راز رهبری

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه زمان مطالعه

راز رهبری: کلید موفقیت در امر رهبری

راز رهبری و رمز موفقیت در امر رهبری را کشف کنید! ما هر روز با انواع مختلف رهبران در طول زندگی خود مواجه می شویم، ممکن است این رهبری کاریزماتیک باشد که بر کشور ما حکومت می کند یا رهبری خودکامه که رئیس ما باشد؛ اما رهبری دقیقاً چیست و چگونه می توان رهبری را تعریف کرد؟

تعریف رهبری:

رهبری فعالیت هدایت کردن الهام بخشیدن و برانگیختن گروهی از افراد برای دستیابی به یک هدف یا هدف مشترک است. علاوه بر این، رهبری فرآیند نفوذ اجتماعی است و طی آن رهبر در جهت وظایف خاصی نقش الهام بخش و راهنمایی کننده دارد. برای حصول نتیجه مطلوب، فردی که هدایت گر است باید ویژگی های یک رهبر مانند مهارت های عالی نظارتی، ارتباطی و گوش دادن را داشته باشد.

یک رهبر واقعی با ویژگی های رهبری متولد می شود یا اینها را در خود می سازد؟

خبر خوب این است که هیچ کس به عنوان یک رهبر به دنیا نمی آید (به جز وارث تاج و تخت یک پادشاه) و مطلقاً هیچ کس برای اینکه یک رهبر واقعی با مهارت های رهبری کاریزماتیک باشد متولد نشده است. در حالی که به نظر می رسد افراد زیادی وجود دارند که به طور طبیعی دارای توانایی های رهبری عالی و مهارت های ارتباطی هستند، برای دستیابی به مهارت های رهبری مناسب نیاز به تمرین و تجربیات زیادی است.

هر فردی می تواند بیاموزد که چگونه به یک رهبر تبدیل شود و چگونه مهارت های رهبری را توسعه دهد، البته اگر دستورالعمل های صحیح ارائه و اجرا شود. در واقع: یکی از کلیدهای موفقیت رهبری، تمرکز بر بهبود مهارت‌های رهبری خاص است که در صورت تکمیل شدن، با ویژگی‌ های اساسی رهبری ترکیب می ‌شوند.

راز رهبری

ویژگی های رهبری:

همانطور که قبلاً ذکر شد: ما در زندگی روزمره خود با انواع مختلف رهبران روبرو می شویم، اما ویژگی های مختلف رهبری و سبک های مختلف رهبری دقیقاً چه هستند؟

رهبری مستبد

سبک رهبری استبدادی با قدرت تصمیم گیری آن مشخص می شود که در شخص رهبر متمرکز است. این امر رهبر خودکامه را قادر می ‌سازد تا بدون درگیر کردن اعضای تیم و زیردستان، سریع تصمیم بگیرد. به نظر من، معایب سبک رهبری استبدادی بیشتر از فوایدش است، زیرا این نوع سبک رهبری اعضای تیم را از ارائه پیشنهادهای مفید یا به طور کلی هر نوع ابتکاری دلسرد می کند.

رهبری دموکراتیک

سبک رهبری دموکراتیک را می‌توان، مشابه سبک رهبری استبدادی، با فرآیند تصمیم‌گیری که شامل چندین نفر می ‌شود، مشخص کرد. در بهترین حالت، همه اعضای تیم در فرآیند تصمیم گیری دخیل هستند و اجازه ارائه پیشنهاد دارند و می توانند ایده های خود را به اشتراک بگذارند. با این وجود، تصمیم نهایی توسط رهبر اتخاذ خواهد شد. سبک دموکراتیک رهبری برای تیم بسیار انگیزه بخش است، زیرا آنها خود را بخش مهمی از آن می دانند.

رهبری آزادانه

حتی نمی ‌توان یک رهبر آزاد را به عنوان یک رهبر واقعی در نظر گرفت، زیرا او تیم را با حداکثر آزادی برای تصمیم ‌گیری به خود واگذار می ‌کند. این به هر یک از اعضای تیم اجازه می ‌دهدراه‌ حل ‌های حل مسئله را ابداع کنند و خودشان تصمیم بگیرند، اما بار مسئولیت را نیز به شدت بر دوش همه افزایش می ‌دهد.

رهبری موثر با ترکیب ویژگی های مختلف رهبری

بهترین رهبر سبک های مختلف رهبری را با توجه به موقعیت ترکیب می کند که این امکان را می دهد تا در شرایط اضطراری تصمیمات سریع بگیرند، اما کل تیم را در تصمیم گیری طولانی مدت درگیر می کند. علاوه بر این، آنها از خلاقیت و توسعه ایده ها و پیشنهادات توسط زیردستان خود حمایت می کنند و بنابراین می توانند یک محیط کاری انگیزشی ایجاد کنند.

چه چیزی یک رهبر کاریزماتیک را می سازد؟

  • مهارت های ارتباطی عالی
  • مهارت های شنیداری پیشرفته
  • هر یک از اعضای تیم را مهم می داند
  • تماس چشمی را حفظ می کند
  • مسئولیت می پذیرد
  • بار مسئولیت را از دوش اعضای تیم کم می کند
  • باعث ایجاد انگیزه در اعضای تیم می شود
  • اشتیاق را در بین تیم پخش می کند
  • اعضای تیم را قادر می سازد تا عملکردشان را به اوج برسانند

راز رهبری

راز رهبری

کلید موفقیت رهبری

شماره ۱ – راز رهبری: هر رهبری که اکنون در راس است، به عنوان یک پیرو از درجات پایین شروع کرده است. با در نظر گرفتن این موضوع، می توانید شروع به شکستن تمام محدودیت ها و باورهای محدودکننده ای کنید که مانع از تبدیل شدن شما به یک رهبر شایسته شده است. در واقع: تنها یک محدودیت وجود دارد که می‌تواند از رهبر شدن شما جلوگیری کند: خود شما!

شماره ۲ – به طور مداوم دانش خود را افزایش دهید: این یک کلید موفقیت رهبری بسیار مهم است، زیرا ضروری است، حتی اگر هنوز یک رهبر نیستید. کسب دانش بیشتر به شما کمک می کند تا خود، مهارت ها و توانایی های خود را ارتقا دهید. این واقعیت که شما از مدرسه یا دانشگاه فارغ التحصیل شده اید به این معنی نیست که هرگز نباید چیز جدیدی یاد بگیرید. شما تنها زمانی قادر خواهید بود که مهارت های رهبری را توسعه دهید و به عنوان یک رهبر واقعی در نظر گرفته شوید که در کاری که انجام می دهید خوب باشید! یا آیا صادقانه از یک رهبر خودمختار پیروی می کنید که در کار خود عالی نیست یا حتی نمی داند چه می کند؟

شماره ۳ – متعهد باشید: تعهد نه تنها برای اینکه یک نمونه عالی برای زیردستان باشد لازم است، بلکه کلید مهمی برای موفقیت در امر رهبری است. یک رهبر تنها زمانی می تواند خود را با پیروان بلندهمت احاطه کند که کاملاً به کاری که انجام می دهد متعهد باشد.

شماره ۴ – یک برنامه داشته باشید: مهم ترین کلید موفقیت رهبری، داشتن یک برنامه دقیق است. یک رهبر جهت درست را به پیروان خود نشان می دهد، اما نداشتن برنامه یا ناتوانی در برقراری ارتباط با اهداف، باعث سردرگمی و بی انگیزگی اعضای تیم می شود. یک رهبر بزرگ در مورد اهداف و چشم اندازهایی که می خواهد به آنها دست یابد واضح است و اهداف خود را تا حد امکان مشخص و شفاف تعیین می کند. علاوه بر این، مهم است که رهبر بتواند موانع احتمالی و مشکلات احتمالی را شناسایی کند و قبل از اینکه بر گروهش تأثیر بگذارد، آنها را حل کند.

شماره ۵ – خلاق باشید: رهبران موفق کسانی هستند که کارها را متفاوت انجام می دهند. به بیان دقیق تر: نوآوری و جاه طلبی آنها برای بهبود رویه های خاص ممکن است این افراد را قادر به تبدیل شدن به رهبران واقعی کند. نوآوری آنها حتی ممکن است با خلاقیت برای یافتن راه ‌های بهتر و مؤثرتر برای غلبه بر موانع، حذف محدودیت ‌ها و مقابله با مشکلات آتی مشخص شود.

شماره ۶ – راه حل گرا شوید: فردی که مشکل گرا است روی این سوال تمرکز می کند که چرا مشکل رخ داده است که فقط برای جلوگیری از مشکلات مشابه در آینده مفید است. یک رهبر موفق در عوض از خود این سوال را می پرسد که چگونه می توانیم با مشکل کنار بیاییم و بهترین استفاده را از آن ببریم؟ که البته موثرتر است.

شماره ۷ – چشم انداز داشته باشید: یکی دیگر از کلیدهای بسیار مهم برای موفقیت در امر رهبری، داشتن چشم انداز است. هر رهبر دارای چشم اندازی است که احساسات و رویاهای او را تجسم می بخشد و آن را به پیروان خود منتقل می کند. در بهترین حالت او می تواند باعث افزایش انگیزه شود و اشتیاق را در بین اعضای تیم تقویت کند. چشم انداز رهبر به تیم جهت می دهد و یک هدف مشترک ایجاد می کند.

شماره ۸ – مسئولیت پذیر باشید: کلید بعدی موفقیت رهبری، توانایی کاهش بار مسئولیت از دوش پیروان است تا آنها بتوانند تنها بر وظایف و اهداف خود تمرکز کنند. در حالی که افراد زیادی هستند که می توانند عملکرد خود را در حالی که استرس دارند و مسئولیت بزرگی دارند به اوج برسانند، برخی دیگر ممکن است نتوانند این کار را انجام دهند. در واقع: بسیاری از کارمندان در صورتی که بار مسئولیت اضافی بر دوششان نباشد، می توانند به نتایج بهتری دست یابند.

راز رهبری

نقل قول های رهبری:

« به مردم نگویید چگونه کارها را انجام دهند، به آنها بگویید چه کاری انجام دهند و اجازه دهید با نتایج خود شما را شگفت زده کنند.»

جورج اس. پاتون

« ماهیت رهبری این است که شما باید بینش داشته باشید. شما نمی توانید بی گدار به آب بزنید.»

تئودور ام. هسبورگ

رهبر تیمی باشید که چشم انداز دارد و مستقیم به جلو حرکت می کند.

به نظر شما کلید یک رهبری خوب چیست؟

منبع:

Leadership Secret: The Key to Leadership Success

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx