آیا می خواهید با انگیزه بمانید؟ 10 مثال اهداف کاری بهتری را تعیین کنید (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه مطالعه

آیا می خواهید با انگیزه بمانید؟ 10 مثال اهداف کاری بهتری را تعیین کنید

تعیین اهداف شخصی و حرفه ای برای خود، انگیزه شما را حفظ می کند. آنها به شما کمک می کنند تا مسئولیت ها و کارهای روزانه خود را انجام دهید.

اهداف همچنین به شما کمک می کنند تا زمانی که زندگی پر از کارهای روزمره است به حرکت رو به جلو ادامه دهید. تعیین اهداف به شما کمک می کند متوقف نشوید. اهداف یادآور مهمی از تصویر بزرگ هستند: با پشتکار و سخت کوشی، می توانید به پتانسیل کامل خود برسید.

ما در این مطلب راهنمایی ایجاد کرده ایم که شما را در تعیین اهداف شغلی راهنمایی می کند. دقیقاً ببینید چرا آنها مهم هستند و فهرستی از نمونه ‌های رایج از اهداف کاری را بررسی کنید تا در هنگام ایجاد فهرست خود، از شما الهام بخشد.

آیا می خواهید با انگیزه بمانید؟ به همراه 10 مثال اهداف کاری بهتری را تعیین کنید (قسمت اول)

اهداف کاری چیست؟

اهداف کاری به شغل و سازمان فعلی شما یا به شغل و آینده شما مرتبط هستند. اهداف حرفه ای اهداف ذهنی یا نقاط عطفی هستند که شما را متمرکز و در مسیر موفقیت در شغلتان نگه می دارند. اهداف کاری طیف گسترده ای را پوشش می دهند، از رسیدن به یک هدف عملکردی یا داشتن نقش خاص در یک تیم پروژه گرفته تا یادگیری یک مهارت ارزشمند یا کسب ترفیع.

اهداف می توانند کوتاه مدت و بلند مدت باشند، بسته به آنچه که می خواهید انجام دهید. اهداف کوتاه مدت معمولا می توانند در عرض چند ماه انجام شوند. دستیابی به اهداف بلند مدت طولانی تر طول می کشد، حداقل به شش ماه، یا تا چندین سال دیگر نیاز دارد.

به طور معمول، اهداف توسعه حرفه ای استراتژیک تر از اهداف توسعه شخصی هستند. آرزوهای شما در توسعه شغلی به شما کمک خواهند کرد، خواه هدف شما دریافت افزایش حقوق باشد یا ترفیع، یا شروع یک شغل جدید.

چرا اهداف اینقدر مهم هستند؟

ما از سنین کم، به اهمیت تعیین اهداف برای خود پی می بریم. در ادامه فهرستی از دلایلی آورده شده است که انجام این کار برای پیشرفت حرفه ای حیاتی است.

آیا می خواهید با انگیزه بمانید؟ به همراه 10 مثال اهداف کاری بهتری را تعیین کنید (قسمت اول)

  1. قابل اندازه گیری هستند

تعیین اهداف می تواند میزان رشد شما را ارزیابی کند. روش هدف گذاری SMART  که در زیر به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است، یکی از راه ‌های بسیار برای ردیابی نحوه انجام کار و جایی است که ممکن است نیاز به بهبود داشته باشید. بدون اندازه گیری، متوجه نخواهید شد که آیا به اهداف خود می رسید یا کوتاهی می کنید. اهداف قابل اندازه گیری به شما این امکان را می دهد که ببینید چه زمانی باید آنها را به قسمت های مختلف تقسیم کنید تا آنها را دست یافتنی تر کنید.

 

  1. چشم انداز را فراهم می کنند

چه چیزی را می خواهید یاد بگیرید؟ چه چیزی را می خواهید بدست آوردید؟ ماه آینده، سال آینده کجا می خواهید باشید؟ اهداف روشی شگفت انگیز برای کمک به ساختن ذهنیت های شخصی و حرفه ای، مهارت های فیزیکی و موارد دیگر هستند.

  1. شفافیت ارائه می کنند

اکثر مردم فهرستی از اهداف روزانه، هفتگی و ماهانه دارند؛ اما زندگی آشفته است و اهداف را می توان به راحتی فراموش کرد یا کنار زد. برای تمرکز بر آنچه می خواهید به دست آورید، سعی کنید از یک تخته سفید یا پلتفرم آنلاین برای ترسیم اهداف خود استفاده کنید.

  1. آنها به شما کمک می کنند برجسته شوید

اگر هدف گذاری کنید، به رویاهایتان خواهید رسید. این بزرگ‌ تر از انجام حداقل مسئولیت ‌ها است و مردم متوجه خواهند شد. به علاوه، زمانی که به اهداف خود رسیدید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

آیا می خواهید با انگیزه بمانید؟ به همراه 10 مثال اهداف کاری بهتری را تعیین کنید (قسمت اول)

نحوه تعیین اهداف

اول از همه: هیچ راه درست یا غلطی برای تعیین و رسیدن به اهدافتان وجود ندارد. همه اینها به ترجیحات شما و اینکه چه چیزی برای شما بهتر است بستگی دارد. صرف نظر از این، مشخص کردن واضح آنچه که برای رسیدن به آن تلاش می کنید یک شروع عالی است.

یکی از روش هایی که ارزش توجه دارد، روش اهداف هوشمند (SMART) است که البته مخفف 5 کلمه است و هر کلمه نشان دهنده جنبه ای است که به تعیین اهداف حرفه ای شما کمک می کند.

S: خاص (Specific)

شما می خواهید اهداف خود را، فردی یا گروهی تا حد امکان مشخص کنید.

M: قابل اندازه گیری (Measurable)

نحوه ارزیابی اهداف خود را تعیین کنید و پیشرفت خود را پیگیری کنید. آیا شما یک دفترچه یادداشت خواهید داشت؟ موارد را از لیست کارهایی که باید انجام دهید بررسی کنید؟ جلسات تیمی برای بحث در مورد دستاوردهای خود دارید؟

A: قابل دستیابی (Attainable)

اگرچه تحت فشار گذاشتن خود برای عملکرد بهتر کار بدی نیست، اما اهداف شما باید دست یافتنی باشند. توسعه برنامه های دور از دسترس درست نیست و می تواند احساسات و نگرش های منفی را برانگیزد. تعیین اهداف باید شما را الهام بخش و سخت کوش نگه دارد، نه اینکه شما را دلسرد کند.

آیا می خواهید با انگیزه بمانید؟ به همراه 10 مثال اهداف کاری بهتری را تعیین کنید (قسمت اول)

R: مرتبط (Relevant)

آرزوهای شما باید هدفمند و متناسب با شغل و محیط حرفه ای شما باشد. اگر آنچه می خواهید به دست آورید با آنچه می توانید به دست آورید مطابقت ندارد، شاید به تغییر هدف نیاز داشته باشید.

T: محدود به زمان (Time-bound)

تعیین یک چارچوب زمانی برای رسیدن به اهدافتان به شما کمک می کند سخت تر و هوشمندانه تر کار کنید و نتایج را سریع تر ببینید. این همچنین یک نشانگر در تقویم به شما می دهد تا بتوانید به رسیدن یا عدم رسیدن به هدف دسترسی داشته باشید. این به شما فرصتی می دهد تا در صورت نیاز مجددا اصلاحاتی اعمال کنید کنید.

نگاه کردن به آنچه قبلاً انجام داده‌اید می‌تواند به عنوان منبع خوبی از انگیزه برای در نظر گرفتن اهداف SMART شما باشد. از خود بپرسید که چرا در گذشته اهدافی را تعیین کرده اید و آیا دستیابی به آنها منجر به تغییرات مثبت در زندگی شما شده است. پرسیدن این سوالات باعث افزایش حال خوب شما می شود و انرژی لازم را برای شروع به شما می دهد.

اختصاص دادن زمان برای تأمل در مورد آنچه در زندگی در حال حاضر و بعداً آرزو دارید، به شما این فرصت را می دهد تا کاوش کنید و تصمیم بگیرید که کدام مسیر و چه نوع اهدافی برای شما بهترین است.

منبع:

  • https://www.betterup.com/blog/work-goal-examples

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx