استایل انگیزه

یک نظر اضافه کنید
21 دقیقه مطالعه

انگیزه نوعی نیرویی است که شما را تشویق به انجام کاری می کند. از گذشته های دور تا اکنون همه به دنبال پیدا کردن انگیزه برای انجام کارهای خودشان بوده اند. نکته مهم این است که تنها توجه کردن به انگیزه کافی نیست. در حقیقت شما باید بر استایل انگیزه خود تمرکز کنید که بتوانید بهترین راه را برای حفظ انگیزه به مدت طولانی بیابید. آگاهی از این استایل ها به شما کمک می کند که برای همیشه با انگیزه بمانید.

عناوین مقاله
دلایل مهم بودن آگاهی از استایل انگیزهاستایل انگیزه رفتار شما را تغییر می دهدنوع انگیزه باعث ایجاد احساس رضایت در شما می شودانگیزه مناسب علایق شما را پرورش می دهداستایل انگیزه باعث توسعه ویژگی های شخصی شما خواهد شد انگیزه بیرونی و انگیزه درونیانگیزه بیرونیانگیزه درونیانواع مختلف انگیزه بیرونیانگیزه مبتنی بر پاداشانگیزه مبتنی بر ترسانگیزه مبتنی بر قدرتانگیزه وابستگی و اجتماعیانواع مختلف انگیزه درونیانگیزه روان شناسیانگیزه مبتنی بر پیروزیانگیزه نگرشیانگیزه رقابتیپرورش و افزایش انگیزه درونیچالش هایی را برای خود داشته باشید نسبت به محیط اطراف خود کنجکاو باشیدهمه چیز را تحت کنترل خود قرار دهید سعی کنید با دیگران همکاری و رقابت داشته باشیداستفاده از استایل های گوناگون انگیزه در شرایط مختلفانواع مختلف انگیزه در تجارتانگیزه های گوناگون در فعالیت های ورزشیانگیزه های متفاوت برای دانش آموزانروش هایی که به شما کمک می کند همیشه با انگیزه بمانید1- صبحانه خود را بخورید و برای وعده نهار برنامه ریزی کنید2- وظایف خود را اولویت بندی کنید3- زمانی را برای استراحت خود در نظر بگیرید4- حتماً به موسیقی گوش کنید5- به جنبه های مثبت کار خود فکر کنید و هدایایی برای خود خریدکلام آخر

دلایل مهم بودن آگاهی از استایل انگیزه

استایل انگیزه اهمیت زیادی دارد. شما موظف هستید که نسبت به آن دانش و آگاهی داشته باشید. زیرا آشنایی با نوع انگیزه باعث می شود که به شناخت کافی از خودتان دست یابید. با ما همراه باشید که در ادامه به بررسی دلایل مهم بودن انواع مختلف انگیزه خواهیم پرداخت.

استایل انگیزه رفتار شما را تغییر می دهد

 نوع انگیزه ای که برای رسیدن به اهداف خود از آن استفاده می کنید، باعث تغییر طرز فکر شما می شود. ممکن است انگیزه ای که می خواهید استفاده کنید، شما را از مسیر اصلی دور نگه دارد. یا امکان دارد محرک اصلی شما برای رسیدن به موقعیت مورد نظر شما باشد.

نوع انگیزه باعث ایجاد احساس رضایت در شما می شود

زمانی که نوع انگیزه خود را انتخاب می کنید، می توانید از آن برای دستیابی به خواسته خود استفاده کنید. در واقع همین امر سبب می شود که شما نسبت به شرایط راضی باشید و احساس خوبی را به دست آورید.

انگیزه مناسب علایق شما را پرورش می دهد

وقتی انگیزه برای انجام کاری ندارید، مسلماً هیچ زمانی هم برای آن نخواهید گذاشت. ولی داشتن انگیزه به شما کمک می کند که نه تنها به علایق و خواسته های خود هرچه زودتر برسید، بلکه باعث رشد آنها نیز می شود.

استایل انگیزه باعث توسعه ویژگی های شخصی شما خواهد شد

همان طور که در بالا اشاره شده است، انگیزه شما را به سمت هدفتان سوق می دهد. در واقع رسیدن به آرزوها به وسیله انگیزه سبب بهتر شدن خصلت های شخصی شما می شود.

 انگیزه بیرونی و انگیزه درونی

انگیزه انواع متنوعی دارد. در این قسمت سعی داریم که شما را با 2 نوع اصلی انگیزه به نام های انگیزه بیرونی و درونی آشنا کنیم. در واقع زمانی که شما کاربرد و معنی این دو استایل را متوجه شوید، براحتی می توانید بفهمید که کدام یک از آنها برای شما در شرایط مختلف مناسب است.

  • انگیزه بیرونی

این نوع انگیزه از محیط اطراف برای شما ایجاد می شود. در واقع هر آن چیزی که از سمت بیرون شما را به انجام کاری تحریک می کند، انگیزه بیرونی نام دارد. زمانی را تصور کنید که شخصی می خواهد وزن خود را کاهش دهد. در این شرایط همسر او اغلب او را تشویق و حمایت می کند. به این نوع انگیزه که فرد از جانب شخص دیگری دریافت می کند، انگیزه بیرونی می گویند.

  • انگیزه درونی

این انگیزه دقیقاً مخالف انگیزه بیرونی است. هر چیزی که از سمت خود شما باعث می شود که به سمت هدف خود بروید، انگیزه درونی نامیده می شود. این انگیزه از درون شما سرچشمه می گیرد. به عنوان مثال، شما قصد دارید که ماشینی را برای خود خرید. به همین دلیل در ذهن خود نگرش خاصی را برای رسیدن به آن دنبال می کنید.

انواع مختلف انگیزه بیرونی

انگیزه بیرونی گونه های متفاوت دارد. در اینجا قصد داریم که مطالبی را در مورد انواع مختلف استایل انگیزه بیرونی بیان کنیم.

انگیزه مبتنی بر پاداش

در این مرحله شما انگیزه را در نتیجه و پاداشی که بعد از رسیدن به هدف به دست می آورید، پیدا می کنید. به گونه ای که در روند رسیدن به هدف این موضوع برای شما اهمیت ندارد. به عنوان مثال، شما در مسابقات دو ماراتون شرکت می کنید که برنده شوید. برنده شدن برای شما حائز اهمیت است. در نتیجه شما هر روز تلاش و تمرین زیادی می کنید که به نتیجه دلخواه خود برسید.

انگیزه مبتنی بر ترس

در واقع در این استایل شما خودتان را در وضعیتی همراه با ترس و نامساعد قرار می دهید. به همین دلیل انگیزه مبتنی بر ترس هم جنبه های منفی دارد و هم بسیار مؤثر و کارآمد است. شرایطی را در نظر بگیرید که شما مجبور هستید که کار تمام وقتی را انجام دهید.

 زیرا شما نسبت به پرداخت صورت حساب های ماهیانه یا تأمین مخارج زندگی نوعی واهمه دارید. در واقع همین ترس و وحشت باعث می شود که شما انگیزه کافی برای انجام وظایف خود را داشته باشید.

انگیزه مبتنی بر قدرت

در این استایل شما با کنترل کردن زندگی و شرایط خود انگیزه کافی را به دست می آورید. احتمالاً شما قادر هستید که انتخاب های زیادی در زندگی داشته باشید. حالا تصور کنید که آزادی شما در این انتخاب ها چند برابر شده است. در این مرحله شما به حتم سراغ انگیزه مبتنی بر قدرت خواهید رفت. مثلاً سعی دارید که شغل ایده آلی را برای خود در نظر بگیرید. در نتیجه با به کارگیری انگیزه ای که بر اساس قدرت است، سعی می کنید که افکار خود را سروسامان ببخشید و شغلی که دوست دارید، انتخاب کنید.

انگیزه وابستگی و اجتماعی

این نوع انگیزه به طور ذاتی در درون هر شخصی وجود دارد. انگیزه وابستگی از علایق شما برای رسیدن و همکاری با گروه های اجتماعی مختلف سرچشمه می گیرد. بهتر است کمی عمیق تر به این موضوع نگاه کنیم. این استایل انگیزه را زمانی که تمام تلاش خود را می کنید که در گروه های اجتماعی مختلف یا موقعیت های شغلی گوناگون پذیرفته شوید، به کار می گیرید.

استایل انگیزه

انواع مختلف انگیزه درونی

انگیزه درونی نیز همانند انگیزه بیرونی انواع متفاوتی دارد. با ما همراه باشید که شما را با گونه های مختلف این انگیزه آشنا کنیم.

انگیزه روان شناسی

این نوع استایل انگیزه بر اساس تفکرات شما اتفاق می افتد. انگیزه اهمیت زیادی دارد و غیرقابل انکار است. در واقع شما ممکن است از این انگیزه برای رسیدن به نیازهای ساده و اولیه خود استفاده کنید. مثلاً شما نیاز دارید که مواد غذایی مورد نیاز خود را تهیه کنید یا خانه ای را برای خود خرید. در این شرایط به حتم از انگیزه روان شناسی استفاده می کنید.

انگیزه مبتنی بر پیروزی

این نوع انگیزه از موفق شدن در کار و هدفی سرچشمه می گیرد. انگیزه مبتنی بر پیروزی در طی پروسه رسیدن به هدف و پیروز شدن در آن ایجاد می شود. زمانی را تصور کنید که می خواهید وزن خود را کاهش دهید. در نتیجه شما از این نوع انگیزه استفاده می کنید.

زیرا از هر لحظه ای که وزن خود را از دست می دهید، لذت می برید و احساس خوشایندی دارید. حتی ممکن است که به وزن دلخواه خود نرسید، ولی از همان کاهش وزنی که به صورت آهسته رخ می دهد، احساس خوشایندی به دست خواهید آورد.

انگیزه نگرشی

این نوع انگیزه از علاقه شما برای تغییر طرز فکر یا احساسات خود ایجاد می شود. در واقع افرادی که به انگیزه نگرشی روی می آورند، دائماً سعی دارند که نکات مثبتی را یاد بگیرند. شما می توانید با عوض کردن دیدگاه خود از کلمات و جملات مثبتی برای دست یافتن به احساس رضایت بخش استفاده کنید.

انگیزه رقابتی

به طور دقیق تر این انگیزه مربوط به یاد گرفتن نکات جدید می شود. در این استایل شما همه تلاش خود را می کنید که بهترین باشید و از این استایل انگیزه برای رسیدن به هدف خود استفاده می کنید. این نوع انگیزه بسیار ارزشمند است و شما در پروسه رسیدن به هدف و یادگیری حتماً آن را تجربه خواهید کرد. به عنوان مثال، شما قصد دارید که تکالیف مدرسه خود را انجام دهید. در واقع شما در حال یادگیری هستید. به همین دلیل نیز این استایل را دنبال می کنید.

پرورش و افزایش انگیزه درونی

در قسمت های بالا در مورد انگیزه های درونی به طور کامل توضیح داده ایم. اما در این بخش قصد داریم که در مورد افزایش انگیزه های درونی و ماندگار کردن آنها صحبت کنیم. همان طور که اشاره شده است، انگیزه های درونی برای هدف های بلندمدت و طولانی بسیار کارآمد هستند. ولی به هیچ عنوان داشتن هدف به تنهایی کافی نیست.

شما باید انگیزه درونی خود را پرورش دهید. فراموش نکنید که توسعه انگیزه درونی اهمیت زیادی دارد. چون بعد از مدتی امکان دارد که به طور کامل از بین برود و دیگر برای شما رضایت بخش نباشد. شما نیاز دارید که برای پرورش و افزایش انگیزه های درونی خود راه هایی را به کار گیرید. در این قسمت سعی داریم که چندین روش متفاوت را بیان کنیم.

استایل انگیزه

چالش هایی را برای خود داشته باشید

سعی کنید که برای هدف های خودتان چالش هایی را در نظر بگیرید. در واقع این شرایط به شما کمک می کند که در مواجه با موانعی که در سر راهتان قرار می گیرد، براحتی بتوانید اعتمادبه نفس خود را افزایش دهید. در نتیجه مسیر رسیدن به هدف برای شما آسان تر خواهد شد.

 نسبت به محیط اطراف خود کنجکاو باشید

دومین عاملی که باعث افزایش انگیزه بیرونی می شود، کنجکاو بودن است. این مورد زمانی اتفاق می افتد که چیزی در محیط اطراف توجه شما را به خودش جلب کند. یا اینکه فعالیتی شما را تحریک به یادگیری بیشتر و بهتر می کند.

همه چیز را تحت کنترل خود قرار دهید

زمانی که می خواهید انگیزه درونی خود را افزایش دهید، حتماً باید محیط اطراف و خودتان را بخوبی کنترل کنید. مدیریت کردن شرایط شما را در پیروی کردن از استایل انگیزه مناسب، رسیدن به هدف و دنبال کردن خواسته های شخصی یاری می کند.

 سعی کنید با دیگران همکاری و رقابت داشته باشید

در نهایت همکاری و رقابت از روش های دیگر پرورش انگیزه درونی است. این حالت نوعی احساس رضایت است که به دلیل کمک دیگران به دست می آورید. همچنین وقتی که تمام مهارت و تلاش خود را برای رسیدن به هدف دنبال می کنید، به رقابت با دیگران خواهید پرداخت. چنین رقابتی برای شما لذت بخش خواهد بود و می تواند انگیزه شما را برای دستیابی به خواسته بیشتر کند.

استفاده از استایل های گوناگون انگیزه در شرایط مختلف

مناسب ترین روش برای به کارگیری انگیزه های مختلف، ترکیب و استفاده از چندین استایل انگیزه است. پیشنهاد می شود که از استایل های مختلف انگیزه استفاده کنید. اگرچه ممکن است در شرایط خاص مجبور باشید که فقط نوع ویژه ای از انگیزه را برای خود پیاده کنید.

 پس بهتر است ابتدا موقعیت خود را بسنجید و سپس برای انتخاب انگیزه مناسب تصمیم گیری کنید. برای این کار می توانید موقعیت های مختلف که در قسمت پایین بیان شده است، در نظر بگیرید و بهترین نوع انگیزه را با مقایسه شرایط خود انتخاب کنید.

انواع مختلف انگیزه در تجارت

همان طور که می دانید تجارت و بیزینس بسیار شرایط خاصی دارد. زیرا شما همیشه سعی دارید برای رسیدن به هدف و انجام دادن وظایف به خود یا حتی دیگر همکاران خود انگیزه کافی را بدهید. حتی گاهی اوقات ممکن است شما دیگران را بیشتر از خودتان تشویق کنید.

برای اینکه بتوانید انگیزه و خلاقیت بیشتری را برای خود و تیم خود ایجاد کنید، بهتر است از چندین استایل متفاوت انگیزه استفاده کنید. انگیزه مبتنی بر موفقیت، انگیزه مبتنی بر پاداش، انگیزه مبتنی بر ترس، انگیزه یادگیری و رقابتی همگی در این زمینه مفید هستند.

انگیزه های گوناگون در فعالیت های ورزشی

انگیزه در فعالیت های ورزشی می تواند به صورت گروهی یا فردی ایجاد شود. برای افرادی که ورزش های انفرادی را انجام می دهند، هم انگیزه بیرونی و هم انگیزه درونی مورد نیاز است. برای فعالیت های گروهی نیز رایج ترین نوع انگیزه، انگیزه بیرونی محسوب می شود.

اگرچه گاهی اوقات ممکن است که در ورزش های تیمی افراد از طریق انگیزش های درونی نیز تحریک شوند. شما می توانید برای ورزش های تیمی و انفرادی از انگیزه های مبتنی بر پاداش، انگیزه های بر پایه ترس و قدرت استفاده کنید.

استایل انگیزه

انگیزه های متفاوت برای دانش آموزان

احتمال دارد که شما به عنوان دانش آموز بخواهید که انگیزه ای را برای خود پیدا کنید. یا شاید شما معلمی باشید که می خواهید انگیزه مناسبی برای دانش آموزان خود ایجاد کنید. در این شرایط بهتر است که انگیزه های درونی و انگیزه های بیرونی را با هم ترکیب کنید و آنها را به کار گیرید. استایل های انگیزه بر پایه موفقیت، مبتنی بر پاداش و رقابتی برای دانش آموزان گزینه های موثری هستند.

روش هایی که به شما کمک می کند همیشه با انگیزه بمانید

هر روز که از خواب بیدار می شوید، باید حجم زیادی از کارها را انجام دهید. به عنوان مثال فکر کنید که مجبور هستید به سرکار بروید و بعد از مدت طولانی با خستگی فراوان به منزل برگردید. چنین شرایطی نه تنها شما را ناامید می کند، بلکه انگیزه شما را نیز به طورکلی از بین خواهد برد. پس بهتر است راه هایی را دنبال کنید که بتوانید برای مدت زمان طولانی استایل انگیزه خود را حفظ کنید و گامی به سوی رشد فردی خود بردارید.

1- صبحانه خود را بخورید و برای وعده نهار برنامه ریزی کنید

همیشه به شما گفته اند که صبحانه یکی از مهم ترین وعده های غذایی است. همچنین والدین شما نیز تأکید زیادی بر خوردن صبحانه داشته اند. امروزه نیز مطالعات نشان می دهد که خوردن صبحانه باعث تقویت حافظه می شود.

در نتیجه خوردن صبحانه و حتی نهار انرژی شما را برای انجام فعالیت ها افزایش می دهد. خوب است بدانید که میل نکردن وعده های غذایی و گرسنه ماندن، قند خون شما را پایین می آورد. پس اگر می خواهید استایل انگیزه خود را حفظ کنید، بهتر است از مواد غذایی سالم و مفید استفاده کنید.

2- وظایف خود را اولویت بندی کنید

مسلماً هیچ کسی تمایل ندارد که وقت با ارزش خود را صرف انجام دادن کارهای غیر ضروری کند. به خصوص زمانی که شما بی انگیزه هستید، علاقه ای به انجام کارها نیز ندارید. پس بهتر است به این فکر کنید که چه مسئولیت هایی را باید زودتر تحویل دهید و کدام یک از آنها اولویت بیشتری در مقایسه با دیگر وظایف دارد. در نتیجه شما از انجام فعالیتی مهم و ضروری احساس خوبی دریافت خواهید کرد.

3- زمانی را برای استراحت خود در نظر بگیرید

سعی کنید به هنگام کار زمانی هایی را برای استراحت کردن خود اختصاص دهید. بهتر است هیچ وقت برای مدت طولانی بدون داشتن زمانی برای استراحت کار نکنید. زیرا نه تنها چنین شرایطی برای شما استرس آور است، بلکه به دلیل خستگی بیش از حد ذهن شما عملکرد خوبی نخواهد داشت.

شما می توانید دوزمان استراحت 20 تا 30 دقیقه ای و همچنین زمانی برای نهار خود در نظر بگیرید. مطمئن باشید که شما با کار کردن برای زمان های طولانی چیزی را به دیگران ثابت نخواهید کرد. شما لایق این هستید که در هر شرایط به فکر خودتان باشید و از خودتان مراقبت کنید.

استایل انگیزه
استایل انگیزه

4- حتماً به موسیقی گوش کنید

 موسیقی مانند دارویی عمل می کند و می تواند حال شما را به طورکلی تغییر دهد. همان طور که می دانید گوش دادن به موسیقی تأثیر مستقیمی بر شنونده دارد. بهتر است زمانی که مشغول کار هستید، موسیقی مورد علاقه خود را گوش کنید. زیرا این فرایند نه تنها کیفیت کار شما بالا می برد، بلکه ذهن خسته شما را از آشفتگی ها دورمی کند و انگیزه شما را افزایش می دهد. پیشنهاد می شود که از موسیقی های ملایم برای افزایش تمرکز خود استفاده کنید.

5- به جنبه های مثبت کار خود فکر کنید و هدایایی برای خود خرید

همه افراد تمایل دارند که پاداش های مختلف را دریافت کنند. زمانی که شما به مدت طولانی کار می کنید، مسلماً احساس خستگی زیادی دارید و انگیزه خود را از دست خواهید داد. در این شرایط بهتر است به این فکر کنید که بعد از انجام کار چه منفعتی از آن به دست می آورید.

در نظر گرفتن این موضوع باعث ایجاد نگرشی مثبت در شما می شود. همچنین می توانید هدایایی نیز برای خود خرید. این کادوها حتماً نباید ارزش مادی زیادی داشته باشند. شما می توانید با خریدن بستنی برای خود احساس خوبی در خود ایجاد کنید. حتی پیشنهاد می شود که برای داشتن اوقاتی خوش به همراه دوستانتان به گشت وگذار یا پیاده روی بروید. در واقع در این شرایط استایل انگیزه مبتنی بر پاداش را به کار می گیرید.

استایل انگیزه

کلام آخر

داشتن انگیزه امری بسیار ضروری است. زیرا بدون آن تحقق آرزوهای شما ممکن نخواهد بود. رسیدن به هدف و خواسته نیازمند تلاش و انگیزه دائمی است. استایل انگیزه برای هر شخصی متفاوت است. پس بهتر است که شما باتوجه به شرایط و با سنجیدن موقعیت انگیزه خود را پرورش دهید. همچنین می توانید این انگیزه را برای مدت طولانی حفظ کنید و حتی آن را افزایش دهید.

منابع:

  • https://www.lifehack.org/903909/motivation-styles
  • https://www.evantarver.com/types-of-motivation/
  • https://www.lifehack.org/910203/friday-motivation
  • https://www.lifehack.org/910203/friday-motivation
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx