تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFP

نظرات 2
19 دقیقه زمان مطالعه

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFP

تیپ شخصیتی ENFP به طور طبیعی فردی برونگرا و خلاق و یک ایده آلیست واقعی است. به عنوان عضوی از ایده آلیست ها، ENFP ها به دنبال ایجاد تغییر در زندگی هستند. به طور کلی، آنها به ارزش ها و آرمان های خود بسیار بها می دهند. به همین دلیل، آنها نیاز شدیدی به کمک به دیگران در هر کجا که می توانند احساس می کنند.

در عین حال، ENFP ها از تجربه طیف گسترده ای از احساسات لذت می برند. حتی بیشتر از این، تجارب عاطفی شدید جنبه حیاتی زندگی آنهاست. در ادامه نگاهی به تیپ شخصیتی بسیار جالب ENFP خواهیم داشت. همچنین ویژگی های شخصیتی خاص ENFP ها و آنچه آنها را از سایر شخصیت ها متمایز می کند، بیان خواهیم کرد.

بسیار جالب توجه است که رفتار، تفکر و احساس شما تا حد زیادی تحت تأثیر ترجیحات روانی شما قرار دارد. در واقع، همین ترجیحات، درک شما را از کل دنیای بیرونی شکل می دهد.

«من هر روز صبح از خواب بیدار می‌شوم که هم دنیا را تغییر دهم و هم یک وقت خوب داشته باشم. گاهی اوقات این برنامه ریزی روزم را سخت می کند.»

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFP

 1. B. White

در نتیجه، با شناسایی تیپ شخصیتی خود، می توانید خود را بهتر درک کنید. این به شما کمک می کند تا عوامل اساسی رفتار و تفکر خود را شناسایی کنید. مطمینا از بینش خارق العاده ای که در مورد خودتان می تواند به شما بدهد شگفت زده خواهید شد.

در این مطلب همه چیزهایی که باید در مورد تیپ شخصیتی ENFP بدانید آورده شده است.

در عین حال، دانستن تیپ شخصیتی یک فرد به شما کمک می کند تا عملکرد او را بهتر پیش بینی کنید. این به شما نشان می دهد که چه چیزی این فرد را تحریک می کند و چه احساسی در درون دارد.

به منظور شناسایی تیپ شخصیتی افراد، معمولاً از شاخص نوع مایرز-بریگز استفاده می شود که برای طبقه بندی افراد بر اساس ترجیحات روانی آنها عالی است.

با وجود اینکه شاخص نوع مایرز-بریگز در اصل تنها یک کتاب راهنما در مورد انواع شخصیت زنان بود، اما به سرعت در سایر زمینه ها نیز محبوبیت پیدا کرد. به این ترتیب، آگاهی از این ۱۶ شخصیت امری رایج شد. دلیل اصلی این امر آن است که این شاخص بسیار دقیق است و می تواند برای اهداف مختلف استفاده شود.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFP

اگر اغلب با ENFP ها مواجه می شوید، مطالب زیر بینش های ارزشمندی را در مورد این افراد به شما ارائه می دهد و بیشتر به شما کمک می کند تا با تیپ شخصیتی ENFP کنار بیایید. با درک عوامل اساسی افکار و رفتار آنها، شما همچنین می توانید تعامل بهتری با ENFP ها داشته باشید.

در عین حال، اگر شما خودتان یک ENFP هستید، در موارد زیر بینش های شگفت انگیز زیادی در مورد شخصیت خود خواهید یافت. این کاوش جالب در مورد تیپ شخصیتیتان بیشتر به شما در درک بهتر عوامل اساسی رفتار و افکارتان کمک می کند. همچنین به شما کمک می کند تا از نقاط قوت خود بهتر استفاده کنید و از ضعف های رایج اجتناب کنید.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFP

فهرست مطالب

ENFP مخفف چیست؟

ویژگی های شخصیتی ENFP

مشاغل ENFP

روابط ENFP

ENFP های معروف

بیایید این تجزیه و تحلیل از تیپ شخصیتی ENFP را با توضیح اینکه مخفف چه کلماتی است، شروع کنیم.

ENFP مخفف چیست؟ معنی ENFP

ENFP مخفف عبارت Extraversion، Intuition، Feeling و Perception است. این چهار کلمه ترجیحات روانشناختی تیپ شخصیتی ENFP را توصیف می کنند. به این ترتیب، ENFP ها این چهار عبارت را بر متضادهای مربوطه ترجیح می دهند. ابعاد چهارگانه به شرح زیر است:

 • برونگرایی یا درونگرایی (نحوه تمرکز توجه)
 • حس یا شهود (نحوه درک اطلاعات)
 • تفکر یا احساس (نحوه اتخاذ تصمیمات)
 • قضاوت یا ادراک (چگونه دنیای بیرونی تفسیر می شود)

با ارزیابی ترجیحات روانشناختی فرد در این چهار زمینه، تیپ شخصیتی بنیادی را می توان شناسایی کرد. چهار حرف مخفف ENFP در زیر توضیح داده شده است:

 • E – برونگرایی: آنها برونگرایی را به درونگرایی ترجیح می دهند. این بدان معنی است که تعاملات اجتماعی به آنها در کسب انرژی کمک می کند. در نتیجه، ENFP از موقعیت های اجتماعی لذت می برد و معمولا دایره اجتماعی گسترده ای دارد.
 • N – شهود: تیپ شخصیتی ENFP تمایل دارد که انتزاعی بودن را بر عینی بودن ترجیح دهد. آنها ممکن است دوست نداشته باشند که بیش از حد با تمام جزئیات یک پروژه درگیر شوند. با این حال، آنها از حفظ تصویر بزرگتر در ذهن لذت می برند.
 • F – احساس: وقتی زمان تصمیم گیری می رسد، ENFP ها معیارهای ذهنی را در نظر می گیرند. حتی این ملاحظات ذهنی ممکن است بر منطق صرف و عوامل عینی غلبه کند.
 • P – ادراک: ENFP ها عموماً از برنامه ریزی بلندمدت بیزارند. تصمیم ‌ها زمانی اتخاذ می‌شوند که شرایط به آن نیاز دارد تا سازگاری ‌های لازم وجود داشته باشد.

بیایید این تحلیل از تیپ شخصیتی ENFP را با ویژگی های بنیادی چنین افرادی ادامه دهیم.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFP

ویژگی های شخصیتی ENFP

همانطور که قبلاً در بالا ذکر شد، ENFP ها افراد بسیار خلاقی هستند. در عین حال، آنها در شناسایی الگوهای پیچیده در اطلاعات پیچیده مهارت دارند. حتی این تیپ شخصیتی می تواند حجم زیادی از اطلاعات را به سرعت جذب و درک کند.

نیاز به زمان تنهایی

تیپ شخصیتی ENFP برای زمان تنهایی ارزش قائل است، حتی علی رغم اینکه آنها به طور طبیعی برونگرا هستند و برونگرایی را ترجیح می دهند. زمان های تنهایی به ENFP ها کمک می کند تا خود را متمرکز کنند و باتری های خود را دوباره شارژ کنند و پر انرژی تر شوند. در بسیاری از موارد، شخصیت ENFP به زمان زیادی برای تنهایی نیاز دارد.

بسیار انعطاف پذیر است

در محل کار، ENFP ها انعطاف پذیری بالایی از خود نشان می دهند. این به آنها اجازه می دهد تا به سرعت با محیط های کاری، پروژه ها یا وظایف در حال تغییر سازگار شوند. در عین حال، آنها به شدت به ارزش ها و آرمان های خود بها می دهند؛ بنابراین، آنها ترجیح می دهند حرفه ای را دنبال کنند که به آنها یا به افراد دیگر کمک کنند.

بی حوصله با تکرار و جزئیات

وقتی صحبت از کارهای تکراری یا پیروی مداوم از روال های خاص می شود، تیپ شخصیتی ENFP بی حوصله و کسل می شود. این عمدتاً به این دلیل است که ENFP ها  از فرصت های متعدد برای تغییر آگاه هستند. در واقع، آنها از کشف این احتمالات لذت می برند زیرا به آنها کمک می کند تا تغییراتی را در زندگی خود ایجاد کنند.

در نتیجه توجه زیاد آنها به تغییر، ENFP ها اغلب در مراحل اولیه استارت آپ ها یا پروژه ها یافت می شوند. این دقیقاً جایی است که آنها می توانند پتانسیل کامل خود را ابراز کنند. با این حال، به محض اینکه این پروژه ها به مراحلی می رسند که مستلزم ایجاد روال و ثبات است، ENFP ها ممکن است به سرعت خسته شوند. همین امر زمانی که این پروژه ها باید به طور خاص روی جزئیات تمرکز کنند هم صادق است.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFP

پرشور و پر انرژی

دیگران ممکن است ENFP را فردی بسیار پرانرژی و مشتاق درک کنند. توانایی ذاتی آنها در درک نیازهای دیگران (عاطفی) آنها را کاملاً محبوب می کند. این محبوبیت با تمایل تقریباً پایان ناپذیر آنها برای کمک به دیگران در دستیابی به آنچه می خواهند بیشتر می شود. تیپ شخصیتی ENFP نه تنها به دنبال افزودن جذابیت، شادی و سرگرمی فوق العاده به هر کاری است، بلکه نمی تواند زندگی بدون آن را نیز تصور کند.

اغلب از دیگران انتظار زیادی دارند

ضعف عمده ENFP ها این است که همیشه قادر به ارزیابی واقع بینانه افراد دیگر نیستند. در واقع، آنها اغلب طعمه ایده آل سازی می شوند. در نتیجه، تمایل دارند که امیدها و انتظارات زیادی را از دیگران داشته باشند. اگر دیگران نتوانند به این ایده ‌آل‌ های عالی عمل کنند، تیپ شخصیتی ENFP می‌تواند به شدت ناامید شود.

به دنبال تجربیات عاطفی شدید

یکی دیگر از ویژگی های مهم تیپ شخصیتی ENFP این است که آنها میل به احساسات شدید دارند. برای آنها، این تجربیات شدید جنبه حیاتی زندگی آنهاست. در عین حال، آنها به شدت      علاقه مند به به اشتراک گذاشتن آنچه در زندگی تجربه می کنند، هستند. به این ترتیب، آنها همیشه خاطره و تجربه ای برای تعریف کردن دارند. شنوندگان آنها ممکن است همیشه از بینش یک  ENFP در مورد زندگی یا دیدگاه های منحصر به فرد آنها بهره مند شوند.

مشاغل ENFP

همانطور که قبلاً در مطالب بالا ذکر شد، ENFP ها به سرعت از کارهایی که نیاز به توجه بالایی به جزئیات دارند خسته می شوند؛ بنابراین، مشاغلی که نیاز به دقت و جهت گیری جزئیات دارند ممکن است برای تیپ شخصیتی ENFP رضایت درونی به ارمغان نیاورد. در واقع، چنین حرفه هایی ممکن است فقط ENFP ها را ناامید و ناامید کنند.

تیپ شخصیتی ENFP به جای تفکر در مورد جزئیات، مشاغلی را ترجیح می دهد که نیاز به خلاقیت دارند. حتی بیشتر از این، آنها از بیان خود و ایده هایشان لذت می برند. در عین حال، ارزش ها و آرمان های آنها به طور طبیعی آنها را به سمت کاری جذب می کند که دیگران از آن سود می برند.

در عین حال، ENFP ها حل کننده خلاق مشکلات هستند. در حالت ایده‌ آل، حرفه شان آنها را با پیدا کردن راه‌ حل ‌های منحصر به ‌فرد و خلاقانه برای مشکلاتی که افراد دیگر با آن دست و پنجه نرم می ‌کنند مواجه می ‌کند. در اینجا برخی از مشاغل ایده آل برای ENFP آورده شده است:

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFP

 • مدیر موسیقی، آهنگساز
 • کارگردان هنری
 • بازیگر
 • نوازنده
 • نماینده فروش بیمه
 • طراح مد
 • مشاور املاک
 • هنرمند چند رسانه ای
 • آژانس مسافرتی
 • عکاس
 • کارشناس روابط عمومی
 • مربی حیوانات
 • کارمند مهدکودک
 • مربی تناسب اندام
 • مردم شناسان
 • روانشناس
 • معلم

از جمله مشاغلی که مورد علاقه بسیاری از ENFP ها نیست، مهندسی و حرفه های مالی است.

 

روابط ENFP

مردم اغلب گزارش می دهند که ENFP در همه روابطشان به شکلی کودکانه، مشتاقانه و همچنین جدی برخورد می کند. آنها از تجربه کردن احساسات شدید با شریک زندگی و دوستان خود بسیار لذت می برند.

به طور کلی، ENFP ها به روابط خود متعهد هستند و اغلب سرگرمی و هیجان زیادی به آن اضافه می کنند. در عین حال، آنها شرکا و دوستان صمیمی هستند که مایلند برای رابطه وقت بگذارند. رفتار پرشور و پرانرژی آنها اما گاهی ممکن است اطرافیانشان را تحت تأثیر قرار دهد.

به لطف مهارت‌ های اجتماعی توسعه‌ یافته ‌شان، ENFP ها به راحتی می‌توانند با سایر تیپ‌ های شخصیتی ارتباط برقرار کنند و از تعامل با آنها لذت ببرند. آنها همچنین توانایی منحصر به فردی دارند که به دوستان یا شریک زندگی خود انگیزه دهند تا با پتانسیل کامل خود زندگی کنند.

ENFP به عنوان شریک

تیپ شخصیتی ENFP یک شریک گرم و غافلگیرکننده می باشد. علاقه شدید آنها به تجربه احساسات شدید، حس سرگرم کننده و مثبتی را به رابطه اضافه می کند. آنها همچنین می توانند به راحتی با احساسات و نیازهای افراد مهم خود ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل، آنها به شدت احساسات طرف مقابل را درک می کنند. یکی دیگر از مزایای تیپ شخصیتی ENFP وفاداری بالای آنهاست. آنها شرکای وفاداری هستند که هر جا که می ‌توانند از افراد مهم زندگی خود حمایت      می ‌کنند.

با این حال، شخصیت ENFP به سرعت از کارهای روزمره خسته می شود. این امر در روابط آنها نیز صادق است. به این ترتیب، ENFP ها ممکن است همیشه تمرکز ذهنی برای بررسی کامل رابطه را نداشته باشند. این امر به ویژه در مورد افرادی که قدرت ذهنی برای پیگیری پروژه های خود را از ابتدا تا انتها ایجاد نکرده اند صادق است. در این ENFP ها، ممکن است همیشه این تمایل اساسی وجود داشته باشد که رابطه فعلی را پشت سر بگذاریم تا چیز جدیدی را کشف کنیم.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFP

ENFP به عنوان والدین

شخصیت ENFP یک والد فداکار است که به طور کامل از مسئولیت هایی که به عنوان والدین بر عهده دارد آگاه است. در عین حال، ویژگی های شخصیتی و خلاقیت بالای آنها، ظرایف هیجان انگیز و سرگرم کننده زیادی را به نقش آنها به عنوان والدین اضافه می کند. آنها برای گذراندن وقت با فرزندان و بازی با آنها نیازی به تشویق زیادی ندارند. در واقع، تقریباً در هر ENFP یک کودک درون فعال دارد، به همین دلیل است که آنها از گذراندن وقت با فرزندان خود بسیار لذت می برند.

ENFP ها والدین بسیار پرورش دهنده ای هستند که می توانند محیطی سرگرم کننده، مثبت و خلاق برای فرزندان خود ایجاد کنند. با این حال، ENFP ها به دلیل تمایل شدیدشان به اینکه الگوی فرزندانشان باشند و در عین حال بهترین دوست باشند، اغلب ناسازگار هستند. از یک طرف از ارتباط با فرزندان و دوستی با آنها لذت می برند.

از سوی دیگر، ENFP ها می خواهند فرزندانشان ارزش ها و ایده آل های پیچیده آنها را بپذیرند. به این ترتیب، یک ENFP زمانی که قوانین، ارزش ‌ها یا آرمان‌ های خاصی رعایت نمی ‌شود، می‌ تواند کاملاً سخت‌گیرانه یا حتی اقتدارگرا شود. به همین دلیل ممکن است گاهی فرزندانشان در مورد تغییر ناگهانی نقش والدین از دوست به والدین سخت گیر دچار سردرگمی شوند.

ENFP به عنوان دوستان

ENFP ها اغلب به عنوان دوستان صمیمی توصیف می شوند که به زندگی دیگران شادی و سرگرمی می بخشند. تمایل ذاتی آنها برای کمک به دیگران در دوستی هایی که با هم دارند نیز بسیار رایج است. به این ترتیب، ENFP ها به سرعت نیازها یا خواسته‌ های افراد دیگر را شناسایی می ‌کنند و بیش از حد مایل به کمک هستند. در واقع، ENFP ها دوستان بسیار وفاداری هستند که هر کاری که در بتوانند برای کمک به دوستان خود در هر کجا که بتوانند انجام می دهند.

به طور کلی، ENFP دوستی پرانرژی، مشتاق است و به راحتی می توان با او کنار آمد. به خصوص زمانی که دیگران با مشکلات زندگی دست و پنجه نرم می کنند، شخصیت ENFP می تواند به سرعت آنها را پرانگیزه کند.

ENFP ها معمولاً در برخورد با سایر تیپ های شخصیتی هیچ مشکلی ندارند. در واقع، ممکن است به راحتی با شخصیت و دیدگاه دیگران ارتباط برقرار کنند. با این حال، ENFP ها گاهی اوقات ممکن است با شخصیت هایی که بعد تفکر را ترجیح می دهند در چالش باشند.

ENFP های معروف

تعداد زیادی افراد ENFP معروف وجود دارند. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • مارک تواین
 • اسکار وایلد
 • اومبرتو اکو
 • والت دیزنی
 • آن فرانک
 • آریانا هافینگتون
 • میچیو کاکو
 • الیور استون
 • جری ساینفلد
 • جنیفر انیستون
 • کایرا نایتلی

امیدوارم از این کاوش در مورد تیپ شخصیتی ENFP لذت برده باشید. آیا تا به حال با این نوع شخصیت خاص برخورد کرده اید؟ خوشحال می شویم که در مورد تجربیات شما در بخش نظرات زیر بشنویم.

برای کشف سایر تیپ های شخصیتی، نگاهی به ۱۶ شخصیت شاخص تیپ مایرز-بریگز بیندازید.

پیروز باشید!

منبع:

The ENFP Personality Type Explored

۴/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx