42 روش عملی برای بهبود خود

یک نظر اضافه کنید
22 دقیقه زمان مطالعه

۴۲ روش عملی برای بهبود خود

سلستین چوا

عناوین مقاله
بهترین راه ها برای خودسازی و رشد خود هر روز کتاب بخوانید. یک زبان جدید یاد بگیرید. یک سرگرمی جدید انتخاب کنید. یک دوره جدید را انتخاب کنید. یک اتاق الهام بخش بسازید. بر ترس های خود غلبه کنید. مهارت های خود را ارتقا دهید. زود بیدار شوید. یک برنامه ورزشی هفتگی داشته باشید. کتاب زندگی خود را شروع کنید. نامه ای به خود آینده خود بنویسید. از منطقه امن خود خارج شوید. کسی را به چالش بکشید. نقاط کور خود را شناسایی کنید. بازخورد بخواهید. با لیست کارهایی که باید انجام دهید  متمرکز بمانید. اهداف بزرگ، مودار و جسورانه تعیین کنید (BHAGs). معایب خود را بپذیرید. وارد عمل شوید. از افرادی که به شما الهام می بخشند بیاموزید. یک عادت بد را ترک کنید. یک عادت جدید ایجاد کنید. از افراد منفی گرا دوری کنید. یاد بگیرید که با افراد سرسخت برخورد کنید. از دوستان خود بیاموزید. یک ژورنال بنویسید. یک وبلاگ درباره توسعه شخصی راه اندازی کنید. یک ارشد یا مربی بگیرید. استفاده از برنامه های پیام رسان را کاهش دهید. شطرنج یاد بگیرید. تماشای تلویزیون را متوقف کنید. یک چالش ۳۰ روزه را شروع کنید. مدیتیشن کنید. سخنرانی در عموم را یاد بگیرید. با کارشناسان در ارتباط باشید. گذشته را رها کنید. یک سرمایه گذاری تجاری را شروع کنید. به اطرافیان خود مهربانی کنید. با افرادی که شما را دوست ندارند تماس بگیرید. استراحت کنید. روزی ۱ مقاله توسعه شخصی را بخوانید. به رشد شخصی خود متعهد شوید.نتیجهمنبع:

آیا شما فردی هستید که دوست دارید رشد کنید؟ آیا دائماً به دنبال بهبود خود هستید؟

همیشه چیزی در مورد خودمان وجود دارد که بتوانیم آن را بهبود بخشیم. پتانسیل انسان نامحدود است، بنابراین رسیدن به نقطه ای بدون رشد، غیرممکن است.

هر زمان که فکر می کنیم خوب هستیم، می توانیم حتی بهتر باشیم.

به عنوان یک طرفدار پرشور رشد، به طور مداوم به دنبال راه هایی برای بهبود خود هستم. من ۴۲ ایده از بهترین ایده های خود را جمع آوری کرده ام که ممکن است در مسیر رشد شخصی شما برایتان مفید باشند. برخی از آنها مراحل ساده ای هستند که می توانید بلافاصله در آن شرکت کنید. برخی از آنها گام های بزرگتری هستند که برای عمل کردن به آنها تلاش آگاهانه نیاز دارد.

42 روش عملی برای بهبود خود

بهترین راه ها برای خودسازی و رشد خود

در اینجا ۴۲ تا از بهترین نکات برای بهبود خود آورده شده است:

 1. هر روز کتاب بخوانید.

کتاب ها منابع متمرکز خرد هستند. هر چه کتاب های بیشتری بخوانید، خود را در معرض خرد بیشتری قرار می دهید.

وقتی هر روز در حال مطالعه کتاب هستید، مغز خود را با دانش بیشتری تغذیه می کنید.

 1. یک زبان جدید یاد بگیرید.

به عنوان یک چینی سنگاپوری، زبان اصلی من انگلیسی، ماندارین و هوکین (گویش چینی) است. به دلیل علاقه، در چند سال گذشته دوره های زبان مانند ژاپنی و باهاسا اندونزیایی را گذراندم.

من متوجه شدم که یادگیری یک زبان یک مهارت کاملاً جدید است و فرآیند گشایش در برابر یک زبان و فرهنگ جدید، یکی از بهترین نکات برای بهبود خود است.

 1. یک سرگرمی جدید انتخاب کنید.

فراتر از سرگرمی های معمولی مورد علاقه تان، آیا چیز جدیدی وجود دارد که بتوانید انتخاب کنید؟ آیا ورزش جدیدی وجود دارد که بتوانید یاد بگیرید؟

سرگرمی جدید شما می تواند یک سرگرمی تفریحی نیز باشد. به عنوان مثال، می توانید سفالگری، آشپزی ایتالیایی، رقص، wine appreciation، طراحی وب و … را امتحان کنید.

یادگیری یک چیز جدید مستلزم آن است که خود را در جنبه های مختلف، چه از نظر جسمی، چه ذهنی یا عاطفی کشش دهید.

 1. یک دوره جدید را انتخاب کنید.

دوره ها راه بسیار خوبی برای کسب دانش و مهارت های جدید برای رشد فردی هستند. لازم نیست یک دوره طولانی مدت باشد. سمینارها، کارگاه‌ها و دوره‌های آنلاین نیز به هدف خود عمل می‌کنند.

42 روش عملی برای بهبود خود

 1. یک اتاق الهام بخش بسازید.

محیط شما روحیه و فضا را برای شما تعیین می کند. اگر در یک محیط الهام بخش زندگی کنید، هر روز الهام می گیرید.

اگر اتاقی در خانه شما نامرتب یا کسل کننده به نظر می رسد، آن را با رنگ آمیزی جدید، خریدن چند تابلوی نقاشی زیبا برای دیوارها، یا خرید مبلمان راحتی آن را به فضایی تبدیل کنید که همیشه احساس استقبال و الهام بخشی داشته باشید.

 1. بر ترس های خود غلبه کنید.

چه ترس از بلاتکلیفی، چه ترس از صحبت در جمع یا ترس از خطر، همه ترس های شما شما را در همان موقعیت نگه می دارند و مانع از بهبود زندگی شما می شوند.

توجه داشته باشید که ترس‌های شما منعکس کننده مناطقی هستند که می‌توانید در آن رشد کنید زیرا آنها به عنوان قطب‌نما عمل می‌کنند و به مناطقی که نیاز به توجه دارند، اشاره می‌کنند.

 1. مهارت های خود را ارتقا دهید.

اگر قبلاً بازی‌های ویدیویی انجام داده باشید، مفهوم ارتقاء سطح را می‌شناسید – یعنی کسب تجربه تا بهتر و قوی‌تر باشید.

به عنوان یک وبلاگ نویس، من دائماً مهارت های نوشتاری خود را ارتقا می دهم. به عنوان یک سخنران، من دائماً در حال ارتقاء توانایی هایم در مشارکت عمومی هستم. چه مهارت هایی را می توانید ارتقا دهید؟

 1. زود بیدار شوید.

خیلی ها معتقدند که زود بیدار شدن باعث بهبود بهره وری و کیفیت زندگی شما می شود.

وقتی زود از خواب بیدار می‌شوید، قبل از اینکه دیگران بیدار شوند، زمانی خواهید داشت که به رشد خود اختصاص دهید. شما زمان بیشتری به روز خود اضافه می کنید، آرامش صبحگاهی و نور خورشید صبح زود را جذب می کنید.
این به مغز شما کمک می کند تا به حالت فعال خود برود.

42 روش عملی برای بهبود خود

 1. یک برنامه ورزشی هفتگی داشته باشید.

بهتر است با داشتن بدنی بهتر با فعالیت بدنی شروع کنید. من شخصاً به این نکته توجه می‌کنم که حداقل ۳ بار در هفته و هر بار حداقل ۳۰ دقیقه آهسته بدوم.

سعی کنید آن را با انجام تمرینات مختلف هر روز مخلوط کنید تا از خستگی و کشیدگی عضلات جلوگیری کنید.

 1. کتاب زندگی خود را شروع کنید.

کتاب راهنما زندگی کتابی است که شامل موارد ضروری در مورد چگونگی داشتن یک زندگی کامل از جمله قصد، ارزش‌ها و اهدافتان است. می‌توانید آن را به‌عنوان راهنما در نظر بگیرید تا بهترین زندگی را از طریق خود-بهبودی مداوم، داشته باشید.

 1. نامه ای به خود آینده خود بنویسید.

۵ سال بعد خودتان را کجا می بینید؟ بعد از اینکه یاد بگیرید چطور خودتان را بهبود ببخشید، چه نوع آدمی خواهید بود؟

نامه ای به خود آینده خود بنویسید و آن را مهر و موم کنید. یک تاریخی در تقویم خود تعیین کنید تا ۱ تا ۵ سال بعد آن را باز کنید. سپس، شروع به کار کنید تا شخصی شوید که می خواهید آن نامه را باز کند.

 1. از منطقه امن خود خارج شوید.

رشد واقعی، با سخت کوشی و عرق می آید. راحت بودن بیش از حد به رشد ما کمک نمی کند. باعث رکود ما می شود.

مشخص کنید که خطوط منطقه امن شما کجا هستند و چگونه می توانید کم کم از آنها خارج شوید. به پیاده روی در مسیری بروید که هرگز از  آن نرفته اید، غذایی درست کنید که هرگز امتحان نکرده اید، یا دفعه بعد که یکی از دوستان از شما می خواهد که بیرون بروید در حالی که به طور معمول نه می گویید، بله بگویید.

42 روش عملی برای بهبود خود

 1. کسی را به چالش بکشید.

رقابت یکی از بهترین راه ها برای رشد و کمک به خودسازی است. یک چالش (کاهش وزن، ورزش، چالش مالی و …) تنظیم کنید و با یک دوست علاقه مند رقابت کنید تا ببینید چه کسی اول به هدف می رسد.

 1. نقاط کور خود را شناسایی کنید.

از نظر علمی، نقاط کور به مناطقی گفته می شود که چشم ما قادر به دیدن آن نیست. از نظر رشد شخصی، نقاط کور چیزهایی در مورد خودمان هستند که از آنها بی اطلاع هستیم. کشف نقاط کورمان به ما کمک می کند تا زمینه های پیشرفت خود را کشف کنیم.

یکی از تمرین‌هایی که برای کشف نقاط کورم استفاده می‌کنم این است که همه چیزها/رویدادها/افرادی را که در یک روز باعث تحریک من می‌شوند را شناسایی کنم – یعنی باعث می شوند من احساس ناراحتی، ناامیدی یا عصبانیت کنم. اینها نشان دهنده نقاط کور من هستند.

هنگامی که این محرک ها را شناختم، می توانم راه هایی را برای بهبود آنها یا غلبه بر آنها شناسایی کنم.

 1. بازخورد بخواهید.

هر چقدر که برای پیشرفت تلاش کنیم، همیشه نقاط کور خواهیم داشت. درخواست بازخورد به شما چشم انداز دیگری می دهد که یاد بگیرید چگونه خودتان را بهبود ببخشید.

برخی از افرادی که باید به آنها نزدیک شوند، دوستان، خانواده، همکاران، رئیس یا حتی آشنایان هستند، زیرا آنها هیچ سوگیری از پیش تعیین شده ای ندارند و می توانند بازخورد خود را به طور عینی ارائه دهند.

 1. با لیست کارهایی که باید انجام دهید  متمرکز بمانید.

شروع روز خود با لیستی از کارهایی که می خواهید انجام دهید به شما کمک می کند متمرکز بمانید. در مقایسه، روزهایی که این کار را انجام نمی‌دهید ممکن است در نهایت هرج‌ومرج یا بی‌ثمر باشند. از آنجایی که برنامه ای برای مقابله با هر مورد ایجاد نکرده اید، ممکن است کارهای خاصی را فراموش کنید یا در نهایت زمانتان تمام شود.

42 روش عملی برای بهبود خود

 1. اهداف بزرگ، مودار و جسورانه تعیین کنید (BHAGs).

من از طرفداران پر و پا قرص تنظیم BHAG هستم. BHAG ها شما را فراتر از ظرفیت معمولی خود می کشانند، زیرا آنها بزرگ و جسور هستند – به طور معمول فکر نمی کنید روزی آنها را امتحان کنید.

چه BHAG هایی هستند که می توانید آنها را شروع کنید که پس از تکمیل آنها احساس خوبی در مورد خودتان ایجاد کنند؟ آنها را تنظیم و شروع به کار روی آنها کنید.

 1. معایب خود را بپذیرید.

هرکسی ایراداتی دارد، اما مهم‌ترین چیز این است که آن‌ها را درک کنید، آن‌ها را تصدیق کنید و از طریق شیوه‌های خودسازی به آن‌ها رسیدگی کنید.

به نظر شما ایرادات شما چیست؟ حالا چه ایرادی هایی وجود دارد که می توانید روی آنها کار کنید؟ چگونه می خواهید آنها را مورد هدف قرار دهید؟

به یاد داشته باشید که این کار را با احساس عشق به خود انجام دهید. به عیب های خود از طریق یک نور خودانتقادی یا بدخواهانه نگاه نکنید. این در مورد یافتن زمینه هایی است که احساس می کنید می توانید در آنها پیشرفت کنید، نه چیزهایی که برای شما اشتباه هستند.

 1. وارد عمل شوید.

بهترین راه برای یادگیری و پیشرفت، اقدام است. کاری که قصد انجام آن را داشتید چیست؟ چگونه می توانید بلافاصله در مورد آن اقدام کنید؟

 1. از افرادی که به شما الهام می بخشند بیاموزید.

به افرادی که شما را تحسین می کنید، افرادی که به شما الهام می بخشند، فکر کنید. این افراد ویژگی‌های خاصی را منعکس می‌کنند که شما می‌خواهید برای خودتان داشته باشید، همانطور که یاد می‌گیرید چگونه خود را بهبود ببخشید.

چه ویژگی هایی در آنها وجود دارد که می خواهید برای خود داشته باشید؟ چگونه می توانید این ویژگی ها را به دست آورید؟

42 روش عملی برای بهبود خود

 1. یک عادت بد را ترک کنید.

آیا عادت های بدی وجود دارد که بتوانید روی از بین بردن آنها کار کنید؟ می تواند شامل پرخوابی، سیگار کشیدن، نوشیدن یا به تعویق انداختن غذا باشد.

 1. یک عادت جدید ایجاد کنید.

برخی از عادات خوب برای پرورش عبارتند از: کتاب خواندن، زود بیدار شدن، ورزش کردن، خواندن یک مقاله جدید برای رشد شخصی در روز و مدیتیشن.

آیا عادات جدید دیگری وجود دارد که بتوانید برای خودسازی بیشتر آن را پرورش دهید؟

 1. از افراد منفی گرا دوری کنید.

همانطور که جیم ران می گوید،

«شما میانگین ۵ نفری هستید که بیشترین زمان را با آنها می گذرانید.»

هر جا که می رویم، حتماً افراد منفی گرا وجود خواهند داشت. اگر احساس می‌کنید که شما را پایین می‌کشند، زمان زیادی را صرف آنها نکنید.

 1. یاد بگیرید که با افراد سرسخت برخورد کنید.

مواقعی است که افراد سرسختی وجود دارند که نمی توانید از آنها دوری کنید، مثلاً در محل کارتان، یا زمانی که آن فرد بخشی از دایره داخلی شماست.

یاد بگیرید چگونه با آنها کنار بیایید همانطور که در حال یادگیری نحوه بهبود خود هستید. این مهارت‌های مدیریت افراد، در آینده کمک زیادی به کار با افراد خواهد کرد.

42 روش عملی برای بهبود خود

 1. از دوستان خود بیاموزید.

همه خصوصیات شگفت انگیزی در خود دارند. این به ما بستگی دارد که چگونه می خواهیم از آنها استفاده کنیم.

همه دوستانی که شما را احاطه کرده اند، چیزهایی خواهند داشت که می توانید از آنها یاد بگیرید.

سعی کنید همین الان به یک دوست خوب فکر کنید. فقط به یک ویژگی آنها فکر کنید که شما می خواهید از آن استفاده کنید. چگونه می توانید از آنها یاد گرفته و این مهارت را برای خود به کار بگیرید؟

 1. یک ژورنال بنویسید.

ژورنال نویسی راهی عالی برای دستیابی به خودآگاهی بیشتر است. همانطور که می نویسید، روند فکر خود را روشن کنید و آنچه را که نوشته اید از دیدگاه یک فرد بیرونی بخوانید. این به شما کمک می کند تا بینش شخصی بیشتری کسب کنید.

 1. یک وبلاگ درباره توسعه شخصی راه اندازی کنید.

برای کمک به رشد دیگران، ابتدا باید در مورد خودسازی صحبت کنید. هم از طرف خودتان و هم از طرف دیگران انتظاراتی از شما وجود دارد که باید به آنها پایبند باشید.

 1. یک ارشد یا مربی بگیرید.

هیچ راهی سریعتر برای بهبود یافتن وجود ندارد، غیر از این که کسی به شما کمک کند تا به اهدافتان دست یابید.

بسیاری از افراد من به من مراجعه می کنند تا آنها را در اهداف خود راهنمایی کنم و نتایج قابل توجهی نسبت به زمانی که به تنهایی کار می کردند، به دست می آورند.

42 روش عملی برای بهبود خود

 1. استفاده از برنامه های پیام رسان را کاهش دهید.

باز کردن برنامه‌های پیام‌رسان به‌صورت پیش‌فرض منجر به اتلاف زمان زیادی می‌شود. این زمان را می‌توان خیلی بهتر صرف سایر فعالیت‌های خودسازی کرد.

روزهایی که به چت نمی‌روم، کارهای زیادی انجام می‌دهم. من معمولاً گزینه راه‌اندازی خودکار را در برنامه‌های چت غیرفعال می‌کنم و زمانی که می‌خواهم چت کنم و واقعاً برای آن وقت دارم، آنها را راه‌اندازی می‌کنم.

 1. شطرنج یاد بگیرید.

شطرنج یک بازی فوق العاده برای یادگیری استراتژی و تقویت قدرت مغز شما است. نه تنها لذت می برید، بلکه می توانید مهارت های تحلیلی خود را نیز تمرین کنید.

 1. تماشای تلویزیون را متوقف کنید.

بسیاری از برنامه ها و تبلیغات در تلویزیون به جای اینکه به شما قدرت یا آموزش دهند، قصد دارند حواس شما را پرت کنند. این زمان را بهتر است در جای دیگری صرف کنید.
مثلا با دوستان نزدیک باشید، یک سرگرمی که از آن لذت می برید انجام دهید یا ورزش کنید.

 1. یک چالش ۳۰ روزه را شروع کنید.

یک هدف تعیین کنید و ۳۰ روز به خود فرصت دهید تا به آن برسید. هدف شما می تواند حفظ یک عادت جدید یا ایجاد یک سرگرمی جدید باشد.

۳۰ روز زمان کافی برای استراتژی، برنامه ریزی، وارد عمل شدن، بازنگری و رسیدن به هدف است.

42 روش عملی برای بهبود خود

 1. مدیتیشن کنید.

مدیتیشن به شما کمک می کند تا آرام شوید و هوشیارتر شوید و در عین حال سلامت روانی شما را بهبود بخشد. مدیتیشن همچنین می تواند به شما کمک کند بهتر بخوابید، بهره وری بیشتری داشته باشید و با اطرافیان خود مهربان تر باشید.

 1. سخنرانی در عموم را یاد بگیرید.

جالب اینجاست که سخنرانی در جمع اولین ترس در جهان است و ترس شماره ۲ مرگ است.

سخنرانی عمومی می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه بهتر ارتباط برقرار کنید، خودتان را معرفی و مردم را درگیر کنید. این مهارت ها هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه ای مفید هستند، زیرا در جلسات و سخنرانی ها بهتر عمل خواهید کرد.

 1. با کارشناسان در ارتباط باشید.

این افراد به دلیل برخورداری از نگرش، مجموعه مهارت و دانش مناسب به نتایج خود دست یافته اند. چگونه از افرادی که به آن هدف رسیده اند و این کار را انجام داده‌اند، یاد بگیرید که خودتان را بهبود ببخشید؟

در مورد اینکه چگونه می توانید پیشرفت کنید و به نتایج مشابهی برای خود دست یابید، بینش جدیدی از آنها به دست آورید.

 1. گذشته را رها کنید.

آیا نارضایتی یا ناراحتی از گذشته وجود دارد که به آن پایبند بوده اید؟ اگر چنین است، وقت آن است که آن را به عنوان بخشی از فرآیند بهبود خود رها کنید.

نگه داشتن آن، مانع از حرکت شما و تبدیل شدن به فرد بهتری می شود. از گذشته جدا شوید، خود را ببخشید و ادامه دهید.

42 روش عملی برای بهبود خود

 1. یک سرمایه گذاری تجاری را شروع کنید.

آیا چیزی وجود دارد که به آن علاقه داشته باشید؟ چرا آن را به یک سرمایه گذاری تبدیل نمی کنید و همزمان با یادگیری، درآمد کسب نمی کنید؟

شروع یک سرمایه گذاری جدید مستلزم آن است که مهارت های مدیریت کسب و کار را بیاموزید، هوش تجاری را توسعه دهید و از مزیت رقابتی برخوردار باشید.

فرآیند شروع و توسعه کسب و کار توسعه شخصی من را به مهارت های بسیاری مانند خود انضباطی، رهبری، سازماندهی و مدیریت مجهز کرده است.

 1. به اطرافیان خود مهربانی کنید.

شما هرگز نمی توانید خیلی با کسی مهربان باشید. مهربان بودن به ما کمک می کند تا ویژگی های دیگری مانند شفقت، صبر و عشق را در خود پرورش دهیم.

وقتی بعد از خواندن این مقاله به زندگی روزانه خود بازمی‌گردید، محبت بیشتری نسبت به اطرافیان خود نشان دهید و ببینید که چگونه واکنش نشان می‌دهند.

همچنین، هنگام رفتار مهربانانه با دیگران، به احساس خود توجه کنید. این احتمال وجود دارد که احساس خوش بینی و سپاسگزاری بیشتری داشته باشید.

 1. با افرادی که شما را دوست ندارند تماس بگیرید.

اگر زمان زیادی برای چیزی مقاومت کنید، از آن متنفر خواهید شد.

دوست نداشتن افرادی که ما را دوست ندارند، آسان است. دوست داشتن آنها بسیار چالش برانگیزتر است. توانایی بخشیدن، رها کردن و ابراز محبت به این افراد نیازمند بزرگواری و قلبی بزرگ است.

به دنبال راه حلی باشید و به شکایات گذشته رسیدگی کنید. حتی اگر آنها از پاسخ دادن امتناع می ورزند، آنها را دوست داشته باشید. این بسیار رهایی بخش تر از متنفر شدن از آنهاست.

 1. استراحت کنید.

آیا بیش از حد سخت کار کرده اید؟
خودسازی همچنین به معنای شناخت نیازمان به استراحت برای پیمودن راهی طولانی تر است. اگر ماشینی سوخت نداشته باشد نمی توانید با آن رانندگی کنید.

برنامه ریزی زمانی برای استراحت، مهم است. هر هفته کمی برای خود مرخصی بگیرید. آرام باشید، تجدید قوا کنید و خودتان را برای آنچه پیش رو دارید، شارژ کنید.

42 روش عملی برای بهبود خود

 1. روزی ۱ مقاله توسعه شخصی را بخوانید.

برخی از خوانندگان من خواندن حداقل یک مقاله توسعه شخصی را در هر روز ضروری می دانند که به نظر من یک عادت عالی است.

وبلاگ های توسعه شخصی فوق العاده ای وجود دارد که می توانید آنها را بررسی کنید.

 1. به رشد شخصی خود متعهد شوید.

من می توانم مقالات فهرستی با ۱۰ راه، ۲۵ راه، ۴۲ راه یا حتی ۱۰۰۰ راه برای بهبود خود بنویسم، اما اگر قصد ندارید به رشد شخصی خود متعهد شوید، مهم نیست که من چه می نویسم.

شما مسئول رشد شخصی خود هستید زیرا یاد می گیرید چگونه خود را بهبود ببخشید. تصمیم بگیرید که به رشد شخصی خود متعهد شوید و یک سفر مادام العمر رشد و تغییر را در آغوش بگیرید. با انتخاب چند مرحله از مراحل بالا و کار بر روی آنها، رشد خود را آغاز کنید.

نتایج ممکن است فوری نباشند، اما من قول می دهم که تا زمانی که به آن پایبند باشید، تغییرات مثبتی را در خود و زندگی خود مشاهده خواهید کرد.

نتیجه

گاهی اوقات، دشوار است که بدانید از کجا باید بهبود خود را شروع کنید. نکاتی که در اینجا به اشتراک گذاشته ایم زندگی شما را متحول می کند. برای ادامه دادن در درازمدت باید گام های کودکی را بردارید و به تدریج شتاب ایجاد کنید. از امروز چه کاری را شروع خواهید کرد؟

منبع:

 • https://www.lifehack.org/articles/lifestyle/42-practical-ways-to-improve-yourself.html
۴/۵ - (۴۰ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx