چه چیزی شما را به حرکت در می آورد؟ (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه مطالعه

چه چیزی شما را به حرکت در می آورد؟

از آنجایی که اینجا هستید، احتمالاً به دنبال انگیزه ای هستید. این برای بهترین ما اتفاق می افتد. چه باید روی یک ارائه بزرگ برای کار کار کنید یا یک مقاله بنویسید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.

مسئله این است که فارغ از شغل شما، همه ما گاهی اوقات برای حفظ انگیزه تلاش می کنیم؛ اما خوشبختانه، ما در این وضعیت ناتوان نیستیم. درک انواع مختلف انگیزه می تواند به شما کمک کند تا از اهمال کاری جلوگیری کنید و متمرکز بمانید.

وقتی می ‌دانید چه چیزی به شما انگیزه می‌ دهد، می توانید از آن برای بازگشت به مسیر زمانی که راه خود را گم کرده اید، استفاده کنید. گاهی اوقات به همین سادگی است که به خودتان یادآوری کنید که چرا کارتان را دوست دارید. یا اگر یک رهبر هستید، ممکن است به یک سیستم پاداش نیاز داشته باشید تا تیم خود را در بهترین حالت خود نگه دارید.

بیایید انواع انگیزه ها و اینکه چگونه می توانند به شما در انجام کارهای بیشتر کمک کنند را بررسی کنیم.

 

چه چیزی شما را به حرکت در می آورد؟ (قسمت اول)

انگیزه چیست؟

انگیزه در بطن خود نیرویی است که شما را به انجام یک کار یا رفتار سوق می دهد. به همین دلیل است که صبح از خواب بیدار می شوید، دندان های خود را مسواک می زنید و به سر کار می روید.

احتمالاً تا زمانی که احساس نکنید انگیزه‌ تان دیگر وجود ندارد، متوجه عمق مسئله نمی ‌شوید؛ اما در واقعیت، چیزهای زیادی هر روز شما را هدایت می ‌کنند، حتی اگر از آنها بی‌خبر باشید.

در واقع، این انگیزه هایی است که ما از آنها بی اطلاعیم که می توانند بیشترین تأثیر را داشته باشند. توجه کردن به آنها، بررسی آنها و یادگیری نحوه کار با انواع مختلف انگیزه هایمان به ما کمک می کند تا به جای حرکت با باد و جریان، قایق خود را حرکت دهیم و این یک تمرین قدرتمند است.

بنابراین حتی اگر در حال حاضر احساس بی ‌تفاوتی می ‌کنید، این که چه چیزی که شما را به دیدن این مقاله ترغیب کرد را به یاد آورید. واضح است که شما می خواهید دوباره به روال سابق برگردید و هدفی از این کار دارید.

انواع مختلف انگیزه

انواع مختلف انگیزه را می توان به دو دسته تقسیم کرد: درونی و بیرونی. هر دو دارای زیرگروه هایی هستند.

انگیزه درونی: از درون می آید. این نوع انگیزه به زمانی اشاره دارد که شما کاری را به خاطر خود انجام می دهید زیرا با علایق، احساسات یا ارزش های شخصی شما همسو است.

این انگیزه‌ ها با پاداش‌ های درونی همراه هستند، مانند احساس اینکه می ‌دانید هدف زندگی خود را دنبال می ‌کنید. این بدان معنی است که آنها معنای عمیق تری نسبت به سایر محرک ها دارند که معمولاً می تواند شما را برای مدت طولانی روی یک هدف متمرکز نگه دارد.

انگیزه بیرونی به عوامل خارجی اشاره دارد که شما را به انجام کاری سوق می دهد. به عنوان مثال، شما می توانید با پاداش های بیرونی یا پیامدهای منفی انگیزه داشته باشید.

آنچه به دست می آورید بر اساس انجام (عدم انجام) یک کار است.

انگیزه های بیرونی ماهیت موقتی دارند، بنابراین بهتر است از آنها برای پروژه های کوتاه مدت تا میان مدت استفاده شود. در واقع، مطالعات نشان داده اند که افراد زمانی که وعده پاداش فوری به آن ها داده می شود، افزایش انگیزه را تجربه می کنند.

انگیزه بیرونی می تواند مانند دانش آموزانی باشد که قصد دارند در مدرسه موفق شوند، زیرا نمرات آنها منعکس کننده عملکرد آنهاست. از سوی دیگر، دانش‌آموزانی که سعی می ‌کنند در مدرسه موفق شوند، زیرا واقعاً به محتوای دروس علاقه مند هستند، انگیزه درونی دارند.

چه چیزی شما را به حرکت در می آورد؟ (قسمت اول)

 

5 نوع انگیزه درونی

خیلی چیزها می توانند از درون انسان را تحریک کنند. در ادامه مطلب برخی از نمونه های رایج آورده شده است. سعی کنید ببینید با کدام یک ارتباط دارید. این می تواند یادآوری خوبی در مورد اینکه چرا کاری را انجام می دهید باشد.

  1. انگیزه یادگیری (انگیزه شایستگی)

در این نوع انگیزه، شما توسط عمل یادگیری هدایت می شوید. چیزی که برای رسیدن به آن تلاش می کنید هیجان انگیز است زیرا قبلاً هرگز آن را انجام نداده اید. شما عاشق یادگیری یک مهارت جدید یا بهبود مهارت های فعلی هستید. در این حالت، پاداش پس از اتمام کار از اهمیت کمتری نسبت به خود کار برخوردار است.

مثال: یک استاد دانشگاه به دنبال کسب دانش است. برای او، مطالعه و یادگیری مداوم به آن ها انگیزه می دهد تا هر روز کار کنند.

  1. انگیزه در نگرش و رفتار

اگر در دیدگاه خود سرشار از انگیزه هستید، دوست دارید مثبت نگر باشید و مثبت نگری را گسترش دهید. این کار باعث می شود مردم احساس خوبی داشته باشند، بنابراین شما به دنبال فعالیت هایی هستید که به شما اجازه انجام آن را می دهد.

مثال: یک مربی بدنسازی به افراد کمک می کند در حین تمرین با نگرش عالی مشغول باشند. این به آنها انگیزه می دهد که هر روز سر کار بیایند.

  1. انگیزه پیشرفت

برای این نوع انگیزه، لزوماً به پاداش در پایان فکر نمی کنید و فقط به عبور از خط پایان اهمیت می دهید. هیچ رضایتی بالاتر از احساس موفقیت وجود ندارد.

مثال: یک ورزشکار حرفه ای بدون در نظر گرفتن جایزه یا عنوان، می خواهد برنده شود. این هدف نهایی است و باعث می شود تلاش های این دوره ارزش آن را داشته باشد.

  1. انگیزه خلاقیت

ممکن است انگیزه خود را خلاقیت بدانید. اگر این نوع انگیزه آشنا به نظر می رسد، برای آزادی بیان ارزش قائل هستید و زمانی که مردم به شما اجازه می دهند خلاقیت خود را شکوفا کنید به مراتب خوشحال تر می شوید.

مثال: یک طراح گرافیک هنگام مدیریت خرد (micromanaged) احساس فشار روانی می کند.

به عنوان یک فرد خلاق، آن ‌ها زمانی خوشحال می ‌شوند که این آزادی را داشته باشند تا پروژه‌ ای را که انتخاب می‌کنند تکمیل کنند و سپس مورد ارزیابی قرار بگیرند.

چه چیزی شما را به حرکت در می آورد؟ (قسمت اول)

 

  1. انگیزه فیزیولوژیکی

در اینجا شما از نیازهای بیولوژیکی مانند غذا و آب انگیزه می گیرید. این انگیزه ها وجود دارند زیرا سال ها تکامل ما را به این سمت سوق داده است.

مثال: سلسله مراتب نیازهای دکتر آبراهام مزلو را در نظر بگیرید. او انگیزه های اساسی انسان ها را به ترتیب اهمیت طبقه بندی کرد که با نیازهای فیزیکی شروع می شد. با برآورده کردن این نیازها، به تدریج به سمت خود شکوفایی پیش می روید.

بنابراین انگیزه های درونی شما چیست؟ ما می‌توانیم به شما کمک کنیم خود را بشناسید و حتی زمانی که در بی حاصلی و بی انگیزگی به سر می برید، مولد باشید.

منبع:

  • https://www.betterup.com/blog/types-of-motivation

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx