ذهن مسلط بر خواب – 25 راز برای زود بیدار شدن

یک نظر اضافه کنید
30 دقیقه مطالعه

ذهن مسلط بر خواب – 25 راز برای زود بیدار شدن

آدم سحرخیزی نیستید اما هنوز باید صبح زود بیدار شوید؟ در ادامه بخوانید… حدود شش سال پیش، من با همین مشکل دست و پنجه نرم می کردم. همسر من در آن زمان هرگز نشنیده بود که من به او بگویم: «مرا ساعت 6:30 صبح بیدار کن.» ایده بیدار شدن صبح زود با میل خودم هرگز به ذهنم خطور نکرده بود. من حتی مقاله ‌ای نوشتم که چرا دیرتر از خواب بیدار شدناحساس شگفت ‌انگیزی دارد و دلایل جالبی را برای سحرخیز نشدن ارائه کردم.

عناوین مقاله
1. کاری که شب ها قبل از رفتن به رختخواب انجام می دهید، مهم است.2. آنچه عصرها می خورید هم نکته مهم دیگری است.3. عاملی را پیدا کنید که هر روز صبح شما را از رختخواب بلند کند.4. بر مزایای (علمی) زود بیدار شدن تمرکز کنید.5. حتما در تاریکی مطلق بخوابید.6. تعادل مناسب خواب را پیدا کنید.7. ثبات نکته کلیدی است – یک برنامه خواب منظم داشته باشید. هنگامی که زنگ هشدار شما به صدا درآمد، برخیزید.9. قدم به قدم پیش بروید.10. نظم و انضباط لازم را توسعه دهید.11. دکمه ی به تعویق انداختن زنگ هشدار را استفاده نکنید.12. یک برنامه صبحگاهی که مشتاقانه منتظر آن هستید، ایجاد کنید.13. دمای اتاق خود را تنظیم کنید.14. حتماً هر چه زودتر به رختخواب بروید.15. ملاتونین خود را افزایش دهید.16. اتفاقات روز را یادداشت کنید.17. به موسیقی یا صداهای آرامش بخش گوش دهید.18. زمان خواب منظم خود را حفظ کنید.19. وسایل دارای میدان های الکترومغناطیسی را خاموش کنید.20. وسایل الکتریکی را از سر خود دور کنید.21. قبل از رفتن به رختخواب از استفاده از دستگاه هایی که از خودشان نور ساطع می کنند خودداری کنید.22. یک برنامه روتین مفید قبل از خواب ایجاد کنید.23. آخر هفته ها هم منضبط بمانید.24. با هر کاری که انجام می دهید، به بازخورد بدن خود گوش دهید.25. اگر همه چیز شکست خورد: مکان زنگ هشدار خود را تغییر دهید.منبع:

همانطور که می بینید، من با همین مشکل دست و پنجه نرم کردم. با این حال، شش سال بعد، خودم را به یک سحرخیز تبدیل کردم. در ادامه، دقیقاً به شما نشان خواهم داد که چه کاری انجام دادم تا احساس شادابی و نشاط کنم، حتی وقتی صبح خیلی زود از خواب بیدار می شدم. حتی اگر واقعاً یک فرد سحرخیزی نیستید، در اینجا رازهایی برای زود بیدار شدن وجود دارد.

زود بیدار شدن می تواند یک مبارزه واقعی باشد. هیچ چیز ناخوشایندتر از این نیست که وقتی بیرون واقعا تاریک است از خواب بیدار شوید و مجبور شوید از تخت گرم و راحت خود بیرون بیایید.

ذهن مسلط بر خواب - 25 راز برای زود بیدار شدن

«هیچ طلوعی آنقدر زیبا نیست که ارزش بیدار کردنم را برای دیدن آن داشته باشد.»

میندی کالینگ

اگر خستگی مفرط نبود، بیدار شدن در هنگام تاریکی و بیرون آمدن از یک تخت گرم قابل کنترل بود. در واقع، همین احساس خستگی و سرحال نبودن است که زود بیدار شدن را بسیار دشوار می کند. قابل درک است که هیچ کس واقعاً دوست ندارد زود از خواب بیدار شود – به خصوص زمانی که احساس می کنید فقط چند ساعت است که خوابیده اید.

بیایید رازهای زود بیدار شدن را بررسی کنیم.

من هم دقیقا با همین وضعیت مواجه شدم. به عنوان یک دانش آموز، آزادی زیادی داشتم که به من اجازه می داد هر زمان که بخواهم از جایم بلند شوم. با این حال، زمانی که کارآموزی را شروع کردم، همه چیز پیچیده شد و پس از فارغ التحصیلی دشوارتر شد. دورانی از زندگی من بود که واقعاً برای زود بلند شدن از رختخواب مشکل داشتم. حتی بیشتر از این، این واقعیت که باید صبح ها خیلی زود از خواب بیدار می شدم، کار را آسان نمی کرد؛ و منظورم از خیلی زود، ساعت 5:00 صبح است.

مشکل بزرگ همه این ها این بود که از صبح زود بیدار شدن متنفر بودم. بدتر از همه، می‌دانستم که آدم سحرخیزی نیستم و فکر می‌کردم که این هرگز تغییر نخواهد کرد.

در همان زمان، من بارها متوجه شدم که افراد بسیار موفق استثنایی مانند ریچارد برانسون، تیم کوک، بنجامین فرانکلین و هوارد شولتز عادت دارند که خیلی زود از خواب بیدار شوند. برخی از این افراد فوق ‌العاده موفق اظهار داشتند که زود بیدار شدن به آنها کمک می‌کند تا کارایی بیشتری داشته باشند.

برخی دیگر اشاره کردند که سحرخیز بودن به آنها برتری های مهمی نسبت به رقبای غیر سحرخیزشان می دهد. بنا به هر دلیلی که برای زود بیدار شدن بیان کردند، همه آنها به طرز شگفت انگیزی در زندگی خود موفق بودند. طبیعتاً این موضوع مرا به فکر فرو برد.

از یک طرف، فهمیدم که زود بیدار شدن می تواند به افزایش بهره وری من کمک کند. از طرف دیگر، سحرخیز بودن به من احساس وحشتناکی می داد. هر زمان که زود بیدار می شدم، تمام روز خسته بودم و در نتیجه کارآمدی خود را به میزان قابل توجهی کاهش می دادم.

پس چگونه توانستم به یک سحرخیز تبدیل شوم که نه تنها هنگام بیدار شدن در ساعت 5 صبح احساس شادابی می کند، بلکه قبل از به صدا درآمدن زنگ ساعت نیز از خواب بیدار می شود؟

اینطور شد که من یک سحرخیز شدم…

ذهن مسلط بر خواب - 25 راز برای زود بیدار شدن

چگونه زود بیدار شویم؟

شش سال پس از تلاش های اولیه، خودم را به یک سحرخیز تبدیل کردم. تغییر کردن همیشه آسان نبود اما در نهایت موفق شدم.

«یکی از رازهای موفقیت این است که ناهار را در زمانی از روز بخوریم که بیشتر مردم صبحانه می خورند.»

رابرت برالت

این روزها هر وقت از خواب بیدار می شوم، نسبت به روزهایی که دیر بیدار می شدم، احساس شادابی و انرژی بیشتری می کنم. در عین حال، من خیلی راحت تر به خواب می روم و کیفیت خوابم بسیار بهبود یافته است. من فکر می کنم این عمدتا به این دلیل است که بدن من از زمان خواب استفاده بسیار بیشتری می کند.

با این حال، ذکر این نکته مهم است که سحرخیز شدن مستلزم انجام اصلاحات و اقدامات خاصی است. این به این دلیل است که زود بیدار شدن اگر باعث می شود احساس کنید سایه ای ناکارآمد و نیمه بیدار از خودتان هستید، فایده ای ندارد؛ بنابراین، موارد زیر به شما کمک می کند تا به طور متعادل زود از خواب بیدار شوید تا برای فعالیت های طی روز به خوبی استراحت کنید.

رازهای زود بیدار شدن

بیایید نگاهی به این بیندازیم که چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا احساس شادابی و نشاط کنید – حتی وقتی زود از خواب بیدار می‌شوید.

ذهن مسلط بر خواب - 25 راز برای زود بیدار شدن

1. کاری که شب ها قبل از رفتن به رختخواب انجام می دهید، مهم است.

شما می‌توانید با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید (و کارهایی که ترجیح می‌دهید انجام ندهید) در ساعات قبل از خواب، بر موفقیت خود در سحرخیز شدن تأثیر زیادی بگذارید؛ بنابراین، انتقال به یک سحرخیز نیاز به یک برنامه خوب و آمادگی زیادی دارد.

فعالیت ‌های خاصی وجود دارند که می‌توانند بر کیفیت خواب شما تأثیر مثبت بگذارند و به شما کمک کنند تا با احساس سرحالی از خواب بیدار شوید. در عین حال، بسیاری از فعالیت های دیگر وجود دارد که کیفیت خواب شما را کاهش می دهد؛ بنابراین، شرکت در فعالیت‌ های مفیدی که کیفیت خواب شما را افزایش می‌دهد و هم زمان تأثیرات منفی را از بین می ‌برد، مهم است.

به جای اینکه قبل از رفتن به رختخواب ساعت ‌ها را جلوی تلویزیون یا کامپیوتر بگذرانید، به خود فرصت دهید تا آرامش داشته باشید. خیلی بهتر است روز را با خواندن یک کتاب عالی و مدیتیشن به پایان برسانید تا فعالیت هایی که واقعاً آرامشتان را مختل می کند. در عین حال، مهم است که حداقل سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب ورزش نکنید.

2. آنچه عصرها می خورید هم نکته مهم دیگری است.

بسیاری از مردم تأثیر زیاد تغذیه بر نحوه خوابیدن ما دارد را دست کم می گیرند. در نتیجه، بسیاری از افراد هنگام صبح زود بیدار شدن احساس وحشتناکی می کنند، زیرا آنها انتخاب درستی برای تغذیه شان ندارند.

در اینجا مواردی وجود دارد که واقعاً باید از آنها اجتناب کنید:

 • غذاهای محرک. از مصرف کافئین، الکل و شکر خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید که حداقل شش ساعت قبل از رفتن به رختخواب از کافئین خودداری کنید. همچنین از منابعی که کافئین کمتری دارند مانند چای، داروها و شکلات (تیره) اجتناب کنید.
 • غذاهای تند خوردن غذاهای پرادویه با مشکلات خوابیدن مرتبط است و خواب شما را مختل می کند.
 • مایعات مصرفی: مصرف مایعات خود را در شب کاهش دهید و حداقل یک و نیم ساعت قبل از رفتن به رختخواب کمتر مایعات بنوشید.
 • نیکوتین: استعمال دخانیات هیچ فایده ای ندارد، بنابراین از آن اجتناب کنید.
 • غذاهای چرب ناسالم: رژیم غذایی سرشار از چربی نه تنها منجر به خواب آلودگی در طول روز می شود، بلکه باعث اختلال در خواب نیز می شود.
 • وعده های غذایی سنگین. حداقل 3 تا 4 ساعت قبل از خواب از خوردن وعده های غذایی سنگین خودداری کنید.
 • الکل. نوشیدن الکل ممکن است به شما کمک کند سریع تر بخوابید، اما همچنین باعث می شود که در طول شب بیشتر از خواب بیدار شوید.
 • پروتئین: سعی کنید پروتئین را در شب به حداقل برسانید.

ذهن مسلط بر خواب - 25 راز برای زود بیدار شدن

در اینجا چیزی است که مفید است:

 • نوشیدن شیر قبل از خواب. شیر حاوی آمینو اسیدی به نام تریپتوفان است که دانشمندان معتقدند اثرات خواب آور دارد.
 • داشتن رژیم غذایی متنوع. طبق تحقیقات علمی، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و متنوع یکی از جنبه های اصلی الگوهای خواب طبیعی و سالم است.
 • خوردن کربوهیدرات های با شاخص گلیسمی بالا. این کربوهیدرات ها شامل سبزیجات هستند و اگر چند ساعت قبل از رفتن به رختخواب مصرف شوند، می توانند خواب شما را بهبود بخشند.
 • خوردن میان وعده قبل از خواب. یک میان وعده سبک و سالم کمی قبل از رفتن به رختخواب می تواند به شما در جلوگیری از احساس گرسنگی در طول شب کمک کند.
 • نوشیدن یک چای گیاهی.
 • خوردن غذاهای غنی از تریپتوفان. تریپتوفان (و فواید آن برای تقویت خواب) فقط در شیر یافت نمی شود، بلکه در دانه ها، عسل، موز و آجیل نیز یافت می شود. این غذاهای غنی از تریپتوفان را با کربوهیدرات ها ترکیب کنید تا اثر خواب آور آنها را افزایش دهید.

بیایید با چند راز دیگر برای زود بیدار شدن ادامه دهیم.

3. عاملی را پیدا کنید که هر روز صبح شما را از رختخواب بلند کند.

بیدار شدن در صبح زمانی که چیزی در مورد روز آینده شما وجود ندارد که هیجان زده باشید، فوق العاده دشوار است. در عین حال، من شخصاً تجربه کرده ام که کار کردن روی یک پروژه بزرگ که شما را هیجان زده می کند چقدر می تواند قدرتمند باشد.

نکته کلیدی برای زود بیدار شدن این است که چیزی را پیدا کنید که به شما انرژی و هیجان می دهد به حدی که خواب طولانی مدت به نظر اتلاف وقت باشد. وقتی چیزی را پیدا کردید که به معنای واقعی کلمه باعث می‌شود از رختخواب بیرون بیایید، می‌دانید که در پی اتفاق خوبی هستید. به همین ترتیب، شگفت زده خواهید شد که چگونه دنبال کردن رویاهای خود و انجام کاری که دوست دارید می تواند به شما کمک کند تا به راحتی صبح زود از خواب بیدار شوید.

ذهن مسلط بر خواب - 25 راز برای زود بیدار شدن

4. بر مزایای (علمی) زود بیدار شدن تمرکز کنید.

هر زمان که رفتن (و زود بیدار شدن) سخت می شود، یادآوری مزایای مرتبط با سحرخیز بودن بسیار مفید است. مطالعات جالب بسیاری وجود دارد که فواید بی ‌شماری مرتبط با صبح زود بیدار شدن را برجسته کرده ‌اند.

به عنوان مثال، یک مطالعه خاص نشان داد که افراد سحرخیزی بیشتر از افراد شب زنده دار به موفقیت شغلی دست می یابند. محققان تاکید کردند که افراد سحرخیز نسبت به همتایان خود بسیار فعال تر هستند. در عین حال، این تحقیق اشاره کرد که افرادی که زود از خواب بیدار می شوند، احتمال بیشتری دارد که مشکلات را پیش بینی و شناسایی کنند که به آنها کمک می کند تا تأثیر منفی مشکلات را به حداقل برسانند.

مطالعه بسیار جالب دیگری نشان می‌دهد که دانشجویانی که کلاس های صبح را انتخاب می کنند، نمرات بهتری نسبت به دانشجویانی دارند که کلاس های عصرگاهی را انتخاب می کنند. تحقیقات بیشتر همچنین نشان داد که افرادی که زود از خواب بیدار می شوند به طور کلی بسیار شادتر و سالم تر از کسانی هستند که ترجیح می دهند تا دیروقت بیدار بمانند.

جالب توجه است که طبق تحقیقات علمی، افراد سحرخیز سطوح بالاتری از احساسات مثبت را گزارش کردند و به طور کلی احساس سلامتی بیشتری نسبت به افراد غیر سحرخیز داشتند. نویسندگان از یافته ‌های خود به این نتیجه رسیدند که سحرخیز بودن می ‌تواند دلیلی باشد که شرکت ‌کنندگان مسن ‌تر شادتر از افراد جوان ‌تر هستند.

یکی دیگر از مزایای جالب زود خوابیدن این است که به شما کمک می کند تا با ریتم شبانه روزی زمین هماهنگ شوید. این بدان معنی است که کیفیت خواب شما شروع به افزایش می کند زیرا می توانید به سطوح عمیق تر خواب به جهت استراحت کافی و ریکاوری جسمی برسید.

5. حتما در تاریکی مطلق بخوابید.

این توصیه ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اما به من اعتماد کنید، زیرا تفاوت بسیاری ایجاد می کند. هنگام رفتن به رختخواب، مطمئن شوید که کم ترین نوری در اتاق وجود نداشته باشد. حتی کم ترین نور، به عنوان مثال استفاده از دستگاه های الکتریکی، می تواند تولید ملاتونین بدن شما را مختل کند که می تواند به شدت در خواب شما اختلال ایجاد کند. اگر می خواهید یک قدم فراتر بروید، از ماسک خواب استفاده کنید.

ذهن مسلط بر خواب - 25 راز برای زود بیدار شدن

6. تعادل مناسب خواب را پیدا کنید.

همانطور که همه ما می دانیم، کم خوابی باعث می شود صبح روز بعد احساس وحشتناکی داشته باشید. در عین حال، اکثر مردم فراموش می کنند که خواب زیاد الگوی خواب آنها را نیز مختل می کند؛ بنابراین، مهم است که میزان نیاز خواب خود را ارزیابی کنید.

انجام این کار به شما کمک می کند تا درک بهتری از میزان خواب مورد نیاز خود برای عملکرد صحیح داشته باشید. همچنین به شما نشان می دهد که چقدر خواب برای شما زیاد است. نکته کلیدی برای سحرخیز بودن این است که به همان اندازه که لازم است بخوابید اما نه بیشتر. با این حال، در بیشتر موارد، این امر مستلزم غلبه بر میل به خوابیدن «فقط کمی بیشتر» است.

به عنوان یک قاعده کلی، اگر در طول روز بدون احساس خستگی کارآمد باشید، به اندازه کافی خوابیده اید. این قانون حتی در زمانی که هنگام صبح زود بیدار می شوید نیز اعمال می شود. آنچه مهم است این است که در طول روز چه احساسی دارید، نه چند دقیقه پس از بیدار شدن.

7. ثبات نکته کلیدی است – یک برنامه خواب منظم داشته باشید.

با آزمون و خطا، در نهایت متوجه خواهید شد که چقدر به خواب نیاز دارید. حتی مهم تر از آن، به شما کمک می کند تا یک روال خواب متعادل را ایجاد کنید.

وقتی نوبت به زود بیدار شدن می رسد، پیروی از یک برنامه خواب منظم، حتی در آخر هفته ها، بسیار مهم است. پیروی از یک الگوی ثابت برای خوابیدن و بیدار شدن در صبح به شما کمک می کند تا زمان بندی ساعت داخلی بدن خود را حفظ کنید. در عین حال، حفظ الگوی خواب منظم به شما این امکان را می دهد که از زمان خواب خود بیشتر استفاده کنید. این به این دلیل است که به شما کمک می کند بهتر بخوابید و راحت تر از خواب بیدار شوید.

با اجرای شماره 6 و 7 خواهید دید که کیفیت خواب شما به شدت بهبود می یابد. پس از مدتی انجام این کار، از اینکه چگونه بدن شما در استفاده از زمان تعیین شده برای خواب موثرتر می شود، شگفت زده خواهید شد.

ذهن مسلط بر خواب - 25 راز برای زود بیدار شدن

 1.  هنگامی که زنگ هشدار شما به صدا درآمد، برخیزید.

یکی از موانع اساسی که زود بیدار شدن را بسیار دشوار می کند این است که پس از خاموش کردن زنگ ساعت در تخت خواب راحت خود دراز بکشید. این همان کاری است که اکثر ما به آن عادت داریم، اما معمولاً همان چیزی است که زود بیدار شدن را بسیار دشوار می کند. این به این دلیل است که به جای بلند شدن، شروع به فکر کردن بیش از حد می کنید که ممکن است باعث شود منطقی باشید که باید «فقط یک دقیقه یا بیشتر» به خوابیدن ادامه دهید.

اگر واقعاً می‌خواهید یک سحرخیز شوید، این عادت را در خود ایجاد کنید که به محض به صدا درآمدن زنگ هشدار، فوراً بیدار شوید. با اقدام فوری می توانید از به تعویق انداختن آن جلوگیری کنید که این مورد برای سحرخیز شدن بسیار مهم است.

9. قدم به قدم پیش بروید.

اگر یک چیز وجود داشته باشد که می توانم به شما تضمین کنم این است که یک شبه زود بیدار نخواهید شد. ایجاد عادت زود بیدار شدن نیاز به زمان، تمرین و نظم و انضباط زیادی دارد؛ بنابراین، توصیه می شود که زیاد به خودتان سخت نگیرید و انتظارات بلندپروازانه نداشته باشید.

در عوض، در طول چند هفته، تنظیمات کوچکی را در برنامه خواب خود ایجاد کنید. با 10 یا 15 دقیقه زودتر بیدار شدن در هر هفته یا دو هفته یا بیشتر، می توانید پیشرفت بسیار بیشتری نسبت به تغییر یک دفعه ای از بیدار شدن از ساعت 10 صبح به ساعت 5 صبح داشته باشید.

ذهن مسلط بر خواب - 25 راز برای زود بیدار شدن

برنامه شما می تواند به این شکل باشد (مطمئن شوید که زمان رفتن به رختخواب را مطابق با آن تنظیم کنید):

 • هفته 1: بیدار شدن در ساعت 7 صبح
 • هفته دوم: بیدار شدن در ساعت 6:45 صبح
 • هفته سوم: بیدار شدن در ساعت 6:30 صبح
 • هفته چهارم: بیدار شدن در ساعت 6:15 صبح
 • هفته پنجم: بیدار شدن در ساعت 6:00 صبح
 • هفته 6: بیدار شدن در ساعت 5:45 صبح؛ و غیره.

با تطبیق آهسته روتین خود با عادت جدید برای زود بیدار شدن، می توانید از بسیاری از مشکلات ناشی از تلاش برای اجبار کردن سریع چیزها جلوگیری کنید.

10. نظم و انضباط لازم را توسعه دهید.

حتی اگر اقدامات اصلاحی کوچکی انجام دهید و همه چیز به آرامی پیش برود، باز هم رعایت نظم و انضباط خاصی نیاز دارد تا عادت خود را برای صبح زود بیدار شدن دنبال کنید. بدانید که روزهایی خواهند بود که واقعاً مجبور خواهید شد از رخت خواب بیرون بیایید. این نقطه مهمی است که در آن نظم و انضباط زیادی برای حفظ روال لازم است. هنگام مواجه شدن با این موقعیت ها، به خود یادآوری کنید که تا زمانی که مشکلات برطرف نشده اند، ادامه دهید.

11. دکمه ی به تعویق انداختن زنگ هشدار را استفاده نکنید.

در حالی که بیشتر مردم به طور معمول دکمه تعویق زنگ هشدار خود را می زنند، این چیزی است که کاملاً باید از آن اجتناب شود. اگر می خواهید یک فرد سحرخیز شوید، عادت کنید که از دکمه به تعویق انداختن زنگ هشدار خود استفاده نکنید. فشار دادن به تعویق انداختن، زود بیدار شدن را دشوارتر می کند. پس از عذاب دادن خود دست بردارید و به محض اینکه زنگ هشدار به صدا درآمد، از جایتان بلند شوید.

ذهن مسلط بر خواب - 25 راز برای زود بیدار شدن

12. یک برنامه صبحگاهی که مشتاقانه منتظر آن هستید، ایجاد کنید.

یکی دیگر از ترفندهای عالی برای زود بیدار شدن این است که از یک برنامه صبحگاهی استفاده کنید که واقعاً دوست دارید. مهم نیست که صبح ها چه می کنید تا زمانی که وقتی در رختخواب هستید واقعا مشتاقانه منتظر آن باشید. متوجه خواهید شد که یک روتین صبحگاهی لذت بخش می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند زیرا به شما کمک می کند صبح راحت تر از خواب بیدار شوید. در عین حال، پیروی از یک روال صبحگاهی که دوست دارید بسیار هیجان ‌انگیزتر از بیدار شدن از خواب و عجله برای رفتن به سر کار است.

13. دمای اتاق خود را تنظیم کنید.

تفاوت های جزئی زیادی وجود دارد که می تواند بر کیفیت خواب شما تأثیر بگذارد. یکی از آنها دمای اتاقی است که در آن می خوابید. بیشتر مردم ترجیح می دهند در یک محیط واقعا گرم بخوابند. با این حال، این اغلب باعث می شود که اتاق خواب خود را بیش از حد گرم نگه دارند که می تواند منجر به مشکلات خواب شود؛ بنابراین، توصیه می شود دمای اتاق را بین 60 تا 70 درجه (درجه فارنهایت) نگه دارید. هر دمایی بالاتر یا پایین تر ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

14. حتماً هر چه زودتر به رختخواب بروید.

دانشمندان بارها اعلام کرده اند که بیشتر ریکاوری مجدد بدن در ساعت 11 شب و 1 بامداد اتفاق می افتد؛ بنابراین، کیفیت خواب شما تا حد زیادی به این سوال بستگی دارد که آیا در این ساعات می خوابید یا خیر. با زود خوابیدن، می توانید از این ساعات ریکاوری به طور کامل استفاده کنید که به نوبه خود به شما کمک می کند زودتر از خواب بیدار شوید.

ذهن مسلط بر خواب - 25 راز برای زود بیدار شدن

15. ملاتونین خود را افزایش دهید.

با قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید در طول روز، می توانید تولید ملاتونین خود را بهینه کنید. در غیر این صورت، اگر شب ها احساس بی قراری و در روز احساس خستگی می کنید، مکمل ملاتونین مصرف کنید.

16. اتفاقات روز را یادداشت کنید.

خاطره نگاری می تواند به شما کمک کند از رفتن به رختخواب با تشویش ذهن ناشی از غرق شدن در افکار گوناگون جلوگیری کنید.

17. به موسیقی یا صداهای آرامش بخش گوش دهید.

گوش دادن به صداهای آرام بخش یا موسیقی می تواند راهی فوق العاده برای آرام شدن کمی قبل از رفتن به رختخواب باشد.

18. زمان خواب منظم خود را حفظ کنید.

نکته شماره 7 قبلاً به اهمیت ایجاد یک برنامه خواب ثابت اشاره کرده است. هنگامی که چنین برنامه ‌ای را تنظیم کردید، مطمئن شوید که زمان رفتن به رختخواب را به طور مکرر تغییر ندهید. اگر هر روز در ساعت (تقریبا) یکسانی به رختخواب بروید، بدن شما ریتم خواب لازم را ایجاد می کند که به شما کمک می کند زمان خواب خود را به حداکثر برسانید.

19. وسایل دارای میدان های الکترومغناطیسی را خاموش کنید.

میدان ‌های الکترومغناطیسی می‌توانند – درست مانند کوچک ‌ترین اثر نور – تولید ملاتونین و سروتونین را مختل کنند. به همین دلیل سعی کنید بفهمید که آیا اتاق خواب شما در میدان الکترومغناطیسی قرار دارد یا خیر. ببینید آیا می‌توانید به نحوی آن را خاموش کنید تا تمام میدان ‌های الکترومغناطیسی در آن اتاق خاص از بین برود.

ذهن مسلط بر خواب - 25 راز برای زود بیدار شدن

20. وسایل الکتریکی را از سر خود دور کنید.

به عنوان یک قانون کلی، تمام وسایل الکتریکی را تا حد امکان از سر خود دور نگه دارید چرا که می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

21. قبل از رفتن به رختخواب از استفاده از دستگاه هایی که از خودشان نور ساطع می کنند خودداری کنید.

نکته مهم دیگر برای بهبود کیفیت خواب این است که از تلفن هوشمند، تبلت، تلویزیون یا رایانه کمی قبل از رفتن به رختخواب استفاده نکنید. دلیل این امر این است که همه این دستگاه ها نوع خاصی از نور را ساطع می‌کنند که تولید ملاتونین را سرکوب می کند.

22. یک برنامه روتین مفید قبل از خواب ایجاد کنید.

همانطور که قبلاً گفته شد، ایجاد روتین فعالیت های مفیدی که کمی قبل از رفتن به رختخواب انجام می دهید، بسیار مهم است. انجام این کار به شما کمک می کند تا خود را برای خوابیدن آماده کنید در حالی که به طور همزمان در حال خوابیدن هستید. یکی از این فعالیت ها می تواند مدیتیشن باشد، فعالیت دیگری می تواند خواندن باشد. هر کاری که به آرامش شما کمک می کند انجام دهید.

23. آخر هفته ها هم منضبط بمانید.

تجربه خودم به من نشان داده است که تغییر کامل الگوی خواب خود در آخر هفته اشتباه بزرگی است. به همین دلیل کمی بیشتر از روزهای هفته می خوابم اما سعی می کنم زیاد نخوابم. انجام این کار به من کمک می کند تا الگوی ایجاد شده را حفظ کنم. در عین حال، به من این امکان را می دهد که از مشکلات ناشی از مشکل خواب ماندن روز بعد جلوگیری کنم. به طور خلاصه، همه چیز در مورد تعادل است.

ذهن مسلط بر خواب - 25 راز برای زود بیدار شدن

24. با هر کاری که انجام می دهید، به بازخورد بدن خود گوش دهید.

عادت کردن به بیدار شدن صبح زود نیاز به زمان و صبر دارد. موقعیت ‌هایی پیش می‌آید که گوش دادن به بازخوردهایی که بدنتان به شما می‌دهد کاملاً لازم است. به بدن خود گوش دهید و در صورت لزوم، برنامه های روزمره خود را تنظیم کنید. این امر به ویژه زمانی صادق است که با بیماری یا استرس زیادی مواجه می شوید.

25. اگر همه چیز شکست خورد: مکان زنگ هشدار خود را تغییر دهید.

به نظر من، اولین مانع برای زود بیدار شدن، تمایل به راحتی است. خیلی آسان (و راحت) است که به سادگی زنگ ساعت خود را خاموش کنید تا بتوانید به خواب خود ادامه دهید. به همین دلیل، ممکن است ترفند واقعاً مؤثری باشد که مکان زنگ هشدار خود را تغییر دهید تا مجبور شوید از رختخواب بلند شوید و آن را خاموش کنید. این یک تجربه کاملاً لذت بخش نیست اما قطعاً شما را از رختخواب خارج می کند.

در آخر، ذکر این نکته ضروری است که اگر احساس راحتی می‌کنید که یک شب زنده‌ دار هستید و اگر از آن راضی هستید، خودتان را تغییر ندهید. شاید بهتر باشد به جای اینکه خود را مجبور به انجام روتینی کنید که احساس وحشتناکی در شما ایجاد می کند، کاری را انجام دهید که برای شما طبیعی است.

امیدوارم از این مقاله در مورد رازهای زود بیدار شدن لذت برده باشید. شما کدام را ترجیح می دهید، زود بیدار شدن یا شب بیدار ماندن؟

پیروز باشید!

منبع:

Mind over Mattress – 25 Secrets to Waking up Early

3.9/5 - (17 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx