اهمیت تعیین اهداف واقع بینانه در چیست؟

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه مطالعه

شاید شما هم این نقل‌و‌قول را شنیده باشید؛ به سمت ماه شلیک کنید، حتی اگر آن را از دست دهید بین ستاره‌ها فرود خواهید آمد. بله! تعیین اهداف بلند و دور از دسترس و تلاش برای آن به شما کمک خواهد کرد. اساس و احساس پشت این بلند پروازی بسیار قابل تقدیر است، اما تعیین اهداف واقع بینانه و ترکیب آن با بلند پروازی شما را با سرعت بیشتری به سمت هدفتان سوق خواهد داد.

نادیده گرفتن واقعیت شما را در انتها مایوس و دل سرد می‌کند.

شناخت اهداف واقع بینانه و مزایای آن

تعیین هدف و مهم‌تر از آن، رسیدن به هدف تاثیر بسیار مثبتی در زندگی شخصی و کاری شما دارد. در ادامه به مزایای اهداف واقع بینانه و اینکه چرا باید این اهداف را برای خود ترسیم کنیم، پرداخته شده است.

۱-ترسیم هدف، رسیدن به آن و اعتماد به نفس

در جهان امروز ما با بحران اعتماد به نفس روبرو هستیم. طبق تحقیقی در سال ۲۰۲۱ میلادی، ۶۲ درصد زنان و بیش از نیمی از مردان به این باور ندارند که آن‌ها باهوش هستند.

به طور عجیبی بیش از ۶۰ درصد مردم باور ندارند که در حرفه ای که در آن مشغول کار هستند، مهارت دارند!

همین عدم اعتماد به نفس است که باعث افسردگی یا حتی خود‌کشی می‌شود. خب ربط این موضوع با تعیین هدف چیست؟ طبق مطالعه‌ای توسط جرج ویلسون، ارتباط عمیقی بین تعیین هدف و افزایش اعتماد به نفس وجود دارد.

به عبارت دیگر، ترسیم اهداف برای خود، حتی اگر راه زیادی برای رسیدن به آن دارید، عزت نفس بالایی به شما می‌دهد.

۲-با تعیین هدف انگیزه خود را چندین برابر کنید

دلیل دیگر تعیین اهداف واقع بینانه، ایجاد انگیزه در خود است. در زندگی امروزه، انگیزه برای خیلی از مردم یک نبرد و چالش است. یک سال پر از نگرانی و عدم اطمینان کافی است که حتی مشتاق‌ترین شما را به این چالش بکشاند.

بیش از نیمی از افراد طی تحقیقی اعلام کردند که تعیین هدف به آن‌ها انگیزه زیادی می‌دهد. به ویژه اگر در وضع دشواری قرار گرفته‌اید.

استفاده از اهداف واقع بینانه در زندگی

۳-قدرت اهداف کوچک

خرد کردن اهداف بزرگ، می‌تواند در تحقق آن نقش مهمی را ایفا کند. به طور مثال فردی که دارای ۴۰ یا ۵۰ کیلوگرم اضافه وزن است، با تعیین این هدف که می‌خواهم ۴۰ کیلوگرم در فلان مدت کم کنم، ممکن است از دستیابی به آن باز بماند.

 اما با خرد کردن هدف خود و تبدیل کردن آن به چندین هدف، مثل کم کردن هفته ای ۳ کیلوگرم، رسیدن به خواسته خود منطقی‌تر و قابل دستیابی‌تر می‌شود.

هم‌چنین با این کار، بعد از رسیدن به هر هدف کوچک، انگیزه شما برای گام بعدی بیشتر خواهد شد. این هدف‌گذاری، عزم و اراده و تعهدتان را تقویت می‌کند و شما را به موفقیت می‌رساند.

۴-دوپامین به اهداف واقع بینانه علاقه دارد!

دوپامین پیام‌رسان مهمی در مغز  انسان است که بر انگیزه و حافظه انسان تاثیر زیادی دارد. هنگامی که این ماده به مقدار زیادی در بدن تولید شود، احساس رضایت و شادی شما را فرا می‌گیرد. این شادی را می‌توان با عادت‌های بد یا خوب ایجاد کرد.

برخی دارو‌های غیر‌مجاز به وسیله تداخل با سیستم دوپامین عمل می‌کنند که باعث اعتیاد‌آوری شدید آن‌ها می‌‌شود.

اهداف کوچک هنگام دستیابی، به ما حس پاداش می‌دهند. رسیدن به اهداف واقع بینانه خرد در مسیر اهداف بزرگ، این ماده را در بدن ما تولید می‌کند و باعث ایجاد انگیزه برای رسیدن به قله‌های بالاتر می‌شود.

اهداف واقع بینانه

رسیدن به اهداف واقع بینانه، شادی و رضایت را در پی دارد

۵-اهداف واقع بینانه جذبتان می‌کند!

طبق نتیجه مطالعه ای در سال ۲۰۱۷ میلادی، مشخص شد که ترسیم اهداف در واقع فشار سیستولیک خون ما را بالا می‌برد که به ما حس آماده به عمل بودن می‌دهد.

اما یافته‌ها باز هم رو به جلو رفت. آن‌ها یافتند که وقتی اهداف مورد نظر واقع بینانه باشد، افزایش فشار سیستولیک بیشتر از وقتی است که هدفی سخت و بلند‌پروازانه دارید. به این معنا که ترسیم اهداف واقع بینانه اثر فیزیکی بر بدن ما می‌گذارد و ما را برای رسیدن به خود جذب می‌کند.

۶-اهداف واقع بینانه و قانون Goldilocks

هدف‌ها طبق ذات خود، پیامد‌هایی هستند که ما می‌خواهیم و برای تحقق نیاز به تلاش دارند. رسیدن به اهداف زمانی حاصل می‌‌شود که اقدامات مربوط به آن صورت گیرد.

پایبندی به هرچیزی، مثل رژیم غذایی، نوشتن ۱۰۰۰ کلمه در روز یا رسیدن به تعداد فروش دل‌خواه، نیاز به انگیزه و محرک دارد.

جیمز کلیر در مقاله‌ای در رابطه با قانون گولدی لاکس صحبت می‌کند. فرض این قانون این است که انسان‌ها زمانی انگیزه خواهند داشت که وظیفه و هدفشان از نظر سختی در سطح بهینه و مطلوب باشد.

کلیر تاکید می‌کند اگر چیزی بسیار ساده باشد پس شما هم به سادگی خسته می‌شوید. در واقع اگر هدفتان خیلی آسان و قابل دسترس باشد انگیزه شما از بین می‌رود؛ زیرا به حد کافی به چالش کشیده نمی‌شوید.

از آن ور بام هم نیفتید! اگر هدف بسیار مشکل باشد به دلیل اینکه هرچه تلاش می‌کنید ولی باز هم با آن نمی‌رسید، انگیزه شما کشته می‌شود. به بازی یه فرد آماتور با استاد بزرگ شطرنج فکر کنید. محو شدن پیاپی منجر به تسلیم خواهد شد.

برای خود اهداف واقع بینانه ترسیم کنید

اهداف واقع بینانه

استدلال کلیر این است که فضای گلدی لاکس برای هدف، فضایی است که دستیابی به هدف در آن سخت است و شما را تا مرز توانایی خود به چالش می‌کشد اما هنوز هم قابل دستیابی است.

این همان جاست که انگیزه شما را دو چندان می‌کند. پس در هدف بعدیتان، خود را به چالش بکشید؛ اما این به معنی غیر ممکن بودن هدف نیست!

۷-با هدف‌گذاری زندگی خود را دگرگون کنید!

دانستیم که اهداف واقع بینانه و اهداف کوچک می‌توانند برای رسیدن به اهداف بزرگ انگیزه زا باشند.

برای خود پاداش تعیین کنید. با هر بار رسیدن به اهداف کوچکتان یک پاداش کوچک هم به خودتان بدهید. این پاداش می‌تواند خرید یا بازدید از مکانی دیدنی باشد.

با کوچک کردن اهداف بزرگ و تقسیم آن، تغییر را در زندگی احساس خواهید کرد. مخصوصا هنگام دستیابی به آن‌ها!

با تعیین اهداف واقع بینانه تغییر در زندگی را تجربه کنید

کلام پایانی

هر فردی در زندگی خود اهدافی در سر دارد. ممکن است دنبال پیشرفت مالی باشید یا قصد خرید سهام شرکتی را دارید یا برای تحصیلات خود برنامه‌ای دارید.

فراموش نکنید تعیین اهداف واقع بینانه برای پیشرفت و رشد فردی شما ضروری است.

می‌توانید هدف اصلی خود و مدت زمان تخمینی تحقق آن را بنویسید. آن را به اهداف خرد با بازه زمانی کوچک‌تر تقسیم کنید. یادداشت کنید برای رسیدن به اولین هدف کوچک چه کاری انجام خواهید داد.

شروع کنید و موفق شوید!

 

: منبع https://www.lifehack.org/903138/why-is-it-important-to-set-realistic-goals

4.1/5 - (12 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx