25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت دوم)

1 نظر
14 دقیقه مطالعه

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید 

 1. تسلیم شدن

به هر حال هیچ تجربه ای بیهوده نیست. اما تسلیم شدن، دشمن مرگ ‌بار افراد موفق است. افراد موفق اگر به چیزی اعتقاد داشته باشند، می خواهند آن موفقیت را پیدا کنند، هیچ نقشه راه عجیبی وجود ندارد.

ممکن است مجبور شوید مسیر خود را از میان موقعیت های سخت و خطرناک بسازید. اگر اولین باری که اتفاق ناخوشایندی می افتد دست از کار بکشید، پس خودتان باعث شکست خود شده اید.

موفقیت، تا حد زیادی به انسان های حاضر در صحنه مربوط می شود. مردم برای تلاش و پیروزی افراد موفق آنها را تشویق می کنند، اما کسی که بدون تلاش و بی هدف نگاه می کند، چون هرگز تلاش نکرده است، واقعا زندگی نکرده است.

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت دوم)

 1. قرار گرفتن در روابط بد

افراد خاصی می خواهند در رابطه باشند تا صرفا تنها نباشند. این خیلی چیز بدی است. اگر در رابطه بدی هستید و نمی خواهید به آن پایان دهید، روح و روان شما آسیب خواهد دید.

حتی وقتی می خواهید این عادت بد را ترک کنید، این عادت بد به بخشی از شخصیت شما چسبیده است. از این رو، همیشه بهتر است درک کنید که نمی توانید کسی را تغییر دهید. اگر تجربه یک رابطه بد را دارید، بهترین کار این است که فوراً به آن پایان دهید.

با طولانی تر کردن آن، به خود آسیب می رسانید و شانس خود را برای بودن با نیمه گمشده خود کاهش می دهید. یاد بگیرید که چرا نباید در یک رابطه بد بمانید و اگر در یک رابطه هستید چگونه با آن کنار بیایید.

 1. معاشرت با افراد منفی نگر

اغلب گفته می شود که شما شخصیتی شبیه به همراهانتان دارید. از این رو همیشه توصیه می شود با افرادی که مثبت اندیش هستند دوست شوید. اما، زمانی در زندگی فرا می رسد که با افراد منفی گرا دوست می شوید که عادت دارند به همه چیز نه بگویند.

این کار در دراز مدت می تواند به زندگی شما آسیب بزند. دلیل آن این است که اطرافیان شما، روی شخصیت شما تاثیر زیادی دارد. از این رو، همیشه توصیه می شود از افراد منفی نگر اجتناب کنید چون ذهن شما را آلوده می کنند و شما را در مسیر اشتباهی قرار می دهند. بنابراین توصیه می شود با افراد مثبت اندیش دوست شوید.

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت دوم)

 1. تماشای بیش از حد تلویزیون

وقتی بچه بودیم چیزهای زیادی وجود داشت که می توانستیم با آنها در فضای باز بازی کنیم. اما با گذشت زمان، ما شاهد صرف زمان زیاد کودکان پای تلویزیون هستیم، زیرا آنها هیچ کاری برای انجام دادن ندارند. این امر باعث شده که تبدیل به یک فرد تنبل شوند.

این عادت بد تماشای زیاد تلویزیون می تواند شما را از وظایفتان باز دارد، شما را تنبل و چاق کند و در نهایت طعمه بیماری هایی مانند دیابت شوید. بهترین کار برای مقابله با این عادت بد این است که مطمئن شوید روزانه در فضای باز پیاده روی می کنید و زمان مشخصی برای روشن کردن تلویزیون در طول روز دارید.

 1. پرخوری عصبی

ما در عصری زندگی می کنیم که هر فردی، چه در حال تحصیل و چه کار، مقداری استرس دارد. اما، وقتی سعی می کنید با پرخوری با این استرس مقابله کنید، به یک عادت بد تبدیل می شود که باید از زندگی حذف شود. پرخوری عصبی منجر به مصرف بیش از حد مواد غذایی می شود که گاهی اوقات به دلیل تنش بیش از حد فکری است.

این امر باعث می شود بدون فکر غذا بخوریم که می تواند باعث چاقی و حتی دیابت شود. بهترین راه برای مقابله با این عادت بد این است که هرگز هنگام تماشای تلویزیون غذا نخورید. همچنین هنگام غذا خوردن زیاد فکر نکنید. فرآیند فکر خود را برای هضم غذا در مقابل خود قرار دهید.

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت دوم)

 1. حذف منظم وعده های غذایی

برای زنده ماندن به غذا و آب نیاز دارید. اگر به طور منظم وعده ‌های غذایی نمی ‌خورید، احتمالاً آن ‌طور که می ‌توانید بازدهی نداشته باشید. به جای کار کردن، وعده های غذایی خود را حذف نکنید و حتماً به طور کامل استراحت کنید. در زمان استراحت، از میز یا محل کار خود دور شوید و در جای دیگری مانند یک کافه تریا، در فضای باز یا در یک پارک عمومی برای استراحت در دفتر غذا بخورید.

 1. داشتن یک رژیم غذایی ناسالم

غذاهای ناسالم بیش از حد (از جمله نوشابه رژیمی)

غذاهای ناسالم امروزه به بخشی از زندگی ما تبدیل شده اند. به عنوان مثال، اگر هم پدر هم مادر در یک خانواده شروع به کار کرده باشند، ممکن است بچه ها اغلب به خوردن غذاهای ناسالم و نوشیدن نوشابه رژیمی روی بیاورند که می تواند بر سلامت آنها تأثیر منفی بگذارد.

این عادت بسیار بدی است که به دلیل تغییر فرهنگی که امروزه در حال تجربه آن هستیم و ترک آن دشوار است. بهترین راه حل برای مقابله با این عادت بد این است که اطمینان حاصل کنید که همه همیشه غذای خانگی می خورید.

در این صورت است که سلامت هر فرد در خانواده محافظت می شود. هیچ کس چاق نمی شود، که یکی از بدترین بیماری ها است زیرا می تواند منجر به دیابت و سایر بیماری های کشنده دیگر شود.

اگر فکر می کنید، «اما غذای ناسالم خوشمزه است!» دوباره فکر کنید:

مطالعه ‌ای که توسط پل جانسون و پل کنی انجام شد، نشان می ‌دهد که مصرف غذاهای ناسالم فعالیت مغز را به شیوه‌ ای شبیه به داروهای اعتیادآور مانند کوکائین و هروئین تغییر می ‌دهد.

پس از چندین هفته با دسترسی نامحدود به غذاهای ناسالم، مراکز لذت مغز موش ‌ها حساسیت زدایی کردند و برای لذت بردن به غذای بیشتری نیاز داشتند.

و تعجب می کنید که چرا به نظر می رسد که هوس فست فود می کنید در حالی که همین دیروز مقداری فست فود خورده اید؟

گوشت قرمز زیاد

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت دوم)

در ایالات متحده، مردم بیش از حد گوشت قرمز می خورند که برای سلامتی مفید نیست. این عادت بد می تواند منجر به مصرف بیش از حد پروتئین در بدن شود که هضم آنها آسان نیست؛ زیرا بدن ما برای خوردن یک وعده غذایی متعادل طراحی شده است.

خوردن بیش از حد گوشت قرمز می تواند اشتهای ما را از بین ببرد و ما را به انواع بیماری های ناخواسته سوق دهد. بهترین راه برای ترک این عادت بد، جایگزینی گوشت قرمز با پروتئین های سالم تر است. در این  صورت سلامتی شما حفظ می شود و نیازی نیست نگران درگیر شدن با انواع بیماری های ناخواسته باشید.

علاوه بر این، برخی از مطالعات مصرف مقادیر زیاد گوشت قرمز را با سرطان سینه، سرطان معده، سرطان لنفوم، سرطان مثانه، سرطان ریه و سرطان پروستات مرتبط دانسته ‌اند.

 1. ناخن جویدن

این یکی دیگر از عادت های بدی است که ما از اوایل کودکی درگیر آن بوده ایم. در دوران نوجوانی، وقتی کسی سرمان داد می زند یا نمی توانیم کارها را مطابق میل خودمان انجام دهیم، استرس غیر ضروری باعث می شود ناخودآگاه ناخن هایمان را بخوریم که عادت بدی است.

دلیل آن این است که ناخن هایی که می جوید در معده انباشته می شوند که می تواند در طولانی مدت بسیار آسیب زا باشد. بهترین راه حل برای مقابله با این عادت بد این است که انگشت خود را در چیزی تلخ فرو کنید تا هوس جویدن ناخن هایتان را متوقف کنید.

جویدن ناخن نه تنها غیربهداشتی است، بلکه از نظر اجتماعی نیز کاری نامطلوب است. همچنین منجر به مشکلات دندانی مانند مال اکلوژن دندان های قدامی می شود،  و به طور بالقوه باعث مشکلات معده می شود، و در دراز مدت منجر به تغییر شکل شدید ناخن های دست می شود.

افرادی که ناخن های خود را می جوند معمولا ناخن های کوتاه تری نسبت به افراد عادی دارند. صفحات ناخن آنها نیز دچار زخم می شود و ممکن است در نهایت از بین برود.

بررسی کنید که چه چیزی باعث رفتار ناخن جویدن شما می شود و سعی کنید آن را با عادت خنثی یا مثبت دیگری جایگزین کنید.

25 عادت بدی که باید همین الان ترک کنید (قسمت دوم)

 1. سیگار کشیدن

سیگار یکی از علل اصلی مرگ و میر قابل پیشگیری در سطح جهان است.

وقتی بچه بودیم، والدینمان هرگز ما را تشویق نکردند که حتی به سیگاری‌ ها نزدیک ‌تر شویم. دلیل آن این است که حتی استنشاق غیرعمدی دود سیگار هم برای سلامتی خطرناک است. به تدریج که ما بزرگ تر می شویم و با سایر افراد سیگاری دوست می شویم، آنها ما را به کشیدن سیگار که یک عادت بد است، ترغیب می کنند.

سیگار می تواند تاثیرات بدی بر سلامت شما داشته باشد و حتی باعث سرطان شود. از این رو، همیشه توصیه می شود از این عادت بد سیگار کشیدن خودداری کنید. هر زمان که هوس سیگار کشیدن کردید، بهترین کار این است که یک بسته آدامس را در دهان خود بگذارید.

این کار عادت بد سیگار کشیدن شما را متوقف می کند. از نظر جنسیت، مردان سیگاری و زنان سیگاری به ترتیب به طور متوسط 13.2 و 14.5 سال از زندگی خود را از دست می دهند؛ که معادل بیش از یک دهه زندگی است.

علاوه بر این، سیگار کشیدن باعث پیری زودرس پوست (به عنوان مثال چین و چروک)، زرد شدن دندان ها، بوی بد دهان و بدتر از همه، به خطر انداختن سلامت اطرافیان شما، از جمله عزیزانتان می شود. مطالعات نشان داده است که افراد غیر سیگاری که در معرض دود قرار دارند در معرض خطر بسیاری از مشکلات سلامتی مرتبط با سیگار کشیدن مستقیم هستند.

 1. زیاده روی در نوشیدن الکل

در عصر پر سرعتی که در آن زندگی می کنیم، مردم عادت بد نوشیدن بیش از حد الکل را برای مقابله با رقابت شروع می کنند. نوشیدن چندین قوطی از مشروبات الکلی برای سلامتی چیز بدی نیست.

اما اگر زیاد مشروب بنوشید، می تواند به کبد شما آسیب برساند. شما می توانید در دراز مدت به نوشیدن الکل معتاد شوید که برای سبک زندگی شما چیز خوبی نیست.

با توجه به بیانیه های مؤسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم، نوشیدن بیش از حد، چه در یک نوبت یا در طول زمان می تواند به طور جدی به سلامت شما آسیب برساند:

 • مشکلات مغزی : الکل در مسیرهای ارتباطی مغز اختلال ایجاد می کند و باعث می شود شفاف فکر کردن و حرکت با هماهنگی دشوارتر شود.
 • بیماری های قلبی : کاردیومیوپاتی : کشش و افتادگی عضله قلب، آریتمی: ضربان قلب نامنظم، سکته مغزی، فشار خون بالا.
 • بیماری های کبدی: استئاتوز یا کبد چرب، هپاتیت الکلی، فیبروز، سیروز
 • مشکلات لوزالمعده: پانکراتیت التهاب و تورم خطرناک رگ های خونی پانکراس است که از هضم مناسب جلوگیری می کند.
 • انواع مختلف سرطان: دهان، مری، گلو، کبد، سینه.

سخن پایانی

ترک عادت های بد سخت است. اما، اگر سعی کنید روی عادت های خوب تمرکز کنید، این عادات بد کم کم از بین می روند و در نهایت از دور باطلی که شامل لیستی از عادات بد است رها خواهید شد.

اگرچه ترک عادت های بد سخت است، اما می توانید با تمرکز بر عادت های خوب، با آنها مقابله کنید و زندگی خود را در طولانی مدت بهتر کنید.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/articles/lifestyle/bad-habits-quit.html
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx