10 راه قدرتمند برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر

نظرات 4
17 دقیقه مطالعه

10 راه قدرتمند برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر

اعتماد به نفس، این یک کلمه قدرتمند و حتی یک احساس قدرتمندتر است. آیا می توانید زمانی را در زندگی خود به یاد بیاورید که احساس اعتماد به نفس بالایی داشته اید؟ زمانی که احساس می ‌کردید غیرقابل توقف هستید یا در بالاترین جای دنیا هستید؟ حالا تصور کنید که بیشتر اوقات می توانید چنین احساسی داشته باشید. چه تأثیری بر سلامت و رفاه، شغل و روابط شما خواهد داشت؟

نه تنها اعتماد به نفس احساس خوبی دارد، بلکه به شما کمک می کند فرصت های بالقوه را غنیمت بشمارید، فرصت های بیشتری را به دست آورید و آن تغییر بزرگ مدنظر را ایجاد کنید یا قدم بعدی را در زندگی و حرفه خود بردارید. زندگی دیوانه کننده، پرمشغله و زیباست. فهمیدن اینکه چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، تنها بخشی از سفر است.

پس چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم؟

عدم اعتماد به نفس می تواند از جاهای مختلف نشات بگیرد.

10 راه قدرتمند برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر

شاید، وقتی بزرگ شدی، والدین شما گفتند که شغل خاصی خارج از دسترس شماست و شما هرگز نمی توانید آن را انجام دهید. یا شاید شما یک سیستم اعتقادی دارید که می گوید «من هرگز نمی توانم کسب و کار خود را راه اندازی کنم، من ذاتا کارآفرین نیستم.»

شاید تجربه بدی داشته ‌اید که راه را برای ایجاد شک و تردید در خود باز کرده است. شاید (خوب، احتمالاً) شما خود را با شخص دیگری مقایسه می کنید مثلا با یک دوست، همکار یا همسر.

یا شاید احساس می کنید چیزی در زندگی شما کم است مثلا یک رابطه، شغل رویایی، بچه ها، مدرک یا جایگاه اجتماعی خاص.

در کار من با هزاران مشتری، به نظر می رسد اکثر ما (اگر نه همه ما) با اعتماد به نفس در برخی زمینه ها یا در نقطه ای از زندگی خود دست و پنجه نرم می کنیم. خواه این اعتماد به ظاهر، توانایی ها، روابط، شغل، تصمیم گیری و موقعیت های اجتماعی ما باشد.

همه ما دچار بحران اعتماد به نفس هستیم. مواقعی که ما خودآگاه هستیم و لحظه هایی که به خود شک داریم. و اگر عدم اعتماد به نفس شما را در یک شغل بد یا رابطه ضعیف نگه می دارد یا شما را از پیشرفت در زندگی یا حرفه خود باز می دارد، شما تنها نیستید.

افراد با اعتماد به نفس در مقابل افراد مشکوک

افراد با اعتماد به نفس خود را باور دارند و ذهنیت مثبتی دارند. افراد فاقد اعتماد به نفس، نسبت به خود و تصمیماتشان احساس ناامنی می کنند.

بنابراین، چگونه می توانید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؟ راهنمای کامل و گام به گام شما در اینجا آمده است:

10 راه قدرتمند برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر

 1. دقیقا مشخص کنید : به چه چیزی اطمینان ندارید؟

اول از همه، اجازه دهید به طور خاص مسئله را شفاف و روشن کنیم.

برای پیدا کردن راه حل اول باید اینکه مشکل در کدام حوزه هست مشخص شود. کجا اعتماد به نفس ندارید؟ چه زمانی احساس می ‌کنید که به خود شک دارید و احساسات منفی شما به درون شما نفوذ می ‌کند؟ کجا احساس می کنید مهارت ها یا توانایی های شما شما را محدود می کند؟ دوست دارید کجا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؟

به محض اینکه با خودتان روراست باشید، پیدا کردن راه حل آنقدر سخت به نظر نمی رسد زیرا چیزی ملموس برای مقابله خواهید داشت.

شاید می خواهید اعتماد به نفس خود را از دست بدهید و یک کسب و کار جدید راه اندازی کنید؟ یا شاید دوست دارید به مدرسه برگردید تا مدرکی را که همیشه می خواستید بگیرید؟ شاید بخواهید اعتماد به نفسی داشته باشید تا به یک ماجراجویی بروید یا سفری را انجام دهید که مدتی به آن فکر می کردید.

چگونه؟

اکنون کمی وقت بگذارید، مسئله را دقیقا شناسایی کنید و آن را در یک بیانیه کامل قرار دهید: به طور خاص در کدام زمینه می خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؟

 1. آنچه به شما اعتماد به نفس می دهد را کشف کنید

این موضوع شخصی است، بنابراین از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. هیچ رویکردی برای اعتماد به نفس وجود ندارد و آنچه برای یکی کارآمد است، همیشه برای دیگری کارساز نخواهد بود.

چگونه می توانید بفهمید چه چیزی به شما اعتماد به نفس می دهد؟ به چند بار در زندگی خود فکر کنید که بیشترین اعتماد به نفس را داشتید.

چگونه؟

حالا، به این فکر کنید که چه چیزی در آن زمان ‌ها باعث می ‌شد که شما احساس قدرت کنید.

آیا این محیطی بود که در آن بودید؟ کاری که انجام می دادی؟ احساسی که داشتی؟ هرچه بیشتر این موضوع را برای خود روشن کنید، در مواقعی که به آن نیاز دارید، راحت ‌تر می‌ توانید از آن استفاده کنید.

10 راه قدرتمند برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر

 1. با خودتان صادق باشید

یکی از مطمئن ترین راه ها برای از دست دادن اعتماد به نفس این است که سعی کنید شخص دیگری باشید. یکی از بهترین راه ها برای ایجاد اعتماد به نفس چیست؟ با خودتان روراست باشید.

وقتی می ‌خواهید کسی باشید که نیستی، هر بخشی از وجودتان در مقابلش مقاومت می‌ کند. شما هر کس دیگری نیستید. تو هستی و هر چه بیشتر بتوانید بفهمید که چه کسی هستید و برای چه چیزی ارزش قائل هستید، قوی تر خواهید شد.

وقتی از چیزی که هستید دور می ‌شوید، اعتماد به نفس خود را از دست می ‌دهید زیرا «دیگر خود حقیقیتان نیستید.»

چگونه؟

به آنچه شما را منحصر به فرد می سازد فکر کنید. آن را بنویسید. به این فکر کنید که برای چه چیزهایی ارزش قائل هستید و چه چیزهایی برایتان مهم است و آنها را یادداشت کنید.

 1. به یاد داشته باشید که 100% باهوش هستید

وقتی یکی از دخترانم کلاس چهارم بود معلمش تکلیفی به نام 100% باهوش داد. در این فعالیت، بچه ها باید نمودار دایره ای درست می کردند و مشخص می کردند که در هر یک از زمینه های زیر چند درصد باهوش هستند. ارتباطات با دیگران، ارتباط با خود، بدن، ریاضی، کلمه، موسیقی، هنر.

به عنوان مثال، دختر من 25 درصد هوش بدنی بود، اما فقط 5 درصد هوش هنری داشت. این یک تمرین روشنگری برای او بود و چیزی که من در طول سال ها با بسیاری از مشتریان به اشتراک گذاشته ام. او متوجه شد که با وجود اینکه به هنر اعتماد ندارد، بسیاری از زمینه‌ های دیگر وجود دارد که او در آنها برتری دارد.

این برای همه صادق است. بنابراین، شاید شما بهترین سخنران عمومی نباشید، اما آیا پدر و مادر خوبی هستید، یا هوش مالی دارید یا خلاق هستید؟

بسیاری از مردم زمان زیادی را صرف تلاش برای بهبود، تغییر، بیشتر یا کمتر از آن می کنند. در عوض، اگر زمان بیشتری را صرف شناخت استعدادها، مهارت ‌ها و موفقیت ‌های خود کنید، چه؟

چگونه؟

این را به مدت یک هفته امتحان کنید: در پایان هر روز، حداقل 3 کاری را که به خوبی انجام داده اید، احساس خوبی نسبت به آنها داشته اید یا به خاطر آنها به خود افتخار می کنید، بنویسید. نقاط قوت خود را بشناسید، استعدادهای خود را بشناسید و بدانید که 100% باهوش هستید.

10 راه قدرتمند برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر

 1. از مقایسه خود دست بردارید

هیچ چیز بیشتر از مقایسه خود با دیگران اعتماد شما را از بین نمی برد. به خصوص در حال حاضر، با رسانه های اجتماعی و فرصت فوق العاده برای قضاوت خود در برابر بسیاری دیگر! عدم اعتماد به نفس از شکافی در جایی که خود را می بینید و جایی که فکر می کنید باید باشید ناشی می شود.

تصور کنید در حال آماده شدن برای ارائه یک سخنرانی یا سخنرانی بزرگ هستید. بنابراین شما تحقیقات خود را انجام می دهید، که شامل تماشای برخی از بهترین سخنرانان جهان در حال انجام سخنرانی های تد می شود. مطمئناً شما احساس حقارت خواهید کرد.

چگونه؟

از مقایسه خود با دیگران دست بردارید. فقط بس کنید و اگر هنوز احساس نیاز به مقایسه دارید خودتان را با خودتان مقایسه کنید. اندازه گیری کنید که چقدر پیش آمده اید. ببینید چقدر پیشرفت کرده اید. پیروزی ها و موفقیت های خود را تصدیق کنید.

 1. بدانید که کافی هستید

این ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما آن را امتحان کنید. این تأیید مثبت در سطح عمیقی طنین انداز می شود و تأثیر قدرتمندی بر ناخودآگاه شما خواهد داشت.

چگونه؟

در 21 روز آینده هر روز این مانترا را تکرار کنید : «من کافی هستم.» فقط آن را نگویید، بلکه آن را عمیقاً در هسته اصلی خود احساس کنید.

آیا می خواهید دقیق تر شوید؟ به جای «به اندازه کافی» هر کلمه ای را که می خواهید «باشید» جایگزین کنید. چه چیزی بیشترین اعتماد به نفس را به شما می دهد؟

من شجاع هستم. من قوی هستم. من هوشمند هستم. من زیبا هستم. من مطمئن هستم. گرفتم.

10 راه قدرتمند برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر

 1. مهارت های جدید کسب کنید

از آنجایی که اعتماد به نفس اغلب به طور مستقیم با توانایی ها مرتبط است، یکی از بهترین راه ها برای ایجاد اعتماد به نفس این است که مهارت ها یا تجربه های جدید را به دست آورید و از منطقه راحتی خود خارج شوید.

رشد مهارت ها به نوبه خود باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود. و لطفاً، همانطور که روی ایجاد مهارت ها و تخصص خود کار می کنید، فقدان کمال را با فقدان توانایی اشتباه نگیرید. هیچ کس کامل نیست. اما اگر میل به کمال گرایی در وجود خود دارید (مثل من)، می تواند باعث شود که فکر کنید فقط به این دلیل که بهترین نیستید، اصلاً خوب نیستید.

حتماً خودتان را عمیقا بررسی کنید: آیا من واقعاً در این کار خوب نیستم یا هنوز آنطور که می خواهم خوب نیستم ؟

چگونه؟

از خود بپرسید: آیا حوزه خاصی وجود دارد که در آن اعتماد به نفس ندارید؟ چگونه می توانید تخصص خود را در این زمینه گسترش دهید؟

 1. وضعیت خود را تغییر دهید

تغییر وضعیت فیزیکی و ذهنی یکی از سریع ترین راه ها برای دستیابی به احساس اعتماد به نفس است. برای انجام این کار، باید بدانید که حالت «اعتماد به نفس» برای شما چگونه به نظر می رسد، احساس می شود و به نظر می رسد.

چگونه؟

در اینجا چند استراتژی وجود دارد که می توانید برای دسترسی به آن استفاده کنید:

 • به یاد داشته باشید : به زمان خاصی فکر کنید که با احساس اعتماد به نفس همراه است. عمیقاً در آن احساس فرو بروید و لحظه به لحظه تمام جزئیات را دوباره زنده کنید.
 • تصور کنید : تصور کنید اگر اعتماد به نفس داشتید چه احساسی داشتید. چگونه عمل می کنید؟ احساس؟ بودن؟
 • مدلینگ : در مورد کسی که می شناسید فکر کنید که اعتماد به نفس دارد. تصور کنید که آن شخص چه می کند.

10 راه قدرتمند برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر

 1. برای خود یک تشویق کننده پیدا کنید

بله، در حالی که می‌ دانم اعتماد به نفس حالتی از درون است، شما همچنین می ‌توانید با افرادی که انتخاب می ‌کنید وقت خود را با آنها بگذرانید، اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

چگونه؟

تلاشی هماهنگ برای احاطه کردن خود با دیگرانی انجام دهید که باعث تشویق، مثبت ‌اندیشی و الهام    می ‌شوند.

زمان بیشتری را با افرادی بگذرانید که «شما را درک می‌ کنند» و تمام عظمت شما را می‌ بینند و زمان کمتری را با کسانی که اعتماد به نفس شما را از بین می ‌برند یا باعث می ‌شوند به خود شک کنید.

 1. فقط آن را انجام دهید

هنگامی که نایک در اواخر دهه 80 این شعار را مطرح کرد، آنها می دانستند که چگونه می توانند عموم مردم را به ورزش ترغیب کنند. به نظر می رسد، این یک استراتژی عالی برای اعتماد به نفس بیشتر است.

وقتی لبه آب می ایستید؛ انتظار، تعجب، نگرانی اگر بتوانید کاری انجام دهید، اعتماد به نفس خود را از دست می دهید. ترس های شما به درون شما نفوذ می کند و شروع به شک می کنید. اما وقتی یک جهش ایمانی انجام می دهید، وارد عمل می شوید و شروع می کنید، اعتماد به نفس شما بلافاصله تقویت می شود.

اقدام کردن اعث ایجاد اعتماد به نفس می شود و هر قدمی که برمی دارید آن را بیشتر می سازد.

چگونه؟

به یک قدم فکر کنید که می توانید همین الان بردارید که می تواند شما را در مسیر درست حرکت دهد. سپس فقط آن را انجام دهید و ببینید چه اتفاقی می افتد. یک چیز باورنکردنی در مورد مغز انسان این است که وقتی متوجه شد چیزی کار می کند، آن حرکت را حفظ می کند!

10 راه قدرتمند برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر

سخن نهایی

اعتماد به نفس بیشتر با یک چیز شروع می شود : شما.

شما تصمیم می گیرید که اقدام کنید. و وقتی همه چیز شکست خورد، شما می توانید دوباره انتخاب های جدید داشته باشید.

شما می توانید انتخاب کنید که اعتماد به نفس داشته باشید. شما می توانید اعتماد به نفس را به جای ترس و شک و تردید به خود انتخاب کنید.

ذهن شما آنچه را که می گویید باور می کند. اگر به گفتن این داستان ادامه دهید که اعتماد به نفس ندارید، آن را باور خواهید کرد و شک به خود ادامه خواهد داد. اما اگر به خود بگویید که می توانید آن را انجام دهید، که این را به دست آورده اید، ذهن شما نیز این را باور خواهد کرد.

به یاد داشته باشید، تقویت حس قوی اعتماد به نفس برای تجربه سطوح کلی سلامت، شادی و موفقیت بسیار مهم است.

و زمانی که شروع کردید غیرقابل توقف خواهید بود. شجاع باشید. اعتماد به نفس داشته باشید.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/683919/how-to-be-more-confident-the-definitive-step-by-step-guide

 

3.6/5 - (28 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx