4 روش مدیریت درونی بر اساس ارزش ها

1 نظر
8 دقیقه مطالعه

مدیریت درونی

چگونه ارزش های خود را مدیریت کنیم تا به موفقیت در زندگی برسیم

هر شخصی منعکس کننده درون خودش می باشد. هسته موجودیت شما و محوری که کل زندگی تان حول آن می چرخد، متشکل از درونی ترین اعتقادات و عمیق ترین ارزش های شما می باشد. این ارزش های شماست که هویت و شخصیت تان را مشخص می کند.

این ارزش ها می توانند مطلوبیت ها و عدم مطلوبیت های شما را تعیین کنند. یکی از نشانه های افراد برتر که به موفقیت در زندگی دست پیدا کرده اند، این است که ارزش های بسیار شفافی دارند و در هیچ شرایطی حاضر به مصالحه بر سر ارزش های خود نمی شوند.

باید بدانید که شما تنها زمانی واقعا خوشحال هستید که دنیای بیرون با ارزش های درونی تان کاملا هماهنگ باشد. فقط وقتی بهترین عملکرد را دارید که رفتارتان با ارزشمندترین اصول شما همخوانی داشته باشد. از طرف دیگر، تنش و اضطراب زمانی بروز می کند که کار بیرونی شما یعنی فعالیت ها و رفتارهایتان با باورهای عمیق درونی تان همخوانی و سازگاری نداشته باشد.

شرکت های برتر به خوبی می دانند که نمی توان افرادی را که ارزش هایشان با ارزش های سازمان هماهنگ نیست، ترغیب به انجام وظیفه یا کار کردن برای سازمان کنند.

ساختار شخصیت ایلان ماسک

1 – ساختار شخصیت

تصور کنید که شخصیت شما مانند صفحه دارت تشکیل شده از دایره های متحدالمرکز است و ارزش های اصلی در دایره مرکزی قرار دارد. به همین ترتیب باورهای شما درباره خودتان و واقعیت های زندگی در دایره دوم قرار دارد. شما همواره دنیا را از پشت پرده باورهای معتبر یا نامعتبر، محدود کننده یا نامحدودتان می بینید. به عبارت دیگر، شما دنیا را آن گونه که هست نمی بینید، بلکه آن گونه می بینید که هستید. به گفته ویلیام جیمز از دانشگاه هاروارد «باورها خالق حقایق واقعی هستند».

سومین سطح از شخصیت یعنی سومین دایره، انتظارات شما است. همان طور که ارزش ها تعیین کننده باورهای شما هستند، باورها هم انتظاراتی که از خود، دیگران و دنیای اطراف دارید را مشخص می کنند. انتظارات شما به پیش بینی های احتمالی تبدیل می شوند. انتظارات شما از دیگران اثر زیادی بر رفتار آن ها دارد، مخصوصا انتظاراتی که از فرزندان، همسر و کارمندانتان دارید. انتظارات مثبت یا منفی شما از خودتان تا حد زیادی تعیین کننده عملکرد، رفتارتان و میزان موفقیت در زندگی تان است.

2 – نگرش شما نشان دهنده شخصیت شما است

به همین ترتیب ارزش ها، باورها و انتظارات شما تعیین کننده نگرش و دیدگاهتان نسبت به دنیا است. اگر ارزش های خوب، باورهای مثبت و انتظارات محکمی داشته باشید، نسبت به خود و دنیای اطرافتان نگرشی مثبت و خوش بینانه خواهید داشت. پنجمین دایره رفتارهای شما است. این رفتارها توسط مجموعه ای از ارزش ها، باورها، انتظارات و نگرش های شما تعیین می شوند.

3 – اعمال مهم هستند

گفته ها، آرزوها و اهداف نشانگر درون فرد نیستند. فقط اعمال چنین خاصیتی دارند، به خصوص اعمالی که تحت فشار انجام می شوند، یعنی وقتی فرد مجبور است بین دو عمل یا ارزش متضاد یکی را انتخاب کند تا به موفقیت در زندگی برسد.

چرا بحث ارزش ها تا این اندازه مهم است؟ به این دلیل که ارزش ها تقریبا بخشی از دی ان ای هستند. آن ها در عمیق ترین سطح ناخودآگاه درون برنامه ریزی می شوند، تعیین کننده نگرش و رفتار هستند و به ندرت در طول زندگی عوض می شوند.

مبنای کار بهترین شرکت ها و مدیران، مدیریت بر اساس ارزش ها است. آن ها درک شفافی از ارزش های خود و چگونگی نمود این ارزش ها در فعالیت ها و رفتار افراد کسب و کارشان دارند. آن ها هنگام استخدام به جز شایستگی و توانایی، به شخصیت یعنی تعهد به ارزش های خاص متقاضی هم توجه می کنند.

زمانی که افراد برای سازمانی کار کنند که مدافع و اجرا کننده ارزش هایی است که شخصا برای آن ها بسیار اهمیت دارد، شادترین مردم خواهند بود. ارزش ها بسیار مهم هستند. بسیاری از این شرکت ها کارشان را با ایده ای ساده شروع کردند و اکنون به موفقیت ملی دست پیدا کرده اند. آن ها حیات خود را با مدیران ارشدی آغاز کردند که دور هم جمع شدند و پنج ارزش را برای مدیریت رفتار خود و رفتار همه افراد شاغل در سازمان تعیین کردند.

سپس به دقت روش اعمال این ارزش ها در همه جنبه های کار و فعالیت های شخصی را تعریف کردند. از آن به بعد هنگام تصمیم گیری، فهرست این پنج ارزش و روش اعمال آن ها را پیش روی خود می گذاشتند و در مورد هماهنگی کامل تصمیم با این اصول راهنما بحث می کردند.

معنا و هدف تفاوت ایجاد می کند

4 – معنا و هدف تفاوت ایجاد می کند

عمیق ترین نیاز هر انسان که درست در هسته شخصیت قرار دارد، نیاز به داشتن معنا و هدف در زندگی و کار است که موجب رسیدن به موفقیت یا عدم موفقیت در زندگی می شود. معنا و هدف در کسب و کار پاسخ به این سوال است که «دلیل کاری که انجام می دهیم چیست؟» وقتی با کارمند جدیدی مصاحبه می کنید، باید کار را بر اساس معنا و اهمیتی که دارد، تعریف کرده و توضیح دهید. محصولات و خدمات شما چه تفاوتی در زندگی و کار مشتریان ایجاد می کنند؟ محصولات و خدماتتان چگونه زندگی دیگران را تغییر داده، بهبود بخشیده و دگرگون می کند؟

معنا و هدف همیشه برآمده از ساختار ارزشی فرد هستند. به همین خاطر است که انتقال همیشگی ارزش های سازمان توسط شما به عنوان مدیر و باوری که به آن ها دارید، برای رسیدن به موفقیت در زندگی بسیار مهم است. ارزش هایی مانند کیفیت، درستکاری، دوستانه بودن، خدمت رسانی، احترام به دیگران، رشد فردی، خودباوری و مسئولیت پذیری اجتماعی جزو عواملی هستند که موجب بیدار کردن، ترغیب انگیزش و الهام بخشیدن به افراد برای رسیدن به موفقیت در زندگی می شود.

زمانی که افراد احساس کنند که کارشان به دیگران در دستیابی به هدفی والاتر کمک می کند، انگیزه پیدا می کنند که بهترین آنچه در توان دارند را انجام دهند.

برای این منظور می توانید فهرستی از 3 تا 5 ارزش مهم که مبنای کسب و کار و تصمیماتتان است را تهیه نمایید و در مورد این ارزش ها با دیگران به بحث و گفتگو بنشینید و اطمینان حاصل کنید که همه آن را می دانند. برای دستیابی به موفقیت در زندگی، کارتان را بر اساس معنا و هدفی که برایتان دارد و تفاوتی که محصولات و خدماتتان در زندگی مشتریان ایجاد می کنند، توضیح دهید. این دلیل واقعی حضور شما در کسب و کارتان است.

1/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx