قدرت تمرکز و توجه متمرکز

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

قدرت تمرکز و توجه متمرکز

«وقتی همه منابع فیزیکی و ذهنی متمرکز باشد، قدرت فرد برای حل یک مشکل به شدت چند برابر می‌شود.» – نورمن وینسنت پیل

«قوای ذهن مانند پرتوهای خورشید است. وقتی متمرکز می شوند، روشن می شوند.» – سوامی ویوکاناندا

یک ذره بین می تواند یک تکه کاغذ را بسوزاند زمانی که پرتوهای خورشید از طریق آن بر روی یک نقطه متمرکز شوند. آتش فقط زمانی می‌توانست شعله‌ور شود که پرتوهای خورشید روی نقطه‌ای کوچک متمرکز شوند. وقتی ذره بین خیلی دور یا نزدیک به کاغذ می شود، اشعه های خورشید نمی توانند به اندازه کافی متمرکز شوند و هیچ اتفاقی نمی افتد.

این تجربه به وضوح چگونگی عملکرد قدرت تمرکز را توضیح می دهد. این مهارتی است که شما را قادر می سازد توجه خود را به یک فکر یا فعالیت معطوف کنید و در عین حال هر چیز دیگری را از آگاهی خود حذف کنید.

(قدرت تمرکز یعنی یک ذهن دقیق. این به عنوان قدرت تمرکز توجه بر یک فکر، شی یا فعالیت ظاهر می شود.)

با قدرت تمرکز، انرژی های خود را حفظ می کنید و آنها را در افکار یا فعالیت های بی ربط پراکنده نمی کنید. به همین دلیل است که توسعه تمرکز برای هر کسی که می‌خواهد کارآمدتر باشد و مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرد حیاتی است.

این مهارت برای هر نوع موفقیتی ضروری است. بدون آن، انرژی خود را پخص می کنید و زمان خود را تلف می کنید، اما با آن، می توانید کارهای بزرگی انجام دهید.

قدرت تمرکز و توجه متمرکز

اهمیت تمرکز بر توجه

تمرکز یعنی چه؟ تمرکز به معنای توجه متمرکز است و کاربردها و فواید زیادی دارد. به مطالعه کمک می‌کند، درک سریع‌تر را امکان‌پذیر می‌کند، حافظه را بهبود می‌بخشد، به تمرکز روی یک کار، شغل یا هدف کمک می‌کند و شما را قادر می‌سازد تا افکار بی‌معنا و بی‌ربط را نادیده بگیرید.

البته همه اینها به شما در دستیابی به اهداف و عملکرد مؤثرتر کمک می کند.

تمرکز ابزاری قدرتمند برای استفاده موثر از تجسم خلاق و قانون جذب است و همچنین به رشد قوای روانی کمک می کند.

تمرکز و توجه نیز کلیدهای اصلی تمرین مدیتیشن هستند. وقتی این مهارت به خوبی توسعه یافته باشد، ذهن با آمادگی بیشتری از شما اطاعت می کند و درگیر افکار بی معنی نمی شود. این توانایی نقش مهمی در مدیتیشن، کسب تسلط ذهنی و رسیدن به آرامش دارد. بدون آن، ذهن فقط بی قرار از یک فکر به فکر دیگر می پرد و به شما اجازه نمی دهد به درستی مراقبه کنید و آرامش درونی را از شما سلب می کند.

آیا اکنون متوجه شده اید که چرا توسعه و بهبود توانایی تمرکز بسیار مهم و ارزشمند است؟

برای توسعه این قدرت، باید آن را تمرین کنید. تمام بهانه های خود را در مورد نداشتن وقت یا زیاد بودن مشغله یا تنبلی فراموش کنید. نگویید که شرایط مناسب نیست، یا نمی توانید مکانی آرام برای مدیتیشن پیدا کنید.

با کمی برنامه ریزی، میل و انگیزه، همیشه می توانید هر روز زمانی را برای تمرین ذهن خود پیدا کنید، مهم نیست که چقدر مشغول هستید.

قدرت تمرکز و توجه متمرکز

ذهن بی قرار

افکار مدام توجه ما را جلب می کنند و وقت و انرژی ما را صرف امور بی اهمیت و بیهوده می کنند. آنها در واقع زندگی ما را اداره می کنند. ما آنقدر به این شرایط عادت کرده ایم که آن را طبیعی می دانیم.

در حین تنفس، نیازی نیست که به هر دم و بازدم توجه کنیم. ما از روند تنفس آگاه می شویم، تنها زمانی که در تنفس مشکل داریم به آن توجه می کنیم، مانند زمانی که بینی ما به دلیل سرماخوردگی مسدود شده است، یا زمانی که در اتاقی با پنجره های بسته و بدون تهویه هستیم.

در مورد تفکر هم همینطور است. فقط زمانی که نیاز به تمرکز، حل مشکل یا مطالعه داشته باشیم، از پچ پچ مداوم افکار و ناتوانی خود در آرام کردن آنها آگاه می شویم. ما همچنین در مواقعی که نگرانی یا ترسی داریم از آنها آگاه می شویم.

وضعیت رایج زیر را بررسی کنید. برای شغل یا امتحان باید چیزی را مطالعه کنید. کتاب را در دست میگیرید، راحت روی مبل می نشینی و شروع به خواندن می کنید. بعد از مدتی احساس گرسنگی می کنید و به آشپزخانه می روید تا چیزی بخورید.

به کتاب برمی‌گردید، اما چند لحظه بعد می‌شنوید که مردم بیرون صحبت می‌کنند. شما برای چند لحظه به آنها گوش می دهید و سپس توجه خود را به کتاب جلب می کنید. پس از مدتی احساس بی قراری می کنید و رادیو را برای گوش دادن به موسیقی روشن می کنید. چند لحظه به خواندن ادامه می دهی و بعد اتفاقی را که دیروز رخ داده به یاد می آوری و شروع به فکر کردن به آن می کنی. پس از مدتی، وقتی به ساعت خود نگاه می کنید، با تعجب متوجه می شوید که یک ساعت کامل گذشته است و به سختی چیزی خوانده اید.

این چیزی است که وقتی فرد تمرکز ندارد اتفاق می افتد. تصور کنید اگر می توانستید توجه خود را کنترل کنید و ذهن خود را متمرکز کنید، چه کاری می توانستید انجام دهید!

کاری که به قدرت بدنی نیاز دارد، مثلاً حمل بارهای سنگین، عضلات را تقویت می کند. با این حال، ورزش روزانه در باشگاه یکسان نیست. با خواندن و مطالعه، ذهن را تمرین دهید، اما برای به دست آوردن تمرکز قوی، باید هر روز تمرینات تمرکز را تمرین کنید، درست مانند تمرین در باشگاه.

قدرت تمرکز و توجه متمرکز

مقاومت درونی برای ایجاد تمرکز

برای توسعه این توانایی، باید ذهن خود را آموزش دهید. اکثر مردم بر این باورند که تمرکز یک فعالیت طاقت فرسا و خسته کننده است و شامل تلاش و تنش است که دشوار و ناخوشایند است. این باور که معمولا از سنین پایین شروع می شود، درست نیست.

والدین و معلمان از کودکان انتظار دارند درس بخوانند، تکالیف خود را انجام دهند و نمرات خوبی کسب کنند. گاهی اوقات از اقدامات انضباطی برای کودکان استفاده می کنند. این باعث می شود بچه ها احساس کنند مجبور به انجام کاری که دوست ندارند انجام دهند.

گفتن اینکه کودک به اندازه کافی تمرکز ندارد، بیزاری ناخودآگاه نسبت به تمرکز و مطالعه ایجاد می کند و کودک یاد می گیرد که آنها را با اجبار، عدم آزادی و انجام کاری که دوست ندارد همراه کند. وقتی بچه ها بزرگ می شوند، جای تعجب نیست که قدرت تمرکز آنها ضعیف است. آنها ممکن است از اهمیت آن آگاه باشند، اما ناخودآگاه ممکن است از آن دوری کنند.

اگرچه بیشتر مردم اذعان می‌کنند که تمرکز خوب یک دارایی بزرگ است، اما اکثر آنها هیچ کاری برای تقویت آن انجام نمی‌دهند، زیرا نمی‌دانند چگونه است و انگیزه ای برای انجام این کار ندارند. توسعه تمرکز می تواند سرگرم کننده باشد، اگر به روشی درست انجام شود. باید با شادی، نگرش مثبت، خوش بینی و درک امکانات عالی آن تمرین کرد.

قدرت تمرکز و توجه متمرکز

 

مزایای توسعه قدرت تمرکز

قدرت تمرکز می تواند زندگی شما را از بسیاری جهات بهبود بخشد. همانطور که قبلاً گفته شد، در توسعه قدرت تمرکز فواید زیادی وجود دارد. در اینجا تعداد کمی از آنها هستند:

 1. کنترل افکار شما
 2. توانایی تمرکز ذهن
 3. آرامش خاطر.
 4. رهایی از افکار بیهوده و مزاحم.
 5. توانایی انتخاب افکارتان.
 6. حافظه بهتر
 7. افزایش اعتماد به نفس.
 8. افزایش قدرت درونی.
 9. اراده قوی.
 • قاطعیت.
 • توانایی مطالعه و درک سریعتر.
 • شادی درونی.
 • استفاده قدرتمندتر و کارآمدتر از تجسم خلاق و قانون جذب.
 • مدیتیشن عمیق تر و موفق تر.

و خیلی چیز های دیگر…

به نظر می رسد اگر این درست باشد خیلی خوب است. قدرت تمرکز را توسعه دهید و خودتان متوجه شوید!

منبع:

 • https://www.successconsciousness.com/blog/concentration-mind-power/the-power-of-concentration
2.4/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx