با انواع مختلف عوامل استرس زا آشنا شوید (قسمت دوم)

یک نظر اضافه کنید
7 دقیقه مطالعه

با انواع مختلف عوامل استرس زا آشنا شوید (قسمت دوم)

5 نوع استرس در محیط کار

محل کار منشا بسیاری از عوامل استرس زا است. قبل از ورود به محل کار، ممکن است در انتظار بازگشت به خانه احساس استرس کنید. ممکن است در حال برگشت پس از مرخصی زایمان به سر کار باشید یا پس از همه گیری کووید-19.  دلایل دیگر می تواند مثال هایی از استرس سمی برای شما در محل کار یا یادگیری نحوه رد پیشنهاد شغلی باشد.

ما فهرستی از پنج نوع عامل استرس زا در محل کار را برای بررسی جمع آوری کرده ایم:

  1. مشاجره با همکاران و مدیران
  2. تجربه فرسودگی شغلی ناشی از کار بیش از حد
  3. انجام کارهایی که برای شما خوشایند نیست
  4. احساس می کنید هیچ هدفی در کار خود ندارید
  5. نداشتن نیروی فعال (کمکی) در محل کار

با انواع مختلف عوامل استرس زا آشنا شوید (قسمت دوم)

4 نوع استرس خوب

درست خواندید در واقع انواع خوبی از عوامل استرس زا هم وجود دارد. استرس خوب، فشار روانی مثبت، می تواند برای شما مفید باشد. چرا که به شما احساس هیجان، انگیزه و تمرکز می دهد. در این سناریوها، می‌ توانید استرس را به اتفاقی مثبت تبدیل کنید . فشار روانی مثبت هنوز یک پاسخ استرسی است که اغلب به صورت کوتاه مدت تجربه می شود.

در اینجا چهار نمونه از انواع خوب عوامل استرس زا آورده شده است:

  1. رشد شغلی: پس از تلاش های شبانه روزی، ترفیع کسب کرده اید. هیجان انگیز است، اما شما حتما مسئولیت های شغلی جدیدی خواهید داشت و مهارت های جدیدی را یاد خواهید گرفت. سطح استرس شما ممکن است افزایش یابد، اما شاهد رشد شغلی خود خواهید بود.
  2. تعهدات مالی: شما آنقدر هیجان زده هستید که به تازگی خانه اول خود را خریده اید، اما می دانید که برای شما هزینه خواهد داشت. این یک موفقیت بزرگ است، اما شما همچنان به صورت ماهانه مبلغی را برای بازپرداخت وام مسکن خود پرداخت خواهید کرد.
  3. دستاوردهای تحصیلی: نامه ای از طریق پست ارسال شد که گفت شما در کالج انتخاب اول خود پذیرفته شده اید. شما هیجان زده هستید، اما رفتن به یک شهر جدید و شروع دانشگاه استرس زا است. این یک تغییر بزرگ در زندگی است اما مثبت است.
  4. فرصت های مسافرتی: شب قبل از پرواز شما به تعطیلات رویایی شماست. سعی می کنید استراحت کنید، اما ذوق و هیجان شما بیش از حد است. شما نمی توانید انکار کنید که چقدر هیجان زده هستید.

با انواع مختلف عوامل استرس زا آشنا شوید (قسمت دوم)

اهمیت شناخت انواع عوامل استرس زا چیست؟

مهم است که از انواع مختلف عوامل استرس زا آگاه باشید زیرا این یکی از اولین گام ها در مدیریت موثر استرس شما است . درک اینکه احساسات شما از کجا می آیند برای تحت کنترل گرفتن اوضاع بسیار مهم است.

ارتباط با محیط اطراف و توجه به احساسات به این معناست که چگونه انواع مختلف عوامل استرس زا و تاثیر آنها بر شما را تشخیص می دهید.

استرس زمانی به یک مشکل تبدیل می شود که کنترل نشود و احساس می کنید که از کنترل شما خارج شده است. مثل اینکه احساس کنید که زندگی و فرصت های شما را دیکته می کند؛ اما قدرت در آگاهی است و دانستن بیشتر در مورد آن می تواند این حس کنترل را بازگرداند. شما خواهید دانست که چه تکنیک هایی از مدیریت استرس برای شما بهترین کارایی را دارد و چگونه می توانید خود را به بهترین نحو آرام کنید.

همچنین انواع استرس و منشأ آنها را می دانید. شاید استرس کاری است که شما را دلسرد می کند. سپس، می ‌توانید بفهمید که چگونه می ‌توانید به تسکین استرس یا چه نوع مراقبت‌ های جسمی نیاز دارید. درک بدن ما نیاز به زمان و تلاش زیادی دارد.

این اتفاق یک شبه اتفاق نمی ‌افتد، اما داشتن درک بهتر از اینکه چرا این احساس را داریم راهی برای اولویت ‌بندی و مراقبت از سلامت خود برای آینده است.

با انواع مختلف عوامل استرس زا آشنا شوید (قسمت دوم)

حرکت رو به جلو: چگونه یک مربی می تواند به شما در مدیریت استرس کمک کند؟

شاید اعضای خانواده و دوستان شما افرادی باشند که دوست دارید با آنها صحبت کنید، اما نمی توانند به شما در مدیریت استرس آنطور که نیاز دارید کمک کنند؛ اما کسی هست که می تواند کمک کند و او یک مربی است.

یک مربی شما را علاوه بر مدیریت استرس به سمت نحوه درست برخورد با چیزهای مختلف در زندگی راهنمایی می کند. او می توانند تشخیص دهند که چه چیزی شما را عقب نگه می دارد و چه نوع کاری را برای رسیدن به اهداف خود باید انجام دهید.

یک مربی می تواند به شما کمک کند تا استراتژی های سالم تر و موثرتری برای کاهش استرس ایجاد کنید. او ممکن است به شما کمک کنند تا عادات بهتری برای رفاه بیشتر ایجاد کنید و مجموعه ای از تمرینات خود را برای ایجاد آمادگی ذهنی خود ایجاد کنید.

هر دوی این موارد کلیدی برای کنترل استرس ناشی از تغییر، عدم اطمینان و فشار تعهدات ما هستند که بخشی از زندگی هستند.

یک مربی همچنین رویدادهای استرس ‌زای منحصر به ‌فرد زندگی شما را می ‌شناسد، عوامل استرس ‌زای شما را رمزگشایی می‌ کند و بهترین روش برای مقابله با آن‌ها را پیدا می ‌کند. شاید لازم باشد برخی از کارهای مربوط به کودک درون انجام دهید، یا شاید باید روی تعادل کار و زندگی خود بیشتر کار کنید.

مربی شما به شما کمک می کند تا عاداتی را که برای شما و انواع خاصی از عوامل استرس زای شما موثر است، اجرا کنید. بعلاوه، آنها فردی خواهند بود که می ‌توانید در مورد چالش ‌هایی که با آن روبرو هستید صادق باشید و با او صحبت کنید.

گاهی اوقات ما به کسی نیاز داریم که در مورد استرس زندگی مان با او صحبت کنیم و این اشکالی ندارد. اتفاقا خیلی خوب است، زیرا زمانی که ما در دریای استرس غرق می شویم، باید به یاد داشته باشیم که افرادی برای حمایت از ما و کمک به مدیریت چالش هایمان حضور دارند.

منبع:

  • https://www.betterup.com/blog/types-of-stressors
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx