چه دلایلی سبب رخ دادن ترس از تاریکی در افراد می شود؟

یک نظر اضافه کنید
25 دقیقه مطالعه

چه دلایلی سبب رخ دادن ترس از تاریکی در افراد می شود؟

آیا برای شما اتفاق افتاده است هنگامی که در تاریکی هستید یا در یک فضای تاریک قرار می گیرید احساس ترس و وحشت کنید؟ یا پس از مدتی نتوانید واکنش های آرامش بخشی را از خود بروز دهید؟ اما به نظر شما رخ دادن چنین حالاتی در تاریکی برای شما می تواند به دلیل چه مواردی باشد؟ شاید باور کردن این موضوع برای شما سخت باشد اما اگر در تاریکی احساس وحشت و دلهره می کنید، باید گفت که شما به فوبیا آکلو فوبیا مبتلا هستید که به ترس از تاریکی نیز معروف است! ترس و وحشت داشتن از تاریکی ممکن است کمی آزاردهنده به نظر برسد اما داشتن فوبیای این موارد می تواند خلل های بسیار زیادی را در زندگی افراد ایجاد کرده و آن ها را در انجام دادن کارهای روزانه شان محدود کند.

افراد زیادی وجود دارند که ممکن است در تاریکی دچار ترس و وحشت شوند و نتوانند به تنهایی در فضای تاریک قرار گیرند و ممکن است واکنش های بسیار زیادی مانند فریاد زدن، گریه کردن، تنش های عصبی و دیگر موارد را تجربه کنند. اگر شما در چنین شرایطی واکنش های شدیدی را از خود به نمایش می گذارید، بهتر است در اولین فرصت با پزشک معالج مشورت کرده که بتوانید به مرور زمان این بیماری خود را برطرف کنید  اما اگر می خواهید در مورد علت رخ دادن این فوبیا، روش های درمانی و شرایط دیگر آن اطلاعات کافی را به دست آورید، بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

ترس از تاریکی

در مورد ترس از تاریکی چه می دانید؟

انواع فوبیاها به عنوان یک اختلال اضطرابی در افراد تشخیص داده می شود و باید به درمان آن ها اقدام کنند. فوبیاهای مختلفی وجود دارد که سبب می شود فرد به صورت مداوم ترس های شدید و طاقت فرسای را از خود در موردهایی مانند حیوانات، شی، شخص، محیط، برخی فعالیت ها، بلاهای طبیعی یا موقعیت هایی را بروز دهند. جا دارد به این موضوع اشاره کرد که ترس با فوبیا کاملاً متفاوت است زیرا در ترس افراد واکنش های کاملاً طبیعی را از خود بروز می دهند که محرک های آن ها هیچ آسیبی به شخص نمی رساند اما در فوبیا کاملا بر عکس این موضوع است و به مرور زمان افراد با واکنش هایی که از خود به نمایش می گذارند ممکن است روی ذهن و روان آن ها تاثیر گذاشته و فعالیت ها و روند زندگی آن ها را مختل سازد و نتوانند یک زندگی آرامی را داشته باشند.

این دسته از افراد نمی توانند به راحتی واکنش ترس خود را کنترل کنند و به خاطر همین می گویند که آن ها دچار فوبیا شده اند. آکلو فوبیا که به ترس از تاریکی نیز معروف است به نوعی است که ممکن است از هر ۱۰ نفر یک نفر به آن مبتلا شود و آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. ترس از تاریکی در درجه اول یک معنای آسان و قابل فهمی را دارد و می توان گفت که در دسته فوبیاهای ساده طبقه بندی می شود زیرا مکان ها و شرایط تاریک کمی وجود دارد که افراد بخواهند در آن قرار گیرند بخاطر همین می توان گفت که از این نظر قابل کنترل است. اما جا دارد به این موضوع اشاره کرد که درست است که ترس از تاریکی یک فوبیا ساده در نظر گرفته می شود اما می تواند واکنش های بسیار شدید، غیرمنطقی، ناپایدار و تحریک کننده ای را برای افراد به همراه داشته باشد به صورتی که حتی اگر این افراد به تاریکی فکر کنند، می تواند سبب استرس و تنش های روحی و روانی آن ها شود. شاید برای شما جالب باشد که این دسته از فوبیا بیشتر در کودکان به چشم می خورد و رایج است که با درمان نشدن آن ممکن است به بزرگسالی آن ها نیز ختم شود.

آکلو فوبیا چگونه خود را به نمایش می گذارد؟

علائمی که فوبیاها از خود به نمایش می گذارند ممکن است از خفیف تا شدید باشد و حتی در بسیاری شرایط افراد را ناتوان می کند. این موضوع در مورد ترس از تاریکی نیز مستثنی نیست و ممکن است شاهد واکنش هایی از این دسته از افراد باشید. در اکثر مواقع علائمی که افراد از خود به نمایش می گذارند ممکن است واکنش های ذهنی، فیزیکی، روحی و روانی باشد که در هنگامی که در تاریکی قرار بگیرند از خود نشان می دهند. علت به نمایش گذاشتن علائم فیزیکی تظاهرات اضطرابی و تنش آمیز فعالیت های مغزی افراد به حساب می آید که این مورد یکی از نمونه های پاسخ نسبت به فرار از تاریکی در افراد به شمار می آید و برای اینکه بتوانند از آنجا رهایی پیدا کنند این واکنش ها را از خود نشان می دهند.

ترس از تاریکی

اما به نظرتان این واکنش های فیزیکی ممکن است شامل چه مواردی باشد و ممکن است افراد چه علائمی را از خود به نمایش گذارند؟ این موارد عبارتند از:

 • سرگیجه؛
 • حالت تهوع؛
 • تپش قلب شدید؛
 • لرزش بدن یا دست؛
 • عرق کردن؛
 • تنگی نفس؛
 • بیهوش شدن است.
 • سایر علائمی که ممکن است با آن روبه رو شوند شامل:
 • اجتناب از تاریکی یا تاریکی مطلق؛
 • ترس از احتمال قرار گرفتن در تاریکی؛
 • احساس گناه یا شرم از ترس از تاریکی؛
 • وحشت داشتن در مورد تفکر یا بودن در مکان های تاریک؛
 • میل شدید برای خارج شدن از تاریکی.

این موارد تنها قسمتی از واکنش هایی است که افراد ممکن است در هنگام مواجه شدن با تاریکی از خود به نمایش بگذارند اما اگر میزان فوبیاهای آن ها بیش از حد مجاز باشد، ممکن است شدت و درجه واکنشی که از خود نشان می دهند نیز بیشتر باشد.

چه چیزی باعث بوجود آمدن ترس از تاریکی می شود؟

شاید ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که چه موارد و شرایطی ممکن است به وجود آید که افراد دچار این فوبیا شوند؟ پاسخی که می توان برای این سوال به شما داد این است که علت دقیق فوبیا تاریکی نامشخص است اما احتمالی که برای این مورد می دهند شامل تاثیرات ژنتیک و عوامل محیطی می شود. در برخی شرایط افراد می توانند علت به وجود آمدن این فوبیا در خود را یک تجربه منفی خاص تلقی کنند کت در این شرایط ترس ناحیه ای از مغز افراد به نام آمیگدال را مورد هدف قرار می دهد. وظیفه این قسمت از مغز ذخیره اتفاقات و تجربیات افراد است که اگر اتفاقی در تاریکی برای افراد بیفتد، ممکن است تجربه هایی که در قبل برای آن ها رخ داده است را برای آن ها یادآوری کند.

اما می توان گفت در شرایط بسیار زیادی نیز وجود دارد که افراد هیچ تجربه خاصی ندارند که فرد بتواند آن ها را شناسایی کرده و نسبت به آن ها ترس هایی را نیز از خود نشان دهد. در چنین شرایطی با محققان بر این باور دارند که ویژگی های شخصیتی و خلق و خوی افراد ممکن است در این امر نقش بسیار زیادی داشته باشد که در برخی شرایط این صفات ممکن است ارثی باشد و از کودکی با این افراد وجود داشته باشد. در چنین شرایطی افراد ممکن است از خانواده های خود یاد بگیرند که از تاریکی بترسند بنابراین تشخیص اینکه آیا فوبیا واقعاً یک رفتار ارثی یا آموخته شده است می تواند کمی دشوار و سخت باشد و نیاز به بررسی های متعددی برای تشخیص دارد.

ترس از تاریکی

فوبیا تاریکی علاوه بر واکنش های شدید می تواند تا چه حد پیشرفت کند؟

باور کردن این موضوع ممکن است کمی سخت باشد اما دانشمندان متوجه این مورد شده اند افرادی که دچار ترس از تاریکی هستند ممکن است به مرور زمان با فوبیاهای دیگری به نام نکتوفوبیا نیز درگیر شوند! این فوبیا که از یک کلمه یونانی به معنی شب و ترس گرفته شده است به نوعی است که سبب می شود خواب افراد را مختل سازد. دانشمندان متوجه این موضوع شده گ اند که تاریکی یک پاسخ تحریک کننده در مغز افراد ایجاد می کند و باعث می شود با آزاد شدن مواد شیمیایی درک فرد از اضطراب و استرس را افزایش دهد. در چنین شرایطی افراد زیادی وجود دارند که می توانند استرس و اضطراب خود را کاهش دهند اما در بسیاری از افراد در شرایط دیگری وجود دارند که از این قابلیت برخوردار نیستند و نمی توانند به راحتی به آرامش نسبی خود دست پیدا کنند.

به خاطر همین که نمی توانند آرامش خود را به دست آورند سعی می کنند تنش و واکنش های خود را بزرگ و بزرگ تر می کنند و به مرور زمان سطح شدیدتری از ترس هایشان ایجاد می شود. همانطور که گفتیم ترس از تاریکی در کودکان رایج است و در آن ها بیشتر مشاهده می شود اما این ترس معمولاً با افزایش سن ممکن است کاهش یابد و فرد دیگر نسبت به تاریکی هراسی نداشته باشد.

اما اگر همین ترس از تاریکی در افراد کنترل نشود سبب بی خوابی های شبانه و خلل در خواب آن ها می شود. به خاطر همین هم نمی توانند به راحتی خواب آرام و لذت بخشی را داشته باشند. زمانی که فردی مبتلا به این فوبیا است ترس از تاریکی آن ها می تواند سبب ناتوان شدن و عملکرد ضعیف آن.ها شود و به نوعی پیشرفت می کند که افراد از بیرون رفتن در شب کاملا امتناع می کنند. حتی ممکن است از رفتن به سینما، خانه های دیگران یا منطقه ای که سبب ایجاد اضطراب تاریکی در آن ها می شود خودداری می کنند.

چرا راه های درمانی را برای ترس و فوبیا از تاریکی اتخاذ می کنند؟

ترس از تاریکی بیشتر در کودکان خود را به نمایش می گذارد. مانند دیگر ترس ها که در کودکی برای افراد به وجود می آید ممکن است با آن ها رشد کنند و در بزرگسالی نیز شاهد آن باشند. مهم ترین مواردی که باید در این مورد به آن توجه داشته باشید این است که ترس از تاریکی در کودکان را به عنوان یک ضعف نبینید و آن ها را با استفاده از این موضوع مورد آزار و اذیت قرار ندهید. این نگرش ها اغلب سبب می شود که مشکل را برای افراد بدتر و سخت تر کند و باعث شرم و گناه آنان نسبت به داشتن این ترس شود .

گاهی ممکن است اگر شما از بیرون به بیماری آن ها نگاه کنید، به نظر شما ترس های آن ها کمی احمقانه و ساده به نظر برسد اما برای فردی که دچار فوبیا است و ترس از این موارد را تجربه می کند کاملا شرایط طاقت فرسا و سختی به حساب می آید. در نتیجه اگر بتوانید متوجه این موضوع شوید که فوبیا شما در مراحل اولیه به سر می برد، بهتر است پیش از پیشرفت برای جلوگیری از روند بیماری خود اقدام کنید و روش های درمان آن ها را پی  بگیرید  . هنگامی که ترس از فضای تاریک روی عملکرد زندگی و روند طبیعی شما اثر می گذارد بسیاری از پزشکان توصیه می کنند.

ترس از تاریکی

که برای درمان خود از روان درمانی بهره گیرید.

روش های درمان شناختی رفتاری به شما یا فرزندانتان کمک می کند که بتوانید به واسطه این روش یاد بگیرید چگونه افکار و احساسات ناسالم خود را تغییر داده و با تغییر در رفتار خود بتوانید زندگی بهتری را رقم بزنید.

به این دلیل می گویند که در چنین شرایطی با یک درمانگر یا روانشناس مراجعه داشته باشید به خاطر این است که این دسته از افراد به شما روش های آموزش و یادگیری در مورد مقابله با ترس و تغییر باورهایتان را می آموزند و شما را راهنمایی می کنند. هدف اصلی روش هایی که درمانگران برای شما مطرح می کنند این است که سعی کنید بتوانید به جای تکیه دادن بر ترس و فوبیاهای خود بتوانید به خود اعتماد کرده و بر ترس هایتان غلبه کنید. در نتیجه روانشناسان و درمانگران از این روش و تکنیک به واسطه مواجه درمانی بهره می گیرند.

شاید برایتان جالب باشد اما اسم دیگری که برای این روش از آن استفاده می کنند حساسیت زدایی به شمار می آید. همانطور که از اسم این روش پیدا است روانشناسان سعی می کنند حساسیت شما را نسبت به ترس و واکنش هایی که به آن ها نشان می دهید را کاهش دهند و به مرور زمان این موارد را در شما از بین ببرند. روانشناسان به شما کمک می کنند که در موقعیت های کنترل شده ای که تاریکی هم بخشی از آن به حساب می آید بتوانید ترس از تاریکی خود را نابود کرده و به مرور زمان دیگر فوبیا این مورد را در خود احساس نکنید.

به عنوان مثال می توان گفت که در درجه اول برای شروع درمان شما از روش فکر کردن به تاریکی شروع می کنند. به این صورت است که در مورد تاریکی و فضای تاریک با شما شروع به گفتمان کرده و سعی می کنند با تغییر تفکر و ذهنیت شما نسبت به این موضوع بتوانند آرامش نسبی را وارد شما کنند. این کار را تا زمانی که شما تفکرات و دیدتان نسبت به این موضوع تغییر کند انجام می دهند و در کنار این روش استراتژی هایی برای کاهش اضطراب نیز با شمل تمرین خواهند کرد.

پس از آنکه روانشناس و درمانگر ها به این نتیجه رسیدند که شما به درجه ای رسیدید که می توانید در برابر واکنش های شدید خود واکنش های عاقلانه ای نشان دهید به تدریج شما را در معرض واقعیت های شدیدتری قرار می دهند. با کمک این متد شما می توانید به مرور زمان در این موقعیت ها قرار گرفته و هدف از انجام دادن این روش این است که بتوانید با قرار گرفتن در این شرایط واکنش های شدید را از خود بروز ندهید و به نوعی پیش روید که دیگر این ترس را در خود احساس نکنید. البته جا دارد به این موضوع اشاره کرد در روش های درمانی به هیچ عنوان توانایی و عملکردهای شما را از بین نمی برند و تنها در درصد افزایش اعتماد به نفس و روحیات شما فعالیت می کنند.

ترس از تاریکی

اما در بسیاری از شرایط افرادی وجود دارند که فوبیا و ترس از تاریکی آن ها به نوعی شدید و غیر قابل کنترل است که افراد و درمانگراها برای اینکه بتوانند در درجه اول ذهنیت افراد را نسبت به این موضوع آرام کنند از برخی داروها و آرام بخش هایی برای آن ها مورد استفاده قرار می دهند. با این حال می توان گفت که استفاده از مسکن ها در مدت زمانی معینی می تواند در درمان افراد کمک شایانی کند و شما باید با توجه به دستورات معالجه خود از این داروها مصرف کنید که بتوانید هر چه سریع تر نتیجه و عملکردهای مثبت خود را شاهد باشید.

جا دارد به این موضوع اشاره کرد که اگر افراد واکنش های شدیدی نسبت به فوبیا و ترس از تاریکی از خود به نمایش بگذارند می تواند نتیجه های ویرانگر و منفی را برای زندگی افراد به ارمغان داشته باشد و حتی روند زندگی آن ها را مختل سازد. برخی از این عوارض در چند دسته طبقه بندی شده است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

اختلالات خلقی: اختلالات خلقی موضوعی است که شما می توانید در بسیاری از افراد شاهد آن باشید اما باید به این موضوع اشاره کرد که افرادی که دچار فوبیا و ترس های شدیدی هستند ممکن است اختلالات خلقی بیش از حدی را از خود به نمایش بگذارند. به عنوان مثال می توان گفت که اضطراب، افسردگی و همچنین استرس های شدید از جمله مواردی هستند که این افراد در هنگام ترس ممکن است با آن مواجه شوند و وجود این عوامل سبب تأثیر گذاشتن روی روحیه و روند زندگی آن ها می شود.

ایزوله سازی اجتماعی: ایزوله سازی یکی از مواردی است که بسیاری از افراد در هنگام مواجه شدن با ترس های خود از این روش بهره می گیرند  کودکانی که مبتلا به ترس از تاریکی هستند و در چنین شرایطی زندگی می کنند برای مواجه نشدن با واکنش های شدید در مقابل هم سن و سال های خود از آن ها دوری می کنند و همین امر به مرور زمان سبب جداسازی آن ها از دوستان و هم سن و سال هایشان می شود و به مرور زمان سبب می شود که در جامعه حضور پررنگی نداشته باشند و بخواهند بیشتر در تنهایی خود باقی بمانند.

اگر کودکانی که مبتلا به فوبیای تاریکی هستند این روش ها را برای خود اتخاذ کنند، ممکن است با روند زندگی آن ها مشکلاتی را در میزان تحصیلات و رفتارهای اجتماعی شاهد باشید و در چنین شرایطی باید فوراً درصدد برطرف کردن مشکلات آن ها قدم بردارید.

سوء استفاده از مواد مخدر و الکل: شاید باور کردن این موضوع برای شما سخت باشد اما افرادی که دچار فوبیاهای شدید هستند برای کنترل و کاهش اضطراب خود به سمت روی آوردن به مواد مخدر و الکل می روند که بتواتند حتی شده از این طریق آرامش نسبی را برای خود به ارمغان بیاورند. همانطور که می دانید اگر فردی نسبت به این موارد معتاد شود، دیگر نمی تواند برای کنترل کردن واکنش های خود بدون این موارد زندگی کند. به خاطر همین روش های درمانی که برای این دسته از افراد اتخاذ می کنند ممکن است کمی پیچیده تر باشد.

عملکرد مغز در هنگام فوبیا به چه صورت است؟

در هنگام ترس بیش از حد واکنش های زیادی در مغز وجود دارد که ممکن است وقایع خطرناک یا خاطرات ناراحت کننده ای را ذخیره کند و در چنین شرایطی سبب به یاد آوردن آن ها برای این دسته از افراد شود. به خاطر همین موضوع اگر فردی پس از مدتی با ترس های خود مواجه شود، سبب می شود که این نواحی مغز استرس و اضطراب آن ها را بازیابی کرده و گاهی اوقات ممکن است واکنش های بیشتری را از خود به نمایش بگذارد. محققان به این موضوع دست یافته اند که فوبیا با قسمت آمیگدال مغز که در پشت غده هیپوفیز قرار دارد مرتبط است. قسمت آمیگدال در مغز می تواند با ترشح هورمون های جنگ یا گریز سبب به نمایش گذاشتن برخی واکنش ها به واسطه این خاطرات شود که در حالت هوشیار می تواند استرس های زیادی را از افراد به نمایش بگذارد.

ترس از تاریکی

به خاطر همین موضوع که ترس افراد به واسطه ذهن و واکنش های آن ها نشات می گیرد بسیاری از روانشناسان برای درمان در درجه اول سعی می کنند که با استفاده از تفکر درمانی بتوانند ذهنیت و تفکر آن ها را نسبت به موضوعات آرام کرده و به مرور زمان از روش های دیگری بتوانند برای کم کردن فوبیاهای آن ها استفاده کنند.

کلام آخر

انسان ها از زمان کودکی ممکن است با برخی شرایطی مواجه شوند که تاثیرات منفی روی روحیه و زندگی آن ها بگذارد و در نتیجه به مرور زمان اگر در صدد برطرف کردن این موارد پیش نیایند، ممکن است به فوبیاهای شدید یا ترس بیش از اندازه نسبت به این موارد پیدا کنند . به خاطر همین اگر فردی نسبت به یک موضوع ترس بیش از حد به همراه واکنش های شدید از خود به نمایش گذارد، می گویند که این فرد دچار فوبیا شده است . فوبیاهای مختلفی با توجه به روند زندگی افراد وجود دارد که ممکن است به آن ها مبتلا شوند.

 ترس از تاریکی یکی از چندین موارد مختلف فوبیا به حساب می آید که افراد را درگیر خود می کند و این دسته از افراد نمی توانند با قرار گرفتن در چنین شرایطی مانند تاریکی بتوانند واکنش های آرامی را از خود بروز دهند و سبب اختلال در روند زندگی و موفقیت آن ها می شود. معمولاً فوبیا و ترس از تاریکی ریشه در کودکی افراد دارد و به خاطر همین اکثر کودکان از تاریکی ممکن است وحشت داشته باشند و این فوبیا در هنگام بزرگ شدن نیز با آن ها باقی می ماند برای همین اگر می خواهید از این ترس های خود رهایی پیدا کنید، بهتر است با برخی درمانگرها و مشاوران بالینی در ارتباط باشید که با در نظر گرفتن میزان و درجه فوبیا شما می توانند روش های درمانی متفاوتی را نیز برای شما به ارمغان بیاورند.

 

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx