رفتار والدین کودکان موفق

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

رفتار والدین کودکان موفق چگونه باید باشد

رفتار والدین کودکان موفق یکی از نقش های اصلی در شکل گیری و ایجاد موفقیت آن ها است. فرزندان ما کسانی هستند که در این دنیا بیش از هرکس دیگر آن ها را دوست داریم و به آن ها عشق می ورزیم و بیش از هرکس دیگر آرزوی پیشرفت و موفقیت آن ها را در سر می پرورانیم.

چیزی که اهمیت دارد این است که بدانیم ما به عنوان والدین آن ها نقش اساس در شکل گیری زندگی موفق یا نا موفق آن ها داریم. رفتارما به عنوان والدین با کودکان از زمان تولد آن ها از نکات بسیار تاثیر گذار در رشد فردی و موفق شدن آن ها است. بنابراین برای اینکه بدانید چگونه فرزندانی موفق داشته باشید این مطلب را از دست ندهید.

رفتار والدین کودکان موفق

والدین کودکان موفق از آن ها می خواهند در کارهای خانه مشارکت کنند

از کودکان بخواهید در کارهای خانه کمکتان کنند، رفتار والدین کودکان موفق این گونه است. جولی لیثکات هیمز نویسنده کتاب چگونه یک بزرگسال را بزرگ کنیم، در یک رویداد زنده عنوان کرد وقتی کودکان ظرف های خود را نمی شورند، به این معنی است که شخص دیگری این کار را برای آن ها انجام می دهد، بنابراین آن ها نه تنها ظرف شستن را یاد نمی گیرند، بلکه همکاری و اینکه هریک از ما برای بهبود زندگیمان باید با یکدیگر مشارکت کنیم نیز یاد نخواهند گرفت.

لیثکات هیمز معتقد است کودکانی که در کارهای خانه مشارکت می کنند تبدیل به کارمندانی می شوند که به خوبی با همکاران خود به تعامل و مشارکت می پردازند و همدل تر هستند. چرا که آن ها می دانند جنگیدن برای اهداف مشترک به چه شکل است و می توانند وظایف خود را به طور مستقل انجام دهند.

همچنین لیثکات هیمز بر اساس مطالعات انجام شده توسط گرنت هاروارد عنوان می کند که با مشارکت کودکان در کارهای خانه مانند بیرون بردن زباله ها، شستن ظرف  ها و غیره آن ها در می یابند که من باید کاری در این خانه و این زندگی انجام دهم تا بخشی از این زندگی باشم.

مشارکت در کارهای خانه در رشد فردی فرزندان شما تاثیرگزار است.

رفتار والدین کودکان موفق

والدین کودکان موفق به فرزندان خود مهارت های اجتماعی را آموزش می دهند

در یک پروژه تحقیقاتی که توسط محققان دانشگاه پنسیلوانیا و دوک انجام شد، رفتار 700 کودک از سن 5 سالگی تا سن25 سالگی مورد پیگیری و بررسی قرار گرفت. در این پروژه تحقیقاتی 20 ساله مشخص شد ارتباط زیادی بین مهارت های اجتماعی این افراد در کودکی و موفقیت این افراد در بزرگسالی وجود دارد.

آن ها دریافتند کودکانی که از نظر اجتماعی بیشتر با همسالان خود ارتباط دارند و به خوبی می توانند با دوستان خود همکاری کنند یا به همدلی با آن ها بپردازند، به دیگران کمک کنند، احساسات افراد دیگر را درک کنند و به دوستان خود در حل مشکلاتشان کمک کنند تبدیل به بزرگسالانی موفق در تحصیلات، کار و روابط می شوند.

و بالعکس کودکانی که دارای روابط اجتماعی محدودتری بودند تبدیل به بزرگسالانی شدند که در استفاده از مشروبات الکلی، دزدی و خلافکاری حرف اول را می زدند. کریستین شوبرت سرمایه گزار این پروژه عنوان داشت آموزش مهارت های اجتماعی یکی از بهترین کارهایی است برای آماده سازی فرزندانمان برای موقعیت های موفق در همه ی زمینه ها می توانیم انجام دهیم.

رفتار والدین کودکان موفق

آن ها از کودکان خود انتظار موفقیت دارند

نیل هالفمون و همکارانش، از اساتید دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از یک نظر سنجی که در سال 2001 از 6600 والدین انجام دادند، دریافتند انتظاراتی که پدر و مادران از کودکان خود دارند تاثیر زیادی بر موفقیت فرزندانشان دارد. همچنین او در بیانیه ای اعلام کرد که والدینی که دانشگاه و تحصیلات عالی را از کودکی در آینده فرزندان خود می بینند، بدون توجه به مسائل مالی و سایر مشکلات فرزندانشان را در جهت این اهداف هدایت می کنند.

درنتایج یک کنکور این چنین مشخص شد،57 درصد از دانش آموزانی که پدر و مادرانشان انتظار داشتند کنکور بدهند بدترین عملکرد را داشتند. همچنین در 96درصد از دانش آموزانی که والدینشان انتظار داشتند آن ها به دانشگاه بروند، عملکرد موفقیت آمیزی داشتند. بنابراین انتظار موفقیت را در فرزندان ایجاد کردن از رفتار والدین کودکان موفق است.

مادران تحصیل کرده فرزندانی موفق به بار می آورند.

رفتار والدین کودکان موفق

رفتار والدین کودکان موفق، فرزندانی تحصیل کرده به بار می آورد

در مطالعاتی که توسط ساندرا مانگ روانشناس دانشگاه میشیگان انجام شد. نشان داد مادرانی که توانسته اند تحصیلات عالی بدست بیاورند اغلب فرزندانی تربیت کرده اند که همین کار را انجام دادند. همچنین این مطالعه نشان داد افرادی که از مادران نوجوان (سن 15 تا 18 سالگی) متولد شده اند اغلب کمتر از همسالان خود تحصیلات را به پایان رساندند.

همچنین در یک مطالعات تحقیقاتی که در سال 2009 انجام شد نشان داد سطح تحصیلات والدین در زمان 8سالگی کودک به طور قابل توجهی درمیزان موفقیت اوو همچنین در میزان تحصیلات و شغل فرد در 40 سال بعد تاثیر زیادی دارد. بنابراین اگر می خواهید فرزندانی موفق به بار آورید تحصیلات آکادمیک را جدی بگیرید.

رفتار والدین کودکان موفق

آن ها با فرزندان خود روابط احساسی خوبی دارند

یک مطالعات تحقیقاتی در سال 2014 نشان داد افرادی که در سه سال اول زندگی خود تحت مراقبت و ارتباط های احساسی با والدین خود بودند در آزمون های دوران کودکی موفق عمل کردند. همچنین آن ها در بزرگسالی نیز افرادی تحصیلکرده و دارای روابط سالم تری نیز بودند.

به طور کلی تحقیقات نشان می دهد والدینی که روابط احساسی خوبی با فرزندان خود دارند و به مراقبت از آن ها می پردازند به خوبی به نیاز های فرزندشان پاسخ می دهند. همچنین آن ها محیط روانی امنی را برای کودک به ارمغان می آورند که باعث کشف بهتر جهان برای او می شود. بنابراین رفتار والدین کودکان موفق به گونه ای است که به خوبی نیازهای احساسی کودک را ارضا می کند.

مادران  پراسترس فرزندانی بدون تمرکز و خسته تربیت می کنند.

رفتار والدین کودکان موفق

والدین کودکان موفق استرس کمتری دارند

یکی دیگر از رفتار والدین کودکان موفق حفظ آرامش و خونسردی است. بر اساس تحقیقات انجام شده که در واشنگتن پست نیز منتشر شد نشان داد میزان وقتی که مادران با کودکان ۳ تا۱۱ ساله می گذرانند مهم نیست. بلکه میزان کیفیت این وقت مهم است که در پیش بینی رفتارهای کودک، رفاه و موفقیت او تاثیر مستقیم دارد. در این تایم شما باید با اعتماد بنفس، آرامش و حوصله کافی برای کودک خود وقت بگذارید. چرا که آرامش سبب ایجاد رفتار های تربیتی با کیفیت تری می شود.

همچنین کی نوماگوچی یکی از محققان این تحقیقات می گوید استرس مادران به ویژه مادران پر مشغله که به ندرت وقت کافی با کودک خود می گذرانند می تواند تاثیر منفی روی عملکردهای کودک بگذارد. علاوه بر آن بر اساس یک مطالعات روانشناختی افراد از لحاظ انرژیک و احساسی با یکدیگر در حال تعامل هستند. بنابراین استرس والدین می تواند به کودک نیز منتقل شود و او  در آینده به فردی خسته و ناامید تبدیل گردد.

رفتار والدین کودکان موفق

مادران شاغل و مستقل کودکانی موفق تربیت می کنند

یک مطالعات تحقیقاتی در مدرسه هاروارد نشان داد فرزندانی که مادران آن ها شاغل بودند از نظر رشد فردی پیشرفت قابل توجهی داشتند. آن ها افراد مستقل تر و همدل تری هستند. همچنین این مطالعات نشان داد دخترانی که مادران شاغل داشتند 23درصد بیشتر نسبت به دخترانی که مادران خانه دار داشتند در کار آفرینی موفق بوده اند.همچنین آن ها در شغل هایی مشغول به کار می شوند که نقش سرپرست را دارند و درآمد بیشتری کسب می کنند.

این تحقیقات روی پسرانی که مادران شاغل نیز داشتند نشان داد که این افراد تمایل بیشتری نسبت به همکاری و مشارکت در کارهای خانه دارند. همچنین مادران شاغل و مستقل می توانند برابری جنسیتی را به این کودکان آموزش دهند.

به کودکان قدرت تصمیم گیری بدهید.

رفتار والدین کودکان موفق

آن ها به فرزندان خود قدرت تصمیم گیری می دهند

یکی دیگر از راز های تربیت کودکان موفق توانمند کردن آن ها در گرفتن تصمیمات شخصی کوچک است. وقتی کودکان بزرگ می شوند و پای در عرصه های اجتماعی می گذارند باید تصمیمات بزرگ و مهمی را در زندگی شخصی و شغلی خود بگیرند. بنابراین رفتار والدین کودکان موفق به گونه ای است که بتواند آن ها را از دوران کودکی برای گرفتن تصمیمات حساس زندگیشان آماده کند.شما می توانید برای این کار از تصمیمات کوچک شروع کنید به طور مثال بین دو لباسی که برای کودکتان در نظر دارید از آن ها بخواهید انتخاب کنند که کدام یک را بپوشند. یا آن ها را برای خرید به هایپر مارکت ها ببرید و از آن ها درخرید کمک بخواهید. این گونه احساس مسئولیت و توان تصمیم گیری را در آن ها افزایش می دهید. همچنین فرزندتان در آینده تبدیل به فردی با اعتماد بنفس خواهد شد.

رفتار والدین کودکان موفق

آن ها به کودکان مشاوره و راه حل ارائه می دهند

همه کودکان همواره به دنبال تایید و راهنمایی از والدین خود هستند. به آن ها در حل مشکلاتشان کمک کنید و راه حل های مناسب ارائه دهید. رفتار والدین کودکان موفق آن ها را در شکل دادن به مسیر شغلی و رشد فردی راهنمایی می کند. به یاد داشته باشید علاوه بر اینکه به آن ها قدرت تصمیم گیری و انتخاب می دهید و آن ها را در کشف استعداد هایشان آزاد می گذارید. در فرآیند تصمیم گیری ها به فرزندانتان کمک کنید و با حمایت از آن ها و ارائه راه حل های مناسب، به کودکانتان انگیزه بدهید.فرزندانتان را در مسیر موفقیت را یاری کنید.

رفتار والدین کودکان موفق

آن ها به فرزندان خود دروغ نمی گویند

رفتار والدین کودکان موفق بر مبنای صداقت است. بر اساس مطالعات انجام شده در مجله تجربی روانشناسی کودک دروغ گفتن به بچه ها حتی با هدف تنبیه یا مجازات آن ها باعث می شود کودک دروغ گفت از شما را یاد بگیرد و به فرد دروغگویی تبدیل شود.محققان در طی یک پروژه مطالعاتی از ۳۷۹ جوان درباره مقدار صداقت والدینشان در دوران کودکی سوال کردند و از آن ها خواستند درباره میزان تاثیرگذاری صداقت والدینشان بر رفتارهای امروزشان فکر کنند و پاسخ دهند. افرادی که در کودکی به آن ها دروغ گفته بودند اقرار کردند در حال حاضر به والدین خود دروغ می گویند. همچنین آن ها اقرار کردند چالش ها روانی و اجتماعی برای آن ها سخت تر می گذرد. این امر نشان دهنده تجربه مشکلات رفتاری در گذشته آن ها است.

رفتار والدین کودکان موفق

آن ها اصول تغذیه ای و عادات غذایی خوب را درک می کنند

تمامی افراد موفق در طول زندگی خود دارای یک برنامه غذایی سالم هستند. همچنین آن ها می دانند خورن غذاهای سالم به آن ها در بهره وری و تمرکز بهتر کمک خواهد کرد. دکتر کاترین اشتاینز روانشناس بالینی کودکان و خانواده اظهار دارد ایجاد برنامه غذایی مناسب و عادات غذایی سالم و خوب در پرورش کودکانی سالم از نظر جسمی و روانی دارای نقشی موثر است که این امر نیاز به مشارکت والدین دارد. این یکی از رازهای تربیت کودکان موفق است.

کاترین اشتاینز می گوید والدین باید در ایجاد عادات غذایی خوب و حس پذیرش مثبت در اندام و بدن کودکان آن ها را همراهی کنند. همچنین با ایجاد یک برنامه غذایی سالم و ورزش روزانه به آن ها در رسیدن به اندام ایده آلشان کمک کنند.

رفتار والدین کودکان موفق

نتیجه گیری

بنابراین ایجاد برنامه غذایی سالم و منظم، کمک به تنظیم ساعت خواب کودکان، گنجاندن ورزش روزانه در برنامه آن  ها از عادات و رفتار والدین کودکان موفق است. شما هم توانید با پایبندی به کلیه نکات ذکر شده در این مقاله کودک خود را به عنوان فردی موفق آماده ورود به جامعه کنید.

منابع:

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx