تفاوت بین لذت و شادی چیست؟

Add a Comment
7 Min Read

تفاوت بین لذت و شادی چیست؟

به نظر شما لذت و شادی یکی هستند؟ اگرچه به نظر شبیه هستند، اما متفاوت‌اند. تفاوت لذت و شادی چیست؟ بیایید ابتدا لذت را تعریف کنیم و سپس در مورد شادی صحبت کنیم.

لذت چیست؟ لذت به چه معناست؟ چگونه لذت را در چند کلمه ساده تعریف کنیم؟

لذت حالتی است که در آن احساس خوبی دارید و از کاری که انجام می دهید خوشحالید. لذت معمولاً توسط محرک های بیرونی ایجاد می شود و اغلب حواس پنج گانه را در بر می گیرد. برای مثال:

  • لذت بردن از گرمای زیر پتو در یک روز سرد زمستانی.
  • وقتی یک تکه کیک خوشمزه می خوریم احساس لذت می کنیم.
  • تجربه لذت هنگام گوش دادن به موسیقی موردعلاقه.
  • وقتی کاری را انجام می‌دهیم که دوست داریم انجام دهیم، لذت میبریم.
  • ما می توانیم از خواندن کتاب، خیال پردازی یا تماشای فیلم لذت ببریم.
  • وقتی غذای خوب را بو می کنیم و مزه می کنیم لذت میبریم.
  • وقتی نسیم را در یک روز گرم احساس می کنیم، شادی و حس خوشایندی را تجربه میکنیم.
  • تماشای چیزی زیبا نیز می تواند احساس لذت را در ما ایجاد کند.

تفاوت بین لذت و شادی چیست؟

لذت اغلب زیاد طول نمی کشد، زیرا به زودی توجهمان به موضوعات دیگر جلب می شود.

ما از لذتی که تجربه می کنیم لذت می بریم، اما پس از مدتی یا علاقه خود را از دست می دهیم یا به دنبال چیز دیگری می گردیم. به عنوان مثال، ممکن است یک تکه شکلات بخورید و از آن لذت ببرید، اما بعد از چند تکه شکلات احساس کنید که دیگر نمی توانید بخورید.

 

فعالیت های لذت بخش اغلب زمان محدودی دارند. گاهی اوقات مقدار زیادی از یک چیز، لذت بخش نیست. اغلب ما کارهای دیگری داریم که باید انجام دهیم، مانند اشتغال، تمیز کردن خانه، رانندگی در جایی، تعمیر چیزی، یا انجام وظایف یا کارهایی که دوست نداریم. پس باید از انجام فعالیتی که به ما لذت می‌دهد دست برداریم و کارهای دیگری انجام دهیم.

وقتی غذای لذیذی می‌خورید از آن لذت می‌برید، اما لذت برای مدت طولانی دوام نمی‌آورد، زیرا نمی‌توانید به طور نامحدود به خوردن ادامه دهید. مدتی پس از پایان خوردن غذای موجود در بشقاب، احساس لذت از بین می رود.

ممکن است از تماشای یک فیلم لذت ببرید، اما فیلم دقایقی مشخص طول می کشد و سپس به واقعیت روزمره خود باز می گردید.

وقتی کتابی را می خوانید که از خواندن آن لذت می برید، در نهایت به صفحه آخر می رسید. ممکن است خاطره کتاب باقی بماند، اما بعد به دنبال کار دیگری میروید.

همانطور که می بینید، همه لذت ها محدود به زمان است.

تفاوت بین لذت و شادی چیست؟

شادی چیست و چه تفاوتی با لذت دارد؟

پس از تعریف لذت، اجازه دهید در مورد شادی صحبت کنیم.

لذت اغلب ماهیتی عاطفی و فیزیکی دارد و اغلب به حواس پنجگانه بستگی دارد. شادی متفاوت است. این یک احساس درونی است و به حواس پنج گانه وابسته نیست. در لذت، عواطف و احساسات فعال هستند. در شادی آرامش و آسودگی وجود دارد.

رویدادها و موقعیت های بیرونی ممکن است عواملی را که منجر به شادی می شود، ایجاد کنند. با این حال، شادی به آنها بستگی ندارد. این احساس آرامش و رضایت درونی است. اگرچه شادی از برخی جهات شبیه لذت است، اما متفاوت است.

چه زمانی احساس خوشبختی می کنید؟ زمانی که مشکلی حل شده باشد، زمانی که یک خبر خوب دریافت می کنید، زمانی که هدفی به دست می آید، زمانی که پول زیادی به دست می آورید، یا زمانی که عمیقا عاشق هستید، معمولا احساس خوشحالی می کنید.

برای چند لحظه احساس خوشبختی می کنید. در واقع چه احساسی دارید؟ شما احساس آزادی و سعادت می کنید، انگار خورشید به شما می تابد و هیچ نگرانی ندارید و هیچ چیز شما را آزار نمی دهد. این حالت شادی و آرامش است. برای چند لحظه احساس می کنید که باری برداشته شده است و هیچ ترس یا تردیدی احساس نمی کنید و به کار بعدی که قرار است انجام دهید فکر نمی‌کنید.

برای چند لحظه نه فکری هست و نه زمانی. این لحظات آرامش و شادی است. بدون هیچ گونه تفکر، شک و انتظاری احساس آرامش عمیقی را تجربه می کنید. برای یک لحظه ذهنتان خالی میشود. در این وضعیت خالی، شادی به وجود می آید. شادی با آرامش درونی مرتبط است.

تفاوت بین لذت و شادی چیست؟

شادی عمیق معمولاً زیاد دوام نمی آورد، زیرا ذهن شما برای آرام بودن تربیت نشده است. همه افکار، آرزوها، شک ها، نگرانی ها، ترس ها یا انتظارات دوباره برمی خیزند و آرامشی را که چند لحظه پیش تجربه کرده اید پنهان می کنند.

خوشبختی حالت آرامش درونی و آسودگی درونی است. همه به دنبال خوشبختی هستند، در حالی که در واقع، جستجوی آرامش درونی و رهایی از تفکر بی وقفه است.

شادی و آرامش درونی از یک منبع می آید، از درون. از طریق آموزش می توانید به حالتی برسید که شادی و آرامش بیشتر و بیشتر تجربه شود. هر چه بیشتر بتوانید ذهن خود را از اجبار فکر کردن بی وقفه، حرکت از یک فکر به فکر دیگر بدون استراحت رها کنید، بیشتر می توانید از آرامش و شادی درونی لذت ببرید.

همانطور که می بینید، اگرچه لذت و شادی باعث شادی و احساس خوب می شود، اما یکی نیستند. ما هم به لذت و هم به شادی نیاز داریم و از آن لذت می بریم و در حالی که لذت اغلب با احساسات جسمانی مرتبط است اما شادی بیشتر یک احساس درونی است که با آرامش درونی و آرامش روحی و عاطفی همراه است.

به جای اینکه منتظر اتفاقات بیرونی باشید که باعث شادی شود، می توانید آن را از درون خود آغاز کنید. از آنجایی که آرامش درونی ارتباط زیادی با شادی دارد، هر چه ذهن شما آرام‌تر باشد، می‌توانید از شادی بیشتری لذت ببرید. وقتی بتوانید ذهن خود را آرام کنید، از شادی بیشتری برخوردار می شوید.

منبع:

  • https://www.successconsciousness.com/blog/happiness-fun/pleasure-and-happiness
۳.۸/۵ - (۴۰ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx