13 مرحله برای نوشتن و تنظیم اهداف هوشمند (بخش اول)

یک نظر اضافه کنید
7 دقیقه مطالعه

13 مرحله برای نوشتن و تنظیم اهداف هوشمند (بخش اول)

واقعا از زندگی چی میخوای؟

همه ما پر از رویاها و آرزوها هستیم. بیشتر افراد مشتاق روابط رضایت بخش هستند. برخی خواهان استقلال مالی هستند. دیگران شهرت و موفقیت می خواهند. و برخی برای سلامتی کامل تلاش می کنند.

جاه طلبی های شما در هر جایی که ممکن است باشد، هدف گذاری می تواند شما را به آنجا برساند. از سوی دیگر، هدف نادرست می‌تواند باعث ناامیدی و بی انگیزگی شما شود. وقتی هدفی خیلی بزرگ تعیین می کنید، وقتی رویاهایتان به واقعیت تبدیل نمی شوند، تسلیم شدن آسان می شود.

همه ما نقاط عطف مهمی داریم که دوست داریم به آنها برسیم. ترفند این است که یک برنامه ایجاد کنید و به آن متعهد شوید. نوشتن اهداف SMART می تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

تنظیم یک سری اهداف SMART آسان است. به سادگی یک نتیجه دلخواه را روی یک تکه کاغذ بنویسید و یک مهلت برای دستیابی به آن ایجاد کنید.

بخش سخت، اقدام است. همانطور که می دانید اینترنت پر از کتاب هایی است که در مورد هدف گذاری صحبت می کنند. مشکل چیست؟ بیشتر آنها در مورد اعمال روزانه (یا عادات) مورد نیاز برای دستیابی به آنها صحبت نمی کنند.

بنابراین در این مقاله، در مورد تعیین اهداف SMART و نحوه اجرای این استراتژی در طول زندگی خود خواهید دید.

ابتدا اجازه دهید با یک تعریف ساده شروع کنیم.

13 مرحله برای نوشتن و تنظیم اهداف هوشمند (بخش اول)

اهداف SMART چیست؟

کلید تمرین هدف گذاری مؤثر این است که دقیقاً آنچه را که می خواهید انجام دهید، تعریف کنید. گفتن “من می خواهم ثروتمند باشم” کافی نیست. این بیانیه مبهم چیزی در مورد چگونگی و زمان رسیدن به نتیجه نمی گوید. در واقع، حتی منظور شما از اصطلاح “ثروتمند” و آنچه که به گفته شما “فقیر” است، واضح نمی شود.

اگر توضیح واضحی از نتیجه دلخواه خود نداشته باشید، نمی توانید یک برنامه اقدام ایجاد کنید. راه حل چیست؟ هدفی را با مقصدهای مشخص بنویسید؛ اینجاست که هدف گذاری SMART وارد می شود.

SMART مخفف کلمات زیر است:

 1. S(Specific): خاص یا ویژه: اهداف مشخص به شش سوال شما پاسخ می دهند: چه کسی، چه چیزی، کجا، چه زمانی، چه چیزی و چرا.

زمانی که بتوانید هر عنصر را شناسایی کنید، خواهید فهمید که برای رسیدن به یک هدف به کدام ابزار (و اقدامات) نیاز است.

 • چه کسی: چه کسی درگیر است؟
 • چه: چه چیزی را می خواهید انجام دهید؟
 • کجا: کجا هدف را تکمیل خواهید کرد؟
 • چه زمانی: چه زمانی می خواهید این کار را انجام دهید؟
 • کدام: کدام الزامات و محدودیت ها ممکن است سر راه شما قرار بگیرد؟
 • چرا: چرا این کار را می کنید؟

خاص و ویژه بودن مهم است زیرا وقتی به این نقاط عطف (تاریخ، مکان و هدف) برسید، مطمئناً می‌دانید که به هدف خود رسیده‌اید.

13 مرحله برای نوشتن و تنظیم اهداف هوشمند (بخش اول)

 1.  M(Measurable): قابل اندازه گیری: اهداف قابل اندازه‌گیری با زمان‌ها، مقادیر یا واحدهای دیگر تعریف می‌شوند – در اصل هر چیزی که پیشرفت به سوی یک هدف را اندازه‌گیری می‌کند.

ایجاد اهداف قابل اندازه گیری، تشخیص اینکه آیا از نقطه A تا نقطه B پیشرفت کرده اید یا خیر، آسان می کند.

اهداف قابل اندازه گیری همچنین به شما کمک می کند بفهمید چه زمانی در مسیر درستی قرار دارید و چه زمانی نه. به طور کلی، یک بیانیه هدف قابل اندازه گیری به سؤالاتی نظیر «چقدر»، «چندتا» و «چقدر سریع» و امثال اینها پاسخ می دهد.

 1. A(Attainable): قابل دستیابی: اهداف دست یافتنی، محدودیت های آنچه را که فکر می کنید ممکن است، افزایش می دهند. اگرچه تکمیل آنها غیرممکن نیست، اما اغلب چالش برانگیز و پر از موانع هستند. کلید ایجاد یک هدف دست یافتنی این است که به زندگی فعلی خود نگاه کنید و هدفی را تعیین کنید که کمی فراتر از دسترس شما به نظر می رسد. به این ترتیب، حتی اگر شکست بخورید، باز هم کاری مهم انجام می دهید.
 2. R(Relevant): مرتبط: اهداف مربوطه بر آنچه واقعاً آرزو دارید تمرکز می کنند. آنها دقیقاً نقطه مقابل اهداف متناقض یا پراکنده هستند. آنها با همه چیزهایی که در زندگی شما مهم است، از موفقیت در شغلتان گرفته تا خوشبختی با افرادی که دوستشان دارید، هماهنگ هستند.
 3. T(Time-bound): محدوده زمانی: اهداف محدود به زمان مهلت مشخصی دارند. انتظار می رود قبل از یک تاریخ معین به نتیجه دلخواه خود برسید. اهداف محدود به زمان چالش برانگیز و اساسی هستند. شما می توانید موعد معین خود را برای امروز یا برای چند ماه، چند هفته یا چند سال دیگر تعیین کنید. کلید ایجاد یک هدف محدود به زمان، تعیین مدت زمانی است که با از آخر به اول آمدن و ایجاد عادات به آن دست پیدا خواهید کرد (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد).

13 مرحله برای نوشتن و تنظیم اهداف هوشمند (بخش اول)

اهداف SMART واضح و به خوبی تعریف شده اند. در نتیجه ای که می خواهید به دست آورید شکی نیست. در مهلت آن، متوجه خواهید شد که آیا به هدف خاصی دست یافته اید یا نه.

اکنون، بیان یک هدف اهمیت ویژه ای دارد. روی کار درست تمرکز کنید و می توانید کارهای شگفت انگیزی انجام دهید. وقتی روی چیزهای اشتباه تمرکز می کنید، ممکن است انگیزه خود را برای رسیدن به هدف از دست بدهید. به همین دلیل است که باید به جای نتایج اهداف، روی فرآیند اهدافتان تمرکز کنید.

نمونه هایی از اهداف SMART در طول زندگی شما

متوجه خواهید شد که وقتی برای هر بخش از زندگی خود هدف تعیین می کنید، هر هدف دیگری را پشتیبانی می کند و شما را به فردی کاملاً همه فن حریف تبدیل می کند. بنابراین، تمرکز بر یک بعد (مانند امور مالی یا تجارت) و نادیده گرفتن سایر زمینه‌ها اشتباه خواهد بود.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx