بهترین مستندها برای کارآفرینان

یک نظر اضافه کنید
22 دقیقه مطالعه

کارآفرینان چه مستندهایی را باید ببینند؟

چه در قرنطینه ایام کرونا به سر ببرید و چه در حالت معمول وقت آزاد داشته باشید، زمان آزاد زیادی وجود دارد که می توان از آن به خوبی استفاده کرد. بهترین پیشنهاد ما برای شما تماشای مستند است.

امروزه برخلاف گذشته مستندهای فراوانی برای پخش در شبکه های تلویزیونی و استریم های ویدویی وجود دارد.

همچنین برای افرادی که در شغل خود نیازمند ایده های جدید و کسب تجربه از گذشتگان هستند، مانند کارآفرینان، همیشه چیزهای بیشتری وجود دارد که تماشای مستند و آموختن چیزهای بسیار از نتایج آن است.

درنتیجه اگر قصد این را دارید که با انگیزه بمانید، دانش کسب وکار خود را نیز غنی کنید و ذهن خود را از اخبار بد و منفی دور کنید، در اینجا مستندهای بسیاری برای کارآفرینان وجود دارد که می توان تماشا کرد.

به طور مثال نتفلیکس برای بسیاری از افرادی که می خواهند فیلم ها و برنامه های تلویزیونی در همه ژانرها را تماشا کنند، موارد بسیاری برای تماشا دارد.

اما آیا می دانستید که این استریم ویدیویی برای  کارآفرینان نیز برنامه های مستنند بسیار جذابی دارد؟

شاید در وهله اول کمی تعجب کنید اما مستندسازهای بسیاری در سراسر جهان وجود دارد که به دنبال داستان به وجود آمدن برندها و حقایق پشت آن هستند.

اگر شما کارآفرین مشتاقی هستید، باید مستندهای مربوط به انواع برندها و کارآفرینی را تماشا کنید تا اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

به عنوان کارآفرین باید درک کنید که دانش هرگز پایان نمی یابد. حتی کارشناسان آن موضوع چنین موضوعی را می گویند، اما شما مطمئن باشید که هنوز موارد جدید برای آموختن وجود دارد.

این روزها با انگیزه ماندن، به خصوص در دوران قرنطینه که همه چیز تعطیل است، درخواست سختی از افراد است.

مستندهای منتخب در این مقاله به شما انگیزه می دهد و دانش و علم شما را غنی می کند تا بتوانید از این اطلاعات برای بهبود کسب و کارتان استفاده کنید.

در این مقاله همراه با ما باشید تا بهترین مستندها برای کارآفرینان را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

بهترین مستندهای مرتبط با کارآفرینی چیست؟

برای آنکه بتوانید ذهن خلاق و کارآفرین خود را تقویت کنید، مستندهای بسیار برای تماشا وجود دارد که می توانید در زمان آزاد به تماشای آن ها بنشینید. برخی از این مستندها عبارت است از:

رویاهای سوشی جیرو (Jiro Dreams of Sushi)

رویاهای سوشی جیرو، مستندی درباره رستوران معروف و تحسین شده سوشی توکیو است که در سال 2011 منتشر شد.

این مستند در نتفلیکس نیز موجود است و می توانید آن را پیدا کنید. جیرو، سرآشپز ستودنیو حرفه ای است که رستوران سه ستاره را در ژاپن اداره می کند.

او چندین دهه است که سوشی مخصوص خود را درست می کند و پایبندی به اصل تمرین،  او به بهترین آشپز تبدیل کرده است.

این مستند نشان می دهد چگونه فداکاری مادام العمر و بهترین اخلاق کاری، جیرو را به موفقیت زیادی در رستورانش رسانده است.

فیلم یادآور این است که چگونه هیچ کمال و موفقیتی یک شبه حاصل نمی شود. بلکه با مبارزه، تلاش و پشتکار مستمر ایجاد می شود. جیرو مظهر چنین صفاتی است.

بهترین مستندها برای کارآفرینان

استیو جابز: چگونه جهان را تغییر داد

بله استیو جابز دنیا را به طور کلی تغییر داده است. استیو جابز یکی از الهام بخش ترین کارآفرینان جهان است.

استیو جابز نابغه، تغییر واقعی در دنیای تکنولوژی ایجاد کرده است و خالق برند انقلابی اپل، یکی از مبتکرترین، ارزشمندترین و سودآورترین شرکت های موجود در جهان است.

در این مستند شخصیت واقعی خود استیو جابز به نمایش گذاشته است.

این مستند، منبعی الهام بخش برای هر کسی است که می خواهد در تجارت موفق شود و می خواهد بفهمد که جابز چگونه تمامی تفاوت ها را در زمینه تکنولوژیکی ایجاد کرده است.

این مستند محصول سال 2011 است و مدت زمان آن نیز 45 دقیقه است. همچنین به کارگردانی دوو برتراند ساخته شده است.

بهترین مستندها برای کارآفرینان

 

 

درون مغز بیل: رمزگشایی بیل گیتس (2019)

“درون مغز بیل: رمزگشایی بیل گیتس” یکی از بهترین مستندها برای کارآفرینان است که باید تماشا کنید تا بدانید در ذهن بیل گیتس واقعا چه می گذرد.

این مستند، سفر این مرد خارق العاده را در بخش هایی از دوران کودکی، تحصیلات، تجربیاتش در مایکروسافت و خانواده اش نمایش می دهد.

به عنوان مخاطب، می توانید بیل گیتس واقعی را بدون شخصیتی بزرگتر از زندگی خود او ببینید.

بیل مردی ساده است که با ویژگی خستگی ناپذیری، به دنبال یافتن راه حلی برای مشکلات جهان است و تلاش می کند تا تغییری در جهان ایجاد کند.

افسانه چاپ (2014)

مستند افسانه چاپ نیز از جمله بهترین مستندها برای کارآفرینان است که برای مردم و به طور خاص در زمینه چاپ ساخته شده است. مستند افسانه چاپ بر انقلاب چاپ سه بعدی در آمریکا تمرکز دارد.

در این مستند بررسی می شود که چگونه شرکت ها به سرعت چاپ سه بعدی را وارد زندگی ما کردند.

این فناوری آمده است تا بماند و زندگی ما را متحول سازد. در این مستند به برخی از استدلال هایی در خصوص تأثیرات منفی این فناوری نیز اشاره شده است.

در این مستند بیش از هر چیز دیگری، زندگی ایده آل آمریکایی به تصویر کشیده شده است که ساختن رویای شما را از صفر و ترویج آن را نمایش می دهد.

در این مستند نه تنها آنچه را که در پشت صحنه صنعت پرینت سه بعدی می گذرد، نشان می دهد، بلکه شخصیت های بزرگی را که این صنعت را اداره می‎کنند، نشان می دهد.

هدف این افراد و شرکت ها تغییر جهان با پرینت سه بعدی است، اما این امر با مبارزه شخصی زیادی همراه است.

این مستند به شما انگیزه می دهد تا گام های جسورانه خود را برای خلق ایده های ناب و ساختن رویای خود بردارید.

بهترین مستندها برای کارآفرینان

مانی بال (2011)

این مستند بر اساس داستان واقعی ساخته شده است، بیلی بین (برد پیت)، مدیر کل تیم بیسبال اوکلند اتلتیک متمرکز است.

او سعی می کند با استفاده از روش های غیر متعارف توپ های بزرگ را شکست دهد. دستیار او مدیر کل پیتر برند (جونا هیل)، فارغ التحصیل اقتصاد از دانشگاه ییل است و از الگوریتم های کامپیوتری برای رتبه بندی بازیکنان استفاده می کند.

آن ها تیمی را بر اساس بازیکنانی می سازند که اکثر پیشاهنگان آن را رد کرده اند و آن ها را ناقص می دانند اما بر اساس تجزیه و تحلیل خود به خوبی رتبه بندی می کنند.

با تماشای این مستند متوجه خواهید شد که یک کسب وکار، هر چقدر هم که کوچک باشد، می تواند با نوآوری، تفکر خلاقانه و استفاده مناسب از داده ها و تجزیه و تحلیل، عالی و موفق عمل کند و درنهایت به پیروزی دست یابد.

Burt’s Buzz (2013)

Burt’s Buzz به مردی که پشت زنبورهای Burt، Burt Shavitz است، ادای احترام می کند. این مستند سفر زندگی دوگانه برت شاویتز است.

زنبوردار پرشور و مالک مشترک معروف ترین برند جهان یعنی Burt’s Bees.

در این مستند داستان زندگی او به نمایش گذاشته شده است. او از تنهایی لذت می برد و به دور از هرگونه فناوری بود.

بهترین مستندها برای کارآفرینان

نسل استارتاپ

مستند نسل استارتاپ یا GENERATION STARTUP بینندگان را به خط مقدم کارآفرینی در آمریکا می برد و مبارزات و پیروزی های شش فارغ التحصیل اخیر کالج را به تصویر می کشد که همه چیز را برای ایجاد استارت آپ در دیترویت در نظر گرفته اند.

تصویربرداری این مستند بیش از 17 ماه زمان برده است و نگاهی صادقانه و درونی به آنچه برای راه اندازی استارتاپ نیاز است، داشته است.

این مستند به کارگردانی سینتیا وید برنده جایزه اسکار و شریل میلر هاوسر فیلمساز برنده جوایز انجام شده است و ریسک پذیری، احیای شهری و تنوع را نمایش می دهد.

همچنین در این مستند انواع خطرهایی که کارآفرینی می تواند متحمل شود به نمایش گذاشته شده است.

 

Dogtown و Z-Boys

از بهترین مستندها برای کارآفرینان  می توان به مستند Dogtown و Z-Boys اشاره کرد.

شان پن بازیگر این مستند است و روایت می کند که بر روزهای اولیه تیم اسکیت زفیر ساحل ونیز (استیسی پرالتا، تونی آلوا، جی آدامز) و سبک انقلابی اسکیت بورد آن ها چه گذشت.

تیم Zephyr در دهه 1970 اسکیت بورد با تبدیل اسکیت بورد از سرگرمی در حیاط خلوت به صنعتی چند میلیون دلاری با استفاده از ترفندها و چرخش های سبک موج سواری، تغییرات شگرفی انجام داد.

نگاه کارآفرینی در این مستند این است که اگر به دنبال نوآوری بزرگی هستید، باید ایده های پیشگامانه و غیرمنتظره را به جامعه ارائه بدهید.

بهترین مستندها برای کارآفرینان

جنگ آبجو

مستند جنگ آبجو داستان واقعی دیوید در برابر جالوت، آبجوسازهای کوچک آمریکایی است که تلاش می کنند بخشی از سهم بازار را از غول های بزرگی مانند Anheuser-Busch بگیرند.

هر کارآفرینی که تلاش می کند به بازار تثبیت شده نفوذ کند، می تواند با چالش های پیش روی این کارخانه های آبجوسازی مرتبط باشد.

نکته ای که باید از این مستند آموخت این است که همیشه به مشتریان بالقوه در مورد برتری محصول خود آموزش دهید.

بنیانگذار سام آدامز، جیم کخ، به بهترین وجه درباره این برند می گوید: «تقریباً تمام دانش ما درباره آبجو از Budweiser، Miller و Coors می آید. انگار همه چیزهایی که در مورد غذاهایی که از مک دونالد آموختیم می دانستیم.»

دیدگاه کارآفرینی که در این مستند نهفته است این است که وظیفه شماست که راهی برای دستیابی به قلب مشتریان خود بیابید. به گونه ای که به آن ها بفهمانید شایستگی بهترین ها را دارند.

Startup.com (2001)

این مستند که به عنوان یکی از برترین مستندهای کسب و کار کارآفرینی در دو دهه اخیر در نظر گرفته می شود.

زیرا رونق و رکود واقعی استارتاپ را در دوران حباب دات کام در آمریکا نشان می دهد.

در این مستند نمایان می‎شود که دو دوست قصد دارند وب سایتی بسازند که بتواند تمام قبوض دولتی از جمله بلیط پارکینگ و مالیات را بپذیرد.

آن ها می توانند در مدت زمان کوتاهی و خیلی زود 60 میلیون دلار سرمایه از سرمایه گذاران خطرپذیر جمع آوری کنند و پس از آن حباب می ترکد و اتفاقات ناگواری در شرف به وجود آمدن است.

این مستند فراز و نشیب ها، کشمکش ها، تنش ها و موانعی را که هر استارت آپی با آن مواجه خواهد شد را نشان می دهد. از جمله تأثیر آن ها بر زندگی شخصی و روابط میان افراد با یکدیگر.

بهترین مستندها برای کارآفرینان

کارگردان: تکامل در سه عمل

«کارگردان: تکامل در سه عمل» از دیگر بهترین مستندها برای کارآفرینان  است که در طول 18 ماه فیلمبرداری شده است، نگاهی اجمالی به زندگی عمومی و خصوصی فریدا جیانینی، طراح مد ایتالیایی و مدیر خلاق برند گوچی است.

این مستند با رفتن به پشت صحنه خانه مد مشهور جهانی Gucci و نمایش بهار و تابستان 2013 آن ها، نگاهی اجمالی به نحوه تبدیل یک مجموعه از مفهومی به باند فرودگاه تا کمد و پیچیدگی بی نهایت آن ارائه می دهد.

توسعه محصول در بهترین حالت خود در این مستند به زیبایی نمایش داده شده است.

من بولت هستم

یوسین بولت که به عنوان یکی از بهترین ورزشکاران تمام دوران در رشته دو میدانی در نظر گرفته می شود، قهرمانی برای میلیون ها نفر است و در سطحی قابل مقایسه با اسطوره های ورزش جهانی مانند محمد علی و پله است.

سریع ترین دونده تاریخ در این مستند از طریق فیلم هایی از دوران جوانی و مصاحبه با اعضای خانواده، دوستان و مربیانش دیده می شود و در نهایت تصویری صمیمی از نمادی محبوب در سطح جهانی، مبارزات، روابط و آرزوهای او نمایش داده می شود.

چرا باید مستند من بولت هستم را تماشا کنید و ارزش دیدن را دارد؟ زیرا چه چیزی الهام بخش تر از برنده 9 مدال طلای سرعت المپیک برای دنبال کردن رویای شما است.

بهترین مستندها برای کارآفرینان

کارخانه آمریکایی

مستند کارخانه آمریکایی مستندی است درباره ی یک کارخانه در دایتون اوهایو که شیشه ی جلوی اتومبیل را تولید می کند.

این مستند از برندگان جایزه اسکار بهترین فیلم مستند در سال 2019 است.

همچنین در این مستند به صورت دقیق و با نگاهی ریزبین، اشکال جدید سرمایه داری جهانی که طبقه کارگر آمریکایی باید با آن آشنا شود، نمایش داده شده است.

این مستند درخصوص میلیاردر چینی که برای نجات قربانیان تولید ایالات متحده، مواردی را به نمایش می گذارد.

اگرچه بینندگان ممکن است آن را به عنوان داستانی تراژیک از برخورد فرهنگی ببینند، اما در واقع واقعیت جدیدی که در زمینه تولید در  ایالات متحده رواج دارد.

در این مستند نمایش داده می شود که به زودی اتوماسیون جایگزین بسیاری از مشاغلی خواهد شد که کارگران انسانی در حال حاضر انجام می دهند، اما همیشه جنبه انسانی در داستان وجود دارد.

بهترین مستندها برای کارآفرینان

Capital C

Capital C به عنوان مستندی درباره انقلاب جمعیت نام گذاری شده است که در آن سرمایه گذاری جمعی را نه تنها به عنوان روشی جدید برای جمع آوری پول برای سرمایه گذاری ها، بلکه به عنوان افراد فرصتی معرفی می کند تا مشارکت کنند و بخشی از چیزی باشند که برای آن ها مهم است.

این مستند خود محصول این انقلاب است که از طریق کمپین Kickstarter در سال 2015 تامین مالی شده است.

در مدت سه سال، این مستند تلاش های سه کارآفرین را در مسیر تبدیل ایده های خود به واقعیت و تغییر زندگی دنبال می کند.

همچنین در این مستند نحوه اجرای کمپین تامین مالی برای اجرای آن را نیز به خوبی نمایش داده است.

بهترین مستندها برای کارآفرینان

شکسته شده

مستند بروکن یا شکسته شده با یادآوری اینکه مصرف گرایی هزینه دارد، نشان می دهد که چگونه برخی از محبوب ترین محصولات مصرفی جهان اغلب برای مصرف کنندگان و کره زمین خطرناک ترین هستند.

شکسته شده، مستندی آموزنده است که فساد و قوانین اخلاقی را در صنایعی مانند لوازم آرایشی، فناوری و مبلمان افشا می کند و نشان می دهد که چگونه بازار به سرعت در حال گسترش، می تواند کیفیت چیزهایی را که خریداری می کنیم به خطر بیاندازد.

آنچه در این مستند خواهید آموخت، چگونگی برخی از شیوه های تجاری و تاکتیک های بازاریابی غیر صادقانه است که می توانند مصرف گرایی را ایجاد کنند و برای جهان ضرر به همراه دارند.

بهترین مستندها برای کارآفرینان

زندگی با یک دلار

زندگی با کی دلار، مستندی چشم نواز از واقعیت فقر است که چهار دوست را دنبال می کند که تصمیم می گیرند برای ماموریت به روستایی پنا بلانکا در گواتمالا بروند.

آن ها هر کدام فقط یک دلار در روز برای 56 روز خرج کردن دارند. این مستند درواقع این واقعیت را نشان می دهد که بیش از 1.1 میلیارد نفر در جهان با کمتر از یک دلار در روز زندگی می کنند.

در این فرآیند، آن ها با استرس مالی و درک اینکه هیچ راه حل آسانی وجود ندارد، مبارزه می کنند.

با این حال، آن ها از پروژه و هدف خود دور نمی شوند و با سخاوت و مهربانی همسایگان، 56 روز را بر خلاف انتظارو با شانس زیاد، دوام می آورند.

در انتهای سفر نیز مجدد به ایالات متحده باز می گردند تا این واقعیت را به گوش مقامات برسانند.

برای همه کارآفرینان اجتماعی که در تلاش برای کمک به افراد ضعیف هستند، این مستند 56 دقیقه ای الهام بخش بسیاری از افراد می تواند باشد.

بهترین مستندها برای کارآفرینان

نتیجه گیری

در این مقاله 16 مستند که ایده ها و داستان های جذابی برای کارآفرینان به همراه دارند و جزء بهترین مستندها برای کارآفرینان  هستند، معرفی و بررسی کوتاه شده  است.

این مستندهای زیبا و وسوسه انگیز برای کارآفرینانی که به امید و انگیزه نیاز دارند و می خواهند موارد جدیدی یاد بگیرند، عالی و بسیار آموزنده است.

درس های زندگی و درس های کسب و کار زیادی در این مستندها وجود دارد که سبب می شود مرزهای تفکر شما به عنوان کارآفرین تغییر کند و شاهد بروز خلاقیت خود باشید.

همچنین از استریم های ویدیویی مانند نتفلیکس نام برده شد که انتخابی عالی برای تماشای این گونه مستندها و سرمایه گذاری زمان و انرژی است.

شما به عنوان کارآفرین باید ذهن خود را از مشکلات روزانه دور کنید و اشتیاق به تجارت را از طریق این مستندهای خارق العاده یاد بگیرید.

در میان مستندها نیز موضوعات مختلفی گنجانده شده است و از افراد دارای کسب و کار در زمینه دیجیتال وجود دارد تا زمینه غذا و پرورش زنبور.

شما باید بر اساس علاقه خود و نوع زمینه ای که در آن تخصص دارید یا مشغول به فعالیت هستید، مستند دلخواه خود را انتخاب کرده و به تماشای آن بپردازید.

منبع

 

سوالات متداول

 • چرا باید کارآفرینان برخی از مستندها را حتما تماشا کنند؟

برای افرادی که در شغل خود نیازمند ایده های جدید و کسب تجربه از گذشتگان هستند، مانند کارآفرینان، همیشه چیزهای بیشتری وجود دارد که تماشای مستند و آموختن چیزهای بسیار از نتایج آن است.

درنتیجه اگر قصد این را دارید که با انگیزه بمانید، دانش کسب وکار خود را نیز غنی کنید و ذهن خود را از اخبار بد و منفی دور کنید، در اینجا مستندهای بسیاری برای کارآفرینان وجود دارد که می توان تماشا کرد.

 • بهترین مستندهایی که جهت تماشای کارآفرینان مناسب است، چیست؟
 • رویاهای سوشی جیرو (Jiro Dreams of Sushi)
 • استیو جابز: چگونه جهان را تغییر داد
 • درون مغز بیل: رمزگشایی بیل گیتس (2019)
 • افسانه چاپ (2014)
 • مانی بال (2011)
 • Burt’s Buzz (2013)
 • نسل استارتاپ
 • Dogtown و Z-Boys
 • جنگ آبجو
 • com (2001)
 • کارگردان: تکامل در سه عمل
 • من بولت هستم
 • کارخانه آمریکایی
 • Capital C
 • شکسته شده
 • زندگی با یک دلار

 

3.3/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx