مزایای فرزند پروری مدرن

1 comment
15 Min Read

مزایای فرزند پروری مدرن

خانواده اولین مکانی است که فرزندان در آن با دنیا آشنا می شوند و آنان را برای ورود به جامعه و برخورد با سایر افراد آماده می کند. در تمامی جوامع، خانواده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و از ارکان اصلی شکل گیری شخصیت فرزندان است. همه افراد می خواهند بهترین والدین برای فرزندان خود باشند. برخورد والدین با فرزندانشان در سال های اول زندگی تاثیر به سزایی در آینده ایشان خواهد داشت. به همین دلیل است که شیوه های فرزند پروری گوناگونی وجود دارند که از میان آنان می توانیم به شیوه فرزند پروری مدرن اشاره  کنیم.

این شیوه فرزند پروری در مقابل شیوه فرزند پروری سنتی قرار می گیرد و رویکرد متفاوتی با شیوه سنتی دارد. شاید ما با شنیدن کلمه مدرن، تصور کنیم که فرزند پروری مدرن به فرزندان این اجازه را می دهد که بدون پیروی از هیچ چهارچوب، قوانین و ارزش هایی زندگی کنند. اما این امر باور اشتباهی است. ما در این مقاله به شرح کامل فرزند پروری مدرن پرداخته ایم و مزایای فرزند پروری مدرن را ذکر خواهیم کرد.

مزایای فرزند پروری مدرن

فرزند پروری مدرن چیست؟

فرزند پروری مدرن شیوه ای است که در آن والدین خود را بیشتر درگیر تربیت فرزندان می کنند. این سبک نسبت به سبک سنتی آن انعطاف پذیرتر است و سطح تعارض کمتری در آن وجود دارد. والدینی که به مزایای فرزند پروری مدرن اعتقاد دارند، بیان می کنند که هر کودک منحصربه فرد است و نیاز دارد که شیوه پرورش آن با دیگر کودکان متفاوت باشد. در این روش هر کودک را بر اساس علایق فردی و نیازهایش پرورش می دهند و به سلامت روانی او توجه ویژه ای دارند.

والدینی که از این شیوه فرزند پروری پیروی می کنند، فرزندانی با عزت نفس بالا تربیت خواهند کرد که به خودشان متکی باشند و خود را دست  کم نگیرند. آنان استعدادهای کودکشان را در زمینه های مختلف کشف می کنند و به پرورش آنان می پردازند که مسیر رسیدن به موفقیت را برای فرزندانشان هموار کنند.

تفکر والدین مدرن چیست؟

پدران و مادرانی که فرزندان خود را به روش فرزند پروری مدرن تربیت می کنند، باور دارند که باید به فرزندان آموزش داد تا به والدین احترام بگذارند و در عین  حال نیز از آنان نترسند، یعنی احترامی که از جانب فرزندانشان دریافت می کنند، در اثر ترسی که فرزندانشان از آنان دارند، نباشد.

این گونه والدین تمام قدرت را در دستان خود نمی گیرند، با اینکه خود را نسبت به فرزندانشان در جایگاه بالاتری مشاهده می کنند، اما به فرزندانشان این قابلیت را می دهند که در مواردی احساس قدرت کنند. والدین مدرن کودکان را تشویق به کشف حس خود و توسعه آن می کنند و اعتماد به  نفسشان را افزایش می دهند.

مزایای فرزند پروری مدرن

نگاه والدین مدرن به تحصیلات

آنان نسبت به نحوه تحصیل فرزندانشان کاملا پویا عمل می کنند، یعنی حساسیت زیادی نسبت به نمرات فرزندانشان قائل نیستند. تمرکز آنان بر نقاط قوت، استعدادها و مهارت هایی از فرزندانشان است که می توانند از آنان در دنیای واقعی استفاده کنند. این امر به  نوبه  خود از مزایای فرزند پروری مدرن به  حساب می آید، چراکه استعدادهای کودکان پرورش می یابند و خاموش نمی شوند، بنابراین هر شخص در جوانی وارد حوزه فعالیتی می شود که در آن مهارت و تخصص بیشتری دارد و احتمال شکست آنان کاهش می یابد.

تفاوت های فرزند پروری سنتی با مدرن

فرزند پروری سنتی نسبت به فرزندی پروری مدرن سبکی مستبدانه تر و با آزادی عمل کمتری محسوب  می شود. والدین سنتی سعی دارند تا کودکانی را پرورش دهند که در آینده به جامعه و خانواده خود کمک کنند و کارآمدی زیادی داشته باشند. آنان نسبت به فرزندان خود محبت زیادی داشته، اما در عین  حال باور دارند که اگر فرزندشان در مواردی مطابق با باورهای خانواده عمل نکند، می توانند در کارشان مداخله کنند و از آنان بخواهند که روش قدیمی والدین خود را برای انجام کارها به کار گیرند.

در روش سنتی برخلاف روش پرورش فرزندان مدرن، محدودیت ها و مرزهای بیشتری برای فرزندان در نظر گرفته  می شوند. آنان همچنین باور دارند که موفق شدن به نمرات خوب بستگی دارد، حتی اگر فرزندشان نمرات خوبی در رشته ای که به آن علاقه ای ندارد، کسب کند، آنان از نتیجه به دست آمده خشنود هستند و توجهی به این که آیا فرزندشان علاقه ای به این حوزه علمی یا فنی دارد، نمی کنند.

احتمال این  امر که کودکان پرورش یافته با روش سنتی نسبت به روش مدرن، ترسوتر شوند، وجود دارد، چراکه این دسته از کودکان نمی توانند مهارت های اجتماعی خود را به طرز مناسبی توسعه دهند و شخصیت مستقل و منحصربه فردی داشته باشند.

مزایای فرزند پروری مدرن

نگاهی به مزایای فرزند پروری مدرن

درست است که بسیاری از افراد با پرورش فرزندان به روش مدرن مخالف اند و این روش را مساوی با پرورش فرزندان بدون هیچ قوانین و ارزش های از پیش تعیین  شده می دانند، حتی بعضی از افراد نیز این روش را مخصوص افراد تنبلی که سهل انگارند و نمی توانند زمان مناسبی را برای تربیت و پرورش فرزندان خود اختصاص دهند، عنوان می کنند. اما فرزند پروری مدرن روشی است که توسط روانشناسان تأیید شده و با تعریف های اشتباهی که در ذهن افراد شکل  گرفته، متفاوت است.

والدین مدرن فرزندان خود را رها نمی کنند که توسط برنامه های تلویزیونی آموزش داده شوند و زمان بیشتری برای تنبلی کردن در اختیارشان قرار گیرد. در ادامه به برخی از مزایای فرزند پروری مدرن اشاره می کنیم.

منحصر به فرد بودن هر خانواده

والدینی که از روش فرزند پروری مدرن پیروی می کنند، به دنبال پیدا کردن راه ها و مسیرهایی هستند که خانواده خود را منحصر به خود کنند و رفتاری کاملا مشابه را که سایر افراد با فرزندان خود دارند، نداشته باشند. به همین سبب از هیچ نوع نقشه از پیش تعیین  شده ای استفاده نمی کنند و حتی ممکن است در تربیت هر کدام یک از فرزندان خود نیز به طرز متفاوتی که متناسب با شخصیت فرزندشان است، عمل کنند.

پذیرا بودن در برابر تغییر روش های قدیمی

خانواده هایی که فرزندان خود را به روش مدرن پرورش می دهند، آمادگی این امر را دارند که تکنیک ها و استراتژی های متنوعی را برای پرورش فرزندان خود به کار گیرند. آنان حتی اگر لازم باشد که روش هایی را که والدینشان برای تربیت آنان استفاده کرده اند، فراموش کنند و روش های کاملاً متفاوتی را برای پرورش فرزندان خود به کار گیرند، استقبال خواهند کرد.

همچنین اگر روش های قدیمی نیز منطقی باشد، از آنان استفاده می کنند. این امر نشان می دهد که آنان نسبت به روش فرزند پروری سنتی سوگیری ندارند و با منطق خود دست به تصمیم گیری می زنند. هدف اصلی آنان موفقیت فرزندانشان است، به همین سبب برای جذب آن از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.

مزایای فرزند پروری مدرن

استفاده از علم و داده های اثبات شده

پدران و مادرانی که برای تربیت فرزندانشان از روش مدرن استفاده می کنند، تمایل زیادی به خواندن کتاب هایی در این زمینه، مشورت با سایر افرادی که در این زمینه تخصص دارند و مطالعه وب سایت ها و وبلاگ هایی که اطلاعاتی را در این زمینه نشر می دهند، دارند.

آنان می خواهند که فرزندانشان را به درستی تربیت کنند و فرزندان شاد و سازگاری را به جامعه تحویل دهند. افرادی با روش فرزند پروری مشابه می توانند در دورهمی های دوستانه ای گرد هم جمع شوند و با یک دیگر در جهت بهتر شدن روش تربیتی خود، مشورت کنند.

برقراری رابطه دوستانه و نزدیک با فرزندان

افرادی که مزایای فرزند پروری مدرن را قبول کرده اند، بیشتر از سایر مزایای آن به مزیت دوستی و رابطه دوستانه و نزدیک با فرزندان اشاره می کنند. والدین مدرن تمایل دارند که زمان زیادی را صرف صحبت کردن با فرزندانشان و کمک به حل مشکلات آنان کنند تا پیوند نزدیکی را با فرزندان خود داشته باشند.

فرزندانی که در خانواده هایی با محبت بیشتر پرورش داده می شوند، نسبت به سایر افرادی که محبت کمتری از والدین خود دیده اند، احساس نیاز کمتری به دیده  شدن و جلب توجه افراد در جامعه می کنند.

به آغوش کشیدن فرزندان به طور مکرر و انتقال حس دوست داشتن به آنان را می توانیم از مزایای فرزند پروری در جامعه مدرن در نظر بگیریم.

مزایای فرزند پروری مدرن

مزایای فرزند پروری مدرن در نوجوانان

روانشناسان کودک باور دارند که دوره نوجوانی، یکی از گیج کننده ترین دوران زندگی هر فردی محسوب می شود. نوجوانان قادر به درک خود و آنچه می خواهند، نیستند و نیاز به کمک در آنان مشاهده می شود. می توان گفت نوجوانان در ظاهر بسیار شاد و پویا هستند، اما در باطن با تنهایی و بحران های نوجوانی دست  و پنجه نرم می کنند. آنان ممکن است هر لحظه احساس تنهایی، ترس و ناامیدی کنند و به حضور دیگران برای راهنمایی آنان نیاز داشته باشند.

والدین نوجوانان باید خود را جای آنان قرار دهند و از زاویه دید آنان به دنیا نگاه کنند. والدین نباید سخنان نوجوانان خود را به سخره بگیرند و شخصیت آنان را تخریب کنند. هر شکست کوچکی که نوجوان در این دوره از زندگی خود تجربه می کند، ممکن است تأثیرات منفی در آینده او داشته باشد.

اگر والدین برخورد مناسبی در دوره نوجوانی با فرزندان خود نداشته باشند، اثرات آن در دانشگاه و جوانی با رفتارهای ناپسند اجتماعی، افسردگی و … بروز خواهند کرد. برای رسیدن به مزایای فرزند پروری مدرن در نوجوانان، شما به عنوان والدین باید موارد زیر را جدی بگیرید.

مراقب و حساس باشید

رفتارهای بسیاری در این دوره از نوجوانان بروز می کند که نشانه هایی از درخواست کمک از طرف فرزندتان است. از جمله این رفتارها می توان به نمرات ضعیف در درس های مدرسه، رفتارهای ناپسند، افسردگی، استفاده از دخانیات و … اشاره کرد. والدین باید در این دوره مراقب فرزندان خود باشند و نسبت به  تمامی رفتارهای آنان حساس بوده و آمادگی پاسخگویی به آنان را داشته باشند.

خود را جای نوجوان قرار دهید

والدین باید دندان روی جگر بگذارند، نوجوانان یک شبه به بلوغ ذهنی نمی رسند، آنان باید تجربه کنند و یاد بگیرند، بنابراین نباید از آنان انتظار داشت که بهترین تصمیمات را بگیرند و به بهترین شکل ممکن عمل کنند.

به آنان گوش دهید و درکشان کنید

نوجوانی زمانی نیست که والدین بخواهند در آن دوره سخنرانی کرده و اقدام به نصیحت نوجوان کنند. والدین باید به نوجوانان کمک کنند تا از سردرگمی ها و هرج  و  مرج هایی که در ذهنشان وجود دارد، رهایی یابند. برای این کار باید به آنان گوش دهند و بدون قضاوت راهنمایی شان کنند.

مزایای فرزند پروری مدرن

به آنان آموزش دهید که زندگی کنند

والدین باید به فرزندانشان آموزش دهند که عزت  نفس و اعتماد   به  نفس خود را تقویت کنند، باید این حس در نوجوانان القا شود که والدینشان به آنان افتخار می کنند و آنان را لایق عشق خود می دانند.

کلام آخر

فرزندان به عنوان سرمایه های هر خانواده و جامعه ای محسوب می شوند. آینده هر جامعه به دست فرزندانی شکل می گیرد که روزی در دامان خانواده خود پرورش یافته اند. همین امر سبب می شود که روش فرزند پروری والدین اهمیت یابد.

چندین نوع روش فرزند پروری وجود دارد که هر خانواده نیز در برخورد با هر روش به صورت متفاوتی عمل خواهند کرد. روش فرزند پروری مدرن با توجه به اینکه به سلامت روان و شخصیت کودک توجه بسیار بالایی دارد، روشی بسیار مطلوب به حساب می آید.

مزایای فرزند پروری مدرن که در این مقاله در رابطه با آن صحبت شد، نشان می دهند که این روش، روشی منطقی محسوب می شود و فرزندانی که با این روش پرورش پیدا می کنند، افرادی با اعتماد به  نفس و عزت  نفس بالا خواهند بود که به استعدادها و مهارت های آنان توجه شده است.

منابع:

۱/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx