ثروت منفی

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

ثروت منفی

در این مقاله درباره آثار نامطلوب ثروت منفی و اثرات آن روی زندگی مردم صحبت می کنیم. به این منظور به ضعف های جامعه ثروت مندان میپردازیم تحقیقات نشان میدهد که ثروت چگونه روی اخلاق، روابط ما با دیگران و سلامت روان ما تأثیر میگذارد. در طول سال ها تلاش برای کسب در آمد ممکن است بسیاری از روابط خود، فرصت های آینده یا احساسات و رویاهای خود را از دست داده باشید.

در این صورت ممکن است شما را بی رحم، حریص یا معتاد به کار بدانند. اگر لوازم گرانی بخرید ممکن است مردم این عمل شما را خود نمایی بدانند، برقراری ارتباط با دیگر افراد برای شما سخت می شود، افراد کمی میتوانند با شما همدردی کنند. پول شما وسیله ای برای جلب توجه میشود، شما میتوانید به خرید اتومبیل ها یا خانه های زیبا معتاد شوید. فرزندان شما ممکن است احساس کنند مجبور نیستند برای پول کار کنند یا نگران پول باشند، زیرا در محیط راحتی بزرگ شده اند. اما ممکن است نتوانند مانند شما به موفقیت دست پیدا کنند.

ثروت میتواند منجر به ایجاد بسیاری از ویژگی های ناخواسته در افراد شود که گاهی باعث از دست دادن حس انسانیت آنها می شود، به طوری که حس برتری دارند نسبت به افراد و انسان ها را کوچک میشمارند. پول می تواند مشکلات ما را تا حدودی حل کند، اما در زندگی چیز های مهمی هم وجود دارد. بنابراین واقعیت است که ثروت آثار نامطلوب بسیار زیادی در جامعه ایجاد میکند. در ادامه در مورد تأثیرات ثروت منفی روی افراد بیشتر بحث می کنیم.

ثروت منفی

 ثروت منفی چگونه روی احساس، روابط و موفقیت افراد تأثیر می گذارد؟

درآمد بیشتر ممکن است به معنای استرس بیشتر و لذت کمتر باشد. تحقیقات نشان داده درآمد بالا منجر به استرس در مواقعی طلاق و لذت نبردن از فعالیت های کوچک می شود. در آمد بالا به معنای کار بیشتر و اوقات فراغت کمتر است. از آنجایی که جامعه برای ثروتمند ها ارزش قائل است، ما معتقدیم پول خوشبختی می آورد. اما این حقایق را درنظر نمیگیریم شادی به دست آوردن کالایی موقتی است و از بین می رود. انتظارات ما از خودمان بالا می رود و احساس میکنیم هرچه ثروت بیشتری داشته باشیم، به چیزهای گران تری نیاز پیدا می کنیم. هر چه بیشتر بدست می آوریم، بیشتر میخواهیم. این میتواند منجر به بدهی های بزرگ و در نهایت استرس های ناشی از آن شود.

به یاد داشته باشید در مورد اثرات منفی ثروت منفی صحبت می کنیم؛ نه پول کافی. در ادامه به شما می گوییم که اینگونه ثروت چه تاثیری روی زندگیتان خواهد گذاشت.

تلقین احساس غرور

پول زیاد باعث میشود احساس کنید که عالی هستید. شما را در درجه ثروت مند جامعه قرار میدهد. همچنین به دلیل آنکه به برخی وسایل گران قیمت دسترسی دارید، خود را متفاوت از دیگران میدانید.

اعتماد بنفس بیشتر از حد

برخی از افراد حتی قوانین و مقررات مربوط را رعایت نمیکنند و فکر میکنند می توانند مردم را بخرند.

قضاوت مردم

افرادی که ثروت زیادی دارند، به دلیل اینکه باقی مردم پول کمتری دارند، سبک زندگی، شخصیت، لحن و گویش مردم را قضاوت می کنند.

از دست دادن ارزش های اخلاقی

پول زیاد به شما می آموزد که می توانید چیز های زیادی را بخرید و چیزی وجود ندارد که شما با پولی که دارید نتوانید بخرید. در حقیقت چیزی که ممکن است پیش پا افتاده به نظر برسد، این است که بیشتر لذت های واقعی را نمی توان خرید.

مادی گرایی

شما شروع به دوست داشتن چیزهای بی جان می کنید و این بسیار خطرناک است. زیرا هیچ چیزی نمی تواند از احساسات یک انسان ارشمندتر باشد.

بی ارزش کردن مردم

با دیگران طوری رفتار می کنید که انگار وجود ندارند. همچنین به نحوی با آنها برخورد میکنید انگار که برده هستند یا با آنها طوری رفتار می کنید انگار احمق هستند.

در نهایت پول باعث می شود که ارزش زندگی را فراموش کنید. وقتی سلامت خود را از دست می دهید به این فکر می کنید که می توانید آن را با پول درمان کنید. در واقع سلامتی خود را با خود پول از دست میدهید. شما چیزهایی میخورید که برای شما ضروری نیست. در واقع تمام آنچه لازم دارید با قیمت ارزان در دسترس شما است، اما شما تمایل دارید به دنبال گران قیمت ها بروید.

متاسفانه یکی از مشکلاتی که ثروت منفی برای جامعه ایجاد کرده است و تبدیل به ارزش شده است به نمایش گذاشتن ثروت است.

کریستین اسمیت کرو استادیار دانشگاه یوتا می گوید:

«حتی اگر ما نیت خوبی داشته باشیم، حتی اگر فکر کنیم درست یا غلط را تشخیص می دهیم ممکن است ثروت بر تصمیمات و رفتار های ما تاثیر بگذارد که از آن بی خبر باشیم»

ثروت تقریبا هیچ تفاوتی در خوشبختی کلی ایجاد نمی کند، افراد بسیار مرفه در واقع از افسردگی رنج میبرند. برخی داده ها نشان می دهد پول به خودی خود منجر به نارضایتی نمی شود. در عوض تلاش های بی وقفه برای ثروت و دارایی های مادی است که ممکن است منجر به ناراحتی شود. اما بسیاری از مردم هنوز معتقد هستند که ثروت تعیین کننده موفقیت است.

پول تأثیر زیادی بر زندگی بیشتر مردم در سراسر جهان دارد و جزء ضروری زندگی روزمره در نظر گرفته شده است. برخی از مردم به اندازه کافی پول ندارند و بعضی دیگر بیش از آنچه تصور کنید دارند. پول میتواند تعیین که مردم چه کارهایی میتوانند در زندگی انجام دهند.

ثروت منفی

 آیا پول نشان دهنده شادی و موفقیت است؟

درآمد شما می تواند بیش از آنچه که تصور کنید به شما شادی بدهد. تحقیقات نشان داده افراد با در آمد بالا معمولا شادتر از همسن خود به نظر میرسند.این موفقیت است که به آنها احساس خوبی میدهد نه خود پول. پول صرفا نمایشی است و کار آن تقویت شادی است. پول به تنهایی نمی تواند شما را خوشبخت کند، اما می تواند شما را برای داشتن زندگی بهتر تشویق کند. اگر به ثروت به عنوان موفقیت نگاه کنیم نتایج بهتری برای ما دارد تا اینکه ثروت را نشانه خوشبختی بدانیم. در ادامه مقاله بیشتر راجب ثروت منفی بحث میکنیم.

ثروتمندان موفق شدن به ماشین های گران قیمت، خونه های لوکس و جواهرات دست پیدا کنند. بنابراین بیهوده مغرور میشوند. ارزش دادن بیش از حد به مادیات می تواند شخصیت شما را عوض کند و ارزش های اخلاقی را از بین ببرد. و شما را به فردی بی احساس تبدیل کند. از آنجایی که پول زیاد اثرات منفی به جای میگذارد کاملا مشخص است که داشتن پول زیاد چیز بدی است. با این وجود همین امر در مورد داشتن پول کم نیز صدق میکند به همین دلیل است که باید هدف های خود را صرف داشتن مقدار کافی داشته باشیم.

آسیب هایی که ثروتمندان با موفق شدن در جامعه ایجاد کنند

داشتن ثروت زیاد می تواند به خودی خود باعث رفتار های بد شود. ثروت میتواند انسانیت را درون شما از بین ببرد. تحقیقات نشان داده افراد با وضعیت اقتصادی پایین تر در آسیب پذیری ها و تهدیدات جامعه واکنش بیشتری نشان داده اند تا افراد ثروت مند. برخی ثروتمندان به حق انسانی دیگران هم احترام نمی گذارند. طوری که مطالعات دانشگاه کالیفرنیا نشان داده جایی قانون الزام کرده است که خودرو ها در گذرگاه ها توقف کنند تا عابران پیاده بتوانند عبور کنند. در نتیجه مطالعه کرده اند و متوجه شده اند که احتمال توقف خودرو های لوکس بیشتر از خودروهای ارزان قیمت است.

آیا ثروت با اعتیاد مرتبط است؟

در حالی که پول به خود خود باعث اعتیاد نمی شود مطالعات نشان داده که برخی فرزندان برخی از ثروتمندان در برابر مصرف مواد مخدر آسیب پذیرتر هستند. این در حالی است که بیشتر افراد جامعه به سوء مصرف مواد مخدر را در جامعه طبقه پایین می دانند و باید بگوییم که این باور غلط است فرزندان ثروتمندان به دلیل رفاه بیش از حد نداشتن، انگیزه کافی برای کسب موفقیت و… به مصرف مواد روی می آورند. این فقط در نوجوانان نیست تحقیقات نشان داده است که برخی افراد در بزرگسالی که ثروتمند هستند، بیشتر از افراد فقیر معتاد می شوند.

پول خود میتواند اعتیاد آور باشد. پول شامل اعتیاد هایی مانند رابطه اجباری که برای ما فقط جنبه مادی دارد یا رفتار های ممنوعه مانند قمار، غذا خوردن های اشتباه و بی رویه و اعتیاد به پول خرج کردن که گاهی به عنوان اعتیاد به خرید هم شناخته میشود. در واقع شما به خریدن وسایل گران قیمت معتاد میشوید.

ثروت منفی

اثر ثروت منفی چیست؟

یک نظریه اقتصادی نشان میدهد که مردم با افزایش ارزش دارایی هایشان بیشتر هزینه میکنند. زمانی که سرمایه گذاری آنها افزایش می یابد، احساس امنیت مالی بیشتری می کنند. پول و ثروت همه چیز را تغییر می دهد. در واقع آنهایی که از طبقه اجتماعی بالا هستند، خود را متفاوت از دیگران میدانند.

در سطح جهانی می توان مردم را به دو گروه تقسیم کرد: فقیر و ثروتمند

تفاوت آنها در این است که افراد با پول کم قادر به بر آورده کردن نیاز های اولیه خود نیستند، افراد با پول زیاد قادر به بر آورده کردن خواسته های خود هستند.

افرادی که پول کمی دارند، نیازهای اولیه ای مانند غذا، پوشاک، مسکن و غیره دارند و ممکن است از پس برآورده کردن این نیازها برنیایند. این به این دلیل است که در آمد کافی برای تهیه آنها ندارند. آنها هر روز برای بدست آوردن پول سخت تلاش میکنند تا در پایان روز پول بدست بیاورند.

مردم فقیر پول کمی برای پرداخت هزینه های سرگرمی فرزندان خود دارند. در نتیجه شانس افراد فقیر برای ثروتمند شدن در آینده کاهش می یابد. افراد با پول کم آزادی ندارند، این نوع از مشکلات، یکی از رایج ترین مسائل برای افراد فقیر است. این افراد بدلیل اینکه پول کمتری دارند، بیشتر عمر خود را با استرس سپری میکنند، زیرا همیشه نگران این هستند که پول برای باقی عمر دارند یا خیر. این نگرانی ها درباره ثروتمندان هم صدق میکند، آنها هم در حالت افسردگی قرار میگیرند. ثروتمندان هم فشارهای روانی را تحمل میکنند. یک مثال قدیمی است که میگه هرکی بامش بیش برفش بیشتر دقیقا در این خصوص صدق میکند.

کلام آخر

آیا شما ترجیح میدهید خوشحال باشید یا فقط پول زیادی داشته باشید؟ ممکن است فکر کنید همه می گویند که دوست دارند خوشحال باشد، اما این به هیچ وجه درست نیست و مردم می خواهند که ثروتمند باشند. دلیل این موضوع این است که مردم معتقدند با به دست آمدن پول، شادی نیز به خودی خود به دست می آید.

شاید منطقی به نظر برسد که با پول بتوانید بسیاری از کارهایی که فقط آرزویش را داشته اید، انجام دهید. اما تا زمانی که احساس کنید شادی در مکان خاصی، ماشین گران قیمتی یا ثروت است، سخت در اشتباهید. شادی و خوشحالی درونی است. در نتیجه با پول نمی توانید خانواده بخرید.

خانمی را میشناسم که بسیار ثروتمند است اما به دلیل اینکه آرزو داشت فرزندی داشته باشد و اتفاق نمی افتاد، خوشحال نبود. او حاضر بود که تمام دارایی خود را بدهد که فرزند خود را در آغوش بکشد. اما خب به هر حال ثروت نمی تواند چنین کاری برای این فرد کند. در نتیجه ثروت همیشه کافی نیست و ثروت منفی همیشه افراد ثروتمند را تهدید می کند، چه بسا که در تاریخ افراد زیادی هستند که به دلیل ثروت بیش از حد خود جانشان را از دست داده اند.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx