چگونه بر اضطراب غلبه کنیم

نظرات 2
12 دقیقه مطالعه

چگونه بر اضطراب غلبه کنیم: 5 توصیه حرفه ای

اضطراب انرژی روحی و روانی ما را از بین می برد. در جامعه امروزی، اضطراب رایج ترین مشکل روحی است. تنها در سال 2017، 284 میلین نفر گزارش از تجربه اضطراب دادند که این عدد باعث میشود این موضوع رایج‌ترین مشکل روحی و روانی در کل دنیا باشد.

اگر شما به دنبال راهی برای غلبه بر اضطراب خویش و رهایی از آن هستید، این مقاله مناسب شماست. من لیستی از بهترین استراتژی های خود را در این موضوع جمع آوری کردم. اینها روش هایی است که به مراجعه کنندگان زیادی در طی سالیان زیاد کمک کرده و احتمالا شما نیز میتوانید از آن بهره ببرید.

اضطراب، به طور کلی به احساس ناخوشایند و نگرانی راجع به موضوعی نا مشخص، گفته می شود. گاهی اوقات این احساس نا خوشایند و نگرانی بسیار شدید شده و از کنترل ما خارج می شود و ما برای رهایی از آن به کمک متخصص نیاز داریم. اگر نگرانی ها و نا خوش احوالی های شما باعث بروز حمله های عصبی و واکنش ها و رفتارهای ناگهانی میشود، به شما توصیه میکنیم به یک مشاور یا روانپزشک برای دریافت کمک حرفه ای مراجعه کنید.

چگونه بر اضطراب غلبه کنیم

من به اضطراب به عنوان یک داده اطلاعات می نگرم؛ ییک نشانه که با ما می گوید چیزی در زندگی ما درست نیست. ممکن است آن چیز یک پاندمی جهانی، یک چالش در محل کار، نا پایداری در روابط و  یا نشانه ای از یک مشکل روحی عظیم تر باشد.

دوباره، صحبت با یک مشاور یا روانشناس، حتی برای مدت کوتاهی، میتواند به شما برای کشف جواب برخی سوالات کمک کند. ولی اگر تصمیم دارید خود به تنهایی با آن رو به رو شوید به اولین از پنج راه حل من میرسیم. در اینجا 5 توصیه برای غلبه به اضطراب و داشتن زندگی بهتری را مرور میکنیم.

1. قدرت یادداشت کردن روزانه

شما از قدرت نوشتن به صورت روزانه بسیار شگفت زده خواهید شد- از میزان خودآگاهی و کشفیاتی که راجع به خود به دست می آورید. بهترین قسمت راجع به نوشتن وقایع به صورت روزانه این است که هیچ درست و غلطی در آن وجود ندارد. دفتر یادداشت شما یک مکان شخصی است که میتوانید درآن با افکار خود دست و پنجه نرم کنید و به نتایجی برسید.

قالب های متعددی برای یادداشت کردن های روزانه وجود دارد و من شخصا راه و روش خود را به دفعات زیادی با توجه به شرایط موجود در لحظه تغییر داده ام. ممکن است یادداشت شما شامل سرتیتر هایی از اتفاقات مهم آن روز باشد یا داستان کلی آن روز و یا حتی افکار که در طی روز از ذهن شما گذر کرده است.

برای تاثیر بیشتر این روش خود را به چالش کشیده و از تعریف اتفاقات روزانه فراتر روید. چیزی که شما به دنبال آن هستید ورود به روند فکری خود است و  درک احساساتی که در پشت هر اندیشه نهفته شده است. تدوین یک جدول زمانی نیز میتواند به درک شما از ساز و کار روابط و اتفاقات گوناگون در زندگی کمک کند. به هر حال روشی را برگزینید که برای شما، شخصا، بهترین به نظر می آید.

یک قلم میتواند قوی تر از … داروها باشد؟! این تجویز شخصی من است.

چگونه بر اضطراب غلبه کنیم

2. برای مراقبت از خود زمانی را تعیین کنید

شما چگونه با خود رفتار می کنید؟ زندگی پرمشغله است و زمانی که این مشغله ها بیشتر میشود، یکی از اولین چیزهایی که از میان میرود، مراقبت از خود است؛ اما بسیار مهم است که شما زمانی را برای خودتان در نظر بگیرید زیرا زمانی که استرس ها افزایش می یابد، سطح اضطراب ما نیز بالاتر می رود.

اگر عادت به ایجاد مراقبت هایی برای خود ندارید، من برای شما لیستی را تهیه کرده ام که به موارد آن باید توجه کنید. به یاد داشته باشید که اگر این برنامه را با شخص دیگری هماهنگ کرده تا با هم به آن عمل کنید ممکن است احساس مسئولیت پذیری شما در این زمینه افزایش یابد.

برای ساعات کاری در طی هفته به موضوعات کوچک تری بپردازیدو در آخر هفته برنامه های هیجان انگیز تری را برای خود در نظر بگیرید مانند پیاده روی، گشت برون شهری، یک پروژه خلاقانه در خانه و یا یک سفر کوتاه آخر هفته.

ایده هایی برای مراقبت از خود:

 • زمان ناهار خود از محیط کاری خود دور شوید و برای یک پیاده روی کوتاه به فضای بیرونی رفته یا ناهار خود را با یکی از همکاران صرف کرده تا مکالمه کوتاهی نیز با وی داشته باشید.
 • برای خود برنامه یک ماساژ یا اسپا را فراهم کنید.
 • فیلم یا سریال های مورد علاقه خود را یا به تنهایی و یا با فرد/افراد مورد علاقه خود، تماشاه کنید.
 • ورزش کنید. چه در فضای باز چه فضای بسته- هر نوع تحرکی که ضربان قلب شما را بالا ببرد.
 • در عصرها یا بعد از ظهرها پیاده روی کنید.
 • به یک فعالیت خلاقانه مشغول شوید: مانند بافتنی، کار با چوب، کارهای هنری یا سازهای موسیقی.
 • برقصید، در خانه و با همسر و فرزندان خویش. آهنگ مورد علاقه خود را پخش کرده و مشغول شوید.

چگونه بر اضطراب غلبه کنیم

3. به موسیقی گوش دهید

موسیقی روح ما را نوازش می دهد. گوش دادن به موسیقی برای بسیار ما، اولین گزینه ای است که هنگامی که تحت فشار هستیم یا میخواهیم کمی ذهن خود را آرام کنیم، به سراغ آن می رویم؛ اما گاهی اوقات مشغله های زنگی در سر راه ما قرار می گیرد و ما از آن غافل میشویم و خود را در شرایط قحطی موسیقیایی پیدا کرده که تنها به چند مورد تکراری در رادیو گوش می دهیم.

این برای شما یادآوری باشد که به کشف موسیقی های جدید بپردازید. سرویس های پخش باعث انقلابی در دسترسی ما به موسیقی شده اند و کار را برای ما بسیار آسان کرده اند. در آن ها جست و جو کنید و موسیقی های مورد علاقه خود را کشف کنید.

پزشکان امروزه بیش از از هر زمانی در حال استفاده از آن و اضافه کردن آن به تحقیقات خود هستند. اگر در اسپاتیفای یا اپل موزیک عبارت «موسیقی آرامش بخش» را جستجو کنید، مطمئن باشید که موسیقی هایی کاملا متناسب با خواسته خود را در اختیار شما قرار می دهد. من شخصا در هنگام جست و جو به خاطر این مقاله چند مورد را پیدا کردم که اکنون از موسیقی های مورد علاقه من هستند.

4. تمرین حواس پنجگانه

من به افزایش سطح اضطراب به دید یک دما سنج می نگرم که افزایش سطح انرژی فیزیکی از نوک پا تا سر را نشان میدهد. گاهی اوقات سطح این انرژی به جایی میرسد که این حس را به ما القا می کند که از بدن خود جدا شده ایم. تمرین حواس پنجگانه به شما کمک می کند دوباره به بدن خود متصل شوید و سطح اضطراب خود را تا جای قابل کنترلی پایین آورید.

تمرین حواس پنجگانه یک تمرین ذهن آگاهی است که این حواس را به محیطی که در آن قرار دارید متصل می کند. این راهی بسیار خوب برای فرود آمدن و متمرکز کردن انرژی خود بر زمان حال و اکنون است. نکته مورد علاقه من راجع به این تمرین این است که میتوانید آن را در هر کجا و هر زمان انجام دهید. اگر احساس می کنید سطح اضطراب شما در حال افزایش است این تمرین را میتواند روش خوبی برای جلوگیری از حمله عصبی و اضطراب طولانی مدت باشد.

چگونه بر اضطراب غلبه کنیم

روش کار ساده است:

 1. با چند نفس عمیق شروع کنید. 3 شماره دم و 3 شماره بازدم خود را ادامه دهید.
 2. سپس 5 چیزی که می بینید، 4 چیزی که می شنوید، 3 چیزی که می توانید لمس کنید، 2 چیزی که بوی آن را احساس مس کنید و 1 چیزی که مزه آن را می چشید را برای خود مشخص کنید.
 3. به آن بیاندیشید. به خود 5 دقیقه زمان دهید.
 4. اگر نیاز دارید دوباره این کار را تکرار کنید و ادامه دهید.

5. ساختار فکری اهمیت دارد

این مورد آخر بسیار مهم است. بسیاری اوقات، اضطراب وابسته به طرز فکر ما راجع به موضوعات مختلف است. از صحبت های منفی خطاب به خود در ذهن خود آگاه باشید و مدام آن را چک کرده و در جهت بهبود آن تلاش کنید. اگر قرار است با موضوعی چالش برانگیز رو به رو شوید، خود را از لحاظ ذهنی آماده کنید تا مشکلی با چالش ها نداشته باشید. به هرحال، چالش ها باعث رشد و پیشرفت ما می شوند.

همچنین، بدانید که زندگی سر شار از تصمیم گیری هاست- ممکن است انتخاب های پیش روی ما ایده آل نباشند اما به هر حال وجود آنها را نمی توان انکار کرد. استفاده از یکی از روش های نام برده شده در بالا می تواند یکی از اولین انتخاب های شما در تغییر زندگی خود و غلبه به اضطراب ها باشد.

چگونه بر اضطراب غلبه کنیم

یکی از راه هایی ک با آن به یک دید کلی می توانیم برسیم، تصدیق چیزهایی در زندگی است که به خاطر وجود آنها قدردان و شکرگزار هستیم. (این نیز یک تمرین ذهن آگاهی است) یادداشت های شکرگزاری روزانه، یک روش برای این کار است که در آن هر روز 3 تا 5 چیز که به خاطر آن شکرگزاری می کنید را می نویسید. برای مدت حدودی یک هفته این کار را انجام دهید و ببینید حال شما چگونه خواهد بود. طبیعی است که هر چه زمان بیشتری ب تمرین این روش بپردازید، نتایج سودمند بیشتری را مشاهده و احساس خواهید کرد.

منبع:

 

 

4.1/5 - (39 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx