هفت مرحله ازدواج

Add a Comment
17 Min Read

همه چیز در مورد هفت مرحله ازدواج

همیشه از بچگی به ما گفته اند انشالا عروسیتون. این گزاره در دوران جوانی برای ما خنده دار به نظر می آمد چون ما ازدواج را با محدودیت و به بند کشیدن آرزوهایمان یکسان می دانستیم و به آن اعتنایی نمیکردیم. در آن زمان دوره زندگی را به دو دسته تقسیم میکردیم: قبل از ازدواج و بعد از ازدواج. ما مرحله بعد از ازدواج را مثل غول مرحله آخر تصور می کردیم و به این دلیل بود که با هفت مرحله ازدواج آشنا نبودیم که دید بهتری داشته باشیم.

جالب است بدانید معمولا افراد زمان بیشتری را در دوران پس از ازدواج سپری می کنند و گواه ما زن و شوهرهایی هستندکه بیش از ۸۰ سال با یکدیگر زندگی کرده اند. در این مقاله ما سعی داریم مراحل ازدواج را برای شما توضیح دهیم که برای بیشتر زوج ها صدق می کند. با ما همراه باشید.

هفت مرحله ازدواج

هفت مرحله ازدواج چگونه است؟

معمولا افراد زمانی می توانند در زندگی متاهلی خود موفق باشند و روابط موفق داشته باشند که ازدواج را به صورت مجموعه ای از مراحل یا مرحله هایی در نظر بگیرند که در طول زندگی مشترک باید از آن ها عبور کنند. این مراحل به هم پیوسته هستند، اما ویژگی هایی دارند که باعث متمایز شدن آن ها از بقیه می شود.

ساختن یک ازدواج موفق یک چالش همیشگی در طول دوران زندگی است.  اینکه شما نسبت به مراحل ازدواج  اجهاف کامل داشته باشید به شما کمک می کند تا با علم بیشتر این موارد را سپری کنید و در برابر تغییرات آماده باشید و برای آن برنامه ریزی کنید و در نتیجه رابطه قوی تری خواهید داشت. در ادامه با این هفت مرحله ازدواج آشنا می شویم.

مرحله ماه عسل

زمانی که واژه ماه عسل را می شنوم به صورت ناخواسته ذهن ما به صحنه های رمانتیک و پرآرامش می رود. این مرحله که به عنوان مرحله رمانتیک و عاشقانه و ایده آل شناخته می شود و گاهی مانند فصل بهار کوتاه است, معمولا بلافاصله بعد از عروسی و یا چند ماه بعد از آن شروع می شود و ممکن است که تا یک یا دو سال به درازا بیانجامد. در دوره ماه عسل صمیمیت بین زوجین زیاد است و معمولا بستری مناسب برای تقویت و پیوند بیشتر روابط زناشویی دو طرف است. ارتش اسرائیل باستان مردان را در اولین سال ازدواج خود به خدمت نمی گرفت که به آن ها این فرصت را بدهد روابط خانه و خانواده خود را محکم کنند چون این مرحله با شیفتگی، اشتیاق و صمیمیت جنسی همراه است. پیشنهاد ما به شما این است که اگر در شرف ازدواج هستید، برای ماه عسل خود برنامه ریزی کنید.در این مرحله زوج ها عاشق تر می شوند که احترام و صمیمیت عاطفی را به دنبال دارد و زندگی آن ها را پشتیبانی می کند.

هفت مرحله ازدواج

مرحله تعدیل

از قدیم الایام بیخود نمی گفته اند ماه عسل تمام شد. هنگامی که ماه عسل به پایان برسد همه چیز از تب و تاب می افتد. این مرحله بلافاصله بعد از تمام شدن مرحله اول رخ می دهد. بسته به شرایط عروس و داماد و عواملی که بر شرایط آن ها تاثیر می گذارد این مرحله می تواند به تدریج یا ناگهانی شروع شود.

معمولا درگیری های کاری و ذهنی زن و شوهر و وقت آن ها برای رابطه جدید، باعث می شود که آن ها از یکدیگر دور شوند. این درحالی است که زوج ها با دغدغه های زندگی از جمله وظایف، اشتغالات، تربیت بچه و گسترش رابطه  با خانواده همسر درگیر هستند و از یکدیگر غافل می شوند.

اگر می خواهید در زندگی موفق باشید باید نسبت به این مراحل و درگیری ها دیدی کامل داشته باشید. حتی ممکن است که شما در این مرحله به این نتیجه برسیید که شریک شما کامل نیست و مشکلاتی دارد و دائما از خود بپرسیدکه چرا در این دام افتاده اید.

درگیری های اولیه از ویژگی های این مرحله است چون هر دو طرف قدمی برای پذیرش یکدیگر برمی دارند و این مرحله بسترسازی برای ادامه زندگی در آینده است. شما باید در مورد نیازهای خود قاطع، صریح و شفاف باشید و همینطور به نیازهای طرف مقابل گوش دهید.

مرحله بزرگ فرار

یکی از هفت مرحله ازدواج، مرحله بزرگ فرار است. در این مرحله ممکن است جنگ قدرت در سه سال اول یا بیشتر به وجود بیاید. این در حالی است که زوج ها تمایل دارند زمین دفاعی را از آن خود کنند و مرزهایشان مشخص باشد و متوجه می شوند که شریکشان فضایل برجسته مثل پارسایی را دارد و می خواهند خود را دوبار از نو تعریف کنند. در این مرحله ای است که علایق و کارهای شخصی زوجین بر منافع ازدواج ارجعیت دارد. مثلا فرد دوست دارد هفتگی به دیدن دوستان خود برود و درگیر فعالیت های مورد علاقه اش باشد، اگر این اتفاقات افتاد آماده نبرد باشید.

عشق در آشفته بازار مبارزه قدرت کار دشواری است. هر دو طرف فکر می کنند که حق با آن هاست و خود را نسبت به دیگری برتر می دانند و اگر بدانند شریکشان این موضوع را قبول ندارد، آزرده خاطر می شوند.

بسیاری از زوج ها می گویند که ممکن است در این مرحله بحران یا خارش هفت ساله به وجود بیاید. باید بدانید که یک رابطه زمانی به انحطاط کشیده می شود و در لبه پرتگاه قرار می گیرد که حس اشتیاق و سرزندگی جای خود را به سردرگمی، ناامیدی و سرخوردگی بدهد و زوج ها به جای جذب ثروت عشق از رابطه فرا کنند.

در موارد حادتر که افراد می خواهند از رابطه فرار کنند و افکار مشوش آن ها با احساس خشم، ناامیدی و سرخوردگی مواجه می شود، ممکن است با اقداماتی از جمله خیانت، ولخرجی های عجیب و غریب و موافقت با انتقالی خود به شهر دیگر، موافق باشند که هر کدام از این موارد باتلاقی برای ازدواج است.

هفت مرحله ازدواج

مرحله ارزیابی مجدد

معمولا در اواخر دهه اول یا ابتدای دهه دوم زوج ها شرایط و خصلت های یکدیگر را پذیرفته اند. اگر زوج ها الگوها و مربیان خوبی داشته باشند معمولا رشد فکری می کنند و به بلوغ می رسند به خصوص اگر بچه ها هم حضور داشته باشند.

آن ها بار دیگر به ازدواج و رابطه خود متعهد می شوند و با شناخت نقاط قوت و ضعف خود و شریکشان دید بهتری دارند و سعی دارند رابطه را بهبود ببخشند و برای نگه داشتن آن تلاش میکنند و این یکی از هفت مرحله ازدواج است.

ازدواج نیز مانند هر چیز دیگری در طول زمان رشد می کند و به بلوغ می رسد. و در کنار عشق و علاقه باید برای موارد دیگر نیز وقت صرف کنید، مثل تربیت فرزندان، پرداخت اقساط ومدیریت شغل و کار. این موارد است که دو طرف را به اوج پختگی می رساند که بتوانند در کنار مشکلات یکدیگر را دوست داشته باشند و تعهد خود را فراموش نکنند.

مرحله رشد باهم

جملاتی که در مراسم ازدواج به یکدیگر گفته اید را به خاطر داشته باشید: تا زمانی که مرگ ما را از هم جدا کند. اگر شما بتواتید به عنوان یک زوج دانا و موفق از شر ناامیدی ها، وسوسه ها و درگیری ها جان سالم به در ببرید، احتمالا در دهه دوم یا سوم زندگی خود هستید و اوقات خوشی را سپری می کنید. در این هنگام است که می توانید فرصتی دوباره برای شناخت و کشف مجدد یکدیگر به دست بیاورید.

اگر بچه دارید دوره همکاری و تعامل شما معمولا ۱۰ الی ۲۰ سال طول می کشد و این در حالی است که دیگر نظارت والدین بر شما کمتر شده، از نظر شغلی به ثبات رسیده اید و وضعیت مالی شما مشخص است. در این هنگام است که بهترین فرصت برای قدردانی مجدد از یکدیگر پیش می آید، آن هم نه به عنوان پدر و مادر بلکه به عنوان عاشق و جوینده.

هنگامی که بچه ها به دانشگاه می روند و شما و همسرتان هر دو رضایت کاری دارید بهترین موقعیت است که به دور از تنش های فکری، شغلی و زندگی رهایی یابید و به یک ماه عسل مجدد بروید. این کار اشتیاق بین زوجین را بیشتر می کند. همچنین با افزایش تمرکز زوجین نسبت به یکدیگر آن ها را در انجام تعهد بیشتر به یاری می کنند.

همه این موارد بسیار عالی هستند و برای دسترسی به این ایده آل ها نیاز دارید که نشانه های اشتیاق را در وجودتان تقویت کنید و حتی برای دوره های بعد برنامه ریزی کنید و نقش ها و انتظارات ازدواج را دوباره تنظیم کنید. اینگونه است که این هفت مرحله ازدواج را به خوبی مدیریت کرده اید.

دوره نزاع میانسالی

هفت مرحله ازدواج

با توجه به شرایط فیزیولوژیک، تغییرات میانسالی در زنان از سنین ۴۰ و ۵۰ سالگی و گاهی نیز از سن ۳۰ سالگی شروع می شود. با این حال تجربه بحران میانسالی برای هر دو طرف وجود دارد و در آن افراد به اوج زندگی زناشویی و شغلی می رسند. بسیاری از افرد از مواجه شدن با حقیقت بیم دارند و هنگامی که خود را در سرازیری زندگی میبینند برای حفظ بهترین سال های خود، واکنش افراطی نشان می دهند و همسر خود را به دنبال جستجوی الگو جوان تر رها می کنند زیرا نزدیک شدن به دوران سالمندی و بازنشستگی برای آن ها آزاردهنده است.

سندرم آشیانه خالی مشکلی ویران کننده است که می توان در این شرایط با آن روبر شد و افراد در آن به جای تمرکز بر بچه ها بر یکدیگر تمرکز می کنند و با نوعی فاز خودبیداری همراه است. بسیاری از مسائل از جمله از دست دادن شغل، از دست دادن والدین و سلامتی نیز با میانسالی شدت می یابند و در زندگی فرد تحول ایجاد می کنند. در این موقع با رویدادها و حوادث تکان دهنده ای روبرو هستید که زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

متاسفانه بعضی از افراد به دلیل عدم کنترل موارد باعث از هم پاشیدگی زندگی خود می شوند و به انزوا می روند، اما زوج های قوی و متعهد با پیداکردن راه حلی از شرایط خلاصی می یابند و از انگشت نما شدن، اتهامات و درگیری جلوگیری می کنند.

ازدواج شما در زمان وجود بحران می تواند برای شما مامن باشد و گاهی تحت فشار پذیرفتن نقش های مختلف، مورد آزمایش قرار بگیرد. بهترین کار در این زمان ان است که با یکدیگر کنار بیایید و سعی کنید که با هم از مشکلات عبور کنید. بهتر است روحیه خود را شاد نگه دارید و با تقسیم کردن این انرژی و شادی در زندگی زناشویی ترس و استرس را کنار بگذارید.

هفت مرحله ازدواج

فاز تحقق

هنگام ازدواج شما سوگند یاد می کنید که تا آخر عمر در کنار یکدیگر باشید. بسیاری از زوج ها بعد از چند دهه متوجه می شوند که سال های زیادی را در کنار یکدیگر گذرانده اند و برای ادامه آن تا آخر عمر رضایت دارند. بسیاری از زوج ها در کنار یکدیگر خاطرات خود را مرور می کنند و برای روزهای خوب و بدی که در کنار یکدیگر گذرانده اند، شکرگذار هستند.

در این مرحله از هفت مرحله ازدواج است که افراد دوباره عاشق یکدیگر می شوند و مطمئن هستند فرد مناسب را انتخاب کرده اند که در فراز و نشیب های زندگی با آن  همراه هستند و باهم پیر می شوند. آن ها بابت این شخص شکرگذار هستند و به مسئله دیگری فکر نمی کنند چون میدانند فقط بودن در کنار فردی که دوستش دارند، اهمیت دارد.

تحقیقات نشان داده اند که چند دهه بعد از ازدواج، شادی در زندگی زناشویی افزایش می یابد و به این دلیل است که بچه ها بزرگ شده اند و زن و شوهر خصلت های یکدیگر را درک کرده اند و می شناسند که این کار بازدهی بزرگی را در پی دارد.

زمانی واقعا دو نفر از درون احساس شادی دارند که کودک درونشان زنده باشد.حفظ عشق کودکانه به زندگی، خنده، طبیعت و اهمیت به یکدیگر راز اصلی یک زندگی پایدار و پربرکت است. همچنین شما نیابد به گذشته ها فکر کنید و از هر فرصتی که در آن هستید نهایت استفاده را ببرید.

ما هفت مرحله ازدواج را برایتان توضیح دادیم. جالب است بدانید که این امکان وجود دارد که روابط شما از این چارچوب خاص پیروی نکند و حتی مواردی را تجربه کنید که در این لیست وجود ندارد. به هر حال هر انسان خصلت هایی دارد که ممکن است تحت تاثیر شرایط و گذران عمر تغییر کنند و تعداد زوج هایی که در یک سطح مشخص عمل می کنند، اندک هستند.

امروزه آمار طلاق بالاست و روندی صعودی دارد. بهتر است که با دانستن این موارد آگاهی های لازم را در مورد ازدواج کسب کنیم تا با دیدی بهتر بتوانیم بر مشکلات زندگی فایق شویم. ممکن است بعضی از زوج ها بخواهند که در مورد یک مرحله بیشتر فکرکنند تا بدانند در مورد آن چه تصمیمی اتخاذ کنند. بعد از فهمیدن هر کدام از این مراحل بهتر است که همسرتان را بیشتر درک کنید و قدر دان او باشید که باعث شود موفقیت در رابطه شما موج بزند.

کلام آخر

در این مقاله ما هفت مرحله ازدواج را توضیح دادیم تا با هر یک از این مراحل بیشتر آشنا باشید چرا که دانستن این موارد به ما درک بیشتری از اتفاقات پیش رو می دهد. در تمامی این مراحل مهم است که بدانید شما بهترین انتخاب هم هستید و به سوگندی که در مراسم ازدواج یاد کردید، پایدار بمانید. اینگونه است که مسائل و مشکلات زندگی شما را آزرده نمی‎کند و از پس آن ها برمیایید.

 

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx