7 گام برای ساختن زندگی که می خواهید (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

 7 گام برای ساختن زندگی که می خواهید (قسمت اول)

زندگی فصل های مختلفی دارد و دائما در حال تغییر است. هر کسي مراحل خاصي را در زندگی خود تجربه می کند.

برای برخی، این نقاط عطف بزرگ زندگی است که باعث ايجاد تغییر می شود، مثل ازدواج یا طلاق، نقل مکان به یک شهر جدید، تعهد به شریک زندگی، خرید خانه، تشکیل خانواده، یا تنها شدن در پي رفتن فرزندان از خانه، از دست دادن یک عزیز یا دوست، یک بحران جهانی (مانند بیماری همه گیر) یا یک تجربه آسیب زا.

برای دیگران، تغییر ناشی از نقاط عطف مهم دیگری است که همه ما تجربه می کنیم، مانند بلوغ عاطفی یا پایان دادن به یک رابطه، پیری، بازنشستگی، یا به سادگی این که شما زمان خود را بر روی چه کسی سرمایه گذاری کنید. همچنين می تواند یک شغل جدید، مهاجرت به شهر يا كشوري جديد، یا یک رویداد تغییردهنده زندگی باشد که تغییرات بزرگي را به همراه دارد.

تغییر اجتناب ناپذیر است و اغلب باعث می شود ارزش های خود را بررسی کنیم یا اولویت های خود را دوباره ارزیابی کنیم و گاهی ما را به این سوال سوق می دهد: من باید با زندگی ام چه کنم؟ آیا باید در زندگی از نو شروع کنم؟ از اینجا کجا برم؟

من اخيرا با یكي از دوستانم در مورد شروع دوباره زندگی صحبت می کردم. او اخیراً جشن عروسی خود را لغو کرد و از همسرش جدا شد. او انتخاب های شغلی و مسیر شغلی خود را زیر سوال برده است؛ و در حال حاضر یک سفر معنوی و شفابخش را برای کمک به مراقبت از سلامت روان و رفاه خود سپری می کند.

شروع دوباره در زندگی: 7 گام برای ساختن زندگی که می خواهید (قسمت اول)

اما او هر چند هفته یکبار می گوید: آیا باید زندگی ام را از نو شروع کنم؟ آيا اگر به اروپا مهاجرت کنم یا سفر کنم اوضاع بهتر مي شود؟ من باید با زندگی ام چه کار کنم؟ آیا واقعا این چیزی است که من برای خودم می خواهم؟

اگر به فکر شروعي دوباره در زندگی هستید، تنها نیستید. اشکالی ندارد که ندانید در ادامه به کجا می روید. اگر نقشه راه کاملی برای رسیدن به مقصد نهایی خود نداشته باشید، اشکالی ندارد.

ما در مورد معنای شروع دوباره در زندگی و سوالاتی که باید از خود بپرسید صحبت خواهیم کرد. بالاخره هرکدام از ما یک فرصت برای زندگی کردن داریم. همه ما در سفری هستیم تا بهترین نسخه از خود را پیدا کنیم، ما مجبور نیستیم به تنهایی این کار را انجام دهیم.

7 قدم برای شروع دوباره در زندگی

اگر احساس می کنید سردرگم هستيد، اشکالی ندارد. با خودتان مهربان باشید. داده های آماري نشان می دهند که 55 درصد از مردم روحیه ای رنجور و پژمرده دارند. اکثریت این افراد كساني هستند که از نظر روانی بیمار نیستند اما از نظر روحي هم وضعیت خوبی ندارند. این یک معضل بزرگ است که بسياري از افراد عدم سلامت روحي را تجربه می کنند.

شما ممکن است آماده باشید تا از نو شروع کنید؛ اما شروع دوباره در زندگی به این معنی نیست که همه چیزهایی را که آموخته اید، به دست آورده اید و تجربه کرده اید رها خواهيد كرد. در واقع، کاملا برعکس است. تجربیات شما، شما را به جایی که امروز هستید رسانده است و امروز به اندازه کافی خوش شانس هستید که حتی از چند ماه پیش عاقل تر هستید.

از آنچه بهتر می دانید استفاده کنید: خودتان. بیایید درباره هفت مرحله شروع دوباره زندگی صحبت کنیم.

شروع دوباره در زندگی: 7 گام برای ساختن زندگی که می خواهید (قسمت اول)

چگونه در زندگی از نو شروع کنم؟

 1. با تامل شروع کنید
 2. نظام ارزشی خود را بررسی کنید
 3. اهداف خود را بازبینی (و بازنویسی) کنید
 4. برای تغییر شجاعت به خرج دهید
 5. حرکت بعدی خود را انجام دهید
 6. مربی بگیرید
 7. به بررسی خود ادامه دهید
 1. با تامل شروع کنید

قبل از اینکه بتوانید هر تغییری ایجاد کنید، باید بدانید که از کجا شروع می کنید. من شخصاً از روی تجربه می دانم که غرق شدن در افكار می تواند دشوار باشد. این آسان است که اجازه دهید ذهن شما سرگردان شود. به علاوه، همانطور که مربی من به من می گوید، مغز ما واقعا عملكرد خوبي در دفاع کردن دارد.

مطمئن شوید که زمان و مکان مناسب را برای تأمل در نظر گرفته اید. بنشینید و خودتان و زندگی تان را بررسی کنید. متوجه چه چیزی می شوید؟ ممکن است در نظر داشته باشید که برای کمک به ثبت افکار خود، یادداشت برداری انجام دهید.

شروع دوباره در زندگی: 7 گام برای ساختن زندگی که می خواهید (قسمت اول)

 1. نظام ارزشی خود را بررسی کنید

این کار بسيار مهمي است. این احتمال وجود دارد که ارزش های شما در طول زمان تغییر کرده باشند. اگر شما به عنوان یک انسان در حال تغییر و تحول هستید و مسئولیت ها یا شرایط شما تغییر کرده است، ارزش های شما نیز اغلب تغییر می کنند.

این بدان معنا نیست که شما یک تغییر کلی در تمام ارزش های خود دارید، بلکه اهمیت نسبی اغلب تغییر می کند و برخی از آن ها به نفع ارزش های متفاوتی که منعکس کننده سن، مرحله و شرایط فعلی شما هستند، کنار گذاشته می شوند. کار شما ممکن است دیگر با ارزش های شما مطابقت نداشته باشد.

بنابراین اگر در زندگی بر سر دوراهی قرار گرفته اید، مهم است که یک قدم به عقب برگردید تا ببینید چه چیزی برای شما مهم است. ارزش های اصلی شما چیست؟ چه ارزش هایی در زندگی روزمره شما به وجود می آیند؟ چه ارزش هایی مهم هستند که در زندگی فعلي شما حذف شده اند؟ آیا می خواهید ارزش های خود را تغییر دهید؟ چه ارزش های خانوادگی بر شما به عنوان یک فرد تأثیر می گذارد؟

حتی ممکن است یک بیانیه چشم انداز شخصی را در نظر بگیرید.

شروع دوباره در زندگی: 7 گام برای ساختن زندگی که می خواهید (قسمت اول)

 1. اهداف خود را دوباره مرور کنید (و بازنویسی کنید).

فقط به این دلیل که هدفی را نوشته اید، به این معنا نیست که اگر دیگر شما را به مسیری که می خواستيد بروید نمي رساند، باید به آن متعهد بمانید.

طبیعی است که اهداف تغییر می کنند. در واقع، ممکن است به وضوح به اهداف شخصی که می خواهید برای خود تعیین کنید فکر نکرده باشید. یک دقیقه وقت بگذارید تا اهداف خود را مرور کنید.

لازم نیست اهداف عالی باشند. من و شوهرم یک قرار ماهیانه داریم. در ابتدای هر ماه، سه یا 5 هدف کوچک قابل دستیابی را روی یک تکه کاغذ یادداشت می کنیم.

اگر در مورد برخی از اهداف کوچک قابل دستیابی خود فکر کنم، آنها در واقع بلوک هایی برای اهداف بزرگ تری هستند که برای خودم تعیین کرده ام. به عنوان مثال، در ماه مارس، من یک هدف تعیین کردم که حداقل سه بار در هفته برای ناهار سالاد درست کنم. این كار می تواند هدف بزرگ تر سبک زندگی تغذیه ای سالم تر (و کاهش پسماند غذایی) را به همراه داشته باشد؛ اما با شکستن آن به قطعات کوچک تر، دست یافتنی تر به نظر می رسد.

به راه هایی فکر کنید که می توانید همین کار را برای اهداف خود در زندگی انجام دهید. بلوک های کوچک ساختمانی که می تواند به شما در رسیدن به اهداف بزرگتان کمک کند چیست؟ اهداف شما در طول سال ها چگونه تغییر کرده است؟

شروع دوباره در زندگی: 7 گام برای ساختن زندگی که می خواهید (قسمت اول)

 1. برای متعهد شدن به تغییر شجاعت به خرج دهید

متعهد شدن به ایجاد تغییر کار ساده ای نیست. این کار به شجاعت، درايت و خودآگاهی نیاز دارد. همچنین به اراده فراوان هم نیاز دارد.

زمانی که ارزش ها، اهداف و اینکه از کجا شروع می کنید را شناختید، وقت آن است که حرکت بعدی خود را ترسیم کنید. از بسیاری جهات، این مرحله بیش از هر چیزی در مورد تغییر ذهنیت و دیدگاه است. به جای «از نو شروع کردن»، فکر کنید که زندگي تازه شروع شده است. شما باید زندگی جدید خود را شکل دهید. در اینجا خودگویی و تشویق مثبت می تواند ابزار خوبی باشد.

به یاد داشته باشید، شما مسئول زندگی خود هستید. این بدان معنا نیست که شما می توانید همه چیز را کنترل کنید چرا كه احتمالاً بسیاری از موارد خارج از حيطه کنترل شخصي شما هستند.

اما شما همیشه این توانایی را دارید که با توجه به شرایط، نحوه رفتار و واکنش خود را انتخاب کنید. شما بهترین راه پیش روی خود را انتخاب می کنید. اگر بخواهید می ‌توانید تغییری ایجاد کنید، اما نه فقط با فکر کردن، بلكه با عمل كردن به نتيجه خواهيد رسيد.

شروع دوباره در زندگی: 7 گام برای ساختن زندگی که می خواهید (قسمت اول)

 1. حرکت بعدی خود را انجام دهید

فرض کنید برای شروع دوباره در زندگی آماده اید. شما تمام مراحل را طی کرده اید و آماده اید تا از طرز فکر رشد خود برای حرکت رو به جلو استفاده کنید.

اکنون، زمان عملی کردن آن فرا رسیده است. بياييد به سراغ مثالي از همان دوست آشنا برويم. فرض كنيد که او آماده ترک شغل خود است. شاید او می خواهد در صنعت ديگري مشغول به كار شود یا با فردي جديد آشنا شود. شاید او بخواهد به شهر ديگري نقل مكان كند زیرا به هر حال می تواند از راه دور کار کند. یا شاید هم می خواهد سفر کند.

نقشه حرکت خود را ترسیم کنید. لازم نیست جدي باشد. حتی کوچک ترین تغییر می تواند باعث ایجاد تغییراتی شود که به شما کمک می کند زندگی را از نو شروع کنید.

 1. مربی بگیرید

هر مقدار تغییر می تواند فوق العاده چالش برانگیز باشد. اگر قصد دارید زندگی خود را از نو شروع کنید، به یک سیستم پشتیبانی نیاز خواهید داشت.

به غیر از دوستان، اعضای خانواده و نزديكان، راهنمایی از یک فرد ديگر که می تواند به شما کمک کند تا در مورد خودتان فکر کنید، موثر است. کسی که بتوانيد به او اعتماد کنید، به ارائه مشاوره بی طرفانه کمک کند، به رشد شما کمک کند و شما را به چالش بکشد.

شروع دوباره در زندگی: 7 گام برای ساختن زندگی که می خواهید (قسمت اول)

 1. به بررسی خود ادامه دهید

مانند هر مسیر جدیدی در زندگی، این مسیر نیز با فراز و نشیب های خاص خود همراه خواهد بود. مسير پیشرفت خطی نیست و اگر در نقطه ای از زندگی خود هستید که می خواهید از نو شروع کنید، بايد بدانید که زندگی مسیر مستقیمی برای خودشکوفایی ندارد.

به بررسی خود ادامه دهید و حواس جمع باشيد. اگر شکست خوردید، اشکالی ندارد. همیشه می ‌توانید دوباره بلند شوید و دوباره امتحان کنید. مراقبت از خود و شفقت به خود را تمرین کنید. با خود مهربان و ملایم باشید.

شما ارزشمند هستید و انسان هستید. در طول مسیر اشتباهاتي خواهيد داشت و درس های جدیدی یاد خواهید گرفت. این در مورد نحوه یادگیری شما از شکست های خود است که می تواند به شکل دادن به آینده شما کمک کند.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/starting-over-in-life

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx