایی از خود با یک وعده غذایی خاص، یا بیرون رفتن با یک دوست. رسیدن به اهداف کار سختی است، و شما سزاوار آن هستید که برای رسیدن به آنها تلاش کنید.

برای مقاله کامل وقت ندارید؟ ما به شما توصیه می کنیم این خلاصه کوتاه را بخوانید.

 • جشن گرفتن پیروزی ‌های کوچک انرژی فرد را افزایش می ‌دهد و به شما انرژی می ‌دهد تا اهداف کوچک ‌تری را به انجام برسانید.
 • شادی نیز یکی از ویژگی های مهم جشن گرفتن پیروزی های کوچک است. وقتی پیروزی های کوچک را جشن می گیرید، شادتر و از زندگی راضی تر می شوید.
 • جشن گرفتن پیشرفت خود در طول مسیر و پیروزی های جزئی که به دست می آوریم برای ایجاد انگیزه برای پشت سر گذاشتن چالش هایی که با آن روبرو هستیم و ادامه حرکت رو به جلو حیاتی است.
 • جشن گرفتن پیروزی های کوچک یک راه قدرتمند برای نشان دادن عشق به خود است، که جنبه مهمی از قدردانی از چیزهای کوچکی است که در زندگی اتفاق می افتد و تأثیر آنها بر شخص.
 • جشن گرفتن پیشرفت های کوچک همچنین منجر به رشد شخصی و حرفه ای می شود زیرا افراد نسبت به دستاوردهای خود احساس خوبی دارند.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/396379/how-celebrate-small-wins-achieve-big-goals
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx