چرا پیروی از علاقه خود برای موفقیت کافی نیست؟

یک نظر اضافه کنید
17 دقیقه مطالعه

چرا پیروی از علاقه خود برای موفقیت کافی نیست؟

آیا می‌ دانستید که ونسان ون گوگ در طول زندگی‌ اش هرگز فرد موفقي نبود ؟ علیرغم اشتیاق فراوان به نقاشی و تولید بیش از 900 تابلو در 10 سال، او تنها یک تابلو را در طول عمر خود به قیمت 400 فرانک فروخت، 7 ماه قبل از مرگش در سال 1890. 100 سال بعد تابلوی «پرتره دکتر گچت» به قیمت 148.6 میلیون دلار فروخته شد!

بنابراین، آیا برای موفقیت کافی است که علاقه خود را دنبال کنید؟ اگر خواهر زن ون گوگ نبود، شاید هرگز نام این نابغه تكرارنشدني را نمی شنیدیم.

اگر متوجه می شوید که به موفقیتی که می خواهید دست نمی یابید، آیا فکر کرده اید که ایده شما از «اشتیاق» باید تغییر کند؟ آیا صبح روز دوشنبه از خواب بیدار می شوید که کمتر از 100٪ در مورد هفته پیش رو احساس مثبت کنید؟

بر اساس یک نظرسنجی جهانی توسط گالوپ، از یک میلیارد کارگر تمام وقت جهان، تنها 15 درصد از كار خود لذت مي برند. این یعنی ۸۵ درصد از آن ها در محل کار خود مشغول به کار هستند، از مکانی که بیشتر وقت خود را صرف آن می کنند ناراضی هستند و علاقه ای به کار در محل کار خود ندارند.

احتمالا كمي غمگین شده باشيد.

بیایید بررسی کنیم که برای اطمینان از موفقیت خود در هر کاری که می خواهید در هر زمینه ای از زندگی خود انجام دهید، چه کاری می توانید انجام دهید.

چرا پیروی از علاقه خود برای موفقیت کافی نیست؟

آیا برای دنبال کردن اشتیاق کافی است؟

ون گوگ می گوید: «آتش بزرگی در درون من می سوزد، اما هیچ کس برای گرم کردن خود در آن توقف نمی کند و رهگذران فقط یک ذره دود را می بینند.»

من دیده ام که صاحبان کسب وکار از اینکه چرا شور و اشتیاق آن ها با سود برابری نمی کند، شگفت زده شده اند، روسایی که نمی توانند درک کنند چرا کارکنان آن ها شور و اشتیاق خود را به کسب وکار نشان نمی دهند، و افراد از اینکه بهترین تلاش های آن ها زمانی که بسیار مشتاق به نتیجه هستند، به موفقیت نمی رسد، ناامید می شوند.

وجه اشتراک همه اینها چیست؟

یک تصور اشتباه از اشتیاق

فردی را که ناامید است از اینکه علیرغم اشتیاقش نسبت به آن نمی تواند به چیزی که می خواهد برسد، نگاه کنید. اگر تا به حال کتاب راز یا کتاب هایی را خوانده باشید که می گویند آنچه شما فکر می کنید همان چیزی است که به دست می آورید، آزاردهنده خواهد بود که چیزی که شما آنقدر به آن علاقه دارید به طور جادویی ظاهر نشود!

خیلی خوب است که رویایی را در ذهن خود ببینید، اما پس از آن باید علائم را ببینید و روی آنها اقدام کنید. توجه به آنچه در اطراف شما است می تواند یک راه حل برای بهبود نتایج شما در مورد علاقه شما باشد.

 • آیا به نظرات نادرست برخی افراد که می تواند به رویاهای شما منجر شود توجه می کنید؟
 • آیا افرادی که گفتند، «وای، دوست دارم بیشتر بدانم» را پیگیری می کنید؟ و نه، متاسفم که شما را ناامید می کنم، اما استفاده از ایمیل یا پیام رسان راه قدرتمندی برای پیگیری نیست. این زندگی شماست، گوشی را بردارید و مستقيما با آنها تماس بگيريد!
 • آیا وقتی بدنتان می ‌گوید: «هوا خيلي گرم است»، «تشنه هستم» یا «در حال مقابله با چيزي هستم» به بدنتان گوش می ‌دهید؟ همه اینها نشانه هایی هستند که شما به چیزی نیاز دارید. اگر می خواهید به رویاهای خود برسید، دلبستگی به برنامه/دفتر/هدف بدون وقفه به این معنی نیست که به آن خواهید رسید.
 • آیا برنامه عملی مدونی دارید؟ همه ما شنیده ایم که هدفی که روی کاغذ نوشته شده ملموس تر است و احتمال دستیابی به آن بیشتر است. مطالعه ای که در مورد هدف گذاری با نزدیک به 270 شرکت کننده انجام شد، نشان داد که 42 درصد در صورت نوشتن آنها به احتمال بیشتری به اهداف خود می رسند.

چرا پیروی از علاقه خود برای موفقیت کافی نیست؟

اهداف با اشتیاق

اگر به مقصد رویایی خود نرسیده اید، به چه چیزی توجه نمی کنید؟

اشتیاق نیاز به تمرکز و برنامه دارد تا زمانی که متوجه شوید به چه چیزی توجه نکرده اید. سپس باید مطمئن شوید که برنامه ای دارید که همه چیز را پوشش می دهد.

هنگامی که من با مراجعينم بر روی یک هدف کار می کنم، مطمئن می شویم که هدف دارای عناصر زیر است:

 1. تمرکز واضح لیزری بر روی احساسی که هنگام دستیابی به آن هدف خواهد داشت.
 2. هدف چه کاری برای شما انجام خواهد داد؟
 3. چگونه زندگی شما را تغییر خواهد داد؟
 4. چه اقداماتی می توانستید انجام دهید؟ شما همه اینها را انجام نمی دهید، اما می خواهید حداقل 50 ایده خلق کنید. هر چه بیشتر فکر کنید، ایده های بهتری خواهید داشت.
 5. چه کسی شما را در مسیر و تمرکز نگه می دارد و شما را از ابتلا به سندرم شی براق که در مسیر جدیدی ناپدید می شوید و نتایج مطلوب حاصل نمي شوند، باز می دارد؟
 6. چه اقداماتی انجام خواهید داد؟ این را به 3 تا 5 اقدام اولی که باید انجام دهید محدود کنید. کارهای آسان را انجام ندهید، کارهای ضروری را انجام دهید، و تا زمانی که این موارد اولیه به دست نیامد، چیزهای بیشتری اضافه نکنید. همه چیزهای دیگر به ایده های بازگشتی تبدیل می شوند که در تاریخ بعدی مطابق با نتایج خود اضافه کنید.
 7. چه زمانی به این امر دست خواهید یافت؟ این ایده خوبی است که آن اقدامات را برنامه ریزی کنید و بر اساس یک برنامه کوتاه 4 تا 6 هفته ای کار کنید. این کار چندین کار را انجام می دهد، از جمله اطمینان از اینکه شما با انگیزه باقی خواهید ماند و باور دارید که کار خواهد کرد.
 8. با استفاده از این استراتژی، موارد 1 تا 3 را مرتباً مرور کنید و اطمینان حاصل کنید که هر 4 تا 6 هفته یکبار اقدامات جدیدی را اضافه می‌ کنید، و زمانی را برای تأمل و درک اینکه چه چیزی کار می‌ کند و چه چیزی نیست، در نظر بگیرید.

این استراتژی حدس و گمان را از اشتیاق خارج می کند و به آن ساختار می دهد تا اطمینان حاصل شود که به آنچه می خواهید می رسید.

چرا پیروی از علاقه خود برای موفقیت کافی نیست؟

چه زمانی باید علاقه خود را نادیده گرفت یا چه زمانی باید از علاقه خود پیروی کرد

برخلاف موفقیت به نظر می رسد، اینطور نیست؟ با این حال، برخی از مشاغل سرگرم کننده نیستند. شما ممکن است عاشق حرفه، تجارت، بدن، خانه، شریک زندگی، دوستان یا جاه طلبی خود باشید، اما این بدان معنا نیست که شما همه جنبه های آن را دوست خواهید داشت. گاهی اوقات، بهتر است کورکورانه از علاقه خود پیروی نکنید.

تا به حال این ضرب المثل را شنیده اید که «بسازید و اتفاق خواهد افتاد». این درست نیست. صرفا اشتیاق شما را به جایی که می خواهید نمی رساند.

باور نمی کنید؟ این را از خود بپرسید: «آیا من یک جراح با علاقه می خواهم یا یک جراح با مهارت؟»

وقتی پست ‌هایی را در شبکه‌ های اجتماعی می ‌بینم که به مردم می‌ گویند دنبال علاقه تان بروید و به پشت سر نگاه نکنید، دلم می ‌لرزد. بسیاری از گفته ها به یک رویکرد خطرناک جدید برای موفقیت شخصی و حرفه ای تبدیل شده اند. یک مثال عالی سخنرانی عمومی است. من ترس بسیاری از افراد از سخنرانی در جمع را برطرف کرده ام تا آنها را به افراد ارتباطی عالی تبدیل کنم، اما برخلاف بسیاری از مسائلی که بر موفقیت تأثیر می گذارند، یک طرز فکر جدید کافی نیست.

به عنوان مثال، اگر بدون مهارت روی صحنه می روید، طرز فکر عالی شما لزوماً نتایجی را که می خواهید ارائه نمی دهد. این می تواند فعالانه به آنها آسیب برساند!

به تعویق انداختن ریزش اشتیاق شما را پنهان می کند

«تقصیر من، شکست من، در احساسات من نیست، بلکه در عدم کنترل من بر آنهاست».  جک کرواک

خود را به چالش بکشید و زیر سوال ببرید که آیا اشتیاق شما را از سرمایه گذاری بر روی مهارت های جدید یا عادت های جدید باز می دارد. به عنوان مثال، من عاشق نوشتن و مربیگری هستم، اما هرگز از نوشتن گزارش های مربیگری لذت نمی برم و ناشر من به شما خواهد گفت که چقدر از ویرایش متنفرم!

به دنبال موقعيت هايي باشيد كه در آنجا اهمال كاري مي كنيد، و ممکن است پاسخی برای مواردی داشته باشید که اشتیاق باید نادیده گرفته شود. همیشه لازم نیست از علاقه خود پیروی کنید.

چرا پیروی از علاقه خود برای موفقیت کافی نیست؟

تصویر بزرگ و زیر سوال بردن خود

در شماره 2، ما به کیفیت اشتیاق شما و تأثیر آن بر اهداف شما نگاه کردیم. وقتی لپ‌ تاپ شما خراب می ‌شود، شور و اشتیاق به شما کمک نمی‌ کند، داشتن یک تعریف واضح از تصویر بزرگ، این کار را انجام  می ‌دهد.

اگر می خواهید بفهمید که این چگونه به نظر می رسد، این سوالات را از خود بپرسید:

 • موفقیت از نظر شما چگونه خواهد بود؟
 • چگونه متوجه خواهید شد که موفق هستید؟
 • چگونه موفقیت را جشن می گیرید؟
 • اشتیاق شما چه چیزی را به جاه طلبی های شما می آورد؟
 • علایق شما در رسیدن به اهدافتان چه عواملی را در معرض خطر قرار می دهد؟
 • چه چیزی می تواند تضمین کند که غرق شدن در اشتیاق شما مانعی برای موفقیت شما نیست؟

حالا توجه کنید که از چه کلماتی استفاده کرده اید. آیا در مورد اینکه چقدر شگفت انگیز خواهد بود یا چقدر عالی خواهد بود که از هر چیزی که نمی خواستید، صحبت کرده اید؟

برخی از ما به سوی نتایج کشیده می شویم و برخی دیگر از شکست ها و محدودیت های زندگی فعلی خود فرار می کنند. هر چه بیشتر بتوانید بفهمید که چه کسی هستید و چگونه فکر می کنید، بیشتر از اشتیاق قد علم خواهید کرد.

این ضروری است زیرا:

 • اطمینان حاصل کنید که زمانی که اشتیاقتان در حال افزایش است به راه خود ادامه می دهید.
 • شما را از منحرف شدن به سمت چیزی که شور و اشتیاق را برمی انگیزد، اما نتیجه نمی دهد، باز دارد.
 • به شما کمک می کند تا برای کارهایی که در گذشته از انجام دادنشان متنفر بوده اید اشتیاق ایجاد کنید.

یکی از مشتریان براي تأمین مالی فعالیت های خیریه خود پنج بار شكست خورده بود. پس از یک جلسه، هزاران دلار به آنها داده شد. من هیچ چیز در مورد برنامه های کاربردی بودجه نمی دانم، اما در مورد قدرت ذهن ما می دانم، بنابراین برای سوال از خود وقت بگذارید.

چرا پیروی از علاقه خود برای موفقیت کافی نیست؟

یک ذهنیت آسیب دیده و استفاده از آن کلمات قدرتمند

اشتیاق می تواند موفقیت شما را به جلو سوق دهد یا می تواند شما را به سمت جنون سوق دهد.

اینکه دائماً کار کنید و کار کنید و به نتیجه ای که می خواهید نرسید، حداقل افسرده کننده و بی انگیزه و بدتر از آن، تضعیف کننده روحیه است. همانطور که می توان از اشتیاق برای ایجاد انگیزه در شما استفاده کرد، فقدان نتایج حاصل از اشتیاق می تواند به طرز جدی به ذهنیت شما آسیب برساند و یک طرز فکر آسیب دیده می تواند منجر به قضاوت ضعیف، تصمیم گیری های ضعیف و نتایج ضعیف شود.

از سوالات بالا برای کشف کلمات قدرتمند خود استفاده کنید. اینها شما را به حرکت در می آورند. آنها را یادداشت کنید و آنها را در زندگی روزمره خود بصری کنید یا آنها را به صفحه اصلی تلفن خود اضافه کنید. شما باید هر روز به یاد داشته باشید که چه چیزی باعث این اشتیاق می شود.

با درک دیدگاه منحصر به فرد خود از ایده موفقیت، می توانید به راه خود ادامه دهید و بدانید که چه زمانی شور و شوق به جای اینکه آن را قادر می سازد به موفقیت شما آسیب می رساند.

اشتباه كردن

اگر به نتیجه ای علاقه مند هستید اما به چیزی دست نمی یابید، آیا فکر کرده اید که قرار است در مورد آن چه کاری انجام دهید؟

بسیاری خود را به عنوان انسان های پرمشغله توصیف می کنند یا برای اجتناب از انجام هر کار واقعی، مشغول به نظر می رسند. این همان فقدان اشتیاق است. مواقعی وجود دارد که نباید از علایق خود پیروی کنید. درعوض، باید برای کارهایی که نمی خواهید انجام دهید اشتیاق پیدا کنید.

در هر شغلی، عناصری وجود دارد که از آنها لذت نخواهید برد. اغلب متوجه خواهید شد که طرز فکر مرتبط با اشتیاق اشتباه است. اشتیاق می ‌تواند باعث شود که ذهنیت ثابتی داشته باشید که به راه‌ های ممکن برای کار بهتر برای رسیدن به نتایج دلخواه نگاه نمی ‌کند.

چرا پیروی از علاقه خود برای موفقیت کافی نیست؟

گرگوری والتون، دانشیار روانشناسی در دانشگاه استنفورد گفت:

«بسیاری از پیشرفت‌ ها در علوم و تجارت زمانی اتفاق می ‌افتد که مردم زمینه‌ های مختلف را گرد هم   می ‌آورند، زمانی که مردم ارتباطات جدیدی بین رشته ‌هایی می ‌بینند که شاید قبلاً دیده نشده بود».

در تحقیقات خود با کارول دوک و پل اوکیف، آنها به این نتیجه رسیدند که آن مانتراهای محبوب مانند «علاقه خود را دنبال کنید» باعث می شود مردم فکر کنند که دنبال کردن یک علاقه آسان خواهد بود. پس از آن، معتقدين به اين موضوع به احتمال زیاد وقتی با چالش ها یا موانعی روبرو می شوند، تسلیم می شوند.

سخن نهایی

بنابراین، چه زمانی باید علاقه خود را دنبال کنید؟

در نهایت، اشتیاق محرک موفقیت است، اما تنها در صورتی که تأثیر آن را بر نتایج خود مدیریت کنید. شما باید بدانید که چه زمانی باید و چه زمانی نباید از علایق خود پیروی کنید.

من 7 نکته ارزشمند را به اشتراک گذاشته‌ ام تا مطمئن شوم که واقعاً این اشتیاق خود را به چالش می ‌کشید تا به نتایجی که می‌ خواهید برسید. لطفاً مواردي که در مورد خودتان یاد می ‌گیرید و تأثیر آن بر موفقیتتان را با ما به اشتراك بگذاريد.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/886288/follow-your-passion
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx