تمرکز – کلید موفقیت

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه زمان مطالعه

تمرکز – کلید موفقیت

ما در دنیایی زندگی می کنیم که به سرعت در حال حرکت است و در بسیاری از جنبه های زندگی مانند آموزش، ارتباطات، حمل و نقل، بهداشت، امنیت و غیره تغییر و تحول دائمی دارد. در واقع، پیشرفت در علم و اکتشافات جدید فن‌آوری منجر به پیشرفت‌های بزرگ در جنبه‌های مختلف زندگی شده و در نتیجه زندگی را برای ما آسان، ارزان، سریع و بهتر کرده است.

اکنون سؤال این است: آیا هنوز می‌توانیم ارزش‌های عمیق تمرکز، نظم و اراده را با تغییراتی که پیشرفت در فناوری برای جامعه ما به ارمغان می‌آورد یکپارچه کنیم؟

به راستی، انکار مزایای عظیم حاصل از نوآوری های برجسته جهان، کوری محض است. با این حال، انکار این واقعیت که چقدر تنبلی برای نسل ما به ارمغان آورده است، سهل انگاری مطلق است؛ بنابراین ضروری است که ما به این فراخوان برسیم و اصول سخت کوشی و انضباط را در نسل خود احیا کنیم. من می‌خواهم «تمرکز» را به عنوان ابزاری برای پایان دادن به بی‌حالی و جوان‌سازی فرهنگ سخت‌کوشی برای یک نسل موفق توضیح دهم.

تمرکز

تمرکز به چه معناست؟

تمرکز توانایی متمرکز کردن ذهن و توجه به یک مسیر خاص است تا زمانی که به نتایج مطلوب برسد. این شامل هدایت تمام انرژی و تمرکز شما به یک کار خاص، بلند مدت یا کوتاه مدت و ماندن در آن حالت تا زمانی است که کار انجام شود. تمرکز نیاز به تعهد زیادی به هدف دارد، زیرا چیزهای زیادی وجود دارد که ممکن است فرد را از آن مسیر منحرف کند. با این حال، تمرکز بر همه این شانس ها غلبه می کند.

امروزه نمونه های زیادی از افرادی داریم که تمرکز خود را حفظ کرده و آثاری پاک نشدنی در قلب انسان ها از خود به جای گذاشته اند.

دلیل اینکه امروزه زندگی برای همه ما بهتر و راحت تر شده است، این است که شخصی در زمان هایی علیرغم ناکامی های فراوان در کار تحقیقاتی خود پافشاری کرد. به عنوان مثال، توماس ادیسون که لامپ الکتریکی را اختراع کرد، ۱۰۰۰ تلاش ناموفق داشت. به نظر شما اگر او در تلاش سوم یا احتمالاً ۹۹۹ تلاش خود ناامید می شد، چه اتفاقی می افتاد؟ او متمرکز بود و تمام آن شکست ها را گام هایی برای رسیدن به اهدافش می دانست. در جامعه امروز ما افراد زیادی داریم که حواسشان به چیزهای مختلف پرت می شود.

برای برخی، این راحتی و آسودگی است که حواس آنها را پرت می کند. برای برخی دیگر، فشار خواسته های زندگی – غذا، پوشاک، پول، خانواده، انتظارات اجتماعی و غیره است که آنها را منحرف می کند، در حالی که برای برخی دیگر، آنها آنقدرها در مورد هدفمند زندگی کردن آگاه نیستند، بنابراین زندگی کاملاً بدون جهت دارند.

مردم در گذشته روی اهداف خود تمرکز کرده اند و چیزهایی را کشف کرده و توسعه داده اند که امروز برای ما مفید است. ما باید به اندازه کافی مسئول باشیم تا به این دعوت پاسخ دهیم، نه تنها به خاطر خود، بلکه به خاطر کسانی که بعد از ما خواهند آمد، یعنی نسل های متولد نشده. اگرچه حواس‌پرتی‌ها بخشی از زندگی روزمره ما به‌عنوان یک انسان است، اما همچنان باید یاد بگیریم که به هدف نگاه کنیم.

در واقع، بسیاری از حواس‌پرتی‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شویم بسیار قانونی هستند. به عنوان مثال، ازدواج، وبگردی و خواندن مطالب از آن، بررسی ایمیل ها، ارتباط با خانواده و دوستان در رسانه های اجتماعی، قانونی و درست است.

هیچ کدام از اینها به خودی خود بد نیستند؛ اما واقعیت این است که صرف زمان زیاد برای همه اینها مساوی است با گرم کردن آب با یک دیگ بدون سرپوش – تمام ذرات آب به هوا فرار می کنند؛ به عبارت دیگر، ما زندگی و ارتباط خود را به آرامی، اما قطعا تلف می کنیم.

تمرکز

چگونه تمرکز داشته باشیم

حال، اجازه دهید یک تحلیل سریع در مورد برخی از این حقایق انجام دهیم و ببینیم که چگونه می تواند کمک کند.

  • هر فرد به طور متوسط ​​۶ ساعت در روز می خوابد. با فرض اینکه ۲ ساعت را صرف گشت و گذار در اینترنت، ۲ ساعت ارتباط با دوستان و خانواده در رسانه های اجتماعی کنید، احتمالاً ۱ ساعت را به بررسی ایمیل ها اختصاص دهید، اگر متاهل هستید، ممکن است ساعاتی را صرف مراقبت از فرزندان و خانواده خود کنید، همچنین مقداری از زمان برای کار های روزمره استفاده می شود مانند پخت و پز، حمام کردن، شستشو، تمیز کردن و سایر موارد مختلف.
  • متوجه خواهید شد که حدود ۱۶ ساعت از ۲۴ ساعت یک روز را استفاده کرده اید. واضح است که چنین فردی تنها ۸ ساعت برای خودش وقت خواهد داشت. اگر کارمند باشید اوضاع بدتر می شود. این بدان معناست که زمانی برای پیشرفت شخصی، زمانی برای تعیین اهداف و رسیدن به آن، زمانی برای توسعه واقعی و ایجاد موفقیت واقعی وجود ندارد. در این پاراگراف و پاراگراف‌های بعدی، سعی می‌کنم نکاتی را در مورد چگونگی متمرکز ماندن و همچنین از بین بردن عوامل حواس‌پرتی ارائه کنم.

یکی از منابع اصلی حواس پرتی که در سراسر جهان مورد توجه و نظرات بسیاری قرار گرفته است، استفاده از تلفن همراه به ویژه در محل کار است. به گزارش peoplehr.com، کارمندان حدود پنج ساعت در هفته را با تلفن همراه خود در محل کار هدر می دهند. این کاملا مبهم است از این نظر که تلفن های همراه بسیار مفید هستند. در واقع، برای برخی، منبع درآمد است‌.

تقریباً همه انواع برنامه ها، آموزشی، توضیحی، سرگرم کننده، تجزیه و تحلیل و ابزارهای دیگر اکنون در تلفن های همراه پشتیبانی می شوند. به عنوان مثال، شخصی در محل کار ممکن است نیاز داشته باشد که به سرعت از ماشین حساب استفاده کند، کلمه ای را در فرهنگ لغت جستجو کند، زنگ هشدار یا یادآوری را برای یک جلسه خاص تنظیم کند و غیره و تلفن های همراه می توانند در این مورد کمک کنند.

با این حال، نمی‌توانیم از این واقعیت که می‌تواند منبع بزرگی برای حواس‌پرتی نیز باشد، اجتناب کنیم. چگونه با دریافت اعلان های ایمیل در هر ۱۰ دقیقه برخورد می کنید؟ شما به احتمال زیاد تمام روز را صرف چک کردن ایمیل ها خواهید کرد! راه های زیادی وجود دارد که باعث حواس پرتی می شود، اگرچه ابزار بسیار مفیدی است. اکنون مسئولیت مسئولیت پذیری و انضباط در هنگام استفاده از تلفن همراه بر عهده ماست.

تمرکز

علاوه بر این، برای اینکه بتوانید متمرکز بمانید، نباید از شروع چیز های کوچک هراس داشته باشید. تکالیف کوچک را به درستی و به موقع انجام دهید، به زودی انگیزه خواهید داشت تا کارهای بزرگتر را با غیرت انجام دهید.

در اینجا یک نکته ساده برای شما وجود دارد: فهرستی از کارهایی که می خواهید انجام دهید بنویسید، زمانی را برای آن تعیین کنید و هر روز متعهد باشید که آن را حفظ کنید. مثلاً اگر بخواهم کتابی بنویسم، می توانم تصمیم بگیرم روزی ۴ صفحه بنویسم و ​​زمانی را برای آن جدا کنم.

در چنین دوره‌ای سعی کنید خود را از حواس‌پرتی‌ها دور نگه دارید: اعلان‌های ایمیل و اعلان‌های رسانه‌های اجتماعی را قطع کنید، مطمئن شوید که محیط نیز تمیز و ساکت است و خود را در افکار کاری که می‌خواهید انجام دهید غوطه‌ور کنید. این به شما کمک می کند ناراحتی ها، شکست های اولیه و حواس پرتی را نادیده بگیرید و خودتان را در مسیر رسیدن به هدف خود نگه دارید. در نهایت، هیچ کس که نمی‌خواهد حواسش پرت شود.

افراد متمرکز همیشه تصویر واضحی از اهداف خود در ذهن دارند. آنها همیشه می خواهند چیزهای دیگری را برای بعد بگذارند و مستقیماً با آنچه پیش روی آنهاست روبرو شوند. این تمرکز است! فکر خود را روی هیچ چیز دیگری جز آنچه در آن نقطه مهم است، معطوف نکنید.

در نهایت، من می خواهم نقل قولی را که هنگام خواندن یک نشریه با آن برخورد کردم، به اشتراک بگذارم:

قبل از اینکه کار خود را انجام دهید، منتظر نباشید که کسی به شما انگیزه دهد، تشویقتان کنند، به شما اصرار کنند، عوامل تحریک کننده را داشته باشد یا حتی تهدید شوید. همیشه ابتکار عمل داشته باشید، خودانگیخته باشید، مدبر باشید و تمام انگیزه و اشتیاق را برای انجام وظایف خود داشته باشید.»

«موفقیت زمانی بی حد و حصر است که تمرکز محرک باشد. هرگز ذهن خود را از رویاهای خود دور نکنید! هرگز اجازه ندهید شکست ها شما را از مسیر خارج کنند! وقت خود را عاقلانه صرف کنید، آن را با چیزهای اضافی تلف نکنید. روز خود را به خوبی برنامه ریزی کنید، اهداف واقع بینانه تعیین کنید و به آنها پایبند باشید. دوباره می گویم: (موفقیت بی حد و حصر است وقتی که تمرکز محرک باشد.)»

منبع:

  • https://www.successconsciousness.com/blog/concentration-mind-power/focus-the-key-to-success
۴.۸/۵ - (۱۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx