چطور برای خودمان زندگی کنیم و در عین حال با دیگران نیز تعامل داشته باشیم؟

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

مقدمه

همیشه نکات بسیار زیادی را در ارتباط با ” انکار خود” و ” زندگی برای دیگران” شنیده ایم. ما انسان ها نمی توانیم تصمیم بگیریم کی و کجا متولد شویم یا کی و کجا بمیریم، اما می توانیم و حق داریم تصمیم بگیریم که چگونه زندگی کنیم. این زندگی متعلق به ماست پس چرا باید خود را انکار کنیم؟ چرا باید برای هر کس دیگری جز خودمان زندگی کنیم؟ این سوالات ذهن عده زیادی را به خود مشغول کرده و پاسخ های متعددی را دریافت نموده. اگر تمایل داشته باشیم برای دیگران زندگی کنیم، هر روز باید رنگ عوض کنیم تا بتوانیم دیگران را از خود راضی نگه داریم. زمانی به خود می آیییم و به جایی می رسیم که حتی خودمان را هم نمی شناسیم. پس بهتر است خودمان را مدیریت کنیم. در این مقاله می خواهیم بدانیم که چطور برای خودمان زندگی کنیم ؟

اما به راستی چطور برای خودمان زندگی کنیم ؟

این که می گوییم فقط برای خودمان زندگی کنیم به این معنا نیست که تنها شویم یا دیگران را نادیده بگیریم! خیر معنی این جمله در واقع این است که باید دست از راضی نگه داشتن همه اطرافیان برداریم و برای کسب توجه اطرافیان نقش بازی نکنیم. این روش زندگی ما را از خودمان دور می کند و اجازه نمی دهد که برای خودمان زندگی کنیم. اگر ما از زندگی شخصی خود رضایت نداشته باشیم، روز به روز افسرده تر و خمود تر خواهیم شد، پس باید فکری کرد و راه چاره ای اندیشید. در ادامه این بخش روش ها و تکنیک هایی که چطور برای خودمان زندگی کنیم و دسا از انکار خود برداریم را بیان می کنیم.

۱.به این نکته توجه کنید که شما فقط یک بار طعم زندگی کردن را تجربه می کنید.

گوش کنید! به شما فقط یک فرصت برای زندگی کردن داده شده است. فرصتی به اندازه یک عمر و صد البته این فرصت را نمی توان اندازه گیری کرد. ما نمی دانیم برای زندگی کردنمان چقدر فرصت داریم؟ پس باید سعی کنیم کاری انجام دهیم که از آن لذت ببریم و در شان ما باشد. نباید بگذاریم کار به جایی برسد که از کار های نکرده، ابراز پشیمانی کنیم. این یعنی وقت گرانبهای خود را برای انجام کار های بیهوده تلف نکنید.

اگر برای دیگران زندگی کنید، بعد از مدتی آن ها به یاد هم نمی آورند که برایشان چه کرده اید! شما فقط یکبار زندگی می کنید و دنیا پر از تجربه های جذاب است. البته توجه کنید که نباید با این دلیل دست به کار های نا درست زد! یک بار فرصت داشتن باید باعث شود که از زندگی بهترین استفاده را ببریم. به طور مثال فردی در اعتیاد غوطه ور خواهد شد اما مدعی است که یک بار بیشتر زندگی نمی کند اما او نمی داند که تمام زندگی خود را با این روش هدر داده است و به عواقب کار خود فکر نکرده! پس واقع بینانه و صحیح رویا پردازی کنید و سعی کنید با تلاشی هدفمند زندگی خود را بسازید.

دنیا پر از شگفتی های کشف نشده است. با خود لجبازی نکنید. گاهی برای موفقیت هایتان در عدم انکار خودتان، هدیه ای برای خود بگیرید. از جوانی تان لذت ببرید و با شان و شخصیت بهتر و شناخت عمیق تر از خود، زندگی تان را بسازید. شاید این بهترین جواب به چطور برای خودمان زندگی کنیم باشد.

۲. برای اینکه بدانیم چطور برای خودمان زندگی کنیم باید شناخت خود را در اولویت قرار دهیم

به این جمله و سوال دقت کنید. ” چگونه می توانید به دیگران در نهایت درستی کمک کنید وقتی حتی خودتان را نمی شناسید. ” بله حتی برای کمک به دیگران و بودن در کنار افراد باید بتوانید شناخت خود را در اولویت قرار دهید. اگر می خواهید خیر شوید و به دیگران کمک مالی کنید لازم است تا ابتدا خودتان از فقر خارج شوید. اگر می خواهید از مریضی مراقبت کنید باید ابتدا بتوانید از خود مراقبت کنید.

چطور می توانید دیگران را آسوده کنید و به آن ها آرامش بدهید در حالی که خودتان خوشحال و راضی نیستید؟ بنابر این حتی برای کمک به دیگران هم اول باید حال خودتان خوب باشد! در این باره احساس گناه نکنید. از افرادی که انرژی منفی دارند دوری کنید. آن ها ذهن شما را درگیر می کنند، شما را از خود واقعی تان دور خواهند کرد و اجازه نمی دهند برایی خودتان زندگی کنید. این افراد شما را برده تفکرات منفی شان می کنند.

شاد بودن خود را فراموش نکنید تا بتوانید دیگران را شاد کنید. فردی را تصور کنید که روز بسبار سختی داشته و حتی با چند نفر درگیر شده. به شدت عصبی و ناراحت است و شب برای مهمانی تولد دعوت شده. این شخص اگر خود را بهبود نبخشد و قبل از مهمانی، اولویت را بر آرامش خود نگذارد، نه خود از مهمانی لذت خواهد برد نه اجازه لذت را به دیگران می دهد. پس اولویت اول آرامش است. آرامش و شادی شخصی می تواند همه چیز را مرتب کند. پس سعی کنید در اول امر خود را به طور کامل بشناسید.

به شناخت درستی از روحیات خود برسید

روحیات خود را بدانید و یاد بگیرید که در شرایط سخت چگونه باید اول از همه خود را مدیریت کنید. اگر نتوانید بر رفتار خود مسلط شوید هیچ موفقیتی حاصل نخواهد شد. بعضی افراد سعی دارند در حال بد خود، اول دیگران را آرام کنند و همین هم خودشان را نابود می کند و هم فرد مقابل را. دقت کنید و به درستی پیش بروید.

شناخت روحیات خود

۳. همه انسان ها به هر حال از این دنیا خواهند رفت.

از هر دین و مذهب یا با هر عقیده ای که باشیم، می دانیم که از خاک ساخته شده ایم و به خاک هم باز می گردیم. بنابر این باید بدانیم که از زندگی چگونه استفاده می کنیم. خوب یا بد، درست یا غلط، این زندگی‌ماست. نباید در زندگی بسوزیم و بسازیم‌ تا بپوسیم و نابود شویم. باید بتوانیم در چهارچوب انسانیت و اخلاق از زندگی مان لذت برده تا آینده ساز شویم. شما چه کار خوب انجام دهید و چه کار بد، در ذهن ها خواهید ماند حال کمی بیشتر یا کمتر.تاریخ این را می گوید. پس سعی کنید برای خودتان باشید.

خوب و بد را تشخیص دهید. هر انسانی باید مراقب نفس خود باشد. هر یک از ما مسئولیت زندگی و خوشبختی خودمان را بر عهده داریم، نه شخص دیگری. اگر کسی اوقات سختی را تجربه می کند باید یاد بگیرد چگونه زندگی کند. شما نمی توانید نقش فرشته نجات را برای همه انسان ها بازی کنید. سعی کنید اول مشکلات و مسائل خود را بررسی کنید. ما باید بتوانیم در مسابقه ماراتن زندگی جزو نفرات اول باشیم.

۴. برای پاسخ به چطور برای خودمان زندگی کنیم با خودتان روراست و صادق باشید.

هر فردی با خصوصیات و شخصیتی منحصر به فرد متولد شده و  بزرگ شده است. هوشیار باشید.‌ با خود روراست باشید.‌ برخی از افراد یا دوستان تمایل دارند شما را مجبور کنند تا آنچه شوید که می خواهند. می خواهند شما را شکل دهند. نگذارید این اتفاق بیفتد. با خلق و خوی خود نشان دهید که شخصی پرشور هستید و مردم باید شما را به خاطر خودتان دوست داشته باشند نه شخصی که تمایل دارند از شما بسازند.

خودتان باشید چرا که دیگران زود رنگ عوض می کنند. خود بودن شما را از دیگران متفاوت خواهد کرد. اگر نمی دانید چه باید بکنید من می گویم که ارزش شما در صادق بودن و روراستی است. به خود افتخار کنید. زندگی و نظرات شما ارزشمند تر از افراد ضعیف است.  افرادی که سعی می کنند نقش بازی کنند. اما نمی دانند که حقیقت وجودی شان هیچ گاه پنهان نخواهد ماند. این مسئله یعنی سعی نکنید هرگز خود را پشت دروغ پنهان کنید. اعمال و کلمات روزمره خود را به خاطر دیگران سانسور نکنید. ممکن است دیگران شما را محدود کنند یا مجبورتان کنند به نحوه خاصی رفتار کنید اما به خود یادآور شوید که نمی توانید به خودتان دروغ بگویید. همیشه با خودتان با روراستی و صادقانه رفتار کنید.

۵.‌در گذشته زندگی نکنید و آینده را برای خود غول نسازید.

توجه کنید که گذشته از بین رفته است و هیچ کدام از اتفاقات آن دوباره تکرار نخواهند شد مگر این‌ که از گذشته درس نگیریم. اتفاقات گذشته باید فقط به منزله تجربه باشند تا بتوانید بهتر و درست تر زندگی کنید.‌ اگر در گذشته بمانید نمی توانید خود واقعی تان باشید.‌ در واقع شما گذشته ای را با خود حمل می کنید که باعث می شود روز به روز بیشتر در خود فرو بروید. از خود واقعی تان دور می شوید.

اگر از کسی کینه ای به دل دارید باید بدانید که شما در واقع دارید برای او زندگی می کنید. وقتی نتوانید افرادی که در گذشته به شما ضربه زدند را ببخشید در حقیقت دارید برای او زندگی می کنید. شما از خودتان دور می شوید تا کینه را حمل کنید. گذشته های تلخ را دور بریزید تا بتوانید برای خودتان باشید.‌ این که شبانه روز به این فکر کنید که کاش می توانستیم به عقب برگردیم فقط شما را از زندگی تان دور می کند. حتی باعث شکست های مکرر یا تکرار خطاهای قدیمی هم می شود.در مقابل هم صرف وقت زیاد برای فکر کردن در مورد آینده، معمولا منجر به نگرانی های شدید و ایجاد کابوس های سخت خواهد شد.‌

آینده هنوز نیامده.‌ به جای این فکر و خیالات، برای خودتان زندگی کنید. در لحظه از زندگی تان لذت ببرید. در این صورت احساس راحتی و سبکی می کنید. شگفتی های زندگی‌را خواهید دید و هوشیارتر می شوید. فقط روی زندگی حالتان تمرکز کنید. برای خودتان زندگی کنید نه برای گذشته تان و نه برای آینده نامعلوم. آینده را بسازید و از مسیر آن لذت ببرید.‌ مسیر رسیدن به آینده درخشان با صرفا رویاپردازی لذت بخش نخواهد بود. برای خودتان باشید و با برنامه ریزی های صحیح سعی کنید تا به نتیجه مورد نظرتان برسید.

4.3/5 - (102 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx