چرا یادگیری از شکست کلید موفقیت شماست (قسمت اول)

1 نظر
13 دقیقه مطالعه

چرا یادگیری از شکست کلید موفقیت شماست (قسمت اول)

من هم در چندین موقعیت زندگی ام تجربه شکست داشته ام.

در کودکی گیتار، سلو و پیانو را امتحان کردم که همگی نتایج متوسطی (در بهترین حالت) داشتند. خیلی سریع وسایل ورزشی را کنار گذاشتم؛ اما یاد گرفتم که با وجود قد بلندم، در بسکتبال یا فوتبال یا تنیس (انصافا در تنیس خیلی بد بودم) خیلی خوب نیستم.

در بزرگسالی هم شکست ها ادامه یافت. من آن شغل رویایی  را که می خواستم به دست نیاوردم. من از یک برنامه تحصیلات تکمیلی که واقعاً می خواستم در آن شرکت کنم رد شدم. من برای ده ها ناشر یک کتاب چاپ کرده ام که به خیلی از آن ها درخواست رد داده شد. من یک ایده برای یک روش جدید برای انجام کارها در محل کار داشتم که عملی نشد. حتی در برخی روابط و دوستی هایم نیز شکست خوردم.

اما در طول مسیر یاد گرفتم. از اشتباهاتم درس گرفتم. من فهمیدم که نقاط قوتم چیست. یاد گرفتم که می‌ خواهم شغلم را به کجا برسانم. یاد گرفتم که شکست ها من را تعریف نمی کنند. یاد گرفتم که برای موفقیت باید شکست بخورم؛ و آموختم که ممکن است حتی پس از شکست، در زمینه ای بهتر شوید.

چرا یادگیری از شکست کلید موفقیت شماست (قسمت اول)

وقتی شکستی را تجربه می کنید، می توانید آن را در دل خود احساس کنید. ممکن است با خود فکر کنید که دیگر نمی توانم سرپا شوم و تلاش کنم. اعتماد به نفس و عزت نفس شما می تواند ضربه بخورد. شاید نخواهید چیز جدیدی را دوباره امتحان کنید.

توماس ادیسون بعد از 10 ها هزار بار تلاش توانست در ساخت لامپ موفق شود. آریانا هافینگتون توسط 36 ناشر رد شد. اولین شرکت بیل گیتس یک فاجعه تمام عیار بود.

والت دیزنی به دلیل نداشتن خلاقیت از کار روزنامه اخراج شد. مایکل جردن از تیم بسکتبال دبیرستان خود حذف شد. اپرا وینفری از اولین شغل خود اخراج شد و در یک محیط کاری خصمانه مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفت.

موفق ترین افراد جهان اغلب شکست خورده اند. شما چگونه از شکست درس می گیرید؟ شکست چه درس هایی می تواند به شما بیاموزد؟ درک موهبت شکست را از کجا می توان یافت؟

شکست چیست؟

همه ما شکست را تجربه کرده ایم و صادقانه بگویم، تعریف ما از شکست ممکن است بسته به تجربیات ما متفاوت باشد. پس شکست چیست؟

اما در اصل، شکست به عنوان عدم موفقیت تعریف می شود. شکست به عنوان ناتوانی در برآورده کردن یک انتظار تعریف می شود. در اینجا چند نمونه از شکست وجود دارد:

  • یک دانش آموز دبیرستانی باید در امتحان ریاضی نمره الف بگیرد تا در کلاس نمره ب بگیرد. آنها یک به یک با معلم درس می خوانند و کار می کنند؛ اما زمانی که نتایج آزمون برگشت، آنها نمره ب دریافت کردند. این به این معنی است که در کلاس نمر C+ دریافت خواهند کرد.
  • یک جوینده کار اخیراً مهارت های جدیدی را از طریق برنامه توسعه نیروی کار آموخته است. آنها از این برنامه فارغ التحصیل شده اند اما به نظر نمی رسد شغلی پیدا کنند. آنها برای تقریبا 50 شغل بدون مصاحبه درخواست داده اند.
  • یک کارمند اخیراً ارتقاء یافته و به عنوان یک مدیر مردمی تبدیل شده است. با این حال، در بررسی عملکرد سالانه، آنها متوجه می شوند که تیم آن ها واقعا با مشکل مواجه است. این تیم به اهداف خود نمی رسد. علاوه بر این، مدیر بازخوردهای رو به رشدی دریافت می کند که باید روی مهارت های مدیریت افراد خود کار کنند.

ما از شکست ‌هایمان بیشتر یاد می‌ گیریم تا از موفقیت ‌هایمان. نه تنها می ‌فهمیم چه چیزی کار نمی‌ کند تا بتوانیم تلاش ‌های آینده‌ مان را بهبود ببخشیم، بلکه در این فرآیند درباره خودمان می‌آموزیم و کمی نسبت به دیگرانی که ممکن است دچار مشکل باشند همدلی پیدا کنیم.

شکست مسئله ای مطالعه شده است. تحقیقات و علم زیادی در عمق معنای شکست وجود دارد. در واقع، شکست یک پیش نیاز ثابت شده برای موفقیت بوده است؛ اما نکته اینجاست: شکست تنها زمانی به نفع شماست که از شکست های خود درس بگیرید.

چرا یادگیری از شکست کلید موفقیت شماست (قسمت اول)

از شکست چه می آموزید؟

شکست صدمه می زند. حال ما را خوب نمی کند. می تواند کمال گرایی ما را در معرض آزمایش قرار دهد. ممکن است سخت باشد که خودمان را برای تلاش دوباره آماده کنیم.

بنابراین، از شکست چه می آموزید؟ پاسخ کوتاه: خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنید.

تاب آوری

از شکست، تاب آوری را یاد می گیریم. سخت است که بعد از شکست یاد نگیرید که چگونه انعطاف پذیری ایجاد کنید، به خصوص اگر مصمم به غلبه بر شکست هستید.

تاب آوری یک مهارت مهم زندگی برای ساختن است؛ و هنگامی که انعطاف‌پذیری ایجاد می‌کنید (و یاد می‌گیرید)، از راه‌ های دیگری نیز به شما کمک می‌ کند. انعطاف پذیری می تواند به شما در ایجاد یک ذهنیت رو به رشد کمک کند. می تواند به شما کمک کند تا رفتارهای مناسبی برای غلبه بر تغییرات اتخاذ کنید و می تواند به شما در ایجاد جرات، سرسختی و انگیزه کمک کند.

فروتنی

نفس ما حساس است. می تواند رشد کند و به حیوان درون خود تبدیل شود. بیشتر اوقات، میزان سالمی از شکست برای نفس ما خوب است. ما را متواضع نگه می دارد. شکست می تواند به ما بیاموزد که چگونه ویژگی های مهمی مانند فروتنی در رهبری را تجسم کنیم.

انعطاف پذیری

حتی بهترین برنامه ریزی ها نیز مختل می شوند و این برای شکست ها نیز صدق می کند. ممکن است هدفی را تعیین کرده باشید که متوجه شده باشید برآورد اشتباهی داشته اید. شما از اولین شکست خود آموخته اید که باید هدف خود را اصلاح کنید. یا شاید، هنوز بتوانید به هدف خود برسید. شما فقط باید رویکرد خود را بهبود ببخشید.

اینجاست که انعطاف پذیری وارد عمل می شود. من اغلب به این عبارت فکر می کنم: نمی توانی یک کار را بارها و بارها انجام دهی و انتظار نتایج متفاوتی داشته باشی. شکست ها به ما انعطاف پذیری، سازگاری و چگونگی غلبه بر موانع را می آموزند. به ما می آموزد که از تغییر به نفع خود استفاده کنیم. این ما را زیرک نگه می دارد و به ما کمک می کند تا این طرز فکر رشد را اتخاذ کنیم.

چرا یادگیری از شکست کلید موفقیت شماست (قسمت اول)

نوآوری و خلاقیت

همانند انعطاف پذیری، نوآوری و خلاقیت می توانند خود را به عنوان درس هایی از شکست نشان دهند.

من نویسندگی خلاق خواندم. یکی از استادان مورد علاقه من به ما به خاطر تکمیل پیش نویس اول مسخره تبریک می گفت. او می‌گفت: «با اولین پیش نویس مشکلی نداشته باشید. این کار باعث می شود که پیش نویس سوم، چهارم، پنجم شما بهتر و بهتر شود.»

ادیسون در اولین، دومین یا حتی صدمین بار لامپ را اختراع نکرد. هزاران مرتبه تلاش کرد تا لامپ کامل شود. نوآوری و خلاقیت نیازمند زمان، تکرار و شکست در طول مسیر است. کمی صبر و کار درونی را تمرین کنید تا ردپاهای خلاقانه را حتی در هنگام شکست حفظ کنید.

انگیزه

من یکی از آن آدم هایی هستم که وقتی کسی به من می گوید نمی توانم کاری انجام دهم، خیلی مصمم تر می شوم که ثابت کنم آنها در اشتباه هستند.

انگیزه درس ارزشمند و مهمی از شکست است. اغلب اوقات، شکست های ما انگیزه بخش هستند. برای مثال، فرض کنید در حال تمرین مهارت های ارائه خود هستید . شما چندین ارائه و سخنرانی عمومی انجام داده اید. و شما در طول این راه حتما خطاهایی خواهید داشت؛ اما با ارائه دهم خود، در نهایت آن را در بهترین حالت انجام می دهید.

دیدن پیشرفت در طول مسیر یک انگیزه بزرگ است. شکست می تواند انگیزه ما را تقویت کند و به ما در رسیدن به اهداف کمک کند.

چرا درس گرفتن از شکست مهم است؟

ما انسان هستیم و این یعنی با فرصت های زیادی برای رشد و پیشرفت شخصی وارد این دنیا می شویم. ما با هم در این سفر جمعی برای ارتقا دادن خود (و دنیای اطرافمان) هستیم؛ اما برای انجام این کار، باید شکست های این مسیر را هم تجربه کنیم.

درس گرفتن از شکست مهم است زیرا ما را یک قدم به رسیدن به موفقیت نزدیک تر می کند. گفته شده است که از هر چهار کارآفرین یک نفر قبل از موفقیت در کسب و کار خود شکست می خورد.

سیم سیتکین، استاد دانشگاه دوک، این واژه را «شکست‌ های هوشمند» نامید. شکست های هوشمند برای ما خوب است زیرا برای ما دانش، ارزش و بینش به ارمغان می آورد. آنچه مهم است به خاطر بسپاریم این است که باید مکث کنیم و تأمل کنیم. ما باید به ناکامی هایمان توجه دقیق داشته باشیم تا بتوانیم از آنها درس بگیریم.

چرا یادگیری از شکست کلید موفقیت شماست (قسمت اول)

چگونه شکست منجر به یادگیری می شود؟

فرصت های یادگیری زیادی در شکست های ما نهفته است؛ اما چگونه شکست منجر به یادگیری می شود؟ در اینجا سه راه برای شکست به یادگیری وجود دارد.

شکست ما را به نقطه اول برمی گرداند

طبق تعریف، شکست به این معناست که ما به موفقیت نرسیدیم. این ما را مجبور می کند اغلب اوقات به نقطه اول برگردیم.

اما پس از شکست، می دانیم که نمی توانیم از همان راه قبلی به نتیجه دلخواه برسیم؛ بنابراین، عمل شکست ناگزیر منجر به اندیشیدن به راه ‌های جدیدی برای غلبه بر موانع می‌شود.

شکست ما را وادار می کند تا بررسی کنیم چه چیزی اشتباه بوده است

بررسی بخش مهمی از شکست است. بدون تأمل، ما نمی ‌آموزیم. مهم این است که بعد از شکست، لحظه ای مکث کنیم و درباره آن دوباره تفکر کنیم.

چه چیزی درباره شکست خوب پیش رفت؟ چه چیزی خوب پیش نرفت؟ کجا می توانیم مشخص کنیم که چه چیزی اشتباه بوده است؟ این به ما کمک می کند تا بفهمیم که چگونه اصلاحات جدید اعمال کنیم و دفعه بعد کارهایمان را بهتر انجام دهیم.

شکست به ما امکان نوآوری می دهد

همانطور که این عبارت می گوید، ما نمی توانیم همان کار را ادامه دهیم و انتظار نتایج یکسانی داشته باشیم. نوآوری برای یادگیری بسیار مهم است؛ اما برای نوآوری باید بدانیم چه اشتباهی رخ داده است.

شکست منجر به یادگیری می شود زیرا ما می توانیم تشخیص دهیم کجا از مسیر خارج شده ایم. از آنجا می توانیم ایده های جدید، رویکردهای جدید و استراتژی های جدید را پیاده سازی کنیم. همه اینها منجر به افزایش نوآوری و خلاقیت می شود که به ما در سفر یادگیری کمک می کند.

منبع:

  • https://www.betterup.com/blog/learning-from-failure?hsLang=en

 

5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx