تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFP

Add a Comment
19 Min Read

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFP

تیپ شخصیتی ISFP واقعا یک هنرمند است. آنها حواس بسیار توسعه یافته ای دارند و درک خوبی از کارهایی که برای ایجاد هماهنگی در هنر باید انجام شود، دارند. به طور مشابه، آنها درک طبیعی از زیبایی شناسی و طراحی دارند. ISFP ها به واسطه تمایل آنها برای آزمایش و کاوش، آثار هنری زیبایی خلق می کنند. در ادامه نگاه دقیق تری به تیپ شخصیتی ISFP خواهیم داشت. این مقاله همچنین ویژگی های شخصیت منحصر به فرد ISFP ها و تفاوت آنها با سایر شخصیت ها را برجسته می کند.

آیا می‌دانستید که درک شما از دنیای اطرافتان تا حد زیادی توسط شخصیت شما تعیین می‌شود؟ به طور مشابه، ترجیحات روانشناختی شما مثل نحوه تفکر، احساس و عمل شما را شکل می دهد.

«اگر تعداد بیشتری از ما ارزش غذا و شادی و آهنگ را بالاتر از طلای انباشته شده بدانیم، دنیای شادتری خواهیم داشت.»

جی آر آر تالکین

با شناسایی تیپ شخصیتی افراد، می توانید بینش های ارزشمندی در مورد آنها به دست آورید. انجام این کار به شما امکان می دهد بهتر پیش بینی کنید که این شخص در موقعیت های خاص چگونه عمل می کند. همچنین به شما درک بهتری از این شخص به طور کلی ارائه می دهد. حتی بیشتر از آن، درک تیپ شخصیتی به شما کمک می کند تا بتوانید انگیزه های شخص مقابل را شناسایی کنید.

در این مطلب همه چیزهایی که باید در مورد تیپ شخصیتی ISFP بدانید آمده است.

اما این درک به افراد دیگر محدود نمی شود. در واقع، شناسایی تیپ شخصیتی خود، بینش ‌های شگفت ‌انگیز و خارق العاده ای در مورد خودتان به شما ارائه می‌دهد. در عین حال، این به شما کمک می ‌کند تا عواملی را که بر نحوه تفکر و رفتار شما تأثیر می‌گذارند، بهتر درک کنید.

برای شناسایی تیپ شخصیتی افراد، می توان از شاخص نوع مایرز-بریگز استفاده کرد. این تست یک نوع طبقه بندی از شخصیت ها است که به شما امکان می دهد شخصیت های مختلف را بهتر از یکدیگر متمایز کنید.

بسیار جالب توجه است که این شاخص در ابتدا به عنوان راهنما برای زنانی که در حال ورود به محیط کار بودند طراحی شده بود. با گذشت زمان، با این حال، شخصیت های مشخص شده در این شاخص در سایر زمینه ها نیز محبوبیت قابل توجهی پیدا کردند. امروزه این شاخص یکی از پرکاربردترین تست های تیپ های شخصیتی است.

در ادامه نگاه دقیق تری به تیپ شخصیتی ISFP خواهیم داشت که بخشی از شاخص نوع Myers-Briggs است.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFP

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFP

اگر خودتان می دانید که یک ISFP هستید، بینش های شگفت انگیز زیادی در مورد شخصیت شما در ادامه مطلب وجود دارد. چنین دانشی به شما کمک می کند تا آگاه تر باشید که چگونه درک شما از جهان و اعمال شما توسط شخصیت شما شکل می گیرد.

در عین حال، اگر به طور منظم با ISFP ها کار کنید، موارد زیر کاملاً مفید خواهد بود. به این دلیل که موارد زیر به شما کمک می کند تا درک بهتری از چنین افرادی داشته باشید. همچنین به شما این امکان را می دهد که به طور موثرتری با ISFP ها تعامل داشته باشید.

فهرست مطالب

منظور از ISFP چیست؟

ویژگی های شخصیتی ISFP

ISFP مشاغل

روابط ISFP

ISFP های معروف

بیایید با نگاهی به اینکه ISFP مخفف چه کلماتی است شروع کنیم. این مطلب با تجزیه و تحلیل دقیق ویژگی های شخصیتی مختلف ISFP ها دنبال می شود.

منظور از ISFP چیست؟

مخفف ISFP مخفف Introversion، Sensing، Feeling و Perception است. این کلمات بر اساس ارزیابی ترجیحات روانشناختی ISFP ها در زمینه های زیر است:

 • چگونه یک فرد انرژی می گیرد (درون گرایی یا برون گرایی)
 • چگونه یک فرد اطلاعات را دریافت می کند (شهود یا حس)
 • چگونه یک فرد تصمیم می گیرد (احساس یا تفکر)
 • نحوه گرایش فرد به دنیای بیرون (ادراک یا قضاوت)

اگر ترجیحات فردی را در این چهار بعد ارزیابی کنید، می توانید به سرعت تیپ شخصیتی او را شناسایی کنید.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFP

در مورد خاص تیپ شخصیتی ISFP، چهار اصطلاح به موارد زیر اشاره دارد:

 • I – درونگرایی: تیپ شخصیتی ISFP درونگرایی را بر برونگرایی ترجیح می دهد. به این ترتیب، آنها افراد ساکتی هستند که ممکن است اغلب به نظر دیگران محافظه کار باشند. این به این دلیل است که تعاملات اجتماعی برای آنها زیاد خوشایند نیست. در عین حال، گذراندن زمان به تنهایی به آنها کمک می کند تا پرانرژی تر شوند و گویی باتری های خود را دوباره شارژ کنند.
 • S – سنجش: ISFP ها ملموس بودن را بر انتزاعی بودن ترجیح می دهند. این بدان معنی است که آنها به تمام جزئیات یک چیزی بسیار توجه دارند، در حالی که اغلب دوست ندارند تصویر کلی را در ذهن داشته باشند.
 • F – احساس: هنگام تصمیم گیری، ISFP ها ملاحظات ذهنی، شخصی یا اجتماعی را در نظر می گیرند. به این ترتیب، آنها این معیارها را بر عوامل عینی ترجیح می دهند؛ بنابراین، تصمیمات آنها اساساً مبتنی بر منطق نیست.
 • P – ادراک: ISFP ها ترجیح می دهند تصمیمات مهم را تا زمانی که واقعاً نیاز به نهایی شدن داشته باشند به تأخیر بیندازند. انجام این کار به آنها اجازه می دهد تا انعطاف پذیر باقی بمانند و در صورت تغییر شرایط، اصلاحاتی را انجام دهند.

بیایید نگاهی دقیق تر به ویژگی های شخصیتی ISFP ها داشته باشیم.

ویژگی های شخصیتی ISFP

به طور کلی، ISFP ها افرادی صلح جو و دلسوز هستند. آنها اصولا همیشه در لحظه حال زندگی می کنند و به دنبال استفاده حداکثری از آن هستند. تیپ شخصیتی ISFP زندگی را بر اساس شرایط خود بررسی می کند و به دیگران نیز اجازه می دهد همین کار را انجام دهند.  ISFP ها با تمرکز و صرف وقت کافی برای هر کاری که لازم باشد انجام دهند به سرعت دلخواه خود به هدفشان نزدیک می شوند.

بسیاری از آنها هنرمندان بسیار حساسی هستند که کاملا محجوب هستند. گرچه لزوما این مورد برای همه ISFP ها صادق نیست. با این حال، تیپ شخصیتی ISFP بسیار درونگرا است. به این ترتیب، آنها بسیار ساکت هستند و به طور طبیعی برونگرا نیستند. با این حال، معاشرت با ISFP ها می توانند بسیار لذت بخش باشند. دلیلش این است که آنها افرادی فوق العاده دلسوز هستند که به شدت نگران سلامتی کسانی هستند که دوستشان دارند.

معمولاً افراد دیگر از گذراندن وقت با تیپ شخصیتی ISFP لذت می برند. یکی از دلایل این امر این است که ISFP ها افرادی فوق العاده مهربانی هستند. در واقع، سطح بالایی از مهربانی دارند که تنها چند تیپ شخصیتی دیگر از آن برخوردارند.

هرگز واقعاً بزرگ نشده‌اند، ISFP ها ارتباط بسیار خوبی با کودکان دارند. به طور مشابه، آنها به راحتی می توانند با افراد دیگر هم ارتباط خوبی داشته باشند. با این حال، حساسیت آن‌ ها اغلب باعث می ‌شود که غم و اندوه یا درد (اغلب ناخواسته) افراد دیگر را درک کنند.

بسیار جالب توجه است که ISFP ها بسیار پرتکاپو هستند. وقتی در نظر بگیریم که آن‌ ها افراد    درون ‌گرایی هستند، این مورد حتی عجیب تر و خارق العاده تر می شود. به این ترتیب، آنها زمان زیادی را به تنهایی می گذرانند و آثار هنری باشکوهی خلق می کنند. البته آنها بیشتر از دو بار در مورد اعمال خود فکر نمی کنند. در عوض، آنها ترجیح می دهند بر اساس انگیزه هایی که دارند اقدامات فوری انجام دهند؛ بنابراین، ISFP ها برنامه ریزی را دوست ندارند. دلیل این امر آن است که آنها احساس می کنند که این کار آنها را در فرآیندهای خلاقانه محدود می کند.

مهم نیست که ISFP ها نقاشی می کنند یا آهنگ می کنند، آواز می خوانند یا می رقصند، اغلب خود را در اشکال هنری باشکوه خلقت غرق می کنند. به این ترتیب، آنها به طور کامل در زیبایی های خلقت مشغول هستند و توجه کمی به اطرافیان خود دارند.

یکی دیگر از ویژگی های ISFP ها این است که از هنر برای بیان خود استفاده می کنند؛ بنابراین از بیان احساسات، افکار یا عواطف خود به صورت کلامی اجتناب می کنند. در عوض، آنها از طریق قطعات هنری که خلق می کنند، ارتباط برقرار می کنند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFP

مشاغل ISFP

انتخاب های شغلی زیادی وجود دارد که برای تیپ های شخصیتی ISFP ایده آل هستند. به طور کلی، حرفه ‌هایی که به آنها اجازه می‌دهند به صورت خلاقانه خود را ابراز کنند، برای ISFP ها بسیار مناسب هستند. در عین حال از درگیر شدن فیزیکی با کاری که انجام می دهند لذت می برند. به این ترتیب، آنها ذهنیت عملی دارند. در نتیجه ISFP ها مشاغلی را ترجیح می دهند که در آن تلاش آنها نتایج ملموسی به همراه دارد.

حرفه ایده آل برای ISFP ها شامل بیان خلاق است و به آنها اجازه می دهد تا با نتایج تلاش های خود در تماس باشند. برخی از مسیرهای شغلی عالی برای ISFP ها عبارتند از:

 • طراحی
 • گل فروشی
 • طراح مد
 • هنرمند
 • متخصص زیبایی
 • طراح داخلی
 • معمار منظر
 • جواهر فروش
 • سرآشپز
 • طراح گرافیک
 • باغبان

به طور کلی، مسیرهای شغلی که نیاز به تیپ شخصیتی ISFP برای تبدیل شدن به یک رهبر گروه بزرگی دارند، مناسب نیستند. به طور مشابه، مشاغلی که به ارتباطات کلامی زیادی نیاز دارند ممکن است برای ISFP ها رضایت درونی به ارمغان نیاورد.

روابط ISFP

به طور کلی، ISFP ها افرادی بسیار مهربان، خونگرم و صبور هستند. تیپ شخصیتی ISFP به طور طبیعی محافظه کار است اما نسبت به دیگران بسیار منعطف است. به طور مشابه، می توان به آنها اعتماد کرد چون به طور استثنایی متعهد هستند. تیپ شخصیتی ISFP همچنین به دنبال ایجاد روابط بلندمدت است. این باعث می شود آنها دوستان و شرکای بسیار وفاداری باشند.

در عین حال، ISFP ها محافظه کار هستند و اغلب احساسات واقعی خود را بیان نمی کنند. به همین ترتیب، آنها از بیان مستقیم نظرات خود اجتناب می کنند. در نتیجه، بسیاری از ISFP ها احساس می کنند که توسط دیگران نادیده گرفته شده اند. به طور مشابه، آنها همچنین ممکن است تحت فشار شرایط زندگی احساس بدی داشته باشند.

با این حال، معمولاً ISFP ها افرادی خونگرم با دید مثبت به زندگی هستند. آنها ممکن است احساسات بسیار شدیدی نسبت به کسانی که واقعا دوستشان دارند داشته باشند. در عین حال، ممکن است همیشه این علاقه عمیق را به صورت کلامی ابراز نکنند. در عوض، ممکن است ترجیح دهند آن را از طریق رفتار و اعمال مهربانانه خود نشان دهند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFP

ISFP ها به عنوان شرکا

تیپ شخصیتی ISFP یک شریک گرم، حساس می سازد. آنها طبیعتی بخشنده دارند و به احتمال زیاد نسبت به همسر خود محبت بالایی دارند. آنها همچنین به آشنایان مهم خود اهمیت زیادی   می دهند. با این حال، این ممکن است همیشه برای همه آشکار نباشد. این به آن دلیل است که ISFP ها ذاتا شریک هایی هستند که اغلب محبت خود را به صورت شفاهی ابراز نمی کنند. به همین دلیل، تنها کسانی که به آنها نزدیک تر هستند ممکن است واقعاً درک کنند که واقعاً سطح عشق و محبت آنها چقدر عمیق است.

چیزی که در مورد تیپ شخصیتی ISFP غیرمعمول است این است که آنها شرکای بسیار متعهد و وفاداری هستند. این بسیار غیرعادی است زیرا به طور معمول، تیپ های شخصیتی حسی و ادراکی از تعهد کردن بیزارند. خوشبختانه، ISFP ها به دنبال ایجاد و حفظ روابط مادام العمر برای شرکای خود هستند.

مشکلات مربوط به تیپ شخصیتی ISFP ممکن است به دلیل چالش های ارتباطی ایجاد شود. این به آن دلیل است که ISFP ها در بیان احساس و آنچه که فکر می کنند، مشکلات زیادی دارند. غیرعادی نیست که ISFP ها به شرکای خود درباره احساسات و عواطفشان چیزی نگویند. در نتیجه این عقب ‌نشینی، ممکن است شرکای آن ‌ها از مشکلات رابطه‌ای که ISFP را دچار مشکل می‌کند کاملاً بی ‌اطلاع باشند.

وقتی صحبت از درگیری ها و مشاجرات می شود، به احتمال زیاد ISFP ها سعی می کنند تا حد امکان از آنها اجتناب کنند. به طور کلی، آنها از درگیری و سایر موقعیت های این چنینی خوششان نمی آید. با این حال، اگر درگیری ایجاد شود، برای ISFP ها موقعیت بسیار غم انگیزی است. به طور مشابه، آنها ممکن است انتقادی را که در این موقعیت ها بیان می شود، شخصاً به خودشان بگیرند.

ISFP ها به عنوان والدین

ISFP ها که هرگز کاملاً بزرگ نشده اند و ارتباط بسیار خوبی با کودکان دارند. به این ترتیب، آنها والدین خوبی هستند که مسئولیت های خود را جدی می گیرند. حتی بیشتر از این، آنها کاملاً از پدر و مادر بودن لذت می برند. آنها عاشق بازی با فرزندان خود هستند. در این لحظات، تیپ شخصیتی ISFP می تواند دوباره احساس و رفتاری مشابه کودکان داشته باشد که بسیار از آن لذت می برد.

ISFP ها والدینی آرام و انعطاف پذیر هستند. آنها اصلاً از فرزندان خود مطالبه گر نیستند. به این ترتیب، آنها را مجبور نمی کنند که انتظارات چالش برانگیز را برآورده کنند، برعکس بسیاری از والدین دیگر که ممکن است اینگونه باشند. به طور مشابه، ISFP ها به خواسته های فرزندان خود احترام می گذارند؛ بنابراین به آنها آزادی لازم را برای ابراز افکار و عواطفشان می دهند. در عین حال، ISFP ها ممکن است به عنوان راهنمایی عمل کنند که به فرزندان خود در یافتن مسیر مناسب برای آنها کمک می کند.

اما از جنبه منفی، ISFP ها از درگیری با فرزندان خود بیزارند. به همین دلیل، آنها مطلقاً دوست ندارند که فرزندان خود را تنبیه کنند. به طور مشابه، ISFP ها از کنترل گری بیزارند. به همین دلیل، بعید است که آنها محیطی ساختاریافته و منظم ایجاد کنند که کودکان خردسال بسیار به آن نیاز دارند؛ بنابراین، ISFP تا حد زیادی به شریک عاطفی خود متکی است تا چنین محیط منظمی را برای فرزندان خود فراهم کند.

ISFP ها به عنوان دوستان

معمولاً، ISFP ها نسبت به افرادی که هنوز آنها را نمی شناسند یا کاملاً به آنها اعتماد ندارند، بسیار محتاط هستند. به همین دلیل، فقط نزدیک ترین دوستانشان می توانند ویژگی های درونی آنها را متوجه شوند. در عین حال، ISFP ها معمولاً در برخورد با سایر تیپ های شخصیتی مشکلی ندارند. این به آن دلیل است که آنها نسبت به افراد دیگر و نظرات متفاوت بسیار مدارا می کنند.

با این حال، آنها ممکن است از کسانی که به فضای خصوصی آنها احترام نمی گذارند خوششان نیاید. همین امر در مورد تیپ های شخصیتی که ترجیح زیادی برای قضاوت دارند صدق می کند. این امر به ویژه زمانی اتفاق می افتد که چنین تیپ های شخصیتی به دلیل فردیت و منحصر به فرد بودن خود به شدت به شخصیت ISFP حمله می کنند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFP

ISFP های معروف

افراد سرشناس و مشهور متعددی وجود دارند که ویژگی های ISFP ها را دارند. این ISFP های معروف عبارتند از:

 • مایکل جکسون
 • کوین کاستنر
 • ولفگانگ آمادئوس موتزارت
 • جان تراولتا
 • اولیس اس. گرانت
 • باب دیلن
 • جیمی هندریکس
 • دیوید بووی
 • برد پیت
 • جاستین تیمبرلیک
 • پرنسس دایانا
 • دیوید بکهام
 • درو بریمور

امیدوارم از این تحلیل تیپ شخصیتی ISFP لذت برده باشید. تجربیات شما در برخورد با افرادی از این تیپ شخصیتی چیست؟

پیروز باشید!

منبع:

The ISFP Personality Type Analyzed

۳.۳/۵ - (۳ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx