مسئولیت پذیری در زندگی و هر آنچه که باید بدانید

یک نظر اضافه کنید 1
21 دقیقه مطالعه

اگر شما به دنبال راه های موثر برای مسئولیت پذیری در زندگی خود هستید، باید گفت که جای درستی آمده اید! اما قبل از اینکه به مطالب بپردازیم باید چند سوال را مطرح کنیم. به عنوان مثال وقتی از زندگی خودتان راضی نیستید چه احساسی در شما به وجود می آید؟ عصبانیت؟ نااامیدی؟ سرزنش؟ بسیاری از ما هنگامی که اهدافمان با روشی که می خواهیم پیش نمی رود، تمایل داریم افرادی را در زندگی سرزنش کنیم. در حالی که مسیر زندگی ما بر عهده خودمان است نه دیگران! اگر می خواهید مسئولیت پذیری در زندگیتان را تقویت کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

مسئولیت پذیری در زندگی و کنترل رفتار

همیشه در بسیاری از موارد نادیده گرفتن شرایط کار درستی نیست موانع و شرایط های زیادی وجود دارد که از کنترل ما خارج هستند. باید به این نکته توجه داشته باشید تجربه کردن بسیاری از موارد تنها مختص شما نیست، ممکن است این تجارب به صورت جمعی در بسیاری از افراد نیز اتفاق بیفتد. بنابراین اگر می خواهید در مسیر زندگی و اهداف خود موفق باشید، باید با یک ذهنیت قوی و انعطاف  پذیر مسیر خود را طی کنید. مسئولیت پذیری در زندگی یکی از عوامل مهمی است که به زندگی و مسیر شما جهت و هدف می دهد.

اگر شما نتوانید در مسیر اهداف رفتارها و عملکرد خود را کنترل کنید، نشان دهنده نداشتن مسئولیت پذیری در زندگیتان تلقی می شود. پس تا آنجا که می توانید سعی کنید با مواردی که در ادامه برای شما ارائه می دهیم مسئولیت پذیری را در خود تقویت کنید که می تواند به موفقیت و همچنین رشد فردی شما کمک بسیاری کند.

به نظر شما مسئولیت پذیری در زندگی به چه معنا است؟

وقتی شما مسئولیت زندگی خود را بر عهده می گیرید مسئول تمام تصمیم گیری هایی هستید که در مسیر زندگی انتخاب می کنید. شما باید به این باور برسید که تنها خودتان کنترل زندگی خود را دارید و از جمله دوستان و خانواده تان نمی توانند آینده شما را تعیین کنند.

هنگامی که به این رشد ذهنی رسیدید که قدرت تعیین زندگی خود را دارید، در مواردی که چیزی مطابق برنامه شما پیش نمی  رود، دیگر بقیه افراد را سرزنش نمی کنید. دست از متکی بودن به دیگران بر می دارید و منتظر این عمل نمی مانید که دیگران شما را در مسیر درست هدایت کنند.

اکنون مسئولیت پذیری در قبال زندگی شما نیز به داشتن یک زندگی موفق کمک می کند. این امر به این معنا است که شما با داشتن اهداف مشخص و تصور روشنی از نوع زندگی که در آینده می خواهید، زندگی پیش روی خود را رقم می زنید.

مسئولیت پذیری در زندگی

مسئولیت پذیری چه نتیجه ای به همراه دارد؟

هنگامی که مسئولیتی را برعهده می گیرید، به مرور زمان تغییراتی را در زندگی خود مشاهده می کنید. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در نظرات و ایده های خود اطمینان بیشتری خواهید داشت؛
  • زندگی شما به دلیل داشتن برنامه مشخص برای آینده با اهداف مشخصی پیش می رود؛
  • روند تصمیم گیری خود را روز به روز تقویت خواهید کرد؛
  • در روابط شما با دیگران بهبود ایجاد می شود.

مسئولیت پذیری در زندگی

13 نکته مهم برای مسئولیت پذیری در زندگی

بهانه گیری را از بین ببرید: اگر همیشه در زندگی سعی کرده اید بهانه هایی را برای انتخاب و مشکلات خود بیاورید، نمی توانید رشد و پیشرفت را در زندگی خود احساس کنید! شما در همان مکان با همان ذهنیت تا موقعی که این امر را در خود حذف نکنید، باقی خواهید ماند. البته این امر طبیعی است که مردم از اشتباه کردن بترسند. همه ما نمی خواهیم که احساس ترس، شرم یا خجالت داشته باشیم.

 نکته قابل توجه این است که نباید از اشتباهاتتان بترسید، بلکه باید از آن ها درس بگیرید و آن تجربه ها را در مسیر زندگی خود به کار ببرید. باید این را بپذیرید که اشتباهات فقط یک سد راه تحریک کننده نیستند، بلکه یک درس ارزشمندی را به زندگی شما می دهند. باید در زندگی خود بارها و بارها آن ها را تجربه کنید که بتوانید مسئولیت پذیری در زندگی خود را تقویت کنید.

اگر شما بتوانید به جای بهانه گیری روی کارها و اهداف خود تمرکز کنید، به شما قول می دهیم که می توانید هر روز شاهد حرکت رو به جلو خود باشید.

دیگران مسئول اشتباهات شما نیستند: کسانی که در تجربه های شکست خود بهانه می آورند اغلب در این شرایط افراد یا دیگران را مقصر نتیجه کارهای خود می دانند. این روش یکی از مخرب ترین کارهایی است که شما می توانید در برابر اعتماد به نفس خود انجام دهید. این طرز فکر قدرت تصمیم گیری و مسئولیت پذیری در زندگی را از شما می گیرد و شما را در جهل و حماقت فرو می برد.

بسیاری از افراد وجود دارند که از جنبه های مختلف زندگی خود راضی نیستند و تمایل دارند همیشه این شرایط را به گردن دیگران بیندازد. اما اگر شما نگاهی به موفق ترین افراد در جهان بیندازید، متوجه می شوید که آن ها از زمینه های سختی رشد کردن و حتی برخی از آن ها دوران کودکی فقیری داشتند. اما با این وجود استقامت کرده اند و مسئولیت پذیری در زندگی خود را بر عهده گرفته اند.

کنترل افکار خود را در دست بگیرید: اگر شما بدانید که ذهن و کلمات چقدر قدرتمند هستند، هیچ وقت از کلمات و تفکرات منفی استفاده نمی کردید. شاید شما بارها خود را با این جملات در روز سرگرم کرده باشید، به عنوان مثال: “می خواهم بیشتر ورزش کنم، می خواهم بیشتر سفر کنم، می خواهم شغل جدیدی پیدا کنم و دیگر موارد.” اما می توان گفت که شما با استفاده از این کلمات تغییراتی را در زندگی خود ایجاد نمی کنید.

 زیرا بار معنایی “خواستن” به عنوان یک رویا تلقی می شود و برای ذهن شما تعریف نشده است. اما به جای استفاده از این کلمه می توانید از “رفتن” استفاده کنید که یک فعل عملی و واجب به حساب می آید. با استفاده از این کلمه ذهن شما درگیر چشم اندازهای آینده و مراحل بعدی است. در نتیجه شما را وادار می کند که مسئولیت پذیری در زندگی خود را تقویت کنید و مراحل بعدی اهداف را ادامه دهید.

در نتیجه شما می توانید از خود این سوال را بپرسید که در طول روز از کدام کلمات به عنوان مثال: “من می خواهم” یا “من قصد انجام کاری را دارم”  استفاده می کنید؟

هر چیزی را شخصی برداشت نکنید: این موضوع یک مسئله ای بزرگ تلقی می شود. اگر شما فرض کنید همه چیز مربوط به شماست، باعث می شود که با همه افراد یا کارها اختلاف نظر داشته باشید و به عنوان یک حمله شخصی در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که شما کنترل نحوه واکنش دیگران را ندارید و فقط بر نحوه پاسخگویی خود کنترل و نظارت دارید.

در این مسیر سعی کنید از برداشت شخصی هر چیزی خودداری کنید. با پرسیدن این سوال که: آیا این موضوع درباره من است؟” یا “این مسئله به من مربوط می شود یا خیر؟” می توانید مسئولیت پذیری در زندگی خود را تقویت کنید.

باعث خوشحالی خودتان شوید: پذیرش مسئولیت در زندگی یک موضوع آزاد و راحت به حساب می آید. اگر شما بتوانید به این درک از موضوع برسید که خوشبختی و خوشحالی شما نیازی به شرایط و جو بیرونی ندارد،  و این امر وظیفه دوست، خانواده، شریک زندگی یا دیگر افراد نیست که شما را خوشحال کنند، می توانید یک زندگی شادی را برای خود فراهم کنید.

شاد بودن یک تصمیم و دروازه خوشبختی سپاس گزاری به حساب می آید. شما می توانید با داشتن یک مجله قدردانی و شکرگزاری از چیزهای زیادی در زندگیتان سپاس گزار باشید.

شاد بودن یکی از موارد مهم برای مسئولیت پذیری در زندگی به حساب می آید که شما می توانید با خلاقیت و توجه به علاقه خود شادی را در زندگی ایجاد کنید.

در لحظه حال زندگی کنید، نه در آینده و گذشته: بسیاری از افراد وجود دارند که تمام عمر خود را در گذشته یا آینده سپری می کنند. همانطور که می دانید تنها چیزی که در زندگی مهم است این است که از لحظه حال زندگی خود لذت کامل را ببرید. همانطور که در جریان هستید زندگی همین لحظه به شمار می آید. گذشته تاریخ و تجربه، آینده یک راز است که هیچ کسی از آن خبر ندارد.

شما می توانید با داشتن مسئولیت در زمان حال، زندگی موفقی را برای خود رقم بزنید. همچنین قادر هستید افکار خود را را بر اساس زندگی حال تعیین کنید. از خود بپرسید که “آیا من در زمان حال زندگی می کنم یا گذشته یا آینده؟” یا حتی “از زمان حال زندگی خود چه می خواهم و چه اهدافی دارم؟”

با پرسیدن و توجه به این نکات شما می توانید شاهد مسئولیت پذیری در زندگی خود باشید.

برای شما همیشه یک راهی وجود دارد: شاید رسیدن به اهداف و مسئولیت پذیری در زندگی آسان باشد اما همیشه یک انتخاب وجود دارد. سعی کنید در زندگی خود این ذهنیت را در مورد آینده داشته باشید که برای اهداف خود همیشه یک راهی وجود دارد و این تفکرات را که دیگر انتخاب و راهی وجود ندارد را از بین ببرید. در این مسیر نیازی نیست که خود را با چالش های گوناگون روبه رو کنید. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که به خاطر داشته باشید بیشتر فعالیت های موجود ارزش داشتن چالش های حال حاضر را دارند.

بخشی از وضعیت انسان این توانایی را به تصویر می کشد که از اراده و انتخاب آزاد برخوردار است. در این مسیر ممکن است بسیاری از افراد وجود داشته باشند که به دلیل ترس از قضاوت ها، قوانین اجتماعی، تفکرات مردم و دیگر موارد به خود اجازه پیروی از اهداف و مسیرهای زندگی را ندهند. این روش شما را از زندگی رویاییتان دور می کند و نمی گذارد به اهداف قابل توجه خودتان برسید.

شما می توانید مسئولیت پذیری در زندگی خود را بر عهده بگیرید و شاهد تغییر و رشد فردی خود باشید. بسیاری از مردم در سرتاسر جهان تغییرات چشم گیری در زندگی خود ایجاد می کنند و با آینده ای مثبت به سمت اهداف خود پیش می روند. چرا شما یکی از این افراد نباشید؟

سعی کنید عادات خودتان را تغییر دهید: آیا شما برای بهبود عملکرد و فعالیت های روزانه خود عادات خود را تغییر می دهید؟ تغییر عادات روزانه برای افزایش سطح رشد فردی و موفقیت شما برای مسئولیت پذیری در زندگی نقش مهمی را ایفا می کند. بسیاری از عادات روزانه شما بر اساس توسعه شخصی شما پدیدار می شود. شما می توانید با تغییر ذهنیت و عادات خود زندگی را به شیوه ای هماهنگ کنید که باب میل شما باشد.

در ادامه به چند نکات برای تغییر عادات می پردازیم که عوامل موثری برای مسئولیت پذیری در زندگی به حساب می آید:

  • غذاهایی را بخورید که برای بدن شما مفید است. هر فردی با توجه به شرایط بدنی خود رژیم غذایی متفاوتی دارد. پس سعی کنید از غذاهایی استفاده کنید که به عملکرد ذهنی بهتر شما کمک کند؛
  • زود به تختخواب بروید: تا آنجا که می توانید تمام تلاش خود را بکنید که شب زود به رختخواب بروید. داشتن یک خواب کافی باعث افزایش مسئولیت پذیری در زندگی شما می شود. زیرا با انجام این عمل مغز شما مسیرهای جدیدی را برای یادگیری و انجام مسئولیت جدید در روزهای آینده راه اندازی کرده و به رشد فردی و موفقیت شما کمک چشم گیری می کند؛
  • ورزش های روتین خود را انجام دهید: اگر شما بتوانید به مدت بیست روز یک فعالیت روزانه مفید را انجام دهید، سبب افزایش مسئولیت پذیری در زندگی شما می شود. می توانید با انجام ورزش روتین این امر را در خود تقویت کنید که این امر نه تنها سبب موفقیت شما می شود، بلکه باعث افزایش قدرت جسمانی و تناسب اندام شما نیز می شود.

سعی کنید مسئولیت جدیدی را بر عهده بگیرید: اگر شما می خواهید مسئولیت پذیری در زندگی خود را تقویت کنید، می توانید روزانه مسئولیت های کوچک یا بزرگی را بر عهده بگیرید. در این روش شما نباید تعهدات و وعده های خود را فراموش کنید. سعی کنید تا آنجا که می توانید حرفی که می زنید را عملی کنید و مسئولیت آنچه را که گفته اید بپذیرید.

 این روش نه تنها شما را به فردی قابل اطمینان و امین تبدیل می کند، بلکه باعث می شود افراد زیادی روی شما حساب باز کنند. برعکس اگر شما به قول خود پایبند نباشید، مسئولیت پذیری در زندگی شما به سختی پیش می رود و اعتبار خود را از دست می دهید. اگر آنچه را که می گویید عملی نکنید، نمی توانید مسئولیت زندگی خود را نیز در دست بگیرید.

نکته ای که باید در این روش به آن توجه داشته باشید این است که سعی کنید در مورد چیزی که از آن اطمینان ندارید قول ندهید. ولی اگر قول انجام کاری را به کسی داده اید، سعی کنید آن را در تقویم خود یادداشت کنید که به اصطلاح آدم بد قولی به شمار نیایید.

جمله کلیدی که می توان از آن استفاده کرد این است که مسئولیت پذیری در زندگی یک روزه اتفاق نمی افتد. شما باید با تمرین و ممارست روزانه این عمل را در خود تقویت کنید.

احساسات منفی را دور بریزید: اگر شما می دانستید که داشتن تفکرات و احساسات منفی چقدر می تواند روی روحیه، رشد فردی و همچنین موفقیت شما تاثیر بگذارد، هیچ وقت اجازه ورود احساسات منفی به خودتان را نمی دادید!

پذیرش احساسات منفی برای بسیاری از مردم دشوار و سخت است و هیچ کس نمی خواهد این احساسات را تجربه کند. اما در برخی موارد انسان نمی تواند از بروز احساسات جلوگیری کند. در چنین شرایطی شما می توانید با داشتن انرژی مثبت و پذیرفتن برخی مسئولیت ها نگرش خود را نسبت به اتفاقات رخ داده تغییر دهید.

احساس آرامش و اعتماد به نفس را در خود تقویت کنید: وقتی مسئولیتی را در زندگی بر عهده می گیرید نیاز دارید که با داشتن اعتماد به نفس و آرامش شروع به انجام آن کنید. شما با آرامش فعالیتی را شروع می کنید زیرا می دانید که اعتماد انجام آن مسئولیت در زندگی خود را دارید. بنابراین سعی کنید مسئولیت هایی را در زندگی خود قبول کنید که اعتماد به نفس و آرامش را برای شما فراهم کند.

ممکن است برای شما اتفاق افتاده باشد که در مسیر زندگی خود اهداف و مسئولیت هایی را قبول کرده باشید اما نتوانید آ ن ها را به خوبی به پایان برسانید. یکی از دلایل مهم شکست شما در مسئولیت ها می تواند نداشتن اعتماد به نفس شما برای انجام آن کارها باشد.

به دنبال رفتار خوب مردم باشید: در بسیاری از موارد مردم شما را بر اساس نیت خود و شما مردم را بر اساس رفتار آن ها قضاوت می کنید. اما چرا در این روش سعی نمی کنید که به دنبال رفتار مثبت و خوب افراد باشید؟ سعی کنید تا آنجا که می توانید خوبی را در این افراد پیدا کنید.

در تلاش این موضوع باشید قبل از آن که افراد را در زندگی قضاوت کنید با آن ها کمی هم کلام شوید و آن ها را به عنوان یک انسان به دور از هر موردی ببینید. با این روش ها می توانید به راحتی با دیگر افراد معاشرت داشته باشید و مسئولیت پذیری در زندگی خود را تقویت کنید.

دیدگاه خود را نسبت به شرایط تغییر دهید: اگر دائم از زندگی خود راضی نیستید، دیگران را بابت این شرایط سرزنش می کنید و انرژی خود را بیشتر صرف شکایت و نارضایتی از زندگی هدر می دهید، سعی کنید نگرش خود را نسبت به شرایط زندگی تغییر دهید.

همان طور که می دانید داشتن دیدگاه منفی نسبت به همه چیز مسئولیت پذیری در زندگیتان را کاهش می دهد و نمی توانید به خوبی به اهداف و رشد فردی خود دست پیدا کنید. پس سعی کنید با دید مثبت به اتفاقات و تجربیات زندگی خود نگاه کنید.

مسئولیت پذیری در زندگی و هر آنچه که باید بدانید

کلام آخر

مسئولیت پذیری در زندگی یکی از موارد مهم و اساسی زندگی هر فرد به شمار می آید. زیرا شما با داشتن این امر می توانید زندگی خود را در مسیری که می خواهید با داشتن اهداف مشخص راحت تر طی کنید.

بدون شک نکات بالا به شما کمک می کند که بتوانید مقصد مورد نظر خود را به آسانی پیدا کرده و کنترل شرایط موجود و مسئولیت های زندگی را در دست بگیرید. با انجام این روش و مسئولیت پذیری شما می توانید نتیجه سرنوشت خود را کنترل و به آن چه که می خواهید دست پیدا کنید .

منبع:

://thestrive.co/tips-to-take-responsibility-for-your-life/

://thriveglobal.com/stories/9-ways-to-take-responsibility-for-your-life/

4.6/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx