چگونه مصمم باشید و به اهداف خود برسید

Add a Comment
16 Min Read

چگونه مصمم باشید و به اهداف خود برسید

شما برای خود هدف جدیدی تعیین کرده اید و برای رسیدن به سطح بعدی موفقیت خود هیجان زده، الهام گرفته و با انگیزه هستید. همه چیز عالی پیش می رود و شما در حال پیشرفت هستید. سپس ناگهان می بینید که انگار گیر کرده اید و متوقف شده اید. باورتان نمی‌ شود که همین چند وقت پیش با انرژی و انگیزه فراوان تلاش می کردید اما حالا دیگر به چیزی که می‌ خواهید نزدیک نمی ‌شوید. انگار که به یک مانع برخورد کرده باشید.

وقتی به دیوار انگیزه برخورد می کنید چگونه می توانید مصمم بمانید؟

معمولاً در مورد شروع یک پروژه یا هدف جدید احساس خوبی داریم. در ابتدا، احساس می کنیم انرژی و اشتیاق برای به دست آوردن چیزی یا انجام چیزی که می خواهیم را داریم. اراده همان چیزی است که بیشتر مردم برای شروع به آن تکیه می کنند. با این حال، اراده کافی نیست. عمر کوتاهی دارد و به تنهایی نمی تواند تلاش لازم برای رسیدن به خط پایان را زمانی که موانع بر سر راه قرار می گیرند، حفظ کند. شما به یک استراتژی بهتر نیاز دارید.

در اینجا ۳ کلید برای ماندن با انگیزه و مصمم بودن وجود دارد، بنابراین می توانید از زمان خود به درستی استفاده کنید: اهداف SMART را تعیین کنید، «چرا» را مشخص کنید و برنامه خود را تنظیم کنید.

چگونه مصمم باشید و به اهداف خود برسید

کلید شماره ۱: تعیین اهداف هوشمند

اهداف GPS S.M.A.R.T.  شما اهداف خاصی هستند تا شما را در جهت موفقیت کلی خود حرکت دهند. برای موفقیت، ابتدا باید مطمئن شوید که هدفتان به درستی تنظیم شده است.

برای ایجاد اهداف مکتوب وقت بگذارید و آنها را روی کاغذ بیاورید. این اولین قدم برای اطمینان از داشتن بیشترین شانس موفقیت است. مثل این است که آدرس درست را در GPS خود مشخص کنید.

اهداف SMART باید خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و زمان محور باشند.

خاص

هدف خود را با جزئیات هر چه بیشتر ایجاد کنید. باید با دقت، وضوح، و با تمرکز بر پنج مورد نوشته شود:

 • چه کسی؟
 • چی؟
 • کجا ؟
 • چه زمانی؟
 • چرا؟

قابل اندازه گیری

معیارهای خاصی را برای اندازه گیری هدف خود تعیین کنید تا بتوانید پیشرفت خود را پیگیری کنید و انگیزه خود را حفظ کنید.

 • چگونه پیشرفت را اندازه گیری خواهم کرد؟
 • چگونه می توانم بفهمم که چه زمانی به هدفم رسیده است؟
 • چقدر؟
 • چند تا؟

پاسخ به این سؤالات به شما جزئیاتی در مورد چگونگی اندازه گیری پیشرفت می دهد و می بینید که همیشه در حال حرکت به جلو هستید؛ به عنوان مثال، در درآمد، پوند از دست رفته، ساعت های ذخیره شده و غیره.

قابل دستیابی

مطمئن شوید که هدف شما قابل دستیابی و واقع بینانه است. این باید شما را دراز کند و شما را به محدودیت ‌های خود سوق دهد، اما همچنان قابل دستیابی باشد.

 • برای رسیدن به هدفم چه اقدامات مناسب و الهام‌ بخشی باید انجام دهم؟
 • چگونه می توانم به این هدف برسم؟

چگونه مصمم باشید و به اهداف خود برسید

مرتبط

هدفی را انتخاب کنید که مایل باشید و بتوانید زمان و تلاش مناسب را برای آن صرف کنید. همچنین، آن هدف باید چیزی باشد که واقعاً برای شما و یا جمع مهم باشد.

 • آیا به برنامه های کلی کوتاه مدت و بلندمدت من مرتبط است؟
 • آیا این هدف برای من و یا دیگران تفاوت مثبتی ایجاد خواهد کرد؟
 • آیا این با «چرا» یا هدف و ارزش ‌های من همسو است؟

زمان محور

وظایف و جدول زمانی برنامه ریزی شده و قابل پیگیری داشته باشید. این الهام بخش عمل است و شما را مسئول نگه می دارد و در عین حال به شما کمک می کند مصمم بمانید. همچنین، باید یک چارچوب زمانی مشخص برای دستیابی به هدف خود تعیین کنید.

 • چه زمانی این هدف تکمیل می شود؟
 • آیا متعهد به سرمایه گذاری زمان مورد نیاز هستم؟

از این سؤالات استفاده کنید تا مطمئن شوید که هر هدفی که می گیرید یک هدف هوشمندانه است.

کلید شماره ۲: «چرا» شما

هر چه «چرا» بزرگتر باشد «چگونه» آسان تر است.  جیم ران

مشتریان زمانی به من مراجعه می ‌کنند که گیر افتاده ‌اند، متوقف شده ‌اند، یا در تلاش برای داشتن زندگی دلخواهشان هستند و زمانی که می‌ خواهند پیشرفت خود را تسریع بخشند یا نتایج ثابت ‌تری نسبت به آنچه می ‌گیرند، داشته باشند، چه در کسب و کار یا زندگی شخصی ‌شان.

یکی از اولین چیزهایی که من از هر مشتری می پرسم این است: «شما متعهد به داشتن چه چیزی هستید؟»

این می تواند هر چیزی از هدف زندگی آنها، یک هدف تجاری خاص یا یک هدف زندگی باشد. اکثر مردم درک روشنی از هدف دارند، مانند «ساخت کسب ‌و کارم»، «رابطه بهتر با همسرم» یا «سالم و تناسب اندام.»

سوال بزرگ بعدی است. من از آنها این سوال ساده را می پرسم: «چرا این را می خواهید؟»

پاسخ معمولی یک پاسخ سطحی تعمیم یافته است که هیچ ارتباط عاطفی عمیقی با انگیزه و هدف اصلی آنها ندارد. آنقدر از قبل برنامه ریزی شده است که ارتباط عاطفی جاری و مرتبطی ندارد. این شکاف بین پاسخ واضح و انگیزه اصلی آنها دلیل اصلی گیر افتادن، توقف، مبارزه یا عدم ثبات و انگیزه بسیاری از افراد است.

سایمون سینک، یکی از متفکران برجسته در این زمینه، در کتاب خود، «با چرا شروع کنید: چگونه رهبران بزرگ به همه الهام می‌ دهند تا اقدام کنند»، به ما می‌ گوید که :«همه ۱۰۰ درصد مواقع می ‌دانند که چه می ‌کنند. برخی می دانند چگونه این کار را انجام می دهند. افراد بسیار کمی در سازمان ‌ها، در دنیا و زندگی شخصی خودشان می ‌دانند که چرا کاری را انجام می‌ دهند.»

تعریف او از «چرا » هدف یا علت، انگیزه محرک واحد برای عمل است. دانستن «چرا» خود، کلید ارتباط با مراکز انگیزشی عمیق مغز شما است که الهام بخش عمل هستند. «چرا» شما را وادار می کند تا با هدف خود ارتباط برقرار کنید. سپس «چرا» هدف شما مشخص می شود و این به شما کمک می کند مصمم بمانید.

چگونه مصمم باشید و به اهداف خود برسید

چرا «چرا» شما اینقدر مهم است؟

«چرا» شما به هر کاری که انجام می دهید معنی می دهد. شما می توانید در ظاهر موفق به نظر برسید، اما اگر از نظر درونی با چرایی خود هماهنگ نباشید، هرگز واقعاً در زندگی احساس رضایت نخواهید کرد.

«چرا» شما شما را هدایت و راهنمایی می کند. «چرا» شما نه تنها می تواند به شما معنا بدهد، بلکه می تواند به شما جهت روشنی در مورد اینکه به کجا در زندگی بروید می دهد. می تواند به شما کمک کند تصمیمات کوچک و بزرگ بگیرید و قدم بعدی را بردارید.

«چرا» شما به شما انگیزه می دهد. در زندگی، روزهای سختی برای گذراندن وجود خواهد داشت. ممکن است با شکست، طرد شدن و شکست مواجه شوید. در چنین شرایطی، «چرا» شما می تواند انگیزه لازم برای ادامه راه را به شما بدهد. همچنین در هر کاری که با زمان و برنامه خود انجام می دهید، راهنمای GPS شما می شود.

چرایی خود را شناسایی کنید

من یک فرآیند خاص دارم که می توانید برای کشف هدف خود از آن استفاده کنید. این شامل پاسخ به سوالات زیر است. شما باید ۴ تا ۵ بار سوال کلیدی را از خود بپرسید.

به عنوان مثال، من پاسخ های خودم را به عنوان راهی برای شما ارائه کرده ام تا بفهمید این روند چگونه است.

«من متعهد به داشتن چه ویژگی هستم؟»
پاسخ من: «بهترین محقق، سخنران و مربی بودن.»

 1. چرا این برای من مهم است؟
  پاسخ من: « بنابراین می توانم از کمک به مردم برای بهبود زندگی خود احساس خوبی داشته باشم»
 2. چرا این مهم است؟
  پاسخ من: «بنابراین آنها احساس می کنند که کسی در کنار آنهاست و از آنها حمایت می کند»
 3. چرا این مهم است؟
  پاسخ من: «پس آنها معتقدند که می توانند زندگی مورد نظر خود را داشته باشند»
 4. چرا این مهم است؟
  پاسخ من: «برای کمک به مردم برای کشف و زندگی کردن هدف واقعی خود»

این آخرین پاسخ در نهایت مرا به هسته اصلی انگیزه واقعی خود رساند. ممکن است ۴ تا ۵ بار تلاش کنید و از خود بپرسید «چرا این مهم است؟» تا زمانی که واقعاً به دلیل یا باور اصلی خود که به شما انگیزه  می دهد ضربه بزنید.

تعیین «چرا» می تواند برای اهداف خاص در هر زمینه ای از زندگی شما اعمال شود. برای هر هدفی که دارید یا هر چیزی که می خواهید به آن برسید، باید «چرا» را بدانید تا تلاش ها و انگیزه های خود را برای رسیدن به اهداف خود هماهنگ کنید.

در اینجا یک مثال دیگر وجود دارد:

من یک مشتری داشتم که به خاطر مسائل مربوط به سلامتی و سلامتی که بر عملکرد تجاری او تأثیر  می گذاشت، مراجعه کرد. آدری یک مدیر اجرایی در اواخر چهل سالگی است. او معتقد بود که باید ۲۰ پوند وزن کم کند و می ‌دانست که وضعیت جسمانی خوبی ندارد.

چگونه مصمم باشید و به اهداف خود برسید

وقتی وارد شد، گفت: «من موانعی برای کاهش وزن دارم.»

من پرسیدم :«هدف شما چیست؟».

« از دست دادن ۲۰ پوند.»

«چرا این برای شما مهم است؟»

او پاسخ داد: «خب، بنابراین من می توانم احساس خوبی داشته باشم.»

«چرا این برای شما مهم است؟»

«میدانید، در این صورت میتوانم احساس سلامتی کنم.»

«چرا این برای شما مهم است؟»

«من باید فعال تر باشم تا با بچه هایم همگام باشم.»

«چرا این برای شما مهم است؟»

«چون مادرم در ۲۰ سالگی فوت کرد و من می خواهم تا بزرگسالی برای فرزندانم آنجا باشم»

من به معنای واقعی کلمه می توانستم این تغییر را که در چشمان او منعکس شده است ببینم. هدف آدری فقط کاهش ۲۰ پوندی نبود تا بتواند فعال تر باشد و احساس بهتری داشته باشد. در عوض، «چرا» او برای این هدف خاص حضور و داشتن یک زندگی طولانی غنی با فرزندانش بود. هنگامی که او متوجه شد، انگیزه بالایی پیدا کرد و پس از تلاش و شکست در گذشته، به راحتی تمام وزن خود را از دست داد.

اگر اجازه می دادم هدف آدری این باشد که به مرور زمان کمی وزن کم کند، او شکست می خورد. هیچ ارتباطی با مراکز انگیزشی عمیق مغز او وجود نداشت، منطقه ای که او را به انجام عمل ترغیب می کند.

«چرا» شما زمان شما را مرتبط می کند

ارتباط با چرایی شما تضمین می کند که از استعدادها و استعدادهای خود به گونه ای استفاده می کنید که شما را با هدف واقعی تان مرتبط می کند و تفاوت مثبتی برای شما و جامعه شما ایجاد می کند. این کلید یادگیری نحوه تصمیم‌ گیری است زیرا زمان شما را به روشی هدفمند و معنادار هدایت می‌ کند و به حداکثر می‌ رساند که به هر کاری که انجام می ‌دهید مرتبط است.

چگونه مصمم باشید و به اهداف خود برسید

کلید شماره ۳: همه چیز را برنامه ریزی کنید

اکنون که اهداف SMART خود را مشخص کرده اید و «چرا» خود را مشخص کرده اید، زمان آن فرا رسیده است که کارهایی را که برای انجام آنها باید انجام دهید، برنامه ریزی کنید. با اطمینان از قرار دادن وظایف خود در تقویم خود می توانید این کار را با موفقیت انجام دهید.

تقویم شما جایی است که با ارزش ترین دارایی خود، زمان، را به مهم ترین اولویت های خود اختصاص    می دهید. اگر وظایف شما در تقویم شما با زمان مناسب برنامه ریزی شده نیست، در دنیای پر حواس پرت ۲۴ ساعته ما احتمال زیادی وجود دارد که انجام نشوند.

برنامه روزانه شما باید به عنوان یک یادآوری بصری از کاری که انتخاب کرده اید در هر روز انجام دهید، نوشته شود، که اهداف شما را برای هر روز راهنمایی می کند. این نشان دهنده آن چیزی است که در زندگی و تجارت شما مهم است.

یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که من با آن زندگی می کنم:« اگر در تقویم نباشد، اتفاق نیفتاده است.» هر چیز مهم را با این طرز فکر و تقویم زندگی کنید و برنامه ریزی کلید افزایش دادن انگیزه و پتانسیل شما و مصمم ماندن خواهد بود.

سخن نهایی

دانستن اینکه چگونه علیرغم سختی هایی که با آن مواجه خواهید شد مصمم بمانید کار آسانی نیست. بنابراین، دفعه بعد که انگیزه نداشتید، با استفاده از این ۳ مرحله، خود را برای موفقیت آماده کنید: اهداف هوشمندانه تعیین کنید، به «چرا» خود متصل شوید و همه چیز را برنامه ریزی کنید. انجام این کار باعث می شود که شما با قدرت شروع کنید، شتاب ایجاد کنید و در راه رسیدن به مهم ترین اهداف خود مصمم بمانید.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/891961/how-to-be-determined

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx