راه­های حفظ انگیزه در هنرمندان

Add a Comment
14 Min Read

راه­های حفظ انگیزه در هنرمندان

انگیزه چیزی است که هر از گاهی هنرمندان برای به دست آوردن آن دست و پنجه نرم می­کنند. برای حفظ انگیزه در هنرمندان بسته به شرایط، راه­های متفاوتی وجود دارد. ممکن است برخی از آن­ها از کنترل افراد خارج باشند.

ممکن است هنرمندان بعضی روزها سرشار از انگیزه باشند که با تمرکز عالی وظایف آنها با سهولت نسبی تکمیل می­شوند. این قضیه در این روزها احساس خوبی به زندگی آنها می­دهد. متأسفانه گاهی پیش می­آید که انگیزه­ درونی آن­ها نابود شود و قصد انجام کاری که دارند نیز از بین برود.

انگیزه امری ثابت یا چیزی که با تولد ما به وجود آمده باشد، نیست. انگیزه طیف وسیعی از عوامل اطراف افراد است که مفهومی گذرا دارد. انگیزه اراده را در موقعیت­های متفاوتی قرار می­دهد، گاهی اوقات می­دانیم چه کاری را باید انجام دهیم، فقط تمایل به انجام آن را نداریم و بالعکس.

انگیزه مانند سایر احساسات شادی و غم می­آید و می­رود که در روزهای مختلف به روش­های متفاوتی قابل تجربه است. تکیه کردن به آن در زندگی ممکن نیست؛ همانطور که به احساس شادی نمی­توان به طور دائم تکیه کرد. مغز ما دائما در مورد تغییرات بدنی و آنچه را که در روز آگاهانه تجربه کرده­ایم، به روز می­شود. این بدین معنی است که ما می­توانیم نسبت به احساساتی مثل انگیزه تأثیر­گذار باشیم.

 

به عنوان یک هنرمند چگونه با انگیزه بمانید؟

هنگامی که صحبت از حفظ انگیزه در هنرمندان به میان می­آید، مقالات از فهرست­های «چگونه خلاق بمانیم؟» یا «چگونه با انگیزه بمانیم؟» پر می­شود که مجموعه­ای از بینش­ها شامل استفاده از یادداشت­های چسبنده، دوش گرفتن و نوشیدن قهوه به ذهنمان می­آید. برای کارهایی که می­خواهیم انجام دهیم تهیه فهرست بسیار اهمیت دارد.

در فرهنگ ما غالباً تشریفات تخیلی با ورزش به وسیله لوازم اداری رنگارنگ برابر است. من احساس می کنم خلاقیت با نسل معمولی ایده ها اشتباه گرفته شده است. ما از ارتباط آن با عمل واقعی در آفرینش، یعنی کار تبدیل رؤیاها به جوهر غفلت می­کنیم.

ترفندها، اسطوره نبوغ و استعداد را فراموش کنید. خلاقیت نتیجه کوشا ماندن است. تلاش فرد برای انجام کاری باید زمان و عزمی که برای  برای آن کار اختصاص می­دهد، باشد. انگیزه ممکن است به فرد کمک کند، اما باید فرد را در حال کاری ببیند.

راه¬های حفظ انگیزه در هنرمندانبرای حفظ انگیزه در هنرمندان افکار خلاقانه مورد نیاز است.

در زیر چند یادداشت در مورد نحوه تلاش افراد برای حفظ انگیزه در هنرمندان وجود دارد که به بررسی آن­ها می­پردازیم:

یک تکنیک جدید بیاموزید

زمانی که شما از قبل جهتی را تعیین کرده باشید، حفظ تمرین می­تواند آسان­تر باشد. با این حال، گاهی نزدیک شدن به ایده از دیدگاه جایگزین، شاید با استفاده از ابزارها، تکنیک ها یا رسانه هایی که با آن ها آشنا نیستید یا می خواهید بهبود دهید، مفید است.

گذراندن یک دوره آموزشی، خواندن یک کتابی که باعث رشد فرد شود یا تماشای اینکه چگونه شخص دیگری از رسانه مشابه شما استفاده می­کند، همیشه کاوشی جالب و آموزنده است. چه در کلاس و چه آنلاین، دوره­های هنری به شما این امکان را می­دهد که با هنرمندان دیگر ارتباط برقرار کنید و بازخورد ارزشمندی در مورد روند یا نتیجه کار خود دریافت کنید. غیر معمول نیست که دوره­ای عالی با مربی و همکلاسی­های عالی چیزی کاملاً متحول کننده باشد.

راههای حفظ انگیزه در هنرمندان

گروهی در حال تمرین برای آموزش تکنیکی جدید

برنامه روزانه ساختار یافته ای داشته باشید

برنامه­ای ساختار یافته می­تواند کمک کند که با نگه داشتن انگیزه در هنرمندان افراد به موفقیت­های پی­در­پی دست یابند. این برنامه باعث می­شود که هنرمند در طی روز وقت رسیدگی به اکثر کارهای خود را داشته باشد. بهتر است که فرد برنامه خود را برای دوره­های کوتاه مدت تنظیم کند تا اینکه به صورت طولانی و بلند مدت کار کند.

این موضوع باعث می­شود هنرمند با فکر متمرکزتری کار روزانه خود را انجام دهد که به بهره­وری در کار کمک مهمی می­کند. فرد باید برنامه­ای به اقتضا روش زندگی خود داشته باشد. مثلاً اگر عصرها کاری برای انجام دادن داشته باشد، باید صبح­ها زودتر از خواب بیدار شود که در کنار خویش به تمرینات ورزشی نیز برسد. این موضوع ممکن است پیش پا افتاده بنظر برسد، اما بخشی از یک برنامه­ریزی آگاهانه بشمار می­آید.

اهداف کوتاه مدت روشنی داشته باشید

هنرمند می­تواند برای موفقیت خود اهدافی را در مقیاس یک­سال تعیین کند، بنابراین با این معیار مشخص همگام می­شود. به عنوان مثال نقاش می­تواند برای سال آینده خود هدف حضور در دو نمایشگاه گروهی را تعیین کند. این هدف گرچه بلند پروانه بنظر می­رسد، اما واقع­بینانه است.

افراد نباید در تعیین اهداف به خود فشار بیاورند. تعادل در انتخاب اهداف می­تواند به رسیدن هنرمند در رشد فردی بسیار موثر باشد. گرچه زندگی به ندرت طبق برنامه­ریزی پیش می­رود، اما این اهداف به زندگی جهت می­بخشد.

راههای حفظ انگیزه در هنرمندان

در مورد کارهای دیگران بنویسید

به کار­های دیگران نگاه کنید، خود را مجبور کنید در مورد آن­ها بنویسید. ممکن است فکر کنید نوشتن امری طاقت فرسا است و باعث می­شود فرد فکر کند وقت زیادی صرف این کار می­شود. با این حال هنرمند باید بداند که مزیتی که نوشتن دارد، تشویق فرد برای رسیدن به باورهایش است. وقفه در ساختن افکار حل شده نیاز به خودآزمایی دارد. ممکن است در ابتدا فکر کنید فردی دست و پا چلفتی هستید، اما وقتی نوشته ­های فرد جمع­بندی ­شوند، اغلب متوجه می­شوید که بیشتر از چیزی که تصور می­کردید، انگیزه در درونتان وجود دارد.

بزرگ­ترین توصیه برای با انگیزه ماندن به عنوان هنرمند

اینترنت به شما این امکان را می­دهد که از هنر خود کسب درآمد کنید و مستقیماً با طرفداران خود در ارتباط باشید. بهترین راه حفظ انگیزه در هنرمندان حذف واسطه و ارتباط مستقیم با افراد طرفدار خود است. در اینصورت می­توان به هواخواهان بالقوه بیشتری دسترسی داشته باشید.

چگونه هر روز صبح از خواب بیدار می شوید، روی خلق کردن تمرکز می کنید، از رختخواب بیرون می آیید که در کارتان غوطه ور شوید، مهم تر از آن واقعاً کار را انجام می دهید و انگیزه انجام آن را دوباره و دوباره حفظ می کنید؟

بدترین کار، به تعویق انداختن و نادیده گرفتن کارهایی که بهتر است هرچه زودتر انجام شوند است. حتی با وجود اینکه این موضوع را تشخیص می­دهید، همچنان به دنبال ضعیف ترین بهانه ها می ­گردید که چرا نمی توانم هر روز برای ۵ دقیقه کار مورد علاقه­ام را انجام دهم.

چه وقت بسیاری داشته باشید که بتوانید روز خود را به خلق کردن اختصاص دهید و چه وقت محدود باشد که باید کارها را در آن فشرده انجام دهید، پیدا کردن انگیزه و قوی نگه داشتن آن امری مهم است.

شاید شنیده باشید که برای حفظ انگیزه باید «دلیل خود را پیدا کنید». این مفهوم بزرگی در دنیای خودتان است که می­تواند کمک بزرگی برای شما بحساب آید. مشکل این است که گاهی اوقات یافتن دلیلی بزرگ واقعاً دشوار است. گاهی ممکن است پیدا کردن این دلیل بسیار طول بکشد.

اگر بتوانید با پشتکار دلیل اصلی خود را بیابید، پیدا کردن مداوم انگیزه خود برای اقدام بسیار آسان­تر است.

راههای حفظ انگیزه در هنرمندان

هنرمندی در حال تفکر برای خلق اثری هنری

چگونه هنرمندان انگیزه خود را برای تولید مداوم آثار جدید حفظ می کنند؟

این سوالی است که به نظر می­رسد هفته­ای یک بار برای حفظ انگیزه در هنرمندان بوجود می­آید، معمولاً از هنرمندان خودآموخته­ای که سعی می­کنند در خانه به ادامه کارشان رسیدگی کنند گرفته تا دانش­آموزان مدرسه هنر که تلاش می­کنند بنشینند و روی قطعه بعدی خود کار کنند.

تمامی هنرمندان و حتی افراد گاهی اوقات با کمبود انگیزه دست و پنجه نرم می­کنند. بنابراین اگر احساس ناامیدی وجود دارد، این حسی رایج است که در اکثر افراد بوجود آمده است.

تکیه بر انگیزه گاهی می­تواند فرد را به موفقیت برساند، اما در کل کار بسیار اشتباهی است، زیرا انگیزه احساسی است که مفهومی گذرا دارد.

راههای حفظ انگیزه در هنرمندان

همکاری دو مرد در کاری هنری برای حفظ انگیزه هنری خود

 

چند راهکار برای حفظ انگیزه در هنرمندان:

  • مربی استخدام کنید: یک مربی خوب می­تواند به شما کمک کند که به سرعت از طریق منبع روی مشکل خود کار کنید. چنین فردی می­تواند آنچه را که می­گویید و احساس می­کنید که از قضا نمی­توانید ببینید را به شما بازتاب دهند. آن­ها می­توانند محرک بیرونی شما باشند و تا زمانی که بتوانید برای خودتان کاری انجام دهید، شما را همراهی کنند.
  • کار خود را مستند کنید: چه وبلاگ راه­اندازی کنید یا فقط در اینستاگرام پست بگذارید، منتشر کردن پیشرفت خود در فضای مجازی راهی قدرتمند برای مسئول نگه داشتن خود است.
  • خودتان را غرق نکنید: نیازی نیست روزی ۵ بار در فضای مجازی پست بگذارید یا سایت هنری عالی ایجاد کنید. در ابتدا ساده بودن بسیار زیباست. تصمیم بگیرید که هر چند وقت یکبار پست بگذارید. حتی یک یا دو بار در هفته می­تواند به شما کمک کند که به جلو حرکت کنید.

اتخاذ حتی یکی از این تکنیک­ ها شما را در مسیر درستی قرار می­دهد که انگیزه خود را حفظ کنید. نگه­داشتن این انگیزه خلاقانه گاهی اوقات بسیار دشوار است، اما وقتی راه حل آن را پیدا کنید، حفظ آن انگیزه را بسیار آسان تر خواهد کرد.

اجازه ندهید پول انگیزه شما باشد!

نکته نهایی که می­توان در رابطه با حفظ انگیزه در هنرمندان گفت، این است که به جای نتیجه نهایی به روند تولید هنر توجه کنید. در هر جریانی نقاطی وجود دارد که ممکن است افراد از آن­ها متنفر باشند، مثل بافت، رنگ، نور و غیره. این موارد معمولاً نقاط ضعف افراد هستند و افراد قصد دارند با عجله از آن­ها عبور کنند که به نتیجه نهایی برسند.

اگر فقط به نتیجه نهایی علاقه دارید، احتمالاً مایل نیستید برای ساخت هنری که دو تا سه سال زمان می­برد و هیچ­کس تا زمان عرضه آن را نمی­بیند، وقت خود را صرف کنید. چون به هرحال از روند واقعی ساخت هنر خود لذت نمی­برید.

هنرمندی که از اجرای هنری خود لذت می­برد.

اگر هنرمند این کار را به این دلیل انجام می­دهد که فکر می­کند این یک راه آسان برای کسب درآمد است، احتمالاً انتخاب شغلی متفاوت برای او بهتر خواهد بود. هنرمندان ارشد می­توانند درآمد خوبی در سال داشته باشند، اما در مقایسه با سایر صنایع، دستمزد کلی بسیار پایین است و در نهایت شما به سقف خواهید رسید.

فرد می تواند راهی برای کسب درآمد انتخاب کند و تقریباً کاری که از انجام دادن آن لذت می برد و در آن مهارت دارد، پیدا کند. پس ابتدا آن را بفهمید! بعد از توجه به نکاتی که در بالا توضیح داده شد، شاید زمان آن رسیده باشد که با خودتان در مورد کارهایی که واقعاً از انجام آن لذت می برید صحبت کنید.

راههای حفظ انگیزه در هنرمندان

کلام آخر

بنظر می­آید اشتباه آغازینی که افراد آماتور می­کنند، این است که فکر می­کنند اگر حفظ انگیزه در هنرمندان را پرورش دهند، به هنرمندی شگفت انگیز تبدیل می­شوند و در کمترین زمان به خواسته خود می­رسند! در واقع تنها کاری که انجام می­دهند این است که وقت خود را ساعت­ها صرف تحقیق، مطالعه، مصرف محتوا و آموزش می­کنند، اما چیزی تولید نمی­کنند و برای تولید وقتی صرف نمی­کنند. اگر این افراد می­توانستند نسبت به مصرف، تولید خود را تغییر دهند، به خوبی به سمت اهدافشان می­رفتند و به شغل رویایی خویش دست می­یافتند.

بزرگ­ترین تفاوتی که فرد حرفه­ای با کسی که علاقه­مند به هنر به حساب می­آید، این است که فرد حرفه­ای به طور مداوم به تولید کار می­پردازد، حتی زمان­هایی که انگیزه به کار ندارد. نکته­ای که از این موضوع به­دست می­آید این است که فرد آماتور منتظر الهام گرفتن است، در صورتی که فرد حرفه­ای فقط دست به کار می­شود.

منبع:

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx