تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان

واضح و مبرهن است که همه برای تأمین مایحتاج روزانه خود به پول نیاز دارند. جهان حول محور پول می چرخد، اما کمتر کسی است که به تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان توجه ­کند. اکثر انسان­ها پول را چیز خوبی می دانند، اما چیزی که کمتر برای عموم مشخص است این است که چگونه اثرات منفی پول بر موفق شدن انسان به وجود می­آید؟

گروهی از محققان دانشگاه مینه سوتا، دانشگاه ایالتی فلوریدا و دانشگاه بریتیش کلمبیا قصد داشتند دریابند که چگونه پول تأثیرات منفی بر موفقیت انسان به وجود می­آورد.

در مطالعات جدید دیده شده است که دارایی­های مادی به عنوان موفقیت و نتایج بهتر برای راضی بودن از زندگی دیده می­شوند. اما ثروت و دارایی، نشانه خوشبختی یک فرد نیست و نمی­توان با پول خوشبختی را خرید؛ ولی می­توان برای داشتن زندگی بهتر از پول بهره برد. در این مقاله قصد داریم تاثیرات مثبت و منفی پول بر موفقیت انسان را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم و آنها را با هم مقایسه کنیم.

تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان

ارتباط پول با رشد شخصی

اهداف شما در تأثیر پول بر رشد شخصی باید مشخص باشد، یعنی اینکه باید بدانید توانایی یا آرزوی شما چیست. در نهایت متوجه خواهید شد که ارزش­ها و باورهای شما در کجا نهفته شده است. با شناخت بیشتر خود مثل تمایلات، گسترش دانش، گسترش مهارت، پرورش استعداد و … می­توانید بر اساس اهداف واقع­گرایانه خود تصمیمات روشن­تری را اتخاذ کنید.

یکی از تاثیرات منفی پول بر موفقیت انسان، داشتن غرور است. این غرور به شکلی در می­آید که شخص فکر می­کند که از همه بهتر و مهم تر هست. این نوع ذهنیت با تعداد صفرهایی که در حساب بانکی خود دارند، ایجاد می­شود. در کنار غرور، تکبر می­آید و این ترکیب در بیشتر موارد عامل مرگ بسیاری بوده است.

بخش بد دیگر در مورد داشتن پول زیاد در حساب بانکیتان، تعداد افراد جعلی در اطراف شما است. مطمئناً وقتی پول اندکی در جیب داریم، افراد سودجو کمتری به سمت شما می­آیند، زیرا این افراد فقط به خاطر پول و منفعت شخصی با شما بوده­اند. با این حال، تعداد دوستان دروغین به طور مستقیم با تعداد صفرهای موجود در حساب بانکی ما متناسب است.

با این حال، گاهی دیده شده تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان بر رشد شخصی او اثرات مخربی را به جای گذاشته است. برخی از این آثار مخرب که در جامعه مشاهده می­شود، عبارت هستند از: وسواس پول یا عشق به پول که می­تواند مشکلات زیادی به وجود آورد.

مشاهده شده که به دست آوردن پول به هر قیمتی یا تلاش مداوم برای به دست آوردن پول تا حدی است که می­تواند فرد را به رفتارهای غیر­اخلاقی یا حتی مجرمانه مثل دزدی یا کلاهبرداری سوق دهد؛ یا اینکه برای بدست آوردن پول یا چیزهای مادی از افراد اطراف خود و زندگی گذشت کند که این می­تواند مشکلاتی را برای خانواده­ها بوجود آورد. اگر تنها دارایی­تان پول است و فردی را در زندگی خود ندارید که پول خود را با او شریک شوید، ممکن است از زندگی لذت نبرید و چیزی وجود نداشته باشد که شما را خوشحال کند.

نحوه تعامل شما با پول بیشتر باعث ایجاد معایب ذکر شده می­شود. در صورتی که اکثر افراد بر این باورند که پول، علت وجود این معایب است. با مدیریت صحیح مالی در پس­انداز پول خود می­توانید مانع ایجاد مشکلات در زندگی خود شوید.

تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان

ارتباط پول با روابط زناشویی

افرادی که در روابط با یکدیگر متعهد هستند، کاملاً آشکار است که از نظر مالی عملکرد خوبی دارند. در یک مطالعه تحقیقاتی PEW که در سال 2019 انجام شد، معلوم شد که مردان و زنانی که درآمد بیشتری دارند، نسبت به رابطه خود تعهد بیشتری از خود نشان می­دهند. با این حال این بدان معنا نیست که پول به تنهایی دلیل موفقیت و تعهد طرفین باشد، اما امنیت مالی می­تواند باعث از بین رفتن تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان شود.

اکثر انسان­ها در شرایطی که از وضعیت مالی خود اطمینان داشته و احساس امنیت مالی داشته باشند، در روابط عاشقانه خود با اطمینان کامل در مسائل مالی حس سخاوت یا بخشندی بیشتری دارند.

حس امنیتی که پول به ما می­دهد، در تمام زمینه ­های زندگی از جمله جذب عشق، محبت، اطمینان، داشتن خیالی آسوده در مورد مسائل مالی و معیشتی آینده و … تأثیر قابل توجهی دارد.

متأسفانه دقیقاً چیزی که می­تواند باعث جذب عشق شود نیز می­تواند باعث پایان یک رابطه باشد. طبق نظرسنجی موسسه تحلیلگران مالی طلاق، «مسائل پولی» پس از «ناسازگاری اساسی» و «خیانت»، سومین علت طلاق است. یکی از پاسخ­دهندگان این نظرسنجی اظهار داشت: “بسیاری از زوج­ها فاقد مهارت­های ارتباطی لازم برای حل اختلافات مالی در ازدواج خود هستند.”

پس­انداز کردن مقداری پول به طور منظم در هر ماه می­تواند دشوار باشد، به خصوص اگر هزینه­های دیگر در زندگی را در نظر بگیریم. طبق یک نظرسنجی توسط Money Advice Service در سال 2016 در بریتانیا بیش از 16 میلیون نفر کمتر از 100 پوند پس­انداز دارند که این خود دغدغه و مشکلی بزرگ در زندگی مشترک محسوب می شود و این می­تواند یکی از دلایل تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان به حساب آید.

تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان

ارتباط پول با رشد کودک

با آموزش و مدیریت کودکان می­توانید عادت­های مالی خوبی را مانند مدیریت پول، پرداخت به موقع صورت حساب­های بانکی، روش­های صرفه­جویی در خرج و پس­انداز برای رشد اقتصادی-روانشناختی کودک ایجاد کند.

اکثراً در مدارس کودکانی که درآمد خانواده آنها کمتر است، نسبت به خانواده­های پر درآمدتر بیشتر در معرض خطر هستند. از جمله این خطرها مربوط به مباحث شناختی، رفتاری و سلامتی هستند. رابطه کودکان کم درآمد و پر درآمد می­تواند پرخطر باشد و در سنین بالاتر مشکلاتی به وجود آورد.

کودکانی که در خانواده­ های بی ­بضاعت یا کم در­آمد بزرگ می­شوند، ممکن است تحصیلات کمتری کسب کنند و در آینده درآمد کمتری داشته باشند. به تبع آن در محیط­های فقیرتر به تربیت فرزندان خود ادامه دهند؛ لذا تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان اینگونه است که در خانواده­ها شکل می­گیرد. این خط استدلال، نشانگر این است که سیاست­ها و راهبردهایی که نتایج را برای کودکان کم درآمد بهبود می­دهد، ممکن است پیوند بین فقر نسل­ها را از بین ببرد یا حدالامکان کاهش دهد.

وقتی پول نباشد، انسان مجبور است از تخیل و رویای خویش استفاده کند. این روش در سنین پایین می­تواند تبدیل به یک روش زندگی شود. خانه­ها و وسایل بازی خیالی، عالی هستند و می­­توانند احساس فوق­ولعاده­ ای به افراد در سنین پایین دهند، در صورتی که افراد با سنین بالا می­توانند با واقعیت کنار بیایند.

فقر می­تواند جای زخم از خود باقی بگذارد، چرا که نیاز انسان برطرف نمی­شود و گاهی به صورت عقده خود را بروز می­دهد. کودک می­تواند برای خود متأسف باشد و گریه کند یا می­تواند از خلاقیت خود استفاده کند. سعی بر این است که افراد از سنین پایین خلاقیت و مدیریت را آموزش ببینند، این ویژگی به افراد کمک می­کند که در بزرگسالی افراد موفقی باشند و لازمه کارآفرینی خلاقیت و نوآوری است.

تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان

ارتباط پول با رشد جامعه

پول یکی از عواملی است که به جامعه جهت می­بخشد و رابطه تنگاتنگی با میزان شایستگی افراد در جامعه دارد، لذا این شایستگی به طور چشمگیری باعث از بین رفتن مشکلات اقتصادی و مالی جامعه می­شود. پول به مردم کمک می­کند که به کیفیت بهتر آموزش، شانس موفقیت بیشتر در کسب و کار و بازده کاری بالاتری برسند و از تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان جلوگیری می­کند.

اما متأسفانه ما سیستم­هایی را در جامعه به وجود آورده­ایم که یکسری شایستگی­ ها به افراد نالایق داده می­شود که باعث فساد مالی در جامعه می­گردد و فاصله طبقاتی زیادی را ایجاد می­کند. این اعتماد به افراد نالایق باعث می­شود اقتصاد جامعه افت کند و پول ارزش خود را از دست بدهد و این مشکلی جدی در سطح جهانی است.

افراد بدون پول تبدیل به بردگانی می­شوند که از افراد نالایق چه خواسته و چه ناخواسته، اطاعت می­کنند؛ از رأس جامعه تا به پایین، این سیستم فاسد و نگرش اشتباه به پول منتقل می­شود و باعث تزلزل و انحراف جامعه انسانی می­شود که صد در صد بر موفقیت انسان­ها تاثیر بالقوه­ای دارد.

پول دغدغه­ هایی در زندگی به وجود می­آورد که یکی از آنها، نگرانی در برابر حفظ آن است. در این راستا مردم برای دفاع از اموال خود ممکن است دست به هر کاری بزنند. به این دلیل افرادی که پول کمتری دارند، کمتر به دنبال ماجراجویی هستند. اگر پول نبود، مردم بدون در نظر گرفتن پول، شغل و روش زندگی خود را به راحتی انتخاب می­کردند و دنیایی که در آن زندگی می­کنیم، بسیار عادلانه­تر بود.

لذا نبود پول باعث از بین رفتن سه اثر منفی آن می­شود، یعنی افراد کمتر ماجراجویی می­کنند، بین اعضای خانواده فاصله ایجاد نمی­شود و از رقابت و دغدغه انتخاب شغلی جلوگیری می­شود که این موضوع تاثیرات منفی پول بر موفقیت انسان را به وضوح از بین می­برد.

تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان

نتیجه نهایی

از آنجایی که پول برای تهیه کالاها و خدمات برای ادامه زندگی و بقا واجب است، درک امور مالی شخصی ضروری است؛ چرا که شما باید در قبال پولی که به دست می­آورید، مسئول باشید. همچنین باید به اندازه کافی برای آینده پس­انداز داشته باشید که در صورت ناتوانی بتوانید با پس­انداز خود با امنیت کامل به زندگی ادامه دهید. در غیر این صورت، ادامه زندگی دچار مشکل می­شود.

گاهی پول بر رفتار ما تأثیرات منفی و مثبتی می­گذارد. از یکسو تلاش برای متکی بودن به خود است و از سوی دیگر برخی از روابط و تعاملات اجتماعی مثبت را نابود می­کند. بررسی این مطالعه نشان می­دهد که پول انسان را حریص و زیاده خواه می­کند، گرچه این موضوع در مورد همه افراد صدق نمی­کند.

با توجه به نقش مهمی که پول در رفتار و عملکرد انسان ایجاد می­کند، نویسندگان می­گویند لازم است که مطالعات بیشتری برای ارزیابی تأثیر آن بر روانشناسی انسان انجام داد.

با پول نمی­توان خوشبختی خرید، اما می­تواند امنیت و آسایش را برای شما و عزیزانتان بخرد. انسان­ها برای پرداخت چیزهایی که زندگی­شان را ممکن می­کند، مانند سرپناه، غذا، پوشاک، صورت ­حساب­های مراقبت­ های بهداشتی و آموزش خوب به پول نیاز دارند. لزوماً لازم نیست که بیل گیتس باشید یا پول زیادی برای پرداخت این چیزها داشته باشید، اما تا روز مرگ به مقداری پول نیاز خواهید داشت.

پس هر چه زودتر شروع به پس­انداز کنید. تنها راهی که شما با کمبود پول یا نگرانی­های مالی می­توانید مواجه نشوید، یک پس­انداز مناسب و به موقع است. گاهی حتی اگر پس­انداز شما مقدار زیادی باشد، نگرانی دیگری نخواهید داشت و حتی می­توانید با استفاده از آن سرمایه­گذاری عاقلانه­ای انجام دهید که نه تنها ذهنتان از لحاظ مالی آزاد می­شود، بلکه ممکن است افراد دیگری از سرمایه­گذاری شما مشغول به کار شوند و شما نیز تا پایان عمر خویش پول کافی برای زندگی داشته باشید.

وقتی پول در زندگی باشد، نه تنها برنامه­ ریزی منظمی در زندگی دارید، بلکه می­توانید مسیرهای نادرست زندگی را که مناسب شما نیست را به راحتی رد کنید و از تأثیرات منفی پول بر موفقیت انسان در امان بمانید.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx