شجاعت متفاوت بودن

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

شجاعت متفاوت بودن

ویژگی مشترک بسیاری از متفکران باهوش و افراد فوق ‌العاده موفق، شجاعت آن ‌ها در متفاوت اندیشیدن و نگاه کردن به مسائل از منظر متفاوتي نسبت به اکثریت قریب به اتفاق مردم است. اگرچه تمایل آنها به بیان عقاید و افکار خود باعث ایجاد مشکلات زیادی در زندگی این افراد شد و محبوبیت آنها را در عموم جامعه افزایش نداد (به تعقیب گالیله توسط کلیسا پس از دفاع از این دیدگاه که خورشید مرکز جهان است فکر کنید).

با این حال، شجاعت به افراد اين توانايي را مي دهد تا برای مشکلاتی که به ظاهر لاينحل هستند، راه حل های مناسبي بیابند، چیزهای به ظاهر غیرممکن اختراع کنند (مثلاً برادران رایت و اختراع اولین هواپیمای موفق آنها)، خدمات منحصر به فردی ارائه دهند و يا محصولاتی که در آن زمان هیچ کس دیگری ارائه نمی کرد (مثلاً Apple® با آی پاد خود) و يا تمایل برای سرمایه گذاری در بازارهایی که دیگران حتی از وجود آنها اطلاعی نداشتند.

چیزی که این افراد را در زندگی موفق کرد این واقعیت بود که کورکورانه از اكثريت پیروی نمی‌ کردند و کاری را که دیگران انجام می ‌دادند را فقط به این دلیل که دیگران در حال انجام آن هستند تقليد نمي كردند. شجاعت آنها برای متفاوت بودن به آنها اجازه داد تا بدون دخالت افراد به ظاهر «متخصص» و روندهای اخیر که دیگران از آنها پیروی می کردند، عقیده شخصي خود را داشته باشند يا حتي خارج از چارچوب فکر کنند و تصمیم بگیرند. بسیاری از متفکران برجسته شهامت متفاوت بودن را داشتند و اگر به این راه حل می رسیدند که آنچه می گویند درست است، از بیان عقیده خود ترسي نداشتند، حتی اگر نظرشان چالش برانگیز باشد.

شجاعت متفاوت بودن

«اگر هميشه تابع جمع باشيد هرگز به محبوبيت و خاص بودن نمي رسيد.»

~ ناشناس

گالیله نمونه ای عالی از فردی است که شجاعت متفاوت بودن را داشت، زیرا اغلب نظرات متفاوتی نسبت به اكثريت داشت. گالیله وضعیت دانش آن زمان را زیر سؤال برد و برخي «حقایق» را که عموماً پذیرفته شده بودند، مانند باور نادرست مبنی بر اینکه خورشید به دور زمین مي چرخد را موشکافی کرد. در حالی که گالیله فقط نمونه ای از فردی بود که ویژگی هایی داشت که می توانست مسائل گوناگون را زیر سوال ببرد و از ريشه بررسي کند.

حتی بازارهایي وجود دارد که اگر سرمايه گذاران از اكثريت پیروی نکنند برايشان سودمندتر است. براي مثال بازار سهام چنین بازاری است و به طور انتزاعی نمونه ای عالی از اين پديده است که مردم می توانند با پیروی از روندهاي ظاهري پول زیادی از دست بدهند، اما با این حال فضايي است که سرمایه گذاران و معامله گران با اعمال نظر كارشناسي شده خود و سرمایه گذاری بر خلاف روند فعلی بازار میلیاردها سود به دست بياورند.

یک مثال (بسیار غم انگیز) از زندگی واقعی که بسيار خطرناک بود دنبال کردن کورکورانه روندها و تکیه بر نظرات افراد به ظاهر «متخصص» تأثیرگذار، رونق املاک و مستغلات و سقوط حباب مسکن در ایالات متحده (2006) بود، زمانی که هزاران نفر خانه‌ های خود را با اعتماد و تکیه به «متخصصانی» که پیش ‌بینی می‌ کردند حباب متلاشی نمی ‌شود، از دست دادند، مانند دیوید لری («چرا رونق املاک و مستغلات شکست نخواهد خورد»، منتشر شده در سال 2006؛ دیوید لری).

تبلیغات املاک و مستغلات تنها با یک دیدگاه قاطعانه بيان می شد، اما آنهایی که نظر متفاوت خود را اعمال کردند، شهامت شنا کردن بر خلاف جريان موجود را داشتند و حداقل خانه های خود را از دست نداده اند. در میان افرادی که نظر خود را اعمال مي كردند و به کارشناسان بی ‌اعتماد ‌شدند، معامله‌گران، مدیران صندوق ‌های سرمايه گذاري و سرمایه‌ گذارانی بودند که برخلاف جو حاکم بر بازار مسکن، جرات معامله را داشتند.

این نکته حائز اهمیت است که رفتار آنها حباب املاک را از بین نبرد و گمانه زنی های آنها هم دلیل ریزش قيمت ها نبوده است، بلکه همه آنها از روند انقباضي حباب مسکن نهايت استفاده را کرده اند که باعث شد سودشان به میلیاردها دلار رسيده باشد.

شجاعت متفاوت بودن

شجاع باشید – منحصر به فرد و متفاوت باشید

قصد من تمجید از سرمایه گذاری های پرخطر در بازار سهام نیست، با این حال مثال نشان داده شده در بالا را بيان کردم تا به شما نشان دهم چقدر مهم است که گاهي همه چیز را زیر سوال ببرید و موشکافی کنید، حتی اگر کارشناسان ديگر ممکن است نظر متفاوتي داشته باشند و به شما اطمينان دهند که همه چیز خوب است.

شجاعت متفاوت بودن

گاهی باید مسیر اشتباه را ترک کرد

گاهی در زندگی باید تصمیمات اساسي بگیریم؛ مثلا تصمیم به دنبال کردن مسيري که نداي قلبمان ما را به آن جا هدايت می كند یا ادامه دادن مسیری ترسناک که ما را به مقصدی می رساند که نمی خواهیم باشیم. راهی که ما را در نهايت به كسي تبديل مي كند که اصلا هدف ما نبوده است.

من هم در مسیرهای اشتباهي بوده ام و به خوبي مي دانم كه تصمیم به ترک این مسیرها می تواند بسیار دردناک باشد، اما همچنین به شما این آزادی را می دهد که کارهایی را که دوست دارید انجام دهید، چیزهایی را دنبال كنيد که به آنها علاقه دارید و برای کشف آن چه همیشه در زندگی ايده آل خود به دنبالش بوديد قدم برداريد.

هیچ ایرادی ندارد که از نداي قلب خود پیروی کنید به جای اینکه خود را مجبور کنید تا در مسیری از پیش تعیین شده که واقعاً متعلق و مناسب شما نیست (يعني جایی که قلب شما درگیر آن نیست) بروید. گاهی اوقات شما فقط باید شجاعت داشته باشید که مثلا یک آتش نشان باشيد، حتی اگر تمام خانواده شما چندین نسل افسر پلیس بوده باشند. شما به دنیا نیامده اید که آن چیزی شوید که دیگران می خواهند. شما برای زندگی به دنیا می آیید که زندگی کنید و همانی شوید که می خواهید.

«جایی که ممکن است مسیر به مقصد منجر شود نرو، در عوض به جایی برو که مسیری وجود ندارد و تلاشت را بيشتر كن.»

~ رالف والدو امرسون

شجاعت متفاوت بودن

متفاوت باشید و تفاوت ایجاد کنید

شما همیشه در زندگی یک انتخاب خواهید داشت. این انتخاب پذیرش وضعیت حقيقي است؛ مثلا انتخاب، پذیرش این است که بپذيريد زمین یک صفحه تخت است یا اینکه با بررسي بيشتر در مورد مسئله به تنهایی، به نظر متفاوتي از بقيه برسيد.

«کلیسا می گوید زمین صاف است، اما من می دانم که گرد است، زیرا من سایه را روی ماه دیده ام و به سایه اي كه ديدم بیشتر از کلیسا ایمان دارم.»

~ فردیناند ماژلان

شما همیشه این انتخاب را دارید که منحصر به فرد باشید یا صرفا تابع اكثريت باشید. فقط كافي است اولين قدم براي شروع را برداريد و به گونه ای فکر کنید که هیچ کس حتي جرات فکر کردن به آن را ندارد، به مشکلات از منظر دیگری برخورد کنید و روش هایی که حتی قبلاً به آن فکر نکرده اید را هم مدنظر قرار دهيد.

«هرگز فراموش نکنید که فقط ماهی های مرده با رودخانه شنا می کنند.»

~ مالکوم موگریج

مسائل بديهي را زیر سوال ببرید

مسائلي را که مردم به عنوان واقعیت هاي بديهي ارائه می دهند زیر سوال ببرید. تصمیمات را دقیق بررسی کنید و به راه حل و نظر شحصي خود برسید، مثلا در اين مورد كه خانه خود را از دست ندهید (حباب مسکن ایالات متحده). دلایل انجام اقدامات مختلف را جستجو کنید و «علت» پنهان پشت اعمال خودتان و دیگران کشف کنید. تصمیمات و افکار خود را زیر سوال ببرید و اگر فکر می کنید اشتباه هستند آنها را «به روز کنید». اینقدر مغرور نباشید که حتی اگر ثابت شود که اشتباه می کنید، بر عقیده خود پافشاری کنید.

ما اکتشافات مختلف، اختراعات و به طور کلي پیشرفت هاي هر كشور و دنيايي که در آن زندگی می کنیم را مدیون انسان هايي هستیم که ایستادند، صدای خود را به گوش مخالفان رساندند و شجاعت متفاوت بودن و تفکر متفاوتي را داشتند. تصمیم بین متفاوت بودن و پیروی از اكثريت، تصمیم بین ایجاد تفاوت در جهان یا شبیه بودن به دیگران است.

چه چیزی به شما شهامت متفاوت بودن را می دهد؟

منبع:

The Courage to Be Different

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx