عوامل خانوادگی موثر بر انتخاب شغل

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه زمان مطالعه

عوامل خانوادگی موثر بر انتخاب شغل

عوامل تاثیرگذار متعددی وجود دارند که می توانند مسیر شغلی که شما انتخاب می کنید را تعیین کنند. یکی از این عوامل، خانواده است. خانواده نقش به سزایی در انتخاب شغل آینده افراد دارد و نگرش شما را نسبت به گزینه های مختلف انتخاب شغل دست خوش تغییراتی می کند. اگر شما با حرفه  ایده آل  خاصی بزرگ شده باشید یا به دنبال شغلی متناسب با زندگی خانوادگی خود در بزرگسالی باشید، این مسائل باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. در این زمینه عوامل خانوادگی موثر بر انتخاب شغل در این مقاله آورده شده است. همچنین در انتخاب شغل بسیار مهم است که تصمیم درستی اتخاذ کنید که خانواده شما بتواند از آن حمایت کند.

تاثیر مثبت والدین

بسیاری از کودکان هستند که با ایده آل جلوه دادن مشاغل والدین خود بزرگ می شوند و موفقیت را در این موضوع می بینند. اگر شغل مادرتان را در نظر گرفته اید و مهارت های تدریس او را تحسین می کنید، ممکن است این امر شما را تحت تاثیر قرار داده باشد و برای آینده شغلی خود، شغلی را در حیطه آموزشی دنبال کنید.

همچنین این احتمال وجود دارد که والدین به طور ناخواسته یا عمدی کودکان خود را به سمت خاصی سوق دهند، به خصوص در زمینه کسب و کارهای خانوادگی که خانواده انتظار دارد فرزندانشان آن شغل را هدایت کنند. با حال خانواده هایی نیز هستند که به فرزندان خود فشار می آورند تا برای مشاغل خاصی تلاش کنند و موفقیت را در این زمینه می بینند و احساس می کنند با این کار فرزندان خود را تشویق کرده اند تا به جایگاه خوبی درحیطه شغلی دست پیدا می کنند.

طبق تحقیقات انجام شده عوامل خانوادگی موثر بر انتخاب شغل در فرهنگ هایی که به بزرگ ترها احترام گذاشته می شود و برای آنان ارزش خاصی قائل هستند، تاثیر بیشتری بر انتخاب شغل کودکان و رشد فردی دارد.

عوامل خانوادگی موثر بر انتخاب شغل

تاثیر منفی والدین

همانطور که در بالا اشاره شد و یک الگوی مثبت می تواند بر انتخاب شغل کودکان تاثیر بگذارد، یک الگوی منفی نیز می تواند این تاثیرگذاری را در جهت عکس داشته باشد. برای مثال والدین می توانند پیشنهادهای شغلی را ارائه دهند، اما باید از تحت فشار قرار دادن کودکان برای دنبال کردن شغل خاصی بپرهیزند، چرا که تاکتیک فشار، می تواند نتیجه معکوسی داشته باشد و مقاومت در مقابل خواسته والدین را افزایش دهد.

تربیت نیز در شکل گیری آینده شغلی نقش دارد. به طور مثال اگر والدین شما بی سواد بودند یا همیشه از نظر مالی تحت فشار بودند و باید سخت تلاش می کردند، ممکن است این تصمیم را بگیرید که هرگز مسیری که آنان طی کرده اند را طی نکنید و در آن موقعیت قرار نگیرید. این امر باعث می شود که شما مسیر شغلی بسیار متفاوتی را دنبال کنید و به دنبال مشاغل پول ساز و پایدار باشید.

به همین ترتیب، اگر شما والدینی داشته اید که پر کار بوده اند و به کار اعتیاد داشته اند و در دوران کودکی شما زمان زیادی را در کنارتان سپری نکرده اند، ممکن است شما را به این سمت سوق دهد، کاری را انتخاب کنید که به شما زمان بیشتری برای اوقات فراغت و گذراندن زمان در کنار خانواده و کودکان دهد.

تاثیر همسر

همسر می تواند تاثیر بسیار زیادی را روی انتخاب شغل داشته باشد. یکی از همسران ممکن است این پیشنهاد را داشته باشد که دیگری شغلی را انتخاب کند که امکان مسافرت در کل کشور را فراهم کند و برای این کار مشوق او شود تا هر دو بتوانند در کنار کار کردن مسافرت کنند و کل کشور را ببینند. اما دیگری ممکن است بخواهد در منزل بماند و زمان خود را صرف بزرگ کردن کودکان کند و همسر شاغل خود را تشویق کند تا در زمینه شغلی خود پیشرفت و ترقی کند و در آن شغل زمینه کسب موفقیت و ارتقا شغلی و درآمد بیشتر را جذب کند.

افراد متاهلی که موقعیت اجتماعی خود را به شغل همسر خود گره می زنند ممکن است روی انتخاب شغل همسرشان تاثیر گذارند که در این مورد تاثیر سابقه خانوادگی در انتخاب شغل ممکن است شامل انتظار مدرک دانشگاهی به جای آموزش حرفه ای باشد.

عوامل خانوادگی موثر بر انتخاب شغل

تاثیر کودکان

کودکان اغلب نقش بسیار بسزایی در تاثیرگذاری بر انتخاب شغل دارند. ممکن است شما زمانی ک صاحب فرزند نیستید یک مسیر شغلی حرفه ای برای خود انتخاب کرده باشید، اما با آمدن فرزند به زندگی تان ممکن است این مسیر به شدت تغییر کند.

در این زمان احتمال دارد شما به این سمت سوق داده شوید که از گزینه های دورکاری یا موقعیتی که به شما این امکان را می دهد که شغل خود را با اشتراک گذاری سبک تر می کند، استقبال کنید. اگر شما والد مجرد یا تنها حامی فرزند خود هستید، ممکن است به شغل های متعدد، شغلی با پوشش بیمه ای خوب یا یک موقعیت پر درآمد با شرایط امکان سفر محدود، روی آورید. حفظ تعادل بین کار و زندگی عامل مهمی در شادن بودن، انتخاب شغل و موفقیت شغلی است.

تاثیرات مراقبت از سالمندان

اگر شما مجبور باشید که در خانه از یک سالمند یا خویشاوند بیمار خود مراقبت کنید، ممکن است به سمت انتخاب موقعیت های شغلی جذب شوید که بابت مراقبت از سالمندان به شما حقوق و مزایا تعلق بگیرد. همچنین گزینه های کار در خانه را مجاز می دانند یا پرستاری از بزرگسالان را به عنوان مزیت شغلی در خود دارند. تغییر مداوم تعهدات خانوادگی می تواند به شکل نامحسوس یا به شکل چشمگیری بر انتخاب های شغلی و حرفه ای شما تاثیر گذارند.

عوامل خانوادگی موثر بر انتخاب شغل

عوامل خانوادگی موثر بر انتخاب شغل وتاثیر والدین بر این شغل

از عوامل خانوادگی موثر در انتخاب شغل می توان به تاثیر والدین بر فرزندان چه سهوی چه عمدی نام برد، که می تواند مثبت یا منفی باشد. زمانی که کودکان وارد سنین نوجوانی می شوند به طور کاملا جدی به آینده و موفقیت و شغلی که قرار است به آن مشغول شوند، فکر می کنند. همچنین به والدین خود به عنوان الگو یا توصیه های شغلی نگاه می کنند. نگرش والدین به این امر می تواند نوجوانان را تشویق کند تا استعدادهای خودشان و مشاغل بالقوه را کشف کنند یا به مسیری که فکر می کنند والدین  شان آن را مورد تایید قرار می دهند، پایبند بمانند.

حتی قبل از این که فرزندانتان بخواهند به دانشگاه رفتن فکر کنند، رویکرد شما نسبت به تکالیف دوران مدرسه او می تواند تاثیر زیادی بر تمایل کودکان برای کسب مدرک دانشگاهی و موفقیت داشته باشد.

فشار برای انتخاب شغل از طرف والدین

جای تعجب ندارد اگر ببینید که بسیاری از افراد نسل سوم یا چهارم یک خانواده هستند که در همان حرفه خانوادگی کار می کنند. اغلب تاثیر پیشینه خانوادگی در انتخاب شغل، برای خانواده های موفق اتفاق می افتد. این اتفاق به این دلیل می افتد که طبق برنامه جهانی جوانان و کودکان نگاهی اجمالی به مشاغل والدین خود دارند و این امر ورود آنان به این صنعت را آسان تر می کند و تضمینی برای رشد فردی و موفقیت محسوب می شود.

اگر شغل والدین آن ها رضایت زیادی برای نوجوانان داشته باشد یا یک سبک زندگی راحت را فراهم کند، بچه ها زودتر مزایای آن را می بینند و به احتمال خیلی زیاد این پیشه را به سایر مشاغل و کسب و کارها ترجیح دهند. در مقابل نیز اگر والدین از شغل خود شکایت داشته باشند یا برای حمایت از خانواده با درآمدی که شغل آن ها فراهم می کند، تلاش کنند، فرزندان بیشتر به دنبال شغل های رضایت بخش تر با دستمزد بالا هستند.

عوامل خانوادگی موثر بر انتخاب شغل

تشویق ها و انتظارات والدین

بر اساس تحقیقات نوجوانان معمولا نشانه های خود را از والدین در مورد ارزش ها آموزش می گیرند. والدین در خانواده های فقیرتر ممکن است برای یافتن ثبات اقتصادی در بزرگسالی، رفتن به دانشگاه را بهترین راه برای فرزندانشان بدانند. همچنین کودکانی که از طرف والدین خود تشویق می شوند تا در مدرسه موفقیت کسب کنند و به آن بها دهند، یاد می گیرند که برای آموزش ارزش قائل شوند. همچنین برای ادامه تحصیل در دوران دبیرستان شروع به نشان دادن تمایلات خود می کنند.

به همین دلیل است که والدین برای مرور کردن کارنامه تحصیلی آن ها را همراهی می کنند. همچنین نمرات خوب آن ها را تشویق می کنند و به دنبال راه حل های بالا بردن نمرات در درس های ضعیف هستند.

رابطه والد و فرزندان

معیارهای بالای والدین گاهی اوقات فرزندان را تحت تاثیر قرار می دهد و آن ها را مجبور می کند فعالیت هایی را انجام دهند که فکر می کنند مورد تایید والدین است که موفقیت مد نظر را کسب کنند. به عنوان مثال برخی از والدین نوجوانان خود را به خاطر عدم دریافت مستقیم (AS) تنبیه می کنند یا از آن ها انتقاد می کنند که به جای یاد گرفتن یک حرفه عملی مانند وکالت یا پزشکی، هنر را دنبال می کنند. در این گونه موارد پیش می آید که یک نوجوان به دنبال کسب شغلی معتبر یا پردرآمد باشد و به این شکل احترام والدین خود را جلب کند یا باعث افتخار آنان شود.

از سوی دیگر هنگامی که والدین مطرح می کنند که هیچ انتظاری از آینده شغلی فرزندانشان ندارند، این باور پیش می آید که در انتخاب انواع شغل ها آزاد هستند و یکی را بر اساس ترجیح خودشان انتخاب کنند، و دیگر به ترجیح والدین خود توجهی نمی کنند.

عوامل خانوادگی موثر بر انتخاب شغل

بهترین مشاغل برای مردان متاهل

در گذشته، مادران به عنوان تنها مراقب اصلی از کودکان محسوب می شدند و پدران به فکر تعویض پوشک کودکان نبودند. مردان متاهل در محل کار نان آور خانه بودند، در حالی که مادران خانه دار در خانه نان می پختند و از کودکان مراقبت و محافظت می کردند. بر اساس مطالعات مرکز تحقیقات پیو، امروزه پدران سه برابر مردان در گذشته، در تربیت فرزندان خود نقش دارند. در حال حاضر پدران آن دسته از مشاغل را ترجیح می دهند که آن ها را مجبور به انتخاب بین وقت گذرندان با خانواده و موقعیت شغلی نمی کند.

بهترین مشاغل برای مردان متاهل

بسیاری از مردان متاهل متوجه این موضوع می شوند که تعادل بین کار و زندگی باهم تداخل پیدا می کنند. آن ها باید دائما فوریت های شغلی که با تعهدات خانوادگی مانند قرار ملاقات با پزشک، معاینات دندان پزشکی، بازی های فوتبال، اردوهای مدرسه را رعایت کنند. به دلیل هزینه های بالای زندگی برای بسیاری از زوج ها، ماندن یکی از زوج ها در منزل امکان پذیر نیست. بهترین مشاغل برای این دسته از زوج ها که انعطاف پذیری و دستمزد مناسب را فراهم کند، می تواند در هنگام جست و جو در شرکت هایی که مشاغل مناسب را ارائه می دهند چالش برانگیز باشند.

عوامل خانوادگی موثر بر انتخاب شغل

نتیجه گیری

والدینی که فرزندان خود را تشویق می کنند تا در کلاس های موسیقی، رقص یا ورزش شرکت کنند، گاهی اوقات بر آن ها تاثیر می گذارند که به طور تمام وقت این فعالیت را انجام دهند و به آن متعهد می شوند. اگر این والدین در کودکی خود در این فعالیت ها شرکت می کردند و موفقیت کسب نمی کردند، ممکن بود به فرزندان خود نیز همین حس را القا کنند و به آن ها فشار بیاورند تا به دنبال کسب شغل دیگری باشند. هر چه کودکان از زمان زودتری با یک حوزه مورد علاقه خود آشنا شوند، زمان بیشتری را برای کشف آن و تقویت مهارت ها و رشد فردی خود دارند.

برخی افراد شغلی را صرفا به این دلیل انتخاب می کنند که در نوجوانی مدت زیادی را صرف آن کرده اند. عوامل خانوادگی موثر بر انتخاب شغل بچه ها بر اساس علایقشان در زمان کودکی شکل می گیرد. هرچه کودک به نظم و انضباط بیشتری روی آورد، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را بهتر ارزیابی می کند. او همچنین به سرعت یاد می گیرد که چه چیزی را دوست دارد و به چه چیزی علاقه ندارد. و همچنین چه کارهایی را می تواند تصور کند تا آخر عمر انجام دهد.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx