5 راه ایجاد کردن تغییرات ماندگار در زندگی

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

آیا تابحال خواسته اید که چیزی را تغییر دهید و شروع به پیشرفت کنید اما برای اعمال تغییرات بلند مدت احساس ضعف و شکست بکنید؟ شاید می خواهید مواردی مانند – رژیم غذایی، برنامه صبحگاهی، درآمد – را تغییر دهید و آن تغییر را به صورت ماندگار در زندگی خود حفظ کنید ولی در ذهن خود عملی شدن این تغییرات را غیرممکن می دانید.با ما همراه باشید تا راه ایجاد تغییرات ماندگار را بدانید.

یکی از خواننده های معروف در یکی از آهنگهایش می گوید: ” مردم به سمت چیزی سنگ پرتاب می کنند که می درخشد.” بزرگترین ترس ما احساس بی کفایتی و ناکافی بودن ماست.

جامعه ای که ما در آن زندگی می کنیم، این شرط را برای ما تعیین کرده است که در فضای بیرون قدم بگذاریم و تمامی شرایطی که برای سبک زندگی موردعلاقه خود لازم داریم را مهیا کنیم. زندگی کوتاه است و زمان را هم نمی توان به عقب برگرداند. هر لحظه از زندگی با ارزش است و باید از آن نهایت استفاده را کرد.

زمانی که قبل از شروع ایجاد تغییر در زندگی، در مورد سختی این کار فکر کنید، در واقع شما زمینه ی لازم برای تسلیم خود را آماده می کنید. مسیر دادن به زندگی و هدایت آن به سمت پیشرفت و اتفاقات خوب، خیلی آسان است. مشکل اصلی این است که اکثر مردم خیلی سریع تسلیم می شوند، اما ایجاد تغییر ماندگار و ثابت در زندگی امکان پذیر است. کافی است این 5 روش را برای شروع ایجاد زندگی موردنظر خود، دنبال کنید. این 5 روش برای ایجاد تغییرات ماندگار در زندگی می باشند که در نهایت به یک زندگی شگفت انگیز منتهی می شوند:

 5 راه ایجاد تغییرات ماندگار در زندگی

 1. به جای تمرکز روی نتیجه، به پیشرفت خود فکر کنید

همانطور که آنتونی رابینز گفت: ” راز خوشحالی واقعی، پیشرفت است. پیشرفت معادل شادی و خوشحالی است. “

انسان برای رسیدن به خوشبختی واقعی و پایدار نیاز به رشد و پیشرفت دارد. حتی موفق ترین افراد جهان هم در حال پیشرفت و رسیدن به ارتفاعات جدید می باشند و در حقیقت موفقیت یک مسیر است نه یک مقصد مشخص. تمرکز روی مسیر پیشرفت خیلی مهم تر از دستیابی به هدف موردنظر است. حتی اگر یک هدف بزرگ داشته باشید و رسیدن به آن غیرممکن باشد، باز هم سعی کنید که هر روز یک قدم به سمت آن هدف بردارید و شرایط لازم برای رسیدن به آن را فراهم کنید.

از قدردانی پیروزی و موفقیتهای کوچک خود در این مسیر نترسید. شما باید برای ثابت ماندن، پیشرفت و حرکت به سمت اهدافتان، از خود قدردانی کنید. ساده ترین روش برای ادامه پیشرفت و حرکت مداوم به سمت اهداف، حفظ و ماندن در “حالت اوج” است.

 1. در حالت اوج قرار بگیرید

موقعیتی که شما در آن قرار دارید، طرز حرکت، احساس، فکر و واکنش به هر موقعیت را تعیین می کند. به عنوان مثال، آیا فکر می کنید که با پرانرژی، خوش بین و با انگیزه بودن اهداف خود را بهتر عملی می کنید یا اینکه روی مبل نشستن و تماشا کردن تلویزیون شما را به اهدافتان نزدیک می کند؟

هنگامی که در حالت اوج هستید، شرایط سخت زندگی خود را بهتر مدیریت می کنید، سطوح بالاتر تشکر و قدردانی را تجربه می کنید و پاسخ و راه حل مسائل و مشکلات خود را خیلی سریع تر پیدا می کنید. متاسفانه، بیشتر مردم شرایط لازم مانند خواب و ورزش کافی را ندارند و با کار و خستگی زیاد حالت اوج زندگی خود را از دست می دهند و بعد از مدتی انگیزه ی خود برای رسیدن به اهدافشان را از دست می دهند.

این شرایط بد می تواند منجر به تصمیمات اشتباه شود و واکنش بد به موقعیت های موجود شود که در کل این موارد باعث پایین آمدن کیفیت زندگی می شود. قرار گرفتن در حالت اوج مسئله ای است که برای ایجاد تغییرات ماندگار باید هر روز برای عملی کردن آن، تلاش مداوم و آگاهانه ای انجام شود. شما باید یک روال صبحگاهی و شروع روز قدرتمندی برای موفقیت خود آماده کنید.

راه های شروع روز در اوج

در اینجا چند روش برای استفاده کامل از روز و عملی کردن اعمال روزانه مطرح شده است، بنابراین با این کارها می توانید روز خود را در حالت اوج شروع کنید:

 • زودتر از خواب بیدار شوید تا وقت کافی برای تمرکز روز خود و خواسته هایتان داشته باشید.
 • طرز تفکر و تمرین ذهن آگاهی را یاد بگیرید.
 • با استفاده از تمرین، فیزیولوژی ( روشی که بدن خود را حرکت می دهید ) را تغییر دهید.
 • اهداف خود را مرور کنید.
 • موفقیت ها و قدردانی های خود را در یک دفترچه یادداشت ثبت کنید.
 • مطالب مثبت و الهام بخشی را مطالعه کنید و برنامه ها و فیلم هایی تماشا کنید که شما را در مسیر رسیدن به اهدافتان پر انرژی تر کند.

بهترین بخش این مورد این است که رسیدن به حالت اوج نیاز به زمان زیادی ندارد. حتی انجام این کارهای مطرح شده به مدت 5 الی 10 دقیقه نیز می تواند به شما کمک کند که هر صبح ، وضعیت خود را به شدت تغییر دهید.

 1. اهداف خود را مرور کنید

اگر به دنبال ایجاد تغییرات ماندگار در زندگی خود هستید، باید به طور مرتب و مداوم روی آنچه که می خواهید تمرکز کنید. تنظیم اهداف یک کار عالی است اما اگر اهداف خود را به طور مداوم مورد بررسی قرار ندهید، ممکن است به راحتی آن ها را فراموش کنید و به جای چیزهای بسیار ضروری و مهم روی دغدغه ها و کارهای شلوغ روزمره خود تمرکز کنید.

همانطور که Les Brown گفت: ” اگر اهداف خود را تعیین کنید و با تمام عزم و تصمیم قاطع خود آنها را دنبال کنید، هدیه ی شما قرارگرفتن در موقعیت ها و مکان هایی است که شما را شگفت زده می کند.”

حتماً هر روز حداقل 5 دقیقه را برای مرور و بررسی اهداف خود اختصاص دهید

همچنین صحبت در مورد آنها با دوستان و خانواده و ثبت آنها در دفترچه یادداشت می تواند باعث شود که آنها را تجسم کنید. قبل از اینکه واقعاً اتفاق بیافتند، ذهنیت خود را تغییر دهید تا رویاهای شما به واقعیت تبدیل شوند.

ایجاد تغییرات ماندگار

 1. استانداردهای زندگی خود را بالا ببرید.

همانطور که Tony Robbins گفت :” تغییر ماندگار با یک هدف فرق دارد. شما همیشه به اهداف خود دست پیدا نمی کنید اما استانداردهای زندگی شما همیشه در دسترس هستند.”

وقتی استانداردهای خود را بالا می برید و در تحقق بایدهای زندگی خود مصمم تر می شوید، می توانید یک تغییر درونی ایجاد کنید تا کیفیت زندگی خود را کنترل کنید.

دلیل نرسیدن به خواسته هایتان این است که شما هنوز استاندارهای زندگی خود را بالا نبرده اید.

 1. تصویر و روالی را برای خود ایجاد کنید

آیا شما تصویر روشنی از آنچه که می خواهید در زندگی خود بدست بیاورید، دارید؟

اگر اینگونه است، آیا هر روز برای دستیابی به آن تصور خود تلاش می کنید؟

افراد موفق همیشه این تصور را دارند که می خواهند به چه موقعیت و سمتی برسند و چه کارهایی در زندگی خود انجام دهند. تصور و چشم انداز آن ها، نقشه ای است که در زندگی دنبال می کنند.

شما علاوه بر این که نیاز به تصویرسازی و تعیین چشم اندازی برای خود دارید، همچنین برای عملی کردن آن، نیاز به مشخص کردن روال و آیینی برای خود دارید.

دلیل نداشتن روال بسیاری از مردم این است که کارهای واجب تری دارند که ابتدا باید آنها را عملی کنند و اولویت آنها مانع پیشرفت زندگی در جهت اهداف می شود. در اینجا مواردی مطرح شده است که شما می توانید با استفاده از آنها، در زندگی خود تغییر ایجاد کنید:

فرآیند 4 مرحله ای برای ایجاد تغییرات ماندگار

مرحله 1. زمینه ای که می خواهید تغییر دهید را پیدا کنید.

 این زمینه می تواند شخصی، مربوط به یک رابطه، مالی، شغلی یا هر چیز دیگری باشد. آن را یادداشت کنید و زمینه ای که می خواهید بهبود ببخشید را برای خود توضیح دهید. جملاتی که مربوط به شرح این مسئله است را به صورت واضح و مشخص بیان کنید.

مرحله 2. روال گذشته خود را یادداشت کنید.

این مرحله باعث می شود که با خودتان صادق باشید. این کار آسان نیست ولی با این کار سعی کنید آنچه که در روال گذشته شما نقش داشته و بیهوده بوده است را شناسایی کنید تا دچار اشتباهات گذشته خود نشوید.

به یاد داشته باشید، چیزی که باعث رسیدن شما به این وضعیت شده است، شما را به آن موقعیتی که دوست ندارید، نمی رساند.

مرحله 3. یک چشم انداز فوق العاده خاص برای زندگی خود ایجاد کنید.

چه چیزی از زندگی خود می خواهید؟ و چرا می خواهید این تغییر را در زندگی خود ایجاد کنید؟

شما باید بتوانید به تمامی سوالات مربوط به ایجاد این تغییر که در ذهن خود دارید جواب بدهید، چون این کار برای ایجاد تغییرات طولانی مدت و ماندگار در زندگی لازم است.

مرحله 4. روال جدید خود را برای شخصی که می خواهید در آینده تبدیل بشوید، یادداشت کنید.

برای مشاهده نتایج مربوط به هر زمینه از زندگی ، روال محدود و عادی خود را تغییر دهید. سعی کنید آنچه که هر روز، هر هفته و هر ماه برای رسیدن به اهداف و تبدیل تصور به واقعیت خود انجام می دهید را یادداشت کنید. نوشته هایی تحت عنوان یادآوری برای خود بنویسید و آنها را در هر طرف از خانه قرار دهید تا باعث تقویت رفتارهای مثبت شما شود و شروع به برنامه ریزی مجدد برای عادت های جدید خود بکنید.

نتیجه

ایجاد تغییرات ماندگار کار راحتی نمی باشد. ذهن و مغز شما از تغییر متنفر است چون ممکن است اعمال این تغییر باعث ناراحتی، بی اعتمادی و شرایط خطرناک جدید شود. احساس این ترس چیز خوبی است ولی باید بتوانید بر این افکار منفی غلبه کنید.

از تغییر نترسید، یاد بگیرید که تغییر کردن را دوست داشته باشید. ایجاد تغییر به این معنی است که شما در حال رشد، پیشرفت و تبدیل به یک نسخه بهتر و به روز شده از خود هستید.

همانطور که سقراط گفت ، “راز تغییر این است که تمام انرژی خود را برای جنگ با خود قدیمی صرف نکنید بلکه آن را روی ساختن شخصیت و موقعیت جدیدی برای خود، متمرکز کنید.

5/5 - (17 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx